Премини към съдържание

Съответствие джанти-гуми


Препоръчано мнение

Колеги,

Имам проблем със новите джанти и гуми! За какво иде реч: Купих си преди седмица чисто нови джанти 15' (лети) и гуми (FULDA - 195/60/R15) и колата ми взе да ускорява по-бавно и се качи разхода драстично!

Помогнете със съвети относно това какви трябва да са гумите за тези джанти , тъй като явно не са ми препоръчали правилните!

П.С. Карам Митсубиши Каризма 1.8 GDI exe 12.1999 година!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

Ивайло

В един каталог гумите са с размер 185/65 R14, има логика да ти се е вдигнал разхода и да ускорява малко по бавно.

 

:offtopic: може да споделиш още малко впечатления за Outlander - а (в темата за Outlander) :icon_angel: :offtopic:

 

:sorry:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

Имам проблем със новите джанти и гуми! За какво иде реч: Купих си преди седмица чисто нови джанти 15' (лети) и гуми (FULDA - 195/60/R15) и колата ми взе да ускорява по-бавно и се качи разхода драстично!

Помогнете със съвети относно това какви трябва да са гумите за тези джанти , тъй като явно не са ми препоръчали правилните!

П.С. Карам Митсубиши Каризма 1.8 GDI exe 12.1999 година!

Проблема идва от разликата в диаметъра: на новите ти гуми е с 19 мм по-голям от оригиналните. Километража също няма да ти показва вярно - ако караш с 100 км/час, ще ти показва 97 км/час. Нормално е да ти се вдигне и разхода, защото новите гуми са с 10 мм по-широки и имат повече сцепление (и съпротивление) при движение на колата.

Ето ТУК можеш да направиш справка какви гуми е трябвало да вземеш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ивайло

В един каталог гумите са с размер 185/65 R14, има логика да ти се е вдигнал разхода и да ускорява малко по бавно.

 

:offtopic: може да споделиш още малко впечатления за Outlander - а (в темата за Outlander) :icon_angel: :offtopic:

 

:sorry:

 

Здравей Милене!

Оригиналните ми джанти на Митсубиши са с гуми 185/65/R14 , но за летни исках да мина на 15' за да изглежда по-добре колата!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Mitsubishi!

Искам да те попитам още нещо- В посочения сайт се вижда ,че гумите не е трябвало да са 195/60/R15 а 195/55/R15 - така ли е? и другия ми въпрос е относно 10мм по голяма ширина (от 185 до 195) е : тогава не е ли по-добре да се сложат пак 185 мм широки гуми на 15' джанти -за да няма толкова повишаване на разхода?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Драстично увеличаване на разхода от 10мм няма как да се получи, според мен. Моите предишните гуми бяха 14" 195, сега взех 185/65/14 и нямам промяна в разхода. Не съм карал с 15", но това което разправяте ми се струва странно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Драстично увеличаване на разхода от 10мм няма как да се получи, според мен. Моите предишните гуми бяха 14" 195, сега взех 185/65/14 и нямам промяна в разхода. Не съм карал с 15", но това което разправяте ми се струва странно.

 

И на мен ми се струва странно ,но е факт! Със оригиналните си джанти 14" и гуми 185/65/R14 разхода ми Стара Загора-София е 5.8/100 а като сложих 15' джанти и гуми 195/60/R15 разхода на същия маршрут стана 6.9/100 (проверен е три пъти,тъй като се прибирам почти всяка седмица)

Та за това ви помолих за съвет какви гуми да си купя за 15' джанти ,защото другите мисля да ги продавам!

и въпроса ми е дали да са 185 или 195?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Драстично увеличаване на разхода от 10мм няма как да се получи, според мен. Моите предишните гуми бяха 14" 195, сега взех 185/65/14 и нямам промяна в разхода. Не съм карал с 15", но това което разправяте ми се струва странно.

 

Да драстоично не, особенно от 10мм. Оригинално Галанта ми го дават с 185/65/14/ - или нещо подобно - така го карам зимата, а лятото слагам 225/45/17 - и колата дава еднакъв разход и лятото и зимата. Т.е. летните гуми вдигат рахода с около 1л/100км :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво е решението на това уравнение според мен:

Размерът за даден автомобил(говоря за външния диаметър) е съобразен с показанията на километража. т.е. - за едно завъртане гумата изминава определено растояние. Ако гумата е по-малка - изминава по-малко, но отчитането на километража е за единица оборот. Ако е по-голяма - изминава повече, но пак показва същото за единица оборот.

С по-малката гума изминаваш примерно (реално) 200 км, а показанието ти е на 220, да речем. Оттам като си смятаме разхода, излиза, че сме на икономия (делим на 2.2)

И обратното - когато гумата е по-голяма (с по голям външен диаметър, тук широчината и не може да окаже огромно влияние) - за въпросните 200 км показанието на километража ще е да речем 180 (делимна 1.8). И оттам идва заблуждението, че се е вдигнал разхода на гориво. Реално тези 200 ги изминаваме с едно и също количество като литри. Разликата идва от показанията на километража, или компа, който пък взема инфо оттам. Според мен рязко покачване може да идва само от това, ако не е технически проблема.

Истинско засичане става да напълниш резервоара догоре и да мериш с GPS

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

rosko, благодаря ти! да не се обидят другите колеги,но твоето мнение е най изчерпателно и най-ми помогна!

Извода да разбирам е ,че като съм минал на по висока гума (говорим за диаметър на гума) съм заблудил един вид компютъра?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така. За сверка - като караш по магистралата - занули на Църна маца и засечи. Бас, че до Стара Загора ще ти покаже по-малко, отколкото си изминал по табелките на магистралата. И оттам идва цялата обърквация

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сега прочетох и за ускорението. И то е от размера на гумите. С малката гума - ускорява по-бързо. По-лесно се развърта мотора, но не стига до мах скорост. С голямата - обратното. Става по-мудна, но пък развива по-голяма мах скорост. Това е......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...оригиналните си джанти 14" и гуми 185/65/R14 разхода ми Стара Загора-София е 5.8/100 а като сложих 15' джанти и гуми 195/60/R15 разхода на същия маршрут стана 6.9/100...
Обяснението на
С по-малката гума изминаваш примерно (реално) 200 км, а показанието ти е на 220, да речем. Оттам като си смятаме разхода, излиза, че сме на икономия (делим на 2.2)
е принципно вярно, но в твоя конкретен случай разликата е само 3% - 200 срещу 206км, ако сметнеш обиколката на гумите. Не може грешка от 3% в разстоянието да даде разлика от почти 19% в разхода.
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така е, 3,2%...

Е, тогава не знам. Реално и при моите размери излиза към 3%, но при засичане ми дава 8-9% разлика в растоянието. Наистина нямам идея нататък... Ако иска колегата да пробва със старите гуми да засече и после да го мисли

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така е, 3,2%...

Е, тогава не знам. Реално и при моите размери излиза към 3%, но при засичане ми дава 8-9% разлика в растоянието. Наистина нямам идея нататък... Ако иска колегата да пробва със старите гуми да засече и после да го мисли

 

точно така Rosko - сега със си в Стара Загора и в неделя се прибирам към София със старите гуми! И веднага след това ще ви кажа какъв е разхода ,но съм сигурен че ще е като стария (5.8/100) защото и сега в града съм със старите и колата си е по-пъргава като преди!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За да запазиш съшия диаметър на новите гуми размера за 15" с ширина 195mm, ти трябват гуми 195/55R15. В момента на всеки оборот на колелото, колата ти минава с 6 см. повече. На километража ще ти се трупат с около 6 км. помалко на всеки 180 км. изминати. Новите ти гуми са малко по-широки, имаш разлика в показания на километража и реално изминати километри с около 3,5%. Нормално е разхода да се качи, но чак драстично не би трябвало. Умножи километрите по километража с 1,035 и сметни отново разхода. Трябва да е с малко по висок заради по-голямото съпротивление на търкаляне на по-широките гуми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да споделя, летните са ми 205/45/16 а зимните 185/65/15, и не уесещам осезаема разлика в разхода (разхода ми с летните извънградско ми е 5.3 като си поддържам 110-120). Колега да не си сменил бензиностанцията от която зареждаш :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да споделя, летните са ми 205/45/16 а зимните 185/65/15, и не уесещам осезаема разлика в разхода (разхода ми с летните извънградско ми е 5.3 като си поддържам 110-120). Колега да не си сменил бензиностанцията от която зареждаш :icon_hmm:

 

Колега,браво - ти си с 16'' джанти при препоръка от производителя 14" (185/65/14) и ти дава такъв разход -5.3! Аз минах само с един номер по големи джанти 15'' и се качи бая разхода(вярно ,че съм объркал един вид компютъра)

А относно бензиностанцията-зареждам само на ОМV !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...Аз минах само с един номер по големи джанти 15'' и се качи бая разхода...
Ако приемем, че разхода се е променил, то е поради редица причини, не само защото си скочил на по-голям размер. Влияние имат:

1. налягане в гумите - при по-нископрофилните трябва да е по-високо, за да се запази същото съпротивление на търкаляне

2. размера на гумите - 'лъжеш компютъра' и принуждаваш двигателя да работи в по-неикономичен режим, имаш по-голямо съпротивление на търкаляне заради увеличената ширина, грешно изчисляваш пробега, а оттам и разхода

3. офсет на джантите - ако не е същия се нарушава геометрията на окачването и може да доведе до по-големи загуби в движение

4. увеличеното тегло на колелата - по-голямата маса изисква повече енергия, респ. гориво, за привеждане в движение

5. шарката на новите гуми - може да предизвика увеличаване на разхода вследствие увеличено съпротивление с няколко процента

Сигурно има и други, но това мисля са най-важните.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега,браво - ти си с 16'' джанти при препоръка от производителя 14" (185/65/14) и ти дава такъв разход -5.3! Аз минах само с един номер по големи джанти 15'' и се качи бая разхода(вярно ,че съм объркал един вид компютъра)

А относно бензиностанцията-зареждам само на ОМV !

 

Колегата Роско е прав :good:

При различен размер гуми /диаметър или обиколка - все едно/

разхода е различен смятано в км. по километража.

Компютъра не се бърка. Той добросъвестно

отчита оборотите на изхода на скоростната кутия, а оттам нататък

какви гуми са сложени - не го интересува.

Погрешно е да се смята, че три % разлика в диаметъра ще даде

три % разлика в разхода. Влияят комплекс от фактори: Разлика

в диаметъра, твърдост на гумата, тегло /подресорни маси/ на коле

лото комплект, сцепление с пътя и т.н. Различно е....

Закона за запазване и преобразуване на енергията си важи, източни

ка е само един - бензина.

Колегата Ивайло трябва да отчита не само размера на джантата, а край

ния размер на колелото /с гумата/ и общото тегло.

Поздрави!!

Краско

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да станем гумаджии! Ние направо го разпиляхме тоя въпрос! Ей затва му се кефа на нашия форум!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така нека и аз да се включа! Аз минах от 175/70 13" на 195/50 15"...Разлика в разхода разбира се имам! Крайния диаметър си остана същия, и дори след замерване с GPS се оказа, че скоростомера е супер точен! Колата потегля много по-добре, поради по-голямата площ на сцепление и липсата на такова въртене на гуми! След 100км/ч вече става по тромавичка което е нормално! Но обърнете и внимание на друго, моите 13" макар и стоманени са значително по леки от 15" макар и алуминиеви! Четирите джанти с гумите ми качват сигурно 20 кг поне! Няма как да не се отрази това на колата!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А относно зареждането от бензиностанциите-преди зареждах от ОМВ, но една моя позната ми каза, че горивата от бинзиностанции ЕКО били внасяни от Гърция и съответно предпочетох нея. Разлика не съм усетил, но поне се надявам да са добри горивата поне. Нека който е по-запознат да сподели. :icon_rock: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой с еклипс 1G може ли да каже какъв ни е оригиалния размер на гумите понеже карам в момента 185/60/15 но трябва да ги сменям с нови и в магазина ми казаха че рамера по каталог е 205/60/15 :icon_hmm: и съответно неси взех и ще поизчакам до изяснаване на размера

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така е, 3,2%...

Е, тогава не знам. Реално и при моите размери излиза към 3%, но при засичане ми дава 8-9% разлика в растоянието. Наистина нямам идея нататък... Ако иска колегата да пробва със старите гуми да засече и после да го мисли

 

Както обещах! Преди малко се прибрах от Стара Загора-разхода ми беше 5.6/100 при скорост 120км/h , което ми показва ,че наистина със новите гуми се бърка компа, колата върви по-тромаво и вс. това ме дразни!

Както повечето от вас сигурно са забелязали съм предложил гумите (Fulda Carat Progresso 195/60/R15) за продан - 440 лв (на 700-800 км)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...