Премини към съдържание

Размер на гуми


4iko

Препоръчано мнение

Зравейте колеги.Въпроса ми е,добре ли ще е да сложа на Галанта гуми 205/55/15? Мотора е 2.0 136к.с.Дали ще стане тромава,и ще се вдигне ли разхода?И като цяло,кой размер е добър за този мотор,джантите са 15.Благодаря ВИ предварително.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Стандартните размери са 195/60/15 и 205/60/15

В книжката на моята колата пише, че това са размерите за 2,5 V. В таблицата на 2000 кубиковия модел е само 195/60/15. 205/60/15 предполагам, че ще се отрази на разхода, съдейки по горепосочената реклама на Мишлен. Моя съвет е 195/60/15.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

195/60/15 е по-ниско от 205/60/15 с 12мм и е еднакво като височина с 185/70/14 - другия възможен размер, разлика в скоростомера -2км/ч. Ако ще е 195 аз лично бих сложил 195/65/15 имайки предвид състоянието на пътищата, а и с 14-ки съм пробвал и изглежда много грозно и поведението не ми хареса изобщо. А разхода колко пък да се вдигне за 1см по-широки гуми, климатроника се отразява доста повече от такава разлика в ширината според мен. Така че 205/60 или 195/65 мисля аз.

Редактирано от Lyubo Dimitrov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колегата търси гъзария,но из тези наши златни пътища,ще му излезе и златно окачването,затова да слага високите гуми и да не му пука.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията.Не търся гъзария,просто намерих от един гумаджия хубави лети джанти,и ако ги взема с гумите 205/55/15,които са почти нови Гудиар, ми дава хубава отстъпка.Ако взема само джанти цената е съвсем различна.Имам зимни 185/70/14,но не ми харесва как се държи над 120,130.кл.ч,а през лятото ще пътувам повече ивънградско,а пък не ми се слагат летни на железните джанти 185/70/14,или 195/65/14.Затова се обръщам за съвет от вас.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

~1см ще са по-ниски от 14-ки 185/70/14, 2см от 205/60/15, заслужава ли си според теб ? Според мен ще стои като лагерница със 205/55/15.

Ето тука влез и си смятай:

 

http://kamortires.com/calculator.php?lang=bg

 

Пък като е гумаджия уговорете се да сложите една или всички и виж как ще стане, според мен ще е смешка, това е размер за по-малка кола.

Редактирано от Lyubo Dimitrov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Стандартния размер при теб е 195/60/15...Разликата между 195/60/15 и 205/55/15 е -8мм.,така че спокойно можеш да ги сложиш...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При преминаването от 15" към 17" има малка разлика в пъргавината, малко покачване на разхода и малко влошаване на комфорта. Но разликите са пренебрежими.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При преминаването от 15" към 17" има малка разлика в пъргавината, малко покачване на разхода и малко влошаване на комфорта. Но разликите са пренебрежими.

Влошаването на комфорта не е съвсем символично, да вметна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Използвам темата на колегата (дано няма против) :)

 

Може ли да ми кажете дали 16' джанти с гуми 205/50/16 е удачен избор за Галант - има ли някой с Галант 2.5 V6 на 16 инча? Питам за галант седан 2.5 1999г. sport edition.

Моля ако някой може, да ми каже, дали джантите трябва да са 4х114, 4х114,3 или е друг размер междуболтовото разстояние?

Има ли значение централния отвор или са стандартни?

 

Мерси предварително

 

P.S. Само да добавя, че на стикера на вратата на галанта ми има дадени размери само за 15 и 17 инча?? Да не би 16' да е неподходящ размер за модела?

Редактирано от UniCorn
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С 205/50 R16 малко повече ще лъже скоростомера, но пък колата ще се разтовари от леко по-малкия диаметър (обиколка) на колелата. Ако са "на 55" ще дойдат екстра. Остава да ти харесва увеличеното разстояние до калниците и по-твърдото поемане на неравностите в сравнение с 205/55-16.

Друг добър вариант е 215/50 R16.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Използвам темата на колегата (дано няма против) :)

 

Може ли да ми кажете дали 16' джанти с гуми 205/50/16 е удачен избор за Галант - има ли някой с Галант 2.5 V6 на 16 инча? Питам за галант седан 2.5 1999г. sport edition.

Мерси предварително

 

P.S. Само да добавя, че на стикера на вратата на галанта ми има дадени размери само за 15 и 17 инча?? Да не би 16' да е неподходящ размер за модела?

Колега,карал съм с 215/45/17 и мога да кажа, че се губи комфорта след това сложих 205/55/16 което е оптимален вариант комфорт - стабилност на пътя,колата беше Галант Аванс с амортисьори жълти кони :)

:mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега,карал съм с 215/45/17 и мога да кажа, че се губи комфорта след това сложих 205/55/16 което е оптимален вариант комфорт - стабилност на пътя,колата беше Галант Аванс с амортисьори жълти кони :)

:mitsu-smiley:

И аз препоръчвам 205-55-16. Карал съм 3 галанта с 4 размера гуми

195-60-15 все зимни, два вида, за зимата бива

205-55-16 нови конти спорт контакт 3 - великолепни гуми, отлично съотношение на диаметър на колелото и галант

215-45-17 нови кумхо - подрусва си и возията е малко по-твърда от приемливата

225-35-18 в събота ги махам, че нещата са на границата на перверзията, друса адски, ставам разноглед да дебна за неравности.

 

И понеже човек има два приоритета - визуална гъзария или комфорт на возене. Тогава задължително спортни амортисьори и пружини и 17 цола на 215-45 предни и задни 225-45-

Ако човек е практик, но леко изкушен от визията 205-55-16. Визуално не се различават от 15-ките, но има известно подобрение в стабилността, докато влошаване във возията няма. Освен това 205-55-16 е по разпространен размер и не особено по скъп от 15-ките.

И така, за да е съвсем ясно внушението:

 

205-55-16

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мерси колеги.Да разбирам от съветите ви,че разхода няма да се вдигне,и колата ще си върви добре.Струва ми се добра оферта хубави джанти с много добри гуми 205/55/15,за 450лв.а може би и по малко,ако се спазарим.Лека вечер на всички.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

мога ли само да те запитам защото явно разбираш ??? Имам галант комби и искам да сложа летни гуми 17-ки 225/45 добре ли е и защо съветваш да има разлика в размера на предните и задните гуми ???

а ако някой има интерес мога и да му го продам ;)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

мога ли само да те запитам защото явно разбираш ??? Имам галант комби и искам да сложа летни гуми 17-ки 225/45 добре ли е и защо съветваш да има разлика в размера на предните и задните гуми ???

а ако някой има интерес мога и да му го продам ;)

Колега, предполагам, че грешно си разбрал, не трябва да има никаква разлика межди предните и задните гуми, защото това ще лъже/шашка ABS-а и ще сработва без нужда.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Само и аз да вметна за един вариант: 215-50-17

Малко са по-високи от стандартното, но за сметка на това возията е съвсем различна, в сравнение с 215-45. В момента съм така и съм доволен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, предполагам, че грешно си разбрал, не трябва да има никаква разлика межди предните и задните гуми, защото това ще лъже/шашка ABS-а и ще сработва без нужда.

 

Варианта с различните гуми го пуска SLX, незнам защо. А иначе ABS датчиците не отчитат броя на оборотите на колелото, а само това дали се върти или е спряло и затова няма да се шашка ABS-а, ако си с различни по диаметър гуми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Карам Галант комби с 2.0/136 к.с мотор и гуми 205/60/16. Колата е устойчива и с комфортна возия, като едновременно с това е с приблизително 12 мм. по-висока. Не съм забелязал мотора да се мъчи, като имаш предвид, че првключвам на 3/4/5 скорост на съответно 45/65/80 км/ч. По-скоро имам съмнения, че хидравличната помпа на сервото се товари повече от необхдимото заради това, че гумата е по-широка (205) от препоръчваната. При този рамер гуми трябва да имаш предвид, че обиколката на гумата е със 7% по гояма от стандартния рамер на гумите даден от производителя т.е. скростомера и километража ще ти показват със 7% по-нискаи стойности от реалните. И още нещо при този размер гуми при пълен ляв/десен завой, гумите не опират в купето/окачването.

Успех с избора!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В този случай скоростомерът ще дава по-истински показания от 140 нагоре. Моят на 168 отговаря на 160 по GPS. Гумите са стандартни - 215/45 "17.

Не съм пробвал, но с малко по-ниски и малко по-тесни гуми разходът на гориво ще спадне с 5-7% поради леко намаленото натоварване. Например да сложа 205/55 "15. Доускорението на ІV и V скорост ще се подобри осезаемо и вместо 8,5 ще хапне 8 литра бензин за 100 километра пробег. Няма значение че сега със 120 е с 3000 оборота, а с по-малките гуми ще е да кажем 3150 оборота - прилаганото усилие от двигателя ще е по-малко и съответно ще му е нужно и по-малко гориво.

Замислил съм едни 205/60 на 15-ките. Много дупка, много нещо...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Карам Галант комби с 2.0/136 к.с мотор и гуми 205/60/16. Колата е устойчива и с комфортна возия, като едновременно с това е с приблизително 12 мм. по-висока.

 

Колега,нещо си се объркал. :) При 205/60/16,размера ти идва с +37мм.,което е ужасно много...при 205/60/15 си с +12мм.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тази зима изкарах с 195/65/15 Ultra Grip 7, и съм много доволен. Зимата определено е за малко по висока гума, да не говорим за дупките и неравностите ,които се появяват пролетно време.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега,нещо си се объркал. :) При 205/60/16,размера ти идва с +37мм.,което е ужасно много...при 205/60/15 си с +12мм.

Прав си! Изпуснал съм разликата от единия инч между 15 и 16 цолови гуми - сравнението е между 195/60/15 и 205/60/16. С поста си исках, да кажа, че според мен разликата не е толкова голяма, че да пречи на нормалния вървеж или устойчивост на колата, независимо от това, че колата е с двулировия мотор и този рамер не се препоръчва от производителя.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...