Премини към съдържание

Данъци за колите


Препоръчано мнение

Ако има нотариално заверен договор за покупко-продажба на МПС, единственото задължение на продавача е, да свали от отчет в съответната ДС МПС-то от своя картон, на база на договора.

Задължение на купувача е, да пререгистрира МПС-то в КАТ и да го впише в своя картон в съответната ДС. Мисля, че срокът беше 14 дена от регистрация в КАТ, но може и да бъркам.

 

Не бъркаш.Само сроковете са следните: 14 дни за регистрация в КАТ и 2 месеца за завеждане в данъчното.Преди седмица си продадох колата и така каза нотариуса.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз какво да кажа като не съм плащал данък на колата въобще от както съм я регистрирал, даже не е зачислена. Като отида в данъчното ще ми се зарадват.

 

А интересно преглед как правиш? Иначе новия собственик няма какво да отнесе, защото него това не го интересува. Проблема си е за предишния, те МДТ много добре си знаят коя кола на кого е, просто държавата я мързи да направи връзката м/у КАТ и данъчните в различните общини официална. Най-лесно е хората да са виновни и нотариусите отговорни. А за сроковете Илиев е прав. Другият с който съм съгласен е SLX в частта за евро нормите и действащите катализатори, само че, това няма да стане. Тя евро нормата и сега си действа /по спомени/, но не напразно само за тирове, автобуси и всякакви други едрогабаритни техники. Явно видите ли един автомобил в евро 4 не е толкова "еко" колкото автобус евро 4 и затова отстъпки няма. Но са прави хората, бюджет трябва да се прави.....

Редактирано от Dell
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз като караща стар таралясник, данъка ми е 26.90лв. :))

 

tzenov, за Лансера данъка излиза 433лв, за Ибизата ми дава 95.60лв.

Но това е от общ калкулатор, ето тук

http://www.epi.bg/calc_danak_auto.php

не знам защо го няма вече калкулатора, с който изчислявах данъка на нашата кола. Беше си за отделните общини и супер точен.

Редактирано от Mirama
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

..

2. галант от 1998 със 163 к.с или 120 киловата - 120 х 1,54 = 184,80 или общо 277,20

..

Моя данък в Пловдив за тази година ходих да го провера преди няколко дена .. за същото като горното 295лв. ;) Та понеже данъците в Пловдив за колите ги вдигнаха в края на миналата година ... явно Пловдив подмина София ;) (ама за данък само) :(

И ми е много чудно SLX тез парички за какво отиват? Ок приемам .. карам сравнително голяма кола с сравнително голям (и не чак толкова мощен) двигател... плащам си 300лева данък + винетка + застраховка и какво разбирам аз от цялата работа? Пак се чудя как да опазя 17ките от луния пейзаж. Или просто съм задължен да ги давам тез неща щото живея в красивата ни държава.. и трябва да давам без да искам?

 

П.С. http://www.epi.bg/calc_danak_auto.php не смята правилно да не говорим че въобще не се попълва район ;)

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моя данък в Пловдив за тази година ходих да го провера преди няколко дена .. за същото като горното 295лв. ;) Та понеже данъците в Пловдив за колите ги вдигнаха в края на миналата година ... явно Пловдив подмина София ;) (ама за данък само) :(

И ми е много чудно SLX тез парички за какво отиват? Ок приемам .. карам сравнително голяма кола с сравнително голям (и не чак толкова мощен) двигател... плащам си 300лева данък + винетка + застраховка и какво разбирам аз от цялата работа? Пак се чудя как да опазя 17ките от луния пейзаж. Или просто съм задължен да ги давам тез неща щото живея в красивата ни държава.. и трябва да давам без да искам?

 

П.С. http://www.epi.bg/calc_danak_auto.php не смята правилно да не говорим че въобще не се попълва район ;)

 

 

За това къде отиват парите, трябва да се пита общинския съвет. Като гледам състоянието на пътищата в Търново, определено парите не отиват за пътища...

 

А този калкулатор смята май само на най-ниската ставка на данъка. :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уоу, изненадаха ме тези от общината - 63,31лв. Миналата година мисля, че беше около 77лв. Тази 66 и 5% отстъпка за ранното плащане. :yes3: Баща ми горкия за Лансъра 1,5 109к.с. го изръсиха с около 295лв вчера. :icon_crying: Ега ти скъпите 14коня дето ги има повече тоя Лансър. :icon_hmm: Определено данъчната ни система има спешна нужда от промени. Това не е човешко.

Редактирано от kr0tal
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най-напред: губим данъкоплатци. Най-ценния национален капитал - човешкия. Младите и работоспособни хора, които прекрасно разбират, че няма смисъл тук да правят кариера и да развиват семейство и бизнес, защото каквото и да работят, колкото и да се стараят, няма да станат богати и независими, като връстниците и приятелите си на запад. Сред тях са именно дребните бизнесмени, които са се опитали да направят бизнес и са разбрали, че ако искат дългосрочен успех и нямат връзки и роднини сред отговорните чиновници, за да разчитат на държавни поръчки, тогава трябва да работят извън закона. Иначе рано или късно са икономически мъртви, или фалирали. Този тип хора предпочитат да емигрират навън и да работят смислено за някакви смислени цели, отколкото да се борят в България с вятърни мелници и с цената на много риск и много разбити нерви да спечелят малко повече от търтея, който виси всеки месец на социални помощи или...

 

... "работи" на държавна хранилка.

 

Пък като изгубим този национален капитал, губим всичко, което той няма да създаде в България, потреблението, което той няма да направи в България, децата, които той няма да роди в България, бизнеса, който той няма да развие в България...

 

На това му се казва пирова победа. Да изгониш пчелите, за да угодиш на търтеите и осите. Мислете какво ще стане, когато възрастните родители на емигрантите починат и заветните 100 евро, които се изпращат при тях и съответно завъртат някакво потребление тук, секнат. По това време ще са измрели и малцината стари хора в селата, които знаят как да произведат домати и чушки от семе и как да заквасят мляко или да направят домашно сирене. После няма да останат хора, които да си спомнят какво е било, нито ще има такива, които да имат някаква визия какво трябва да бъде. Тогава на кого точно ще вдигате вноската и кой точно ще трябва да работи до 70 години? Айшето от махалата? Отлагането на проблемите нито веднъж не е спомогнало за тяхното разрешаване, а само ги акумулира и увеличава. Направете най-накрая реформите, които са необходими и върнете здравия смисъл в икономическия живот. Иначе човешкият ресурс ще продължи да намалява. А данъци се събират все пак от хора, не от камъни. "

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Напълно си прав, Алекс, но природата не търпи вакуум. Колкото повече намаляваме, толкова повече територията ще става атрактивна за други народи. Особено сега, след като вече сме в ЕС. Тези заселници, които "се уредят", ще се заселят в Швеция, Швейцария, УК, Франция и т.н. Тези заселници, които не "се уредят", ще се заселят в БГ и съседни нам държави. И така след петдесетина години ще имаме няколко официални езика, религии и традиции ....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Напълно си прав, Алекс, но природата не търпи вакуум. Колкото повече намаляваме, толкова повече територията ще става атрактивна за други народи. Особено сега, след като вече сме в ЕС. Тези заселници, които "се уредят", ще се заселят в Швеция, Швейцария, УК, Франция и т.н. Тези заселници, които не "се уредят", ще се заселят в БГ и съседни нам държави. И така след петдесетина години ще имаме няколко официални езика, религии и традиции ....

 

Няма кой да дойде вече в България не и при тази инфраструктура и все още голяма бюрокрация !!! Даже и англичаните избягаха ами те не могат да регистрират в КАТ една кола 2 дена то минаваш 100 гишета ... Тока с енергото да направят партида минават 30 дена , водата още толкова и куп още простотии ... България не е приятно място за живеене и отглеждане на моето дете а най тъпото е че не мога почти нищо да променя ! :icon_crying:

 

п.с. Ако знаете някаде да правят успешни мозъчни операции ми кажете !!! Искам да ме направят простак и непукист тогава ще ми е по лесно :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най-напред: губим данъкоплатци. Най-ценния национален капитал - човешкия. Младите и работоспособни хора, които прекрасно разбират, че няма смисъл тук да правят кариера и да развиват семейство и бизнес, защото каквото и да работят, колкото и да се стараят, няма да станат богати и независими, като връстниците и приятелите си на запад. Сред тях са именно дребните бизнесмени, които са се опитали да направят бизнес и са разбрали, че ако искат дългосрочен успех и нямат връзки и роднини сред отговорните чиновници, за да разчитат на държавни поръчки, тогава трябва да работят извън закона. Иначе рано или късно са икономически мъртви, или фалирали. Този тип хора предпочитат да емигрират навън и да работят смислено за някакви смислени цели, отколкото да се борят в България с вятърни мелници и с цената на много риск и много разбити нерви да спечелят малко повече от търтея, който виси всеки месец на социални помощи или...

 

... "работи" на държавна хранилка.

 

Пък като изгубим този национален капитал, губим всичко, което той няма да създаде в България, потреблението, което той няма да направи в България, децата, които той няма да роди в България, бизнеса, който той няма да развие в България...

 

На това му се казва пирова победа. Да изгониш пчелите, за да угодиш на търтеите и осите. Мислете какво ще стане, когато възрастните родители на емигрантите починат и заветните 100 евро, които се изпращат при тях и съответно завъртат някакво потребление тук, секнат. По това време ще са измрели и малцината стари хора в селата, които знаят как да произведат домати и чушки от семе и как да заквасят мляко или да направят домашно сирене. После няма да останат хора, които да си спомнят какво е било, нито ще има такива, които да имат някаква визия какво трябва да бъде. Тогава на кого точно ще вдигате вноската и кой точно ще трябва да работи до 70 години? Айшето от махалата? Отлагането на проблемите нито веднъж не е спомогнало за тяхното разрешаване, а само ги акумулира и увеличава. Направете най-накрая реформите, които са необходими и върнете здравия смисъл в икономическия живот. Иначе човешкият ресурс ще продължи да намалява. А данъци се събират все пак от хора, не от камъни. "

 

БРАВО,хубаво го написа!:icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 9 месеца ...

Да Ви се оплача от поредното безумие (според мен).

 

Отивам на 27.12.2010 г. да си платя данъка на автомобила.Защото ако съм с неплатени данъци няма да ми вземат децата на ясла.Чакам си на опашката пред мен,която е от двама души,стискам 160 лв. в джоба си и си мисля(мечтая),какво можеше да купя на децата с тези парички.Идва моят ред и си казвам ЕГН-то на служителя.Той най-учтиво ми казва-"Размерът на данъка,който дължите за лекия Ви автомобил е в размер на 255 лв.",от което аз бях втрещен.Попитах го дали не е объркал 2 с 1?!Той ми заяви,че данъците са вдигнати и това е задължението ми към момента.Тръгнах си без да платя,по простата причина,че нямах толкова пари.

В началото на 2010 г. ми дойде писмо с дължимите данъци,в което пишеше,че данъкът ми за Каризмата е 155 или 160 лв.Не съм много сигурен в точната сума.Това писмо съм го игубил или изхвърлил някъде-факт,нямам го вече.Но от общинсия съвет са вдигнали данъците през годината,и аз съм в заварено положение на по-високата ставка.

 

Искам да попитам,имам ли някакъв шанс да се боря съдебно (че ми дотегна от тая "скапана държавна данъчна политика") или чрез Комисията за защита от дискриминация (защото се чувствам като дискриминиран)?

 

Какво мислите Вие,да се захващам ли?

 

Наясно съм,че всяка община си гласува размера на данъците,но по простите логични размишления това са непосилни такси за повечето притежатели на автомобили над 74 Кв.

 

Да не говорим и за другия казус-регистрираните автомобили на по-малка мощност,които по мои наблюдения са минимум 10% от внесените автомобили.Поне да си направят в НАП една програма,в която с въвеждане на VIN-а автоматично да излиза истинската мощност на автомобила.Толкова ли е сложно,но явно някой има интерес от този пропуск.Ще кажат пак-Няма пари за такава програма.Съмнявам се...

Редактирано от gepito-vt
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да Ви се оплача от поредното безумие (според мен).

 

Отивам на 27.12.2010 г. да си платя данъка на автомобила.Защото ако съм с неплатени данъци няма да ми вземат децата на ясла.Чакам си на опашката пред мен,която е от двама души,стискам 160 лв. в джоба си и си мисля(мечтая),какво можеше да купя на децата с тези парички.Идва моят ред и си казвам ЕГН-то на служителя.Той най-учтиво ми казва-"Размерът на данъка,който дължите за лекия Ви автомобил е в размер на 255 лв.",от което аз бях втрещен.Попитах го дали не е объркал 2 с 1?!Той ми заяви,че данъците са вдигнати и това е задължението ми към момента.Тръгнах си без да платя,по простата причина,че нямах толкова пари.

В началото на 2010 г. ми дойде писмо с дължимите данъци,в което пишеше,че данъкът ми за Каризмата е 155 или 160 лв.Не съм много сигурен в точната сума.Това писмо съм го игубил или изхвърлил някъде-факт,нямам го вече.Но от общинсия съвет са вдигнали данъците през годината,и аз съм в заварено положение на по-високата ставка.

 

Искам да попитам,имам ли някакъв шанс да се боря съдебно (че ми дотегна от тая "скапана държавна данъчна политика") или чрез Комисията за защита от дискриминация (защото се чувствам като дискриминиран)?

 

Какво мислите Вие,да се захващам ли?

 

Наясно съм,че всяка община си гласува размера на данъците,но по простите логични размишления това са непосилни такси за повечето притежатели на автомобили над 74 Кв.

 

Да не говорим и за другия казус-регистрираните автомобили на по-малка мощност,които по мои наблюдения са минимум 10% от внесените автомобили.Поне да си направят в НАП една програма,в която с въвеждане на VIN-а автоматично да излиза истинската мощност на автомобила.Толкова ли е сложно,но явно някой има интерес от този пропуск.Ще кажат пак-Няма пари за такава програма.Съмнявам се...

 

Бори се, съди до дупка гадната държава, която иска да си платиш неплатените цяла година данъци! И сигурно още щяха да са неплатени, ако общината не беше решила да отказва административни услуги на тези с неплатени местни налози....И патосът добре си го докарал...

Всеки отговорен човек знае, че с паричките за МПС-тата или с мангизите, които сме дали за осигуровки можем да купим на децата и себе си много хубави неща... Ама е въпрос на избор и елементарно гражданско съзнание да не гледаме на обществената си отговорност като на пропусната полза... Ама нейсе, здраве да е.

Нямаш никакъв шанс да съдиш когото и да било. Парите са повече, защото за година са се натрупали лихви. Надали си получил съобщение с размера на данъка за МПС-то, практиката на общините е да пращат съобщения само за недвижимите имоти.

НАП, само да вметна, с имуществени данъци не се занимава вече 5 години. Това е задачка на общините. И откакто има два талона мошността на съответното МПС ясно си се вижда, та врътката с по-ниската мощност вече я няма...

И за да не е съвсем безсмислен поста ми, пускам едно текстче, разясняващо новите моменти при ползването на данъчното облекчение за ипотечни кредити.

 

Данъчно облекчение за млади семейства

Данъчното облекчение за млади семейства дава възможност да се приспаднат от данъчната основа лихвените плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище. Приспадането от данъчната основа означава, че със сумата, платена за лихви по ипотечен кредит се намалява сборът от всички доходи на физическото лице, а не дължимият данък.

 

Условия

 

Облекчението може да се ползва, ако едновременно са изпълнени следните условия:

 

1. Договорът за ипотечния кредит е сключен от лице, което има граждански брак. Гражданският брак трябва да е сключен преди договора за ипотечния кредит и да не е прекратяван към 31 декември на годината, за която се ползва данъчното облекчение за млади семейства.

 

2. Поне единият от двамата съпрузи не е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит.

 

3. Ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година. Данъчното облекчение за млади семейства не може да се ползва, ако за обезпечение служи друго жилище, а не закупеното с кредита.

 

4. Лицето представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за 2010 г.

 

Облекчението може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

 

Декларация

 

Облекчението се ползва с подаването на годишна данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица до 30 април 2011 г. в офиса или териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес. Към декларацията задължително трябва да се приложи документ, издаден от банката кредитозаемател, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище.

 

Декларацията можете да подадете освен лично в офиса на НАП, но и по електронен път, ако имате електронен подпис.

 

Процедура по възстановяване на сумите

 

Служителите в НАП приемат всички годишни данъчни декларации за доходите на физическите лица, подадени в срок не по-късно от 30 април. Те проверяват данните в декларацията и приложените към нея документи. Ако в резултат на това, че ползвате облекчението, се е получил надвнесен данък върху доходите, той ще ви бъде възстановен в 30-дневен срок от подаването на декларацията. Уверете се, че сте вписали коректно номера на банковата си сметка (на стр. 3 от основната част от декларацията), по която да ви бъдат преведени парите. Когато сумата за възстановяване е над 500 лв., служителите на НАП ще изготвят официален писмен документ – акт за прихващане или възстановяване. В него ще опишат размера на данъка за възстановяване и, ако имате, неплатените ви данъчни задължения. Сумата от облекчението се прихваща, ако имате дългове към бюджета или се възстановява по посочена банкова сметка в случай, че нямате неплатени публични дългове. Актът за прихващане или възстановяване задължително се подписва от служителя на НАП и от лицето, ползващо облекчението. Когато документът е готов, ще бъдете потърсени по телефона, за да посетите офиса на приходната агенция и да подпишете акта.

 

Допълнителна информация за ползването на данъчното облекчение за млади семейства можете да получите на телефона на информационния център на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна.

 

Често задавани въпроси

 

Пълната сума от платените лихви ще ми бъде възстановена?

 

Не. С платените от вас лихви се намалява данъчната основа, тоест сбора от всички доходи, които сте получили през годината.

 

Ако имам друг жилищен имот, например идеална част от вила, мога ли да ползвам облекчението?

 

Ако имате друг жилищен имот или идеална част от имот, вие не можете да ползвате данъчното облекчение. То е предназначено единствено за млади семейства, които имат само едно жилище, за купуването на което са взели ипотечен кредит. Данъчното облекчение обаче може да се ползва, ако семейството притежава други недвижими имоти, които не са „жилище” – ниви, гори, ливади и др.

 

Ако ипотекираното жилище няма влязло в сила разрешение за ползване, може ли да се подаде декларация за данъчно облекчение за младо семейство?

 

Да. Достатъчно е това жилище да е единствено за семейството през годината, за която се иска данъчното облекчение за младо семейство.

 

Ако единият от съпрузите е на възраст над 35 години, може ли облекчението да се ползва от другия?

 

Условието е към датата на сключването на ипотечния договор поне единият от двамата съпрузи да не е навършил 35 години. Тоест на каква възраст е другият съпруг няма значение. Няма пречка облекчението да се ползва дори от съпруга, който е навършил 35 години към датата на сключването на договора за ипотечен кредит.

 

Ако през 2010 г. съм работил/ла само на трудов договор, трябва ли да подам декларация, за да ползвам облекчението?

 

Да. Данъчното облекчение за млади семейства може да се ползва единствено с подаване на годишната данъчна декларация. Това се отнася и за работещите единствено по трудови правоотношения, които не са задължени да подават данъчна декларация.

 

Трябва ли кредитът да е получен през 2010 г., за да ползвам облекчението?

 

Не. Допустимо е кредитът да е получен и преди 2010 г.

 

 

 

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Роска, нищо лично...

Факт е обаче и една друга закономерност - НАП се стреми да събере ревностно данъците, съблюдавайки социалният и финансов статус на задълженият субект и отдавайки силата на учреждението си приоритетно на "нишите" лица - дължащи налог.

Да не би през изминалите 21 години, Агенцията по Приходите да не си е давала сметка за крупните данъкоплатци, дето са се скатавали? Знаела е, разбира се... Но е било по удобно някому, да вземе по по 50 лв данък от бай Иван, Петкан, Драган и Сюлейман от село "А", "Б", "В" и "Г" - отколкото 200 лв налог на мошенника "Х" - когото всички знаят, че дължи, но някак неудобно е да се безпокои....

Та нека не вкарваме патос и в политиката на НАП - тя някак, не ми идва дружеска и приятелска...

...............................

Що се отнася до данъка на автомобила - Жоре, ще трябва да си го платиш.

И през новата година почни да пращаш поне разсрочено новият си данък. Така, ако пак се дигнат нивата за плащане към края на годината, ще продължиш да плащаш по заварено положение, от началото на календарната година.

Отделно ми се вижда малко висок налога.

Я влез в сайта на общината/местни данъци и такси/ и виж точно колко е..

.............................

И за да разсеем тягостната тема, две случки от народният епос:

1. Професор по финанси към студентите:

-Уважаеми колеги, преди да се дипломирате,трябва да знаете, че държавата се крепи на събраните данъци, а населението - на укритите такива....

2. Гробище. Погребение. Бригадирът на гробарите забелязва, че от джоба на покойника стърчи ъгълчето на 50-левова банкнота.

-Пешо! - шепти той на един от подчинените си.

-Я забаламосай нещо опечалените!

Пешо почва да отвлича вниманието, а бригадира се навежда и измъква парите.

В този момент покойника го хваща за ръката и казва:

-Данъчна полиция! Проверка - контролно погребение!!! Къде ви е фискалното устройство и защо не издавате касова бележка за взетата сума!!!!!

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой ги снимаха само, а за други и дума не се спомена. Не знам къде са хвърчали, но тук е пълно с "бивши" мутри с големи имения които плащат смешни данъци и сметки и никой не ги обезпокоява. Аз лично си плащам данъците още щом излязат в самото начало на годината и то не заради прИмоциите, а защото съм свикнал да изчиствам всякакви разходи на момента и да не ги мисля...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, тази тема доста излезе от рамките си :) въпреки че всичко казано до тук си е абсолютно правилно...

 

В крайна сметка някой има ли точен калкулатор, или идея как може да се калкулира данък МПС за 2011.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Бори се, съди до дупка гадната държава, която иска да си платиш неплатените цяла година данъци! И сигурно още щяха да са неплатени, ако общината не беше решила да отказва административни услуги на тези с неплатени местни налози....И патосът добре си го докарал...

Всеки отговорен човек знае, че с паричките за МПС-тата или с мангизите, които сме дали за осигуровки можем да купим на децата и себе си много хубави неща... Ама е въпрос на избор и елементарно гражданско съзнание да не гледаме на обществената си отговорност като на пропусната полза... Ама нейсе, здраве да е.

Нямаш никакъв шанс да съдиш когото и да било. Парите са повече, защото за година са се натрупали лихви. Надали си получил съобщение с размера на данъка за МПС-то, практиката на общините е да пращат съобщения само за недвижимите имоти.

НАП, само да вметна, с имуществени данъци не се занимава вече 5 години. Това е задачка на общините. И откакто има два талона мошността на съответното МПС ясно си се вижда, та врътката с по-ниската мощност вече я няма...

 

 

Така си знаех,че и ще стане...

 

Роска,ти си човек,който дълбоко уважавам,дори и да не съм се запознавал лично с теб,а чрез форума!

 

Аз че ще си платя данъка е ясно,но роптая срещу "тъмната" част по която ми изчисляват данъка,и това че казват една сума,а накрая е друга.Говоря за реална дискриминация (според мен) между моят автомобил и руските трибуквени,които плащат по 19 лв. данък.Не е ли също дискриминация това че ако ми е саниран апартамента (панелен е) 3 или 5 г. не плащам данък,но след това ми е двоен спрямо на тези които нямат саниране,защото ми го броят това за екстра,и щом съм имал пари да го направя ме третират като имащ.

 

И за регистрацията на по-ниска мощност,дай ми 100 лв.и една кола със 163 к.с.,двама човека познавам,които ще ти я регистрират на 90 к.с.Аз,обикновения човек познавам такива,без да съм се възползвал от услугите им,та и нашите управници ли не ги знаят?!Съмнявам се......пак.

Редактирано от gepito-vt
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

......Аз лично си плащам данъците още щом излязат в самото начало на годината и то не заради прИмоциите, а защото съм свикнал да изчиствам всякакви разходи на момента и да не ги мисля...

 

И аз така правя.

Стремя се, да нямам да давам.

А че НАП като цяло е ненавиждана структура, е повече от ясно.

Давам пример.

Племенницата ми е на 19 год. На 25.12.2010 получава с нищо не провокиран мозъчен кръвоизлив. Влиза в неврохирургия в Плевенската окръжна болница. Но тук, при нас, мозъчни операции не се правят. Ходих три пъти до "Иван Рилски" и успях да убедя софиянци, че е уместно да я транспортираме до София за операция. Адмирирам всички от клиниката по неврохирургия в "Иван Рилски", че ми обърнаха внимание и че утре сутрин ще приемат момичето.

Дотук добре.

Но днес, от Плевенската болница ми искат документ от НАП, че пострадалото лице не дължи нищо на бюджета - тоест е с непрекъснати здравноосигурителни права.

Отивам в НАП. Искат лицето лично. Обяснявам, че лицето е в болница с мозъчен кръвоизлив.

Нееее, не може. Трябва лицето лично. Да получи удостоверение, че не дължи нищо.

Връщам се в болницата. Взимам документ, че заинтересуваното лице е лежащо болен.

Връщам се в НАП. Показвам. Ефект - нулев.

По-точно, саркастичен....

"-Бе вие не разбрахте ли, че трябва лицето да дойде лично!" - ми казва една ондулирана гъска...

Щях да я оскубя.

Обаждах се в Здравната каса в Плевен, че после в София, те звъннаха после в Окръжната болница в Плевен, та по телефона увериха Неврохирургията - че няма място за паника и ми подготвиха документите за София.

Е, дървените глави в НАП не са ли за убиване???

.....................

С поста си не искам да кажа, че данъците не трябва да се плащат. Тъкмо напротив.

Всеки трябва/по-възможност веднага/, да издължи налозите си.

Без значение за какво - автомобил, сгради , авто-глоби....

В края на краищата, щом си пич и караш с 200 при разрешени 90 - плати си....

Аз например, при съществуваща винетка от 2010 г, валидна до 31 януари 2011 - си взех на 31.12.2010 винетка за 2011, изчегъртах старата и залепих новата...

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

В крайна сметка някой има ли точен калкулатор, или идея как може да се калкулира данък МПС за 2011.

 

Всяка община решава за себе си, налога който се дължи.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, тази тема доста излезе от рамките си :) въпреки че всичко казано до тук си е абсолютно правилно...

 

В крайна сметка някой има ли точен калкулатор, или идея как може да се калкулира данък МПС за 2011.

На всякъде е различно.. реален пример град Вълчедръм: Нисан Примера 2 литра 90 коня, година близка с тая на галанта - данък 80 лв или 87лв (понеже не е отбелезан катализатора). Моя данък в Монтана 28 лв и 2 стотинки. Той и да беше с отбелязан катализатор пак данъка му е доста над моя..

Но ще си позволя да цитирам думите на един съдия "Ако не ви харесват законите - сменете държавата" .. аз повече няма какво да кажа, просто България е красиво място пълно с "боклуци"

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз че ще си платя данъка е ясно,но роптая срещу "тъмната" част по която ми изчисляват данъка,и това че казват една сума,а накрая е друга.Говоря за реална дискриминация (според мен) между моят автомобил и руските трибуквени,които плащат по 19 лв. данък.Не е ли също дискриминация това че ако ми е саниран апартамента (панелен е) 3 или 5 г. не плащам данък,но след това ми е двоен спрямо на тези които нямат саниране,защото ми го броят това за екстра,и щом съм имал пари да го направя ме третират като имaщ

За съжаление е така в нашата "демократична" държава.

Приятел си купува нова кола-Обикновен седан,нисък клас-работи в едно от малкото предприятия в Сливен.Отива да я декларира в данъчното и за негова изненада данъка му е в пъти по-висок от предишната му кола,която е негов набор(1985г).

И той вика-"Е кажи ми сега,защо е така!?Тегли момчето кредити,заеми и т.н.с мисълта че не само ще е кара нова кола,но и дава своя принос към обновяването на морално остарелия до безкрайност автопарк,а държавата вместо да го поощри,да подпомогне,му слага още един камък на врата,защото щом си е купил нова кола,следователно има пари,от което отново следва че трябва да плаща повече......едно доказателство за криво-разбраната ни демокрация.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като се отвори дума за данъците и аз искам да попитам нещичко. Като си карах старата кола, година или година и половина я карах с пълномощно и накрая си я перехвърлих на мое име. Колата никога не е била без неплатени данъци дори и да я карах с пълномощното (данъка и беше едва 10 лв нямаше и логика да не се плаща :icon_doh: ). Та като си я прехвърлях на мое име дали някой ми е казал или не нямам спомен но е трябвало да се регистрира колата в общината по данък :icon_crying: . Така но аз съм пропуснал тази стъпка, след година и половина ми идва писмо с дължима глоба от 70 лв. Вбесих се но няма и каде я платих. Но и така не разбрах смисъла от цялата работа какъв беше, ми то аз след като съм си поел целият ангажимент върху колата демек след като съм си я прехвърлил в КАТ и вече моето име фигурира на документите нима мога да избягам от данаците и ? И трябва да загубя още един ден с глупостите им в общината? Или се мисли че след като колата е на мое име комшията отсреща вече трябва да спре да ми плаща данъкът :argue: :icon_refuse: Абе глупости неземни, в други държави докато се мисли олеснението на нещата тук обратното мисли се как да се затродни живота на хората. :icon_refuse:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С приятелски поздрав към Гепито:

http://www.vbox7.com/play:13a7f42b

http://www.vbox7.com/play:30f6496b

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! :icon_rock:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Жоре, размерът на данъка на колата ти е произведението от мощността /киловатите/ на двигателя й, коефициента в зависимост от годината на производство, който при коли между 5 г. и 14 г. включително е 1,5 и още един коефицицент, който за Община Велико Търново е 1.1, според наредбата за определянето и aдминистрирането на местните данъци на територията на Община Велико Търново. За мен сметката не излиза и ти препоръчвам преди да платиш данъка да направиш справка как е изчислен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък днес ходих да си платя данъците на колите и ми казаха, че чак месец Март щяло да могат да се плащат. Вероятно щяло да има промени пак...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...