Премини към съдържание

Уроци по правопис


Препоръчано мнение

Пускам тази тема с готовност да давам в реално време уроци по правопис на всеки нуждаещ се съфорумец, включително модераторския екип. добре дошли са въпроси от фонетично, морфологично и най вече синтактично естество. Готов съм да коригирам неуместни употреби на Главни букви, трудности в поставян. Ето на запетаи и други пунктуационни неволи...

Пиша от известно време без главни букви в началото на изречението, разбирам, че този ми стилистичен похват вече е разпознат. Надявам се в скоро време да разберем заедно какво е значението му.

С обич :-)

Редактирано от Светльо Ангелов
Използвай глвни букви!
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

пускам тази тема с готовност да давам в реално време уроци по правопис на всеки нуждаещ се съфорумец, включително модераторския екип. добре дошли са въпроси от фонетично, морфологично и най вече синтактично естество. готов съм да коригирам неуместни употреби на Главни букви, трудности в поставян.ето на запетаи и други пунктуационни неволи...

пиша от известно време без главни букви в началото на изречението, разбирам, че този ми стилистичен похват вече е разпознат. надявам се в скоро време да разберем заедно какво е значението му.

с обич :-)

Това пък за какво беше???

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Лошо и срамно няма...който не знае да пита :) Аз лично, не съм от най-грамотните и признавам, че по бълг. език винаги съм бил слаб ученик. Голямо съдействие ми оказва притурката на лисицата, за проверка на синтактични грешки, и винаги гледам поне един път да си прочета поста, след като съм го написал. Също имало е моменти в които се съмнявам за някой специфична дума, която не фигурира във въпросния речник и се консултирам с гугъл. Аз, бих се възползвал от темата :icon_blush:

Редактирано от Emil Dimitrov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето един сайт, който съдържа наш опит да се подпомогнат хората в писмената комуникация:

http://kaksepishe.com/

В тази тема ще подготвя поредица от статии, посветени на най-честите трудности в употребата на българския език. Ще очаквам помощ в дефинирането на най-проблемните области от граматиката, респ. най-често срещаните трудности във форумната комуникация. Слава Богу, повечето от нас разбират, че форумите не изискват 100% спазване на книжовната норма и допускат някои отклонения.

Но, на първо време, ми се струва уместно да обсъдим:

1. Употребата на пълен член

2. Пунктуационни правила, употреба на запетая.

 

Давайте предложения.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Давам предложение извън контекста на Росен, пък и да се изфукам малко :). Децата от малки да се следят от родителите за правопис и правоговор, да не се разчита на нета и училището, така идва момент на гордост от задминаващото те по грамотност порастнало дете, визирам Криси.:icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето един сайт, който съдържа наш опит да се подпомогнат хората в писмената комуникация:

http://kaksepishe.com/

В тази тема ще подготвя поредица от статии, посветени на най-честите трудности в употребата на българския език. Ще очаквам помощ в дефинирането на най-проблемните области от граматиката, респ. най-често срещаните трудности във форумната комуникация. Слава Богу, повечето от нас разбират, че форумите не изискват 100% спазване на книжовната норма и допускат някои отклонения.

Но, на първо време, ми се струва уместно да обсъдим:

1. Употребата на пълен член

2. Пунктуационни правила, употреба на запетая.

Давайте предложения.

Тези двете са достатъчни...за някои :D

 

ПРЕДЛОЖЕНИЕ: да не се счита за грешка на правописа нарочна употреба на диалектни изрази от рода на "тъй", "инак", "ни стаа" и прочее :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Ето един сайт, който съдържа наш опит да се подпомогнат хората в писмената комуникация:

http://kaksepishe.com/

В тази тема ще подготвя поредица от статии, посветени на най-честите трудности в употребата на българския език. Ще очаквам помощ в дефинирането на най-проблемните области от граматиката, респ. най-често срещаните трудности във форумната комуникация. Слава Богу, повечето от нас разбират, че форумите не изискват 100% спазване на книжовната норма и допускат някои отклонения.

Но, на първо време, ми се струва уместно да обсъдим:

1. Употребата на пълен член

2. Пунктуационни правила, употреба на запетая.

 

Давайте предложения.

 

Моите предложения са на първо време да започваш изреченията с главна буква.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ОК, няколко думи за пълния член.

 

Няма как да знаем кога да употребяваме пълен (ът/ят) и кога кратък член, ако не знаем граматическото правило. Обаче правилото по кодификацията на правописния речник е толкова тегаво, а ние сме забравили уроците по български език, че даже не можем да го разберем. Затова давам следните 2 жокера (които обаче не покриват всички аспекти на правилото).

 

1. Членуваната дума е подлог в изречението.

2. Думата за членуване е съгласувано определение или приложение на подлога (спокойно, ще обясня малко по късно :icon_thumbup: )

 

 

Какво е подлог, помните ли?

Подлогът е част на изречението, която показва кой извършва действието. Може да е не само лице, но и предмет. Лесно го намираме в отговор на въпроса: Кой? или Кои?

 

1. Членуваме с пълен член, когато думата изпълнява служба на подлог в изречението. За проверка се използва замяната с той. Ако това е възможно, значи думата е подлог и получава пълен член. (В случай че към членуваната дума има несъгласувано определение, се заменя цялото словосъчетание. Пояснение на несъгласувано определение в т.2)

 

Примери:

 

Явно галантът няма славата на здрава кола . (Явно той няма славата.....)

 

Модераторът старателно прочете написаното (Той, модераторът, старателно прочете...)

 

Съдът разпореди синът да бъде заличен от списъка на свидетелите. (Съдът разпореди той да бъде заличен от списъка на свидетелите.)

 

Епицентърът на окачественото като „слабо" земетресение е бил на около 15 км от Перникк. (Той е бил на около 15 км. от Перник.)

 

2. Какво е съгласувано определение или приложение на подлога, помните ли? Няма нужда да помните, достатъчно е да приемем замяната с "той" на цялото словосъчетание, в което е включена думата. Ако това е възможно, значи тя е съгласувано определение/приложение и получава пълен член.

Примери : В безкрайната си есплоатация през годините прекрасният галант доказа своята надеждност. (Той, галантът доказа...)

 

Петър Колев, управителят на хотела, се надява в близките дни проблемът с електричеството да бъде решен. (Той се надява в близките дни проблемът с електричеството да бъде решен.)

 

Еверест – най-високият връх в света, е част от Хималаите. (Той е част от Хималаите.)

 

Има още няколко правила за употреба на пълен член, но съзнателно ще ги пропусна, за да не затормозявам съзнанието ви. По-важното обаче е, че правилната употреба на пълен член в случаите, когато думата изпълнява ролята на а) подлог и б) на определение или приложение към подлога покриват над 70% от житейските случаи. Следва продължение... или пояснения или сесия за въпроси и отговори. Бира и половин порция картофи соте, за този форумец, който открие правописната грешка във втория ми пост :icon_clap:

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Лошо и срамно няма...който не знае да пита :) Аз лично, не съм от най-грамотните и признавам, че по бълг. език винаги съм бил слаб ученик. Голямо съдействие ми оказва притурката на лисицата, за проверка на синтактични грешки, и винаги гледам поне един път да си прочета поста, след като съм го написал. Също имало е моменти в които се съмнявам за някой специфична дума, която не фигурира във въпросния речник и се консултирам с гугъл. Аз, бих се възползвал от темата :icon_blush:

 

От много време ползвам този, защото правя доста грешки. :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моите предложения са на първо време да започваш изреченията с главна буква.

 

Не се приема, моето предложение е да формулираш предположение защо не започвам изреченията си в този форум с главна буква.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Не се приема, моето предложение е да формулираш предположение защо не започвам изреченията си в този форум с главна буква.

 

Няма предположение защо правиш това.

Но има правила на форума, с която трябва да се съобразяват всички!

Смятам че темата, която си отворил е тенденциозна.

Защо правиш това?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Няма предположение защо правиш това.

Но има правила на форума, с която трябва да се съобразяват всички!

Смятам че темата, която си отворил е тенденциозна.

Защо правиш това?

Предлагам да посветим дискусията на въпроси от практическа полза - основни граматически правила. Дискусиите за тенденциозност и познаване на форумните правила бихме могли да проведем, след като сме дали някаква добавена стойност.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре. Употребата на пълен и кратък член действително е сред най-често срещаните грешки. Представа нямам какво е съгласувано и несъгласувано определение, двойно лично местоимение, неопределено наклонение, задпоставен определителен член (а като гледам и речника не го знае, хахаха, подчерта го) ... и относно чисто теоретичната граматическа част от нашия език съм за слаб 2, най-много за тройка.

Имам следното питане. Използва ли се пълен член при ... а сега де :icon_blush: ... приии използване на сравнителна или превъзходна степен ли беше :icon_doh: уфф. Например трябва ли да се ползва пълен член в изречението: Задачата беше изпълнена по възможно най-добрия начин? Аз не слагам, ш`от не ме кефи :icon_thumbup:

 

Лично аз слагам запетаи когато правя пауза, представяйки си как изговарям текста. Обаче много мразя пред всяко "че" да гледам запетаи. Например: Той отговори на поставените въпроси, така, че получава отлична оценка.. Така че, въпреки че ... и др. такива - запетаята се слага малко преди че-то.

И друго. Нарочно не слагам запетая пред "че" в началото на изречението. Например: Мисля, че си прав.. Защо да слагам запетая, като това се изговаря на един дъх и без паузи. Не знам дали става ясно какво искам да питам.

Щях да питам още неща, обаче докато напиша този текст, два пъти изгасна тока и си забравих мисълта.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всеки от нас по един или друг начин е чувал за река Дунав. В много дискусии в писмена или устна форма се среща като "Дунава". До колкото съм запознат имената не могат да се членуват, но дали няма изключение за някои имена, които са за не въодушевени предмети.. както в случая за реката :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност в техническите форуми е важна самата информация. Те са чудно място за упражняване на правопис, но достоверната информация и оказаната помощ са с предимство според мен. Познавам майстор, пишещ "блок запчатка", който може да направи основен ремонт на пътя с ключе 13 и отвертка. Моето виждане е: Дори да се използва леко груб, на моменти простонароден език, най-важното е точно да се представи догмата на свещените технически тънкости. Много често най-добрите майстори не се занимават с четене и писане във форуми, а са цЕнен източник на информация :mitsu-smiley: и те най-много помагат.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif

Аз пък забелязвам, че постовете на някои колеги се редактират, постовете на други колеги не се редактират... но това е друга тема :)
Ще се опитам да изкажа няколко правописни правила на прост език :) :
1. Много често се греши слагането на запетая пред "че" в словосъчетания като - затова че, в случай че, при условие че, при все че, освен че, в смисъл че, поради това че, като че (ли), благодарение на това че, добре че, вярно че, все едно че (взех ги от гугл). В тези случаи "запетая" се слага най-често пред словосъчетанието. Но има и изключения, например: "Статията е написана чудесно, така че ние всичко разбрахме." и "Статията е написана така, че в нея да няма нищо неясно." Разликата е, че във втория случай смисълът на "така че" е "по начин по който".
2. Да не забравим и запетаите пред "защото", в общи линии подчинените и обособени части на изречението се обграждат със запетаи.
3. Да не забравим използването на съюзите "с" и "в" пред думи, започващи с букви "с","з","в","ф"... Иначе, като чета на ум, и неусетно започвам да "съскам" :)
4. Относно пълния член - въпросът, на който трябва да си отговорим, е: "Кой извършва действието в изречението? Накратко - Кой? И като си отговорим, слагаме му пълен член (ако е в м.род), ако имаме определение към него, членуваме именно него с пълен член. Ако подлогът на изречението е определен по-нататък в изречението, определението също се членува с пълен член, т.е. в изречения като "Въпросът е най-трудният в този пост"... Всички други думички в изречението са с непълен член... Пример от началото на този абзац:
"Относно пълния член - въпросът, на който трябва да си отговорим, е:" - "Въпросът е" - подлог и глагол; "Кой? (е)" - "Въпросът (е)"
Ще питаме - защо "Относно пълния член" не е с пълен член? Тук не съм много сигурен, може би защото няма никакъв подлог в изречението, той е изпуснат, т.е. изречението е подчинено и започвам направо с него, пълното изречение ще да е "Сега ще говорим относно пълния член", а може би греша :)
Най-трудни са за определяне изречения, в които подлогът липсва, изпуснат... много дълги изречения, с много подчинени части и т.н. Затова, и аз като Анди, слагам пълен член там, където ми е на сърце :D
ПП: И не ги забравяйте тези запетаи, че като тръгна да чета, на всяка запетая мозъкът ми си поема дъх, иначе загрява и разбира само 20% от това, което сте написали :)
ПП: Притеснявам се от тези дълги постове, колкото по-дълъг е поста, толкова по-голяма е вероятността за грешки :P
ПП2: Опа, не съм много по темата, ще сложа поста в "спамерски вид". Иначе по темата - мисля, че засега нямам въпроси от правописно естество. Извинявай колега, че ти отнемам предлаганите функции в темата... пък и може да съм в грешка по някоя от точките :)
Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре. Употребата на пълен и кратък член действително е сред най-често срещаните грешки. Представа нямам какво е съгласувано и несъгласувано определение, двойно лично местоимение, неопределено наклонение, задпоставен определителен член (а като гледам и речника не го знае, хахаха, подчерта го) ... и относно чисто теоретичната граматическа част от нашия език съм за слаб 2, най-много за тройка.

Имам следното питане. Използва ли се пълен член при ... а сега де :icon_blush: ... приии използване на сравнителна или превъзходна степен ли беше :icon_doh: уфф. Например трябва ли да се ползва пълен член в изречението: Задачата беше изпълнена по възможно най-добрия начин? Аз не слагам, ш`от не ме кефи :icon_thumbup:

 

Лично аз слагам запетаи когато правя пауза, представяйки си как изговарям текста. Обаче много мразя пред всяко "че" да гледам запетаи. Например: Той отговори на поставените въпроси, така, че получава отлична оценка.. Така че, въпреки че ... и др. такива - запетаята се слага малко преди че-то.

И друго. Нарочно не слагам запетая пред "че" в началото на изречението. Например: Мисля, че си прав.. Защо да слагам запетая, като това се изговаря на един дъх и без паузи. Не знам дали става ясно какво искам да питам.

Щях да питам още неща, обаче докато напиша този текст, два пъти изгасна тока и си забравих мисълта.

 

Благодаря за приноса, твоят и на арх. Пътко.

Има основно правило, че правописните правила се отнасят за писмената реч, не за правоговора. В този смисъл е приемливо да кажем Дунаф (феноменът се обозначава като обеззвучаване в краесловие, означава, че звучните съгласни стават беззвучни - пример "Ф галанта е комфортно....", не е естествено да изказваш "В Русе", Вкарах и прочее ). Та в този смисъл паузите в речта не би трябвало да са ти ориентир в писмената култура. За да се ориентираш в примера: Задачата беше изпълнена по възможно най-добрия начин? трябва да приложим правилата от по-горе. Да направим синтактичен анализ на изречението, да определим подлога, сказуемото и другите части на речта. От двата ориентира по-горе - за подлог или приложение към подлога изглежда очевидно, че "най-добрия начин" не е такава част на речта, тоест не трябва да се употребява пълен член. За запетаите предлагам да оставим малко време, да речем ден, два, в които да поизясним въпросите с пълния член....:) Но все пак бърз коментар за запетаите пред "че". Ако "че" отделя две части на сложно съставно изречение, запетая се поставя. Такъв е вторият ти пример, запетая пред "че" се поставя по тази причина. За запетаите утре.

По-подробната статия за пълен член.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Предлагам да посветим дискусията на въпроси от практическа полза - основни граматически правила. Дискусиите за тенденциозност и познаване на форумните правила бихме могли да проведем, след като сме дали някаква добавена стойност.

 

Смятам че темата е много полезна, засега...

Никога не съм те виждал да пишеш толкова правилно.

Поздравления за усилията. :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Смятам че темата е много полезна, засега...

Никога не съм те виждал да пишеш толкова правилно.

Поздравления за усилията. :icon_thumbup:

О, благодаря. За мен писането правилно не изисква усилие, неправилното предполага влагане на допълнително старание. А след като дам някои полезни съвети, ще си самоотговоря на въпроса защо започвам изреченията (а вероятно и ще продължа) с неГлавна буква.

 

ПП. В края на седмицата имам разговор с мили хора от Института по български език при БАН. Няма да ми откажат да използвам един или повече техни тестове по български език, с които всички желаещи от форума можем обективно да определим нивото на езиковата си култура.

Наздраве. :drinks:

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

О, благодаря. За мен писането правилно не изисква усилие, неправилното предполага влагане на допълнително старание. А след като дам някои полезни съвети, ще си самоотговоря на въпроса защо започвам изреченията (а вероятно и ще продължа) с неГлавна буква.

 

И защо пишеш с неГлавна буква?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Петър Колев, управителят на хотела, се надява в близките дни проблемът с електричеството да бъде решен. (Той се надява в близките дни проблемът с електричеството да бъде решен.)

 

 

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
Ти пък от къде познаваш господин Колев, като не си идвал с преспиване в Стара Загора ? :lol:

 

 

Смятам че темата е много полезна, засега...

Никога не съм те виждал да пишеш толкова правилно.

Поздравления за усилията. :icon_thumbup:

Да бе, вярно и мен ме учудва, как така един неграмотник като Роската, може да пише толкова правилно ..:D

Направо мисля, че го прави прЕко сили ..:giggle:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Да бе, вярно и мен ме учудва, как така един неграмотник като Роската, може да пише толкова правилно ..:D

Направо мисля, че го прави прЕко сили ..:giggle:

 

То ясно, че е тенденциозно. Повечето сме в напрежение, защо прави това. :D

Дано има скоро директен отговор.

Напрежението нараства, жегата също! :beach:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...