Премини към съдържание

Данъци за колите


Препоръчано мнение

Колеги, реших да поправя грешното впечатление, че не мога да смятам от една друга тема... Тук ще направя някои сметки за това какъв е точният размер на данъка върху превозните средства за някои масови в този форум автомобили. Сметките са базирани на решението (Наредбата) на Столичния общински съвет. Знаете, че размерът на местните данъци и такси се определя от съответния общински съвет и варира в дадени от закона граници. Ето ТУК можете да прочетете пълния текст на наредбата за столицата, а това, което ви интересува се намира в чл.41 от Наредбата. Коефициентите от по-долните сметки пък са взети от чл.55 от Закона за местните данъци и такси, виж ТУК.

 

1. галант от 2002 г. със 160 к.с или 118 киловата - 118 х 1,54= 181,72, умножено по коефициент 1,5 = общо задължение за данък МПС за 2009 - 272,58

2. галант от 1998 със 163 к.с или 120 киловата - 120 х 1,54 = 184,80 или общо 277,20

3. Каризма от 2000 г. със 113 к.с или 83 киловата - 83 х 1,38 = 114,54 x 1,5 или общо 171,81

4. колт от 94 та с 90 к.с или 66 киловата - 66 х 0,68= 44,88 коефициентът за коли над 14 години си е единица, общо 44,88

5. на Криси еклипса - 162 к.с или 119 киловата - 119 х 1,54 = 183,26 но за коли до 5 години умножаваме по 2,8, та общо 513,13 лв.

И да не забравите, плащането вече започна. Новокупилите си мицубишита имат 2 месеца да декларират колите в общината, инак - глоба до 200 лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Роска,да не си на хонорар към НАП :D

Не, на трудов договор съм към НАП :icon_clap: а местните данъци и такси се обслужват от общинската администрация, а не от НАП от 2006- та... :icon_thumbup: Виж ТУК

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал си да споменеш за двулитровия Галант :) 207 лв. за София и 5 % отстъпка за платилите до 30.04.2009 г.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснал си да споменеш за двулитровия Галант :) 207 лв. за София и 5 % отстъпка за платилите до 30.04.2009 г.

Точно за него си мислех, че може би е най-масов, но ти вече си го сметнал... :icon_clap: Пък и идеята беше да дам въдица, а не рибка... :icon_dance:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"4. колт от 94 та с 90 к.с или 66 киловата - 66 х 0,68= 44,88 коефициентът за коли над 14 години си е единица, общо 44,88"

 

90 коньовия колт започва от 96-та година и все още е в графа от 5 до 14 години. И данъка във Варна е най-скъп за цяла България (сякаш живеем в Манхатън). Тук данъка ми е 63 лв. Смятах го за много градове и в София и Бургас направо си ми идва евтинийка. :(

 

П.С. Сметнете си данъка за няколко града и вижте във Варна :link:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пък и идеята беше да дам въдица, а не рибка... :icon_dance:

Ти пък... вместо да го смяташ, кажи по-добре как да не си платим данъка и какво ще стане ако не го платим :icon_blush: 200 лв са това 1-2 седмици ядене :) Или пък как да го разсрочим ... и да не го платим :) Аа за разсрочването знам един вариант 22 седмични вноски по 14 лв :icon_box:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми казаха,може да платиш разсрочено,ама на 2 вноски по 100 лева и ти отпада отстъпката от 5 процента,но аз се ядосах и го платих целия.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За 6А13 във Варна платих 333лв - 5% = 316лв. :wacko: . И все още не знам коя дупка запълниха по улиците с моите пари. Май това си е чист държавен рекет.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За моя "дядо" Галант ....1.8 - 90 коня ...- 22 лв ми е данъка , платих го вече , интересното е , че Сивика е също 90 коня и двете са с катализатор а данъка е 33 лв....., явно е от годината на производство :icon_blush:

П.П. Да уточня това е в София , район Подуене

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За 6А13 във Варна платих 333лв - 5% = 316лв. :wacko: . И все още не знам коя дупка запълниха по улиците с моите пари. Май това си е чист държавен рекет.

За 6А13 (120КВ) във Ямбол е 221лв -5% = 210лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

2. галант от 1998 със 163 к.с или 120 киловата - 120 х 1,54 = 184,80 или общо 277,20

 

:wacko:

Росене, много отрано ни подкара, бе братле, уикенд идва все пак, отпуски...направо ни стресира...

Ще му мислим като дойде ноември.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Казвам ви във Варна режат с голямата брадва. Данъка ми е почти двоен от колкото ако бях в София например. Нашия Кирчо сигур защото му е последен мандат и са решили да лапат яко!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нашия Кирчо сигур защото му е последен мандат и са решили да лапат яко!

 

Защо пък реши, че му е последен?Доколкото чувам на Варна вече и викат "ТИМишоара".

Пък и на нов шеф и малко прасенце-не бързай да се радваш-не знаеш каква свиня ще

излезе.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами нали кметовете са до три мандата уж? Пък на Кирито тоз му е трети. И не, че се радвам, просто отбелязвам защо в момента гледа да смуче яко (просто вече няма за какво да се четка на хората). Що се отнася до ТИМ, то не официално всички знаят, че сигурно имат нат. акт за града :D Бе няма оправия в тази държава и това е. Плащаме най-големи данъци, а пътищата ни са пълен леж. Че, аз в Стара Загора като карах се чувствах се едно съм в Щутгард. А тука все едно карам на луната (кратер до кратер). Тук май най-добре да си с джанти от титан.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, че ми е платен данъка, че 646,8лв. не ми звучи никак добре!

 

 

П.С.

 

Да не говорим, че май само в БГ новите коли се облагат с по-големи данъци от старите!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, че ми е платен данъка, че 646,8лв. не ми звучи никак добре!

 

 

П.С.

 

Да не говорим, че май само в БГ новите коли се облагат с по-големи данъци от старите!

 

Не мога и не мога да разбера българската простотия.Вместо да стимулират с облекчения хората където карат чисто нови или почти чисто нови коли , те ни тварят яко с данъци.Е не мога да си представя тоя филм , че каращите доста стари коли плащат нищо и никакъв данък.Е после иди си купувай нова кола :icon_rock: :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, а защо на мен тук в София за моята ми взеха 80лв. за 50%? Така като го смятам целия трябва да е 160лв.

 

Опс! Излъгах, сега си видях бележката 103.5лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ми недей, кой те кара?

 

А колега Александров не така ...мойте уважения , ама тука ше ме извиняваш.Не е проблема , то е ясно който кара нова кола ще има да си плаща и данъците и всички неща около нея.Принципно говоря за това за което говорят всички шофьори а именно , че за тея пари който ти аз и всички ние плащаме за данъци отиват в някой джобове но не и където трябва.А до това кои какво кара ми естественно , че ще карам като мога да си го позволя / нищо лично/

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Именно, бягаш от тезата си

Вместо да стимулират с облекчения хората където карат чисто нови или почти чисто нови коли , те ни тварят яко с данъци.

 

Защо мислиш, че трябва облекчения за нови коли. Облекчението било ли е фактор за теб да си купиш такава?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Именно, бягаш от тезата си

 

 

Защо мислиш, че трябва облекчения за нови коли. Облекчението било ли е фактор за теб да си купиш такава?

 

Да би било , както е и фактор за повечето от всеки средностатистически Европеец/живял съм доста на вън и виждах критерийте на моите приятели там какви са като си купуват нова кола с всичките му предимства/разбира се , че е от значение а и най малко поне защото е по екологично чиста от една 10 годишна такава.Но въпроса тук е друг дали с тези високи данъци нещо е оправено, пътищата ли са пътища и какво е наред.Мръсотия дупки навсякъде не ми се говори под всякаква критика е всичко.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснахме галант гди 99' за миналата година в последното тримесичие платих 90лв. като се има предвид че колата беше под 10години .. Сега за 2009-та влизам в 10-тката и незнам колко ще е :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че от темата ще има допълнителна полза за всички потребители на форума ни, ако колегата Росен разясни на какви условия трябва да отговарят собствениците на автомобили с намалена работоспособност, за да не дължат данък, както и данъчното облекчение за автомобили с катализатор.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че от темата ще има допълнителна полза за всички потребители на форума ни, ако колегата Росен разясни на какви условия трябва да отговарят собствениците на автомобили с намалена работоспособност, за да не дължат данък, както и данъчното облекчение за автомобили с катализатор.

А, ето това е приказка. Браво, колега Данчо.

Ами то проста работа... освобождават се от данък няколко категории автомобили - на държавата и общините, включително тези със специален режим, на БЧК, на дипломати, на инвалиди с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто. но ако са до 160 коня и не повече от 2000 кубика. Последното е нов текст от началото на тази година, до края на миналата беше по-рестриктивен и ставаше дума за обем до 1,6 и до 100 к.с.

Данъкът е наполовина за коли снабдени с действащи катализаторни устройства, но които не са по-мощни от 100 к.с (74 киловата). Важно е уточнението "действащи". Някои общини изискват заверено копие от Технотест, удостоверяващо не само, че имате катализатор, но и че той функционира...

Данчо, ако искаш да обясня и за превозните средства, които са съпружеска имуществена общност? :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...