Премини към съдържание

Уроци по правопис


Препоръчано мнение

Все пак установихме с админа, че би могло да се пише още в тази тема. Ще се радвам това да е по въпроси, свързани с българския език. Сега обърнах внимание, че питането на Анди цитира един от примерите по-горе:

 

В изречението "Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града." Червената запетая трябва ли да я има? Досега не съм поставял запетая на такова място.

 

Тук примерът е доста интересен, защото именно от запетаята след г-н Николов разбираме, че не той е кметът :icon_thumbup: Причината за присъствието и е правилото, което посочих по-рано, присъединителния характер на изречението.

 

Има и други случаи, в които пред единично "и" може да има запетаи. Това би се случило, ако преди съюза има вметнати части.

Пример: Разбира се, и хонда е чудесен японски бранд, но мицубиши има много повече харизма.

Хубаво обяснено какво са вметнатите части и каква е употребата на запетаи, когато се ограждат, прочетете тук.

 

За да е веселбата пълна, има и случаи, при които вметнати части не се ограждат със запетаи. За тях ТУК. Имам известен спор с авторите на статията за изключенията, но няма да задълбаваме толкова. Например, за думата "например" и функцията й като вметната част.

 

ПП. Благодаря на Светльо за разбирането. Официално обещавам, че ще пиша занапред, използвайки главни букви.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Все пак установихме с админа, че би могло да се пише още в тази тема. Ще се радвам това да е по въпроси, свързани с българския език. Сега обърнах внимание, че питането на Анди цитира един от примерите по-горе:

 

В изречението "Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града." Червената запетая трябва ли да я има? Досега не съм поставял запетая на такова място.

 

Тук примерът е доста интересен, защото именно от запетаята след г-н Николов разбираме, че не той е кметът :icon_thumbup: Причината за присъствието и е правилото, което посочих по-рано, присъединителния характер на изречението.

 

ПП. Благодаря на Светльо за разбирането. Официално обещавам, че ще пиша занапред, използвайки главни букви.

 

Точно се канех да пиша по темата и да коментирам въпросното изречение, когато видях, че е заключена. За щастие, не за дълго - имаме цяла глава да коментираме от българския език - "пунктуация" :)

Абе и аз доста се чудих над това изречение, накрая установих, че трябва да има запетая. Всъщност нека предложа следните варианти и да ги коментираме поотделно:

1. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.

2. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен и от представители на общините в града.

3. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов - кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.

4. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов (кмета на гр. Плевен) и от представители на общините в града.

Въпросът ми е: В кой от вариантите г-н Николов е кметът на гр. Плевен и в кой не е? :) И втори въпрос - има ли грешен вариант?

Според мен в 3 и 4 г-н Николов е кмет, в 1 също е кмет и вариантът е верен (отделената със запетаи част е подчинена част и е съкратена от "който е кмет на гр. Плевен"), а в 2 г-н Николов не е кмет и също е верен вариант (защото изброяваме отделни участници и за последния участник използваме съюза "и" и не пишем запетая).

 

ПП: Към автора на темата - споделете моля причината за това дръзко неподчинение с правилата на форума (разбира се, може и накрая на темата, както обещахте) :D... Честно казано, преди да направите цяла тема за това, изобщо не забелязах Вашия стил на писане, но сега ми е любопитно :)

А и по принцип съм на тезата "против педантичните правописни корекции", просто е достатъчно колегите да се стараят, кой колкото може, но така, че да се четат спокойно словата им :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Имам въпрос малко встрани от темата но е свързан с нея.В полето за писане на постовете,най отгоре отдясно има символ, чавка с ABC отгоре.Това е за проверка на правописа,обче като напиша пост и натисна на символа нищо не се случва,праща ме на данлоуд нещо си,май*а му гъ**на. Е незнам английски,и с комповете съм скаран,какво следва.... Защо това тъй необходимо нещо е във вид неизползваем за лаици. Извинете ме за грешките....

Редактирано от n67
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много гледаш шоуто на Слави, колега. Ела да си поговорим някой път, може да науча още нещо за бацетата от теб.:)

 

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
Светле,не само съм живял във Враца,ами съм и работил с бацета една годин и много добре съм им запомнил лафовете и полусръбския говор,така че не обърквай хората,че няма такова нещо като врачански диалект. Да има много хора,които говорят правилно,но са прекалено малко,на общия фон "правилно" говорещи според тях.
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да вкараме малко история в пълния член:

"

Всичко започва с книгата

"Болгарская граматика" на Неофит Рилски

. Там е записано, че при имената от мъжки род единствено число се пише

в именителен падеж,

в родителен падеж и

-атъ

във винителен падеж

Подобни разграничения има и за среден и за женски род

. Неофит Рилски има изключителни заслуги за възраждането на българщината, така че ни най-малко не бих искал да го оплювам, но не мога да не отбележа, че и това правило никога не е било вярно. Промяната на членната морфема е опит да се обединят повече български диалекти в официалната граматика, а не отражение на състоянието на езика в началото на 19ти век.

Практичния дух на хората обаче не търпи подобни затруднения и през 70те години на 19ти век в българския емигрантски печат в Румъния и Русия се налага т. нар. Каравеловска правописна норма. Тя е доста опростена в сравнение с тази на Неофит Рилски и при нея определителния член в мъжки род е бил единствено атъ/ятъ – т.е. само сегашната морфема за пълен член. За съжаление след освобождението, през 1899 година някой си не-твърде-интелигентен човечец става министър на образованието – Тодор Иванчов. Въпросният министър създава Иванчовския правопис (съдейки по нормите определени в него можем да кажем със сигурност, че е кръстен на малкия Иванчо от вицовете, а не на министъра). Там за пръв път се въвежда синтактично правило (това с подлога) за пълен и кратък член. С този научен пробив българският език прави решителна крачка извън индоевропейското семейство и се причислява към езици характерни за Африка или Кавказ – поне по тази си характеристика.От 1921 до 1923 правителството на БЗНС заменя това правило с още по-странно. Пълен член в този период се пише пред дума, започваща с гласна, а непълен — пред дума, започваща със съгласна или на края на изречението. Нямам никаква идея защо…. ако някой може да го обясни, с радост ще го изслушам. Това така или иначе е отменено през 1923. През 1944 комунистите правят нова реформа на правописа, която е почти същата като тази на БЗНС, с някои малки изключения – и с едно голямо – пълния член. От тогава досега изписването му се ръководи по Иванчовския правопис от 1899 година."

И още:

 

"През 2009 г.Пловдивският университет проведе форум за реформите в книжовния български език. На него много езиковеди се застъпиха за идеята пълният член да отпадне от граматическите норми на родната ни реч. Те защитиха идеята си, като обявиха правилото за „изкуствено", а употребата му – за силно разколебана от новите изрази, използвани в интернет пространството и медиите. Според езиковедите вече е настъпило време за опростяване на сложните граматически правила, които силно разграничават начина ни на говорене от писането, което може да се види по чатовете, форумите и социалните мрежи.

Освен това, преподавателският опит на много от присъстващите на срещата им даде право да отбележат масовото незнание на учениците и грешките им при членуването на имена от мъжки род, при употребата на падежи при местоименията, както и при изписването на бройните форми при съществителните от мъжки род. Масово се бърка и кога се пише „а" или „ъ", като чатовете в интернет имат голяма „заслуга" за това. Друга група от представители на форума в Пловдивския университет обаче твърдо застанаха зад позицията, че българският език не трябва да се изменя под напора на уличния и интернет език. През 2013 година предстои официална конференция, на която ще се реши съдбата на българската писменост."

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно се канех да пиша по темата и да коментирам въпросното изречение, когато видях, че е заключена. За щастие, не за дълго - имаме цяла глава да коментираме от българския език - "пунктуация" :)

Абе и аз доста се чудих над това изречение, накрая установих, че трябва да има запетая. Всъщност нека предложа следните варианти и да ги коментираме поотделно:

1. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.

2. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен и от представители на общините в града.

3. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов - кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.

4. Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов (кмета на гр. Плевен) и от представители на общините в града.

Въпросът ми е: В кой от вариантите г-н Николов е кметът на гр. Плевен и в кой не е? :) И втори въпрос - има ли грешен вариант?

Според мен в 3 и 4 г-н Николов е кмет, в 1 също е кмет и вариантът е верен (отделената със запетаи част е подчинена част и е съкратена от "който е кмет на гр. Плевен"), а в 2 г-н Николов не е кмет и също е верен вариант (защото изброяваме отделни участници и за последния участник използваме съюза "и" и не пишем запетая).

 

ПП: Към автора на темата - споделете моля причината за това дръзко неподчинение с правилата на форума (разбира се, може и накрая на темата, както обещахте) :D... Честно казано, преди да направите цяла тема за това, изобщо не забелязах Вашия стил на писане, но сега ми е любопитно :)

А и по принцип съм на тезата "против педантичните правописни корекции", просто е достатъчно колегите да се стараят, кой колкото може, но така, че да се четат спокойно словата им :).

 

Ще се въздържа от коментари, които потенциално могат да създадат конфронтация, затова на езиковата тема.:icon_thumbup:

Все пак г-н Николов е или не е кмет. Така че това би следвало да ни ориентира...:icon_thumbup:

Причината за запетаята, както писах по-горе, е присъединителния характер на словосъчетанието "и от представители на общините..." Четейки текста за мен е извън съмнение, че г-н Николов не е кмет. Всяка употреба на пунктуационни знаци, която променя смисъла на изречението, е, очевидно, погрешна.

Високо ценя формата, която използвате, за да се обръщате към скромната ми персона, уважаеми Арх. Пътко:) . С радост бих приел и по-неформален модел на комуникация.

 

Браво, Вальо! Изключително интересно четиво. Моите познания стигат само до езиковата реформа от 1945 г., в която е премахната употребата на голямата носовка (старобългарска фонема), чиито последици и до ден днешен детерминират т.нар. ятов преглас. Хляб- хлебен, мляко-млеко и прочее.

Всъщност въпросът за прехода от старобългарски към новобългарски е изключително голям и, допускам, обстойно изследван в академичните среди. За съжаление, нямам нужните познания по темата, но имам достъп вкъщи до доцент по езикознание, когото светкавично ще попитам.

Да приемам ли, че членовете са изчерпателно изследвани, за да преминаваме към пунктуацията?

Сега се сетих за някои особено дразнещи правописни навици, приети от практиката под влиянието на английския правопис. Асоциация За Правна Защита На Фирмите. Изписването с главна буква на всеки елемент от абревиатурата е неправилно съобразно българската кодификация. Друго влияние от англо-саксонския езиков ареал, което срещам по-рядко, но също е нетипично, е поставянето на главна буква в употребата на местоимения: "Разбирам те, но Аз имам друго мнение". Тук освен езикови странности, човек би могъл да разсъждава дали човекът няма по-добри познания по английски, отколкото по български или психологически проблеми със самооценката :rolleyes: .

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук освен езикови странности, човек би могъл да разсъждава дали човекът няма по-добри познания по английски, отколкото по български или психологически проблеми със самооценката .

По - скоро е второто :lol:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това е твърде голям текст, за да предполагаме, че някой търпеливо ще го прочете. Затова предпочетох подхода да изберем двете най-важни и проблемни области в правописа, като на части и с примери да ги обясним по разбираем :) начин.

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Една много полезна тема да намеря на едно доста не очаквано за мен място! Проблемът с писането на правилен български език (аз определено се не се считам за човек наблегнал много върху българския език в ученическите си години, до толкова че може би анг. граматика да ми е по позната :) ) е все по актуален, особенно когато писането в интернет до голяма степен се счита за не официално. Много от линковете и правилата биха били от полза за мен. Ако все пак приема, че това е все пак технически форум, то би било добре от уважение към участниците във този форум, тези които пишат в него, да се стремят да пишат коментарите си и постовете си с по-малко граматически и правописни грешки, но да не сме изключително критични ако се намери в текста някаква грешка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

18. Най-честата грешка е разместването на запетая пред втория съюз от употребени два съюза. Светльо-Ангеловите модове са приземени хора, въпреки(,) че са мечтатели по душа.

Да, конкретно това правило много се греши във форума (обърнете му специално внимание, колеги :)), иначе много цветущи примери се съдържат в цитирания от мен пост (прочетох го целия, но през ред :)).

И да допренеса с едно "просто" правило (то е по-скоро морфологично, мисля):

Частицата за отрицание "не" се пише слято с определенията и отделно от глаголите. Примери:

 

Той не искаше да излиза навън. Днес отново не ходихме до магазина. (не + глагол)

Защо винаги трябва да си толкова неуверен? Пак изпаднахме в неприятна ситуация (не + определение)

 

Въпрос: кое е глагол, кое е определение?

Отговор: Глагол е думата, с която се обозначава "действие" в изречението. Определение е дума, която "определя" друга дума (съществително) по някакъв признак.

 

Към колегата SLX: Минавам на "ти" - в израз на по-интимна форма на комуникация :). С разновидностите на примера на Анди исках да разнищим важността на използването на запетаи и как те променят целия смисъл на текста. Да, май в един от тях се съдържа и присъединителен характер на част от изречението, но май има и форма на подчинено изречение, в крайна сметка не съм сигурен заради кое от двете има запетая пред "и", но да не изпадаме в толкова дребни детайли :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, конкретно това правило много се греши във форума (обърнете му специално внимание, колеги :)), иначе много цветущи примери се съдържат в цитирания от мен пост (прочетох го целия, но през ред :)).

И да допренеса с едно "просто" правило (то е по-скоро морфологично, мисля):

Частицата за отрицание "не" се пише слято с определенията и отделно от глаголите. Примери:

 

Той не искаше да излиза навън. Днес отново не ходихме до магазина. (не + глагол)

Защо винаги трябва да си толкова неуверен? Пак изпаднахме в неприятна ситуация (не + определение)

 

Въпрос: кое е глагол, кое е определение?

Отговор: Глагол е думата, с която се обозначава "действие" в изречението. Определение е дума, която "определя" друга дума (съществително) по някакъв признак.

 

Към колегата SLX: Минавам на "ти" - в израз на по-интимна форма на комуникация :). С разновидностите на примера на Анди исках да разнищим важността на използването на запетаи и как те променят целия смисъл на текста. Да, май в един от тях се съдържа и присъединителен характер на част от изречението, но май има и форма на подчинено изречение, в крайна сметка не съм сигурен заради кое от двете има запетая пред "и", но да не изпадаме в толкова дребни детайли :)

 

Безсказуемни подчинени изречения? Интересна гледна точка... Не искам да съм ненужно критичен, но смесването на понятия, които обозначават части на речта и такива, които са части на изречението не ми се струва съвсем приемливо...:icon_thumbup: Глагол - част на речта (обичайно сказуемо като част на изречението) и определение - което дали сказуемно или само за себе си, е все част на изречението. Но все тая, важното е, че се сближаваме :) .

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Безсказуемни подчинени изречения? Интересна гледна точка... Не искам да съм ненужно критичен, но смесването на понятия, които обозначават части на речта и такива, които са части на изречението не ми се струва съвсем приемливо...:icon_thumbup: Глагол - част на речта (обичайно сказуемо като част на изречението) и определение - което дали сказуемно или само за себе си е все част на изречението. Но все тая, важното е, че се сближаваме.

 

 

Аааа, текстът на Светльо наистина е бил дълъг, по тази причина съм пропуснал някои добри находки, които трябва да бъдат оценени :icon_clap: :icon_clap: .

 

9. Главни и малки букви. Писането на главни и на малки букви зависи от: а) синтактични; б) морфологични и в) стилистични особености. а Синтактичните особености определят писането на на главна буква в началото на изречението , при разграничаване на пряка от непряка реч, при отделяне на обръщение и писането му на нов ред (напр. Уважаеми господин Модераторе). Подзаглавие, сочещо вида на текста, се пише с главна буква. Напр. Трагичното в създаване на специални конфронтиращи теми във Фен Клуб Мицубиши България!

 

Това е яко. Между другото в езиковата доктрина неГлавните букви се наричан редови.

 

ПП. Така и не се научих как се цитира част от нечий чужд пост в твоя собствен. Бихте ли помогнали?

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ПП. Така и не се научих как се цитира част от нечий чужд пост в твоя собствен. Бихте ли помогнали?

 

{quote name='SLX'}

Цитирания текст

{/quote}

 

Това е при ръчен цитат, трябва само да се заменят фигурните скоби със квадратни { -> [ и } -> ]

 

Другия начин е преди да натиснеш "Нов Пост", на съответните постове да цъкнеш бутона "Цитирай" и те ще се появят автоматично в новия пост. Там вече се изтрива излишното.

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Темата ми допада особено много, харесват ми и елегантните намеци с цитираните правила от колегите, :D Арх. Пътко :D, дано всичко това има своя положителен ефект.

 

Уважаеми господине, автор на темата!

Умолявам Ви, разчупете малко вида на поднасяната информация, жегата в последно време е голяма.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Темата ми допада особено много, харесват ми и елегантните намеци с цитираните правила от колегите, :D Арх. Пътко :D, дано всичко това има своя положителен ефект.

 

Уважаеми господине, автор на темата!

Умолявам Ви, разчупете малко вида на поднасяната информация, жегата в последно време е голяма.

 

С радост ще изпълня препоръката ви, уважаема госпожо (емотикон, представляващ червена роза, увита в копринена кърпичка с инициали...).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едно въпросче от мен: какво казват граматическите правила за неписането на книжовен български език, като в цитирания по-долу разказ? Правилно или неправилно? :)

 

 

 

Цитат:

Вик и олелия бе обхванало селото Оманово в една света неделя през летото! Дошел бирникът в село, па стегнал омановчане, та посред летните пекове ги накарал да замръзнат от страх. Таман у най-големия зор, още сноп непаднал, а он притиснал като витло на менгеме, па дѐ: пари, та пари! Пуста го пара попарила, зер он не види, че не му е заманът, ама разбира ли и он, па и оня, що го праща?…

 

На немане и лек нема, думат хората, ала пустият бирник и лек му намерил. Като тръгнал от града, той повел със себе си и Сабадучо евреина, калаузина на Мушон сарафина. Бирникът довел Сабадучо, а Сабадучо довел едни кон. Па тоя кон има дисаги, пълни с бели пари за черни кахъри. Кога влизат у село, парите са в дисагите на Сабадучо, а кога излизат из село те са в дисагите на бирника.

 

Ще питате: как?

 

Много лесно! Като кажат селяните нема, а бирникът каже има и посочва с пръст към непожънатите още ниви, а с очи към Сабадучовите дисаги! Бирникът млъкне, па започва Сабадучо: они сакат сто, он дава пет, па върти, па суче, докато докара работата да се пресече цената, а тая цена знаете ли каква?… Що чини грош — с рупче се плаща!…

 

След като държавната власт в лицето на своя бирник или както му казва чичо Ранко — обирник, свърши своята мисия, парите преминат от ръце на ръце — през евреина, селяните и бирника. Сабадучовите дисаги се посвият, а тия на бирника се понадуят, но това надуване трае само докато лаят още селските кучета. Щом излезат двамата пътници из едно село, преди да влезнат в друго, държавният бирник дава срещу разписка назаем същите пари на евреина и пак се надуват еврейските дисаги, преди да влезнат в следующето село. По този начин с едни и същи пари се плаща данъкът на десет-петнадесет села, а това уйдисва: 1) и на бирника, който без вотиране на събранието повишава заплатата си десет пъти по-голема; 2) и на Сабадучо и неговият господар, които печелят по триста на стоте; 3) и на административната власт, която спечелва и разполага в изборите с турските и еврейските гласове, за да надвие на опозицията; 4) и на министъра на финансите, който сключва държавния бюджет; 5) и на народните представители, които с това улесняват изплащането на своите нескончаеми сесии, па и 6) за спокойствието на държавния глава, принуден да царува, но не и да управлява!… На вси уйдисва и всички са доволни, само на едного не уйдисва, по кой го пита него? Нали живее в свободна земя? Нали се ползува с народно самоуправление? Нали упражнява своя граждански вот? Нали се представлява от свои народни избраници? Нали за него се грижат министри, излезли из средата на Народното събрание? Нали и много нали би могли да се изреждат, но вие, като знаете за тези, що каза чичо Ранко, че плащат, па не пият, хелбете, ще знаете и за тези, що пият, па не плашат!…

 

И чуми, и холери, и гръм, и вулкани, И потопи — всичко преминава, но злата съдба на народите, които служат за играчки в разни народни говорилни, тя си остава и притиска, мъчи и изтерзава тези нещастни народи, които като че са криви, бедните, дето имат само свои държавни глави, а немат и свои държавни крака, на които да се закрепят!…

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едно въпросче от мен: какво казват граматическите правила за неписането на книжовен български език, като в цитирания по-долу разказ? Правилно или неправилно? :)

 

 

 

Цитат:

Вик и олелия бе обхванало селото Оманово в една света неделя през летото! Дошел бирникът в село, па стегнал омановчане, та посред летните пекове ги накарал да замръзнат от страх. Таман у най-големия зор, още сноп непаднал, а он притиснал като витло на менгеме, па дѐ: пари, та пари! Пуста го пара попарила, зер он не види, че не му е заманът, ама разбира ли и он, па и оня, що го праща?…

 

На немане и лек нема, думат хората, ала пустият бирник и лек му намерил. Като тръгнал от града, той повел със себе си и Сабадучо евреина, калаузина на Мушон сарафина. Бирникът довел Сабадучо, а Сабадучо довел едни кон. Па тоя кон има дисаги, пълни с бели пари за черни кахъри. Кога влизат у село, парите са в дисагите на Сабадучо, а кога излизат из село те са в дисагите на бирника.

 

Ще питате: как?

 

Много лесно! Като кажат селяните нема, а бирникът каже има и посочва с пръст към непожънатите още ниви, а с очи към Сабадучовите дисаги! Бирникът млъкне, па започва Сабадучо: они сакат сто, он дава пет, па върти, па суче, докато докара работата да се пресече цената, а тая цена знаете ли каква?… Що чини грош — с рупче се плаща!…

 

След като държавната власт в лицето на своя бирник или както му казва чичо Ранко — обирник, свърши своята мисия, парите преминат от ръце на ръце — през евреина, селяните и бирника. Сабадучовите дисаги се посвият, а тия на бирника се понадуят, но това надуване трае само докато лаят още селските кучета. Щом излезат двамата пътници из едно село, преди да влезнат в друго, държавният бирник дава срещу разписка назаем същите пари на евреина и пак се надуват еврейските дисаги, преди да влезнат в следующето село. По този начин с едни и същи пари се плаща данъкът на десет-петнадесет села, а това уйдисва: 1) и на бирника, който без вотиране на събранието повишава заплатата си десет пъти по-голема; 2) и на Сабадучо и неговият господар, които печелят по триста на стоте; 3) и на административната власт, която спечелва и разполага в изборите с турските и еврейските гласове, за да надвие на опозицията; 4) и на министъра на финансите, който сключва държавния бюджет; 5) и на народните представители, които с това улесняват изплащането на своите нескончаеми сесии, па и 6) за спокойствието на държавния глава, принуден да царува, но не и да управлява!… На вси уйдисва и всички са доволни, само на едного не уйдисва, по кой го пита него? Нали живее в свободна земя? Нали се ползува с народно самоуправление? Нали упражнява своя граждански вот? Нали се представлява от свои народни избраници? Нали за него се грижат министри, излезли из средата на Народното събрание? Нали и много нали би могли да се изреждат, но вие, като знаете за тези, що каза чичо Ранко, че плащат, па не пият, хелбете, ще знаете и за тези, що пият, па не плашат!…

 

И чуми, и холери, и гръм, и вулкани, И потопи — всичко преминава, но злата съдба на народите, които служат за играчки в разни народни говорилни, тя си остава и притиска, мъчи и изтерзава тези нещастни народи, които като че са криви, бедните, дето имат само свои държавни глави, а немат и свои държавни крака, на които да се закрепят!…

 

Правилно, художествената литература допуска изключения.

А като цяло съмнителна художествена стойност на горното произведение, Михалаки не е ярък връх в художественото слово. Иначе никаква логическа връзка с темата. Препоръчвам нов опит:icon_thumbup:

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не коментираме художествената стойност на произведението и творческите напъни на автора, а жаргонния стил на писане.

Благодаря за отговора! :)

Редактирано от somalietsa
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам Впредвид по-тематичен жаргонен стил на писане. Как например да си заредя акУмОлаторЪт, колко струва една нова бУбина за Мици, какъв виЗкозитет масло да си сложа и колко ми е данАка на колата тази година?:icon_angel:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif


Безсказуемни подчинени изречения? Интересна гледна точка... Не искам да съм ненужно критичен, но смесването на понятия, които обозначават части на речта и такива, които са части на изречението не ми се струва съвсем приемливо...:icon_thumbup: Глагол - част на речта (обичайно сказуемо като част на изречението) и определение - което дали сказуемно или само за себе си, е все част на изречението. Но все тая, важното е, че се сближаваме :) .

Простете, моля (към всички колеги), наистина съм се улял :D
Но... знанията ми по бълг. език започват да ми се опресняват (благодаря за темата), а пък и това беше целта :)
Наистина, да си призная, колегата SLX ме хвана неподготвен :icon_blush:, така че връщам топката към него, понеже започвам да се изчерпвам (а и вече ми вдъхва доверие, че ще се справи с педагогическата задача много по-умело от мен :P )
ПП: Мда, глагол (сказуемо) и прилагателно (определение) :)
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif

Наистина, да си призная, колегата SLX ме хвана неподготвен :icon_blush:, така че връщам топката към него, понеже започвам да се изчерпвам (а и вече ми вдъхва доверие, че ще се справи с педагогическата задача много по-умело от мен :P

Изобщо не се опитвай да се мериш с колегата SLX... защото е най-добрия и то не само в познаването му на българския език.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам Впредвид по-тематичен жаргонен стил на писане. Как например да си заредя акУмОлаторЪт, колко струва една нова бУбина за Мици, какъв виЗкозитет масло да си сложа и колко ми е данАка на колата тази година?:icon_angel:

 

 

Дано след пускането на тази тема, "mitsubishibg.com/forum" да се изчисти от такива грешки. С което аз поздравявам SLX за неговата идея. :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мислех че имам някакви поне основни познания по правопис,ама явно се лъжа много :) (особено като изчетох така интересната тема) ,като гледам май модераторите много се Фтиляасват в някакви неща , за които не трябва да се обръща токлова внимание. Разбирам да сме форум по правопис!? Ама не сме :) , отделно ми се струва че понякога се редактират теми или мнения на хора дето са по в час с правописа от 95+% от хората тук, без значение от ранга (групата)... Да хубаво е да се спазват някакви основни правила, но невинаги се получава, все пак времената са по-стресови в момента и не винаги се случва всеки да следи дали не е пропуснал някоя главна буква, или запетая, или член някакъв... :) бил той пълен или(изпразнен) не. Така че хора, гледайте си живота, кефете се на слънцето и поправяйте ако грешките са по груби,въпреки че така (с тези дребни поправки се отвори темата) се понаучиха нови, и се припомниха позабравени неща. Поздрави :)

ПП: 100% имам грешки ама не съм толкова добър по БГ, ако имам поправки от модераторите ще се радвам да ми бъдат посочени грешките, благодаря...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Аз си мислех че имам някакви поне основни познания по правопис,ама явно се лъжа много :) (особено като изчетох така интересната тема) ,като гледам май модераторите много се Фтиляасват в някакви неща , за които не трябва да се обръща токлова внимание. Разбирам да сме форум по правопис!? Ама не сме :) , отделно ми се струва че понякога се редактират теми или мнения на хора дето са по в час с правописа от 95+% от хората тук, без значение от ранга (групата)... Да хубаво е да се спазват някакви основни правила, но невинаги се получава, все пак времената са по-стресови в момента и не винаги се случва всеки да следи дали не е пропуснал някоя главна буква, или запетая, или член някакъв... :) бил той пълен или(изпразнен) не. Така че хора, гледайте си живота, кефете се на слънцето и поправяйте ако грешките са по груби,въпреки че така (с тези дребни поправки се отвори темата) се понаучиха нови, и се припомниха позабравени неща. Поздрави :)

ПП: 100% имам грешки ама не съм толкова добър по БГ, ако имам поправки от модераторите ще се радвам да ми бъдат посочени грешките, благодаря...

 

[поправка на текста] Аз си мислех,(запетая) че имам някакви поне основни познания по правопис,(интервал),(запетая) ама явно се лъжа много.(точка) :) (особено като изчетох така интересната тема),(интервал) като гледам май модераторите много се Фтиляасват(жаргонна дума) в някакви неща,(неправилен интервал) за които не трябва да се обръща токлова(толкова) внимание. Разбирам да сме форум по правопис!? Ама не сме :) , отделно ми се струва,(запетая) че понякога се редактират теми или мнения на хора дето са по в час с правописа от 95+% от хората тук, без значение от ранга (групата)... Да,(запетая) хубаво е да се спазват някакви основни правила, но невинаги се получава, все пак времената са по-стресови в момента и не винаги се случва всеки да следи дали не е пропуснал някоя главна буква, или запетая, или член някакъв... :) бил той пълен или(интервал след или)(изпразнен) не. Така че хора, гледайте си живота, кефете(няма българска дима кефете) се на слънцето и поправяйте ако грешките са по груби, (интервал)въпреки че така (с тези дребни поправки се отвори темата) се понаучиха нови, и се припомниха позабравени неща. Поздрави :)

ПП: 100% имам грешки ама не съм толкова добър по БГ, ако имам поправки от модераторите ще се радвам да ми бъдат посочени грешките, благодаря...[край на поправката].

 

Грешките са ти посочени в скобите. Което означава, че темата до тук за теб е била напълно излишна.

Ако представиш горе описания текст, на официален изпит, оценката е Слаб (2).

На мен вече ми писаха няколко пъти такава, но това е друг въпрос. Важното е да не се стига до крайности. :)

И още нещо, ако трябва да поправяме всички грешки, дори и по-грубите, съвсем сериозно, трябва да закрием форума!

Поправяме само прекалено грубите. Ето например, горе написания ти пост, не го поправяме обикновено..

 

С радост ще изпълня препоръката ви, уважаема госпожо (емотикон, представляващ червена роза, увита в копринена кърпичка с инициали...).

 

Обикновено в уважителна форма и в част от изречението, се пише Ви. :)

 

П.П.

Предлагам в тази тема, да дадем за пример "никовете" на хората, които пишат правилно във форума.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...