Премини към съдържание

С какъв размер гуми карате


Afonya

Препоръчано мнение

Оригинално - да, но със сигурност не е заводски този размер със 17" джанти. От завода в Япония, Галант е излизал с 14 и 15 цолови джанти, а ВР-4 със 16". Тези 17-ски, марка Борбет се произвеждат в Германия и по поръчка на немския дилър на Мицубиши са ги слагали на някои модели. В Англия например са слагали друг модел 17-ски, а в Испания дори и Аванс модификацията си върви върху 15-ските, произведени в Япония.

Точно това имах в предвид,когато попитах дали размера е заводски.Съгласен съм напълно Веско!

Защото съм виждал Галант 2.5 Avance с 17 " с размер 215/45,само че имаше допълнително лепенка от TUV,с която се разрешава дадения автомобил да премине на друг размер различен от този който е препоръчал производителя.

Според мен това е правилно,тъй като доста хора минават на други размери джанти,гуми просто ей така,без да се замислят дали всъщност по-този начин не се променя поведението на автомобила-в някои случаи-към по-зле.

Редактирано от svetlin_dbg
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 172
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Точно това имах в предвид,когато попитах дали размера е заводски.Съгласен съм напълно Веско!

Защото съм виждал Галант 2.5 Avance с 17 " с размер 215/45,само че имаше допълнително лепенка от TUV,с която се разрешава дадения автомобил да премине на друг размер различен от този който е препоръчал производителя.

Според мен това е правилно,тъй като доста хора минават на други размери джанти,гуми просто ей така,без да се замислят дали всъщност по-този начин не се променя поведението на автомобила-в някои случаи-към по-зле.

 

Със сигурност и в България ще го направят това, просто е въпрос на време. В другите държави, в талона на колата е записан резмера/ размерите на гуми, с които може да се движи. И естествено при годишния технически преглед се следят тези неща. Дори освен размера на гумата, се следи и за индексите за скорост и товароносимост.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност и в България ще го направят това, просто е въпрос на време..

 

Въпрос на много време... Близките 10 години дори не го виждам... То се карат коли дето пушат като комин на Нефтохим, такива дето нямат спирачки, такива дето при удар няма да се сгънат ами ще се счупят, и изобщо е пълно с таратайки които минават технически преглед само по документи. Гумите май са ни последната болка. А и с това мислене на българина "ама виж те имат грайфер още", "ама за какво да купувам зимни, то няма зима тука" и т.н....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на много време... Близките 10 години дори не го виждам... То се карат коли дето пушат като комин на Нефтохим, такива дето нямат спирачки, такива дето при удар няма да се сгънат ами ще се счупят, и изобщо е пълно с таратайки които минават технически преглед само по документи. Гумите май са ни последната болка. А и с това мислене на българина "ама виж те имат грайфер още", "ама за какво да купувам зимни, то няма зима тука" и т.н....

Така е-едва ли ще стане скоро,но все пак отнякъде трябва да се почне.И тук идва един много "тънък момент"-личната отговорност.Засъжаление все още сме европейци само на хартия-като манталитет сме мнооооого мнооого далеч от Европа-та.

Чакаме някой да ни каже какво е правилно и какво не и евентуално след това да си вземем забележка.Става въпрос-изобщо.

 

А за това "ама виж те имат грайфер"-оня ден с баща ми се разхождаме из столичен хипермаркет-гледаме хората грабят нови зимни гуми като топъл хляб.Отивам до купчината с гуми-гледам нови гуми,горе-долу изгодни-Добре.

Поглеждам обаче DOT-a и гледам на повечето 1108;2308:хх08.За 10 минути там,нито един не погледна годината на производство.

Разбира се,споменах на 1-2 и освен "Хммммм,абе нова гума-какво искаш още....." друго не получих...

Та така...

Редактирано от svetlin_dbg
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Те тия гуми пък по хипермаркетите, не знам какви зимни гуми могат да бъдат... Повечето са корави като бакелит. Бил съм свидел как кола с гуми от Практикер не може да качи малък баир зимата :) Аз ще ти дам още по пресен пример от днес. Приготвих си зимните гуми, купих си две чисто нови за от пред, тези които миналата година купих за от пред сложих отзад, а задните които бяха на три сезона приготвих за изхвърляне до гаража. Днес докато бях на работа, баща ми дошъл до нас и ми звъни по телефона "-Абе тука има едни гуми, за изхвърляне ли са?", отговарям "-Да!" и той "Ама защо, те нищо им няма"... и ако тръгна да му обяснявам вероятно ще започне да ми разправя как навремето на заставата не е слагал изобщо зимни гуми... За съжаление, хора с подобни разбирания, често биват изненадани и причиняват задръствания, главоболия на останалите участници в движението, затрудняват машините за почистване, а и често стават причина за птп поради липса на сцепление...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

А това какво отчита скоростомера, не му вярвай на 100%, защото зависи какви гуми взимаш за база и какво отклонение в + му е заложено да показва заводски. С 205/65 15" показанията на скоростомера са 1:1 с тези по GPS до към 130-40 км/ч. По-нагоре не съм сравнявал. Ще има отклонение, защото самото отклонение не е фиксирана по стойност величина, а нараства с нарастване на скоростта на автомобила. Давам пример да стане по-ясно: със 17-ките при 100 ГПС показваше 96, а при 168 на скоростомера 160 по ГПС.

 

 

 

При мен с гуми 215/45/17 ,GPS-а показваше 7-8 км/ч по-малко отколкото на скоростомера. Сега съм с 205/50/17 и показанията са абсолютно еднакви.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Aми освен размера на гумите, има значение какви са и джантите ( 6,5j ; 7j ) Аз през лятото съм с 205/60/15 , а зимата 195/60/15 .

Джантите са ми 6,5j и 205/60 гуми стоят леко изпъкнали настрани, а при 195/60 почти не излизат от джантата. Може би ако имаха борд, който предпазва джантата щеше да изглежда различно. Но имам предвид, че ако джантите ми бяха 7,5j самата височина на гумата щеше да намалее, а може и да греша http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_blush.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Оптималното положение е гумата да е по-широка от джантата с около 30 мм.

6" - 185

6,5" - 195

7" - 205

.

.

.

Иначе стои като круша и човек очаква от по-широката гума да му осигури по-добро сцепление, а на практика е точно обратното. Правилно си забелязал.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Те тия гуми пък по хипермаркетите, не знам какви зимни гуми могат да бъдат...

Аз на два пъти от друг хипермаркет си купих зимни гуми, произведени същия сезон.

Втория път - Януари 2011 - бяха от септември 2010.

Първия път разликата беше и по-малка.

п.п. Вярно е, че трябва да се гледа годината на производство.

Редактирано от de4i
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Лятото и Зимата карам :mitsu-smiley: с размер 195/65/15. Така го купих и заводски го дават така и мисля, че за нашите пътища и дупки е перфектен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Лятото 195-65-15 , зимата 14 не помня вече на колко , защото последните години падне ли сняг използвам други коли .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Лятото 205/55/R16 с алуминиеви нисански джанти, зимата 185/70/R14 на железни джанти. За зимата купих нови Lassa за отпред и някакви регенерати със мек като за зимата каучук и всесезонна шарка за отзад. Все още не съм ги тествал, в тежки зимни условия.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 8 месеца ...

175/70/13 и двата сезона :) ама не съм със Галант , а Лансер

Редактирано от adtraichev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 8 месеца ...

Здравейте колеги,имам едно бързо въпросче.Пръснах си предната гума,размер 205/50/17,днес си намерих 17-ки но 215/45.Проблем ли е да останат 215-ките опред а отзад да са 205-ците? Ще е видима ли много разликата ако въобще е възможно да стане този номер?Сори ако ми е тъп въпроса но наистина си нямам идея,благодаря преварително за отговорите!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм с колегата Мирослав.Разликата е минимална,слагаш по широките отзад и няма да имаш никакъв проблем.Аз съм така със зимните

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм с колегата Мирослав.Разликата е минимална,слагаш по широките отзад и няма да имаш никакъв проблем.Аз съм така със зимните

Разбирам колега,но по добрите са широките,аз за това искам да ги сложа предни.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм с колегата Мирослав.Разликата е минимална,слагаш по широките отзад и няма да имаш никакъв проблем.Аз съм така със зимните

АБС-а не се ли мръщи?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

АБС-а не се ли мръщи?

 

И аз до колкото знам е възможно ABS/Traction Control да не работят както трябва при разлика в размера на гумите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...