Премини към съдържание

Осветление в купето


eXistenZ

Препоръчано мнение

Привет колеги! Искам да споделя с вас един мой проект, и това, което се е получило до момента. Също така съм отворен за всякакъв вид предложения и съвети. Проекта ми е, поетапно да сменя всички лампички и крушки в купето със светодиоди. До момента са готови осветлението на врътката за реглаж на фаровете, бутоните за халогените, бутона на арарийните и осветлението на климатроника... Предстои осветлението на приборите и всички останало що е крушка в купето :). Прилагам снимки на направеното досега (и се извинявам за лошото качество, но фотоапарата ми не е от най-хубавите):

http://img.photobucket.com/albums/v218/Omsford/DSCN4301.jpghttp://img.photobucket.com/albums/v218/Omsford/DSCN4302.jpg

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм го мислил този вариант, но за приборите специално трябва да се намерят доста силни диоди за да има наистина добър ефект. Ако можеш снимай всички крушки след като ги смениш, да имаме на представа някой ако се реши какви точно да търси.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами до момента всичко направено е с 3 и 5мм диоди с широк ъгъл на осветяване, които след доста търсене успях да намеря и в Бг. Виж за приборите ще ми трябват такива но 10мм (ако някой знае къде се продават...) и 1 светодиод, който е 5мм, също така за там ще трябва и да са доста мощни защото на Галанта всичко в таблото е със световоди :(... След като привърша със смяната ще снимам подробно какво и как съм правил :), ако има и други желаещи...

 

П.П.: Иначе в момента осветлението на приборите ми е със крушки на Осрам - cool blue, точен номер не помня, но са за мигачи без цокъл (пасват идеално на основите) - единствения проблем е, че от 200 до 240 е по-тъмно заради една малка крушка, която е отделно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тези 10мм има за габарити, доста силно светят, друг е въпроса дали ще се намерят бели. (Става въпрос за тези специалните диоди, като тези на светкавиците на телефоните, не от обикновените);

 

http://luxima.bg/pics/LED_9.jpg

 

Ства въпрос за такъв, единичен.

 

Даже намерих: http://luxima.bg/index.php?tid=9 , но цената е неоправдано висока.

 

 

Иначе ето стандарното осветление какво е:

 

http://www.picvalley.net/u/1282/2005174869_m.JPG

 

Мисля да сложа само по-силни лампи/диоди на приборите, за да се постигне същия ефект и през деня;

Ако някой е намерил подходящи на добра цена да сподели от къде, както и резултата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С крушките на осрам, които в момента съм сложил на приборите ефекта е подобен и се вижда през деня че светят:

http://www.picvalley.net/u/839/840978186_s.JPG

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С крушките на осрам, които в момента съм сложил на приборите ефекта е подобен и се вижда през деня че светят:

http://www.picvalley.net/u/839/840978186_s.JPG

Откъде ги взе, колега? Аз искам спешно да си сменя осверлението на уредите...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тези 10мм има за габарити, доста силно светят, друг е въпроса дали ще се намерят бели. (Става въпрос за тези специалните диоди, като тези на светкавиците на телефоните, не от обикновените);

 

 

 

Ства въпрос за такъв, единичен.

 

Даже намерих: , но цената е неоправдано висока.

 

 

Иначе ето стандарното осветление какво е:

 

 

 

Мисля да сложа само по-силни лампи/диоди на приборите, за да се постигне същия ефект и през деня;

Ако някой е намерил подходящи на добра цена да сподели от къде, както и резултата.

 

Ето тук http://www.dealextreme.com/products.dx/category.712 - има от тези които си посочил и с ав пъти по-ефтини! Просто трябва да изчакаш около 20 дни за доставка! :icon_thumbup: аз съм си поръчвал разни неща от там и идват винаги безпорблемно!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Откъде ги взе, колега? Аз искам спешно да си сменя осверлението на уредите...

Тъй като днес си смених и осветлението на приборите с диодно, крушките са ми свободни мога да ти ги пратя ако искаш... подарявам ти ги ще си платиш само доставката!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Евала! В момента правя същото нещо, но ще е по-извратено, естествено. :) А и синия цвят нещо не ме кефи, при мен всичко ще е бяло.

Не е ли по-адекватно тая тема да е в раздела "тунинг"?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да прав си :icon_n_oops: , моля модераторите да я преместят...

 

П.П.: Синия цвят се връзва с тапицерията на купето... Пък и ме успокоява. :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като днес си смених и осветлението на приборите с диодно, крушките са ми свободни мога да ти ги пратя ако искаш... подарявам ти ги ще си платиш само доставката!

Супер :icon_thumbup: Пиши ми лично да се разберем...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вижте и този сайт. Може на някой да му свърши работа :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така на мен сагата ми продължава :). Ето какъв е резултата след днешните интервенции:

http://www.picvalley.net/u/667/521400221_m.JPG http://www.picvalley.net/u/682/1520829298_s.JPG

Искам само да добавя, че диодите на приборите са бели, и ми е много странно че синкавеят... Единствения проблем е, че диодите идват много близко до светловодите и на места се получават по-светли участъци, но това ще го реша със смд светодиоди :).

 

П.П.: Между другото, като се сложат бели светодиоди на дисплея, на климатроника и той почва да свети в един много готин светло-син цвят. Но и там ще трябва да се мисли за смд светодиоди...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега eXistenZ евала, просто нямам думи ! Ти си моят идол !!!

Можеш ли да ми помогнеш със помощ точка по точка, какво да направя и аз за да имам осветление същото като твоето. От 1 месец мисля по този въпрос, но нито знам какви крушки да си купя, какви са като модел, дължина и така нататък. Ще си платя ако трябва за консултацията. Ако може оборудването в колата ми да свети като твоята, направо ще полудея от щастие. Особенно след като половината са ми изгорели, и нощем ми е мъка да се управям с управлението им :icon_crying:;

 

P.s Дано само не е проблем, че става на въпрос за Carisma ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега eXistenZ евала, просто нямам думи ! Ти си моят идол !!!

Можеш ли да ми помогнеш със помощ точка по точка, какво да направя и аз за да имам осветление същото като твоето. От 1 месец мисля по този въпрос, но нито знам какви крушки да си купя, какви са като модел, дължина и така нататък. Ще си платя ако трябва за консултацията. Ако може оборудването в колата ми да свети като твоята, направо ще полудея от щастие. Особенно след като половината са ми изгорели, и нощем ми е мъка да се управям с управлението им :icon_crying:;

 

P.s Дано само не е проблем, че става на въпрос за Carisma ?

Хех разбира се, че ще ти помогна доколкото мога! Всичко това, което виждаш от снимките в момента е светодиоди, използвам 3мм светодиоди с широк ъгъл на осветяване. Светодиодите купих от: http://led.omega-light.com/Leds/leds.htm (Номер 272PB18 и 272CW16). Всичко с малки изключения, което съм свързал е било на стандартните цокъли с цел да се запази възможността да си върна системата в предишния и вид, ако нещо се обърка. Светодиодите се връзват задължително с едно съпротивление, аз лично за единични светодиоди съм ползвал 630 Ом. с изключение на климатроника и приборното табло, където са по 370 Ом. В понеделник ще ти покажа снимки, кое как съм свързал, не е трудно само дето е малко повече играчка... Ако имаш въпроси се чувствай свободен да ги зададеш :) с готовност ще ти помогна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И не само колегата Плам се интересува за Каризмата,аз също!!!Но съм бос жичкаджия ;( и ще чакам инструкции :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И не само колегата Плам се интересува за Каризмата,аз също!!!Но съм бос жичкаджия ;( и ще чакам инструкции :)

И аз не съм по-добър в жичкаджийството, но повярвайте ми няма нищо сложно! Най-сложната част е разглабянето на елементите :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Евала! В момента правя същото нещо, но ще е по-извратено, естествено. :) А и синия цвят нещо не ме кефи, при мен всичко ще е бяло.

Не е ли по-адекватно тая тема да е в раздела "тунинг"?

Колега аз пробвах да заменя осветлението на приборите с БЕЛИ диоди но се отказах защото се оказа че макар и бели след монтажа светлината става лилава като на пасат 4,и ги демонтирах.Купих си осрам сини като оригиналните с чорапчета и ги слойих и сега си свети бяло и силно!!!Поздрави П.С.Извинявам се невидях че колегата вече е писал за ефекта на белите диоди след като се монтират!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз доскоро бях с осрам сини, но целта на цялото действие е, от една страна да намаля консумацията на ток в купето, и от друга да придам малко по различен вид на галанта. Като цяло мен синкавото не ме притеснява, даже си мисля да пробвам и с друг цвят да видя как ще стане :)

 

П.П.: На първата снимка все още съм с осрам крушките :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Светлината е синкава, защото светловодите са такива.

 

Не ми харесва, че става шарено - приборите лилаво-сини, копчета - тъмно сини, касетофона червен... Ако направиш приборите като копчетата ще е по-добре, но това е мое мнение. Важното е на теб да ти харесва!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 година ...

Клега,

така като е със светодиоди таблото интензита на светлина може ли да се регулира от потенциометара в купето?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Клега,

така като е със светодиоди таблото интензита на светлина може ли да се регулира от потенциометара в купето?

 

Да няма проблем, всичко си работи както трябва. Единствения минус е, че си трябва гласене едно поради поляритета на светодиодите, и второ поради различния начин на разпръскване на светлината :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички,аз съм с едно галантче 98 година и таблото ми свети (скучно) жълто, въпроса ми е, като приключите с всичките операции има ли възможност да ми кажете колко струваше цялата игра и ако някой снима докато ги прави тези неша направо ше е уникален.Спрял съм се на бяло-видях едната ви снимка и на лилкавото като в голф 4.,ама не искам да изглеждам като голфче,макар че брат ми кара такъв и си е добре. :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мммм чудесна тема, БРАВО ! Ако утре прочетете в нощен труд "Фен на мицубиши светна като крушка докато бърникаше по токовете на колата" да знаете, че и аз съм опитал... безуспешно :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:) Дотук всичко, което съм правил по таблото и останалото осветление в купето, ми излезе помрачителната сума от 18 лв за светодиодите и съпротивленията. В момента малко съм сложил проекта на пауза, че не ми остава много време да се занимавам с него. Колкото до снимки няма проблем ще разглобя таблото и ще ви снимам какво е правено. Осветлението на таблото стои синкаво поради 2 причини - едната е световодите и втората е, че светодиодите са ми слабички. След смяната им с мощни смд светодиоди всичко ще заспи :). Поздрави.

 

П.С. Снимката с бялото осветление на таблото е с обикновени крушки на осрам. Продават се такива, които са за мигачи (малко по мощни). Единствения проблем при това осветление е, че в диапазона от 200 до 240 таблото се осветява от една малка крушка, а толкова мощна такава за съжаление не успях да открия.

Редактирано от eXistenZ
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...