Премини към съдържание

Данъци за колите


Препоръчано мнение

Леле, то аз съм все над графата! Кофти работа! Поне на 2литра са вдигнали инвалидните! Догодина дано ги направят 3 литра ;)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не мога и не мога да разбера българската простотия.Вместо да стимулират с облекчения хората където карат чисто нови или почти чисто нови коли , те ни тварят яко с данъци.Е не мога да си представя тоя филм , че каращите доста стари коли плащат нищо и никакъв данък.Е после иди си купувай нова кола :icon_rock: :icon_censored:

Данъкът на мотора ми е колкото на колата ми, че и по-скъп /неразбираемо защо/

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В Плевен, за Каризма GDI, която е декември 97 година, 125 коня, данъка е 140.25 лв - с 5% отстъпка става 133.24 лв.

Друг е въпроса, че в плевенският КАТ я записаха 115 кончета, щото не четат внимателно....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Данчо, ако искаш да обясня и за превозните средства, които са съпружеска имуществена общност? :icon_clap:

:spamer: Абе то лесно ще разтълкуваш на колегите разпоредбите на чл. 19, ал. 1-3 от Семейния кодекс, касаещи съпружеската имуществена общност . Какво обаче ще кажеш за създаващата се практика, преди развод жените да сменят патроните на вратите на семейните апартаменти и коли, закупени от мъжете с теглени по време на брака заеми и да превръщат бившите си съпрузи от равноправни (с еднакви дялове) съсобственици в квартиранти, съответно пешеходци? :tooth:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"4. колт от 94 та с 90 к.с или 66 киловата - 66 х 0,68= 44,88 коефициентът за коли над 14 години си е единица, общо 44,88"

 

90 коньовия колт започва от 96-та година и все още е в графа от 5 до 14 години. И данъка във Варна е най-скъп за цяла България (сякаш живеем в Манхатън). Тук данъка ми е 63 лв. Смятах го за много градове и в София и Бургас направо си ми идва евтинийка. :(

 

П.С. Сметнете си данъка за няколко града и вижте във Варна :link:

УЖАС!!!! Ако живея в Асеновград-185лв.данък,В.Търново-161лв.,ВАРНА-247лв.!!!!!!!Тука да не е Лондон или както каза Емо Манхатън!?!?!И това е за 2.0l 136 к.с.,а колегата bluffer в Ямбол плаща по-малко данък за 163 к.с. :icon_censored: :icon_censored: :icon_censored: тъпата Държава! :icon_censored: :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги в сайта www.pariteni.bg има данъчен калкулатор и за мое голямо съжаление ще помоля колегите от варна да не се оплакват от данъците си или по точно да видят ние в обезумялия ни град плевен за 163 коне трябва да платим по 442 лева данък!!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Емич, не ставай смешен...

Тук, при нас в Плевен, идват хора с бъбречни проблеми - пясък и камъни. Един час друсане - и всички си отиват весели, щастливи и изцерени. Даже, здравната каса от нова година пусна и клинична пътека... :icon_doh:

Да ни е жив и здрав кмета...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 седмици ...

Вчера се "разхождах" из руският форум на феновете на :mitsu-smiley: .

Ето и справка, какви данъци плащат в Москва/официално призната за най-скъп град в света/ и Московска област....

 

Според БНБ и курсовете за чуждестранни валути към 30/04/2009, 100 руски рубли /RUB/се обменят за 4.458950 лв, а 1 български лев се обменя за 22.426800 рубли.

..........................

Данъка за Каризма ГДИ е - 125 коня х 20 рубли, или 2500 рубли. Което в левчета прави само 111.47 лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Данъкът в София за Carisma'97 1.9TD с катализатор за твърди частици е 34 лв, което въобще не го броя за разход :)

 

Данъчен калкулатор

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Данъкът в София за Carisma'97 1.9TD с катализатор за твърди частици е 34 лв, което въобще не го броя за разход :)

 

Данъчен калкулатор

 

Не става въпрос за частният случай...

Принципно сравни данъците. Я някой с галант 2.5 да сравни нещата. Да направи паралел м/у Москва и Варна да речем. :icon_blush:

................

И аз за лансера, бензин, с катализатор/уж/, 1.5 платих 15 лева.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Каквото и да говорим Варна си остава най скъп град, както и данъчен АД в България. То поне да имахме пътища, а то както казва Емо кратер до кратер по всяка една улица. За сравнение за моята Каризма 1.8GDI 125к.с. тук се отчитаме на местната хазна с 227.48лв. срещу 190.26лв. в София и 151.65лв. в Пловдив,Плевен и други градове.

Добре,че повечето колеги нямате такъв кмет като нашия пиян Кирчо и опиянено-червендалести Общински съветници в местния парламент,че фразата най добрия град за живене би ВИ звучала само като самохвалство за пред абориген. :icon_box: :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

.....За сравнение/във Варна/ за моята Каризма 1.8GDI 125к.с. тук се отчитаме на местната хазна с 227.48лв. срещу 190.26лв. в София и 151.65лв. в Пловдив,Плевен и други градове....

Е, те за това дадох таблицата с дънъците в Москва.....

Ма тия руснаци и едни данъци като хората не могат да измислят. Пък били най-скъпият град.... :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...Ма тия руснаци и едни данъци като хората не могат да измислят. Пък били най-скъпият град.... :icon_doh:

Ако им дадем Станишев и компания на руснаците Варна ще им се види данъчен рай :D

...За като моя галант в УК данъка е 210.00 паунда което включва и пътната такса (винетка) ако го обърна в левове може да излезне и по-малко от данъка във Варна.

А за изтребител като VR4 излиза, че е по-евтино :unsure: справка -> http://www.parkers.co.uk/cars/road-tax/

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Стига, стига с тия данъци, че ми става лошо. То да е само колата....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 10 месеца ...

Имам едно въпросче, което може би трябва да е насочено към SLX защото е най-запознат. В ЗМДТ пише коефициенти според мощността на автомобила, които варират(говоря за коефициентите според мощността на автомобила).

 

Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от

2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм.

- ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от

01.01.2008 г.) (1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с

наредбата по чл. 1, ал. 2 съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в

зависимост от годината на производство, както следва:

1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните

коефициенти:

Брой на годините от годината Коефициент

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години 1

Над 5 до 14 години включително 1,5

До 5 години включително 2,8

 

Въпроса ми е - защо коефициентите са вариращи и защо НИКЪДЕ не мога да открия подробности за точната стойност на коефицита. Предполагам, че зависи от града, в който е регистриран автомобила,но като не е обявена точна стойност (и от какво зависи стойността на коефициента) може да се злоупотребява с незнанието на гражданите. Например за моята кола е между 0,54 и 1,62лв - разликата е огромна и никой никъде не обяснява защо е толкова. Благодаря предварително за отговора!

Редактирано от kr0tal
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Защото общините автономно определят размера на данъка, в една община данъкът е една сума, в друга различна за една и съща мощност на двигателя. Направи ми и впечатление, че изчезнаха калкулаторите за данъците за МПС в Интернет.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Защото общините автономно определят размера на данъка, в една община данъкът е една сума, в друга различна за една и съща мощност на двигателя. Направи ми и впечатление, че изчезнаха калкулаторите за данъците за МПС в Интернет.

Да, приблизително. Общините не могат да променят коефициентите за възрастта, а само стойностите за киловат. И понеже стойностите за киловат са променливи, общинските съвети (ОС) си избират къде да са те. Няма допълнителни критерии по които местната власт (ОС) определя колко точно е цената за киловат. Поне ги няма в закона, тоест изборът си е изцяло на местната власт. Типичният критерий е разходнопокривен. Ама това е доста бошлаф - тоест ако м.г за поддържане на пътната инфраструктура е похарчила ххх лв. а тази ще са ххх по 2, сядаме смятаме данъчната база и определяме данък. Това става с едни план сметки, ама цялата тая работа наистина е едно към гьотере... Централната власт дава възможност на общините да са гъвкави и те са- основно в брадвата. Лично аз съм обсъждал поне 10 пъти темата с критерия за местните данъци за автомобилите с Министерството на финансите, но без особен ефект. Сега критерият е двойнствен - по-новите и скъпи коли се облагат с по-висок данък, но освен това има и псевдоекологичен - действащ катализатор. Според мен е добре да остане единият и ако той е екологичният, да се обвърже с ЕВРО нормата, а не с архаизмът "действащ катализатор". По-вероятно е обаче да се върви към облагането по новост, респ. цена, където логиката е, че по-богатият плаща повече, защото по-широките рамене носят повече :) Ако е така, просто разкарваме еко критерият и започваме тихо да злорадстваме, че богатите са прецакани... Абе темата е безкрайна...

Аз в петък ще си плащам данъка на апартамента, колата и мотора.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

..........Аз в петък ще си плащам данъка на апартамента, колата и мотора.

Аз пък тази година съм решил да плащам всички задължения в последния възможен срок, за разлика от всички досегашни години. А там, където е възможно, ще плащам на 4 вноски, независимо, че вместо една такса за превод ще платя четири.

В последните 1-2-3 месеца съм набрал много на администрацията от всякакъв вид. Щом те така- и аз така :):):)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз какво да кажа като не съм плащал данък на колата въобще от както съм я регистрирал, даже не е зачислена. Като отида в данъчното ще ми се зарадват.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Направо съм в стрес!Прочетох внимателно всички постове по темата,най-вече тези за изчисленията.След като смятах и смятах по-най високия коефицент, цифрата която получих е четрицифрена!?!?Та въпросът ми е към Росен-SLX:Колега,можеш ли да ми дадеш точните коефиценти на Столична Община-район Лозенец?Сметките,които си правих са за лансер 2008г.125 киловата,сеат ибиза 2009г. 62.5 киловата и скутер хонда 2001г. 14 киловата.Благодаря предварително и искренно се надявам да съм допуснал грешка при сметките нещо!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз какво да кажа като не съм плащал данък на колата въобще от както съм я регистрирал, даже не е зачислена. Като отида в данъчното ще ми се зарадват.

Интересен е твоя казус, понеже доста мои познати не са си зачислили в данъчното МПС-та и при продажба на същите кой ли от собствениците/стар или нов/ го отнася ?!

Редактирано от rousefff
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Интересен е твоя казус понеже доста мои познати не са си регестрирали МПС-та и при продажба на същите кой ли от собствениците/стар или нов/ го отнася ?!

Ако има нотариално заверен договор за покупко-продажба на МПС, единственото задължение на продавача е, да свали от отчет в съответната ДС МПС-то от своя картон, на база на договора.

Задължение на купувача е, да пререгистрира МПС-то в КАТ и да го впише в своя картон в съответната ДС. Мисля, че срокът беше 14 дена от регистрация в КАТ, но може и да бъркам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...