Премини към съдържание

Уроци по правопис


Препоръчано мнение

В безкрайната си есплоатация през годините прекрасният галант доказа своята надеждност. (Той, галантът доказа...)

 

Бира и половин порция картофи соте, за този форумец, който открие правописната грешка във втория ми пост

E?!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

То ясно, че е тенденциозно. Повечето сме в напрежение, защо прави това. :D

Дано има скоро директен отговор.

Напрежението нараства, жегата също! :beach:

То е ясно и защо е тенденциозно, сигурно заради това ..
Този пост е редактиран от Светльо Ангелов: Вчера, 23:49

Причина за редакцията Росене, пиши грамотно! Омръзна ми да ти редактирам постовете!

Както каза и Арх. Пътко

Аз пък забелязвам, че постовете на някои колеги се редактират, постовете на други колеги не се редактират... но това е друга тема :)

Та така, напрежение няма никакво и поради тази причина ми се струва, че се чудите сами, как да си създадете напрежение ..:D

Виж, за жегата си прав, тя постоянно расте и такава жега като днешната по възрастните хора не си спомнят да е имало чак от вчера ..:lol:

 

 

еКсплоатация

 

 

Печелиш само бирата :) защото Росен е писал за грешка във вторият му пост, а там грешка няма ..

Тази е в третия ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Роска,как ще ги обясниш тия правила на братята калоферци,при които винаги се членува с пълен член,било то и имена като Шрекът :icon_doh:? А как ще накараш бацетата от северозападната околия да говорят на чист български език,като го чуват само по телевизията и като им направиш забележка ти казват: "Тизе не ми казвай как да говорим, я си знам най-добре,те така ми е благо,те така ще си говорим !" ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...А как ще накараш бацетата от северозападната околия да говорят на чист български език,като го чуват само по телевизията и като им направиш забележка ти казват: "Тизе не ми казвай как да говорим, я си знам най-добре,те така ми е благо,те така ще си говорим !" ?

 

Много гледаш шоуто на Слави, колега. Ела да си поговорим някой път, може да науча още нещо за бацетата от теб.:)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ей, развалихте ми темата... Довечера ще продължа още малко за пълния член, в идните дни ще поговорим за пунктуацията. След това за форумната култура като специфика и езикови изисквания, а накрая за стиловите ми похвати и скрития им смисъл.

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да речем, че настоящата тема си има и предистория - http://www.mitsubishibg.com/forum/index.php?showtopic=16779&st=0&p=175182&hl=%EF%F0%E0%E2%EE%EF%E8%F1&fromsearch=1&&do=findComment&comment=175182 .............

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето един сайт, който съдържа наш опит да се подпомогнат хората в писмената комуникация:

http://kaksepishe.com/

В тази тема ще подготвя поредица от статии, посветени на най-честите трудности в употребата на българския език. Ще очаквам помощ в дефинирането на най-проблемните области от граматиката, респ. най-често срещаните трудности във форумната комуникация. Слава Богу, повечето от нас разбират, че форумите не изискват 100% спазване на книжовната норма и допускат някои отклонения.

Но, на първо време, ми се струва уместно да обсъдим:

1. Употребата на пълен член.

2. Пунктуационни правила, употреба на запетая.

 

Давайте предложения.

 

 

 

 

Ако една липсваща точка в края на изречението НЕ Е правописна грешка, значи и аз се разминах с биричката. :icon_bye:

Редактирано от charislav
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Браво на Вальо за припомнянето и за усилията навремето! Въпреки всичко намирам за единствено правилната стратегия човек да познава основните граматически правила, за да умее да пише грамотно. Иначе по принципите на наизустяването обичайно не се получава.

Всички открили правописни грешки, получават по една бира. Моля да посочат мейл, факс или адрес за пращането й.:drinks:

 

Ето останалите правила за пълния член:

 

1. Членуваната дума или словосъчетанието, в което е включена, се свързва с някой от следните глаголи: съм (бъда – бъд. време), оказвам се, изглеждам, казвам се, наричам се, ставам (със значение 'съм'), представлявам (със значение 'съм'). Предлагам да не смесваме хубавата тема със спомагателните глаголи в английския език, както и със старобългарската граматика, че ще стане дълго...

 

Примери:

Как ти се струва странната особеност, че в един момент правописът се оказа по-важен за модераторите от съдържанието на форума?

Андрис Берзинш е новият президент на Латвия. (а каква е разликата с приложението към подлога в предишния пост?)

Отборът на Парагвай просто изглеждаше най-силният в квалификациите.

Ford S-Max стана автомобилът на годината в Европа (не се шегувам, съжалявам за примера :icon_clap: )

Покритието представлява процентът от заявките за реклами, в резултат на които е получена поне една реклама.

2. Членуваната форма е обръщение.

 

Хей, ти, новият, какво правиш там?

Свидетелят, елате по-близо!

 

3. Членуваната форма е употребена самостоятелно в заглавие на книга, филм и др.под. и не се намира след предлог:

 

„Прекрасният нов свят"

„Козият рог"

„Сексът и градът"

Но: „По пътя"

 

В препратката на Вальо има изброени някои от дразнещите лексикални конструкции по форумите, ще опитам да обобщя правилата, които стоят зад тях:

1. В българския език няма думи, чиито множествено число завършва на "иЙ". Като Конфуций, например. :icon_bye: В този смисъл бъдете напълно сигурни, че няма вариант за изписване от типа: батерий, видий и подобни.

2. Вчера ви споменах за обеззвучаването в краесловие - феноменът, при който звучните съгласни (наричани в езикознанието консонанти, вметка за модераторския екип :rulez: ) се превръщат в беззвучни. В устната реч изричаме "ДунаФ", "КалпаФ" и прочее. Това е причината и за правописните грешки от такъв характер.

Думата ми днес обаче е за т.нар. редукция на широки вокали (за модераторите: вокали е равно на гласни). Широките гласни в българския език са: А,О,Е...

Сега ще ви разкрия дълго пазената тайна за Източнобългарското миекане. То се корени в редукцията на широките вокали, в стесняването на широките гласни, с други думи. Изразява се в това, че колкото по-далеч от ударението в думата се намира широката гласна, толкова повече тя "потъмнява", свива се, редуцира се. Затова на Изток казват: ще идим (вместо идем), рикъта (вместо реката) и т.н. В базовите курсове по правоговор или публична реч феноменът за редукция на широки вокали заема централно място. Но това е друга тема, отклоних се, извинявам се.

Колкото повече пиша, толкова повече вдъхновение получавам :yes3: . Имам интуитивно усещане, че темата ще стане интересна и голяма. Като прегледах старата дискусия за правописа и коментарите на Valboss се присетих, че сигурно ще е интересно да поровим в етимологията на някои авто-технически термини. Ще се изненадате колко общо имат Индоевропейските езици през латинския.

Посочете още дразнещи езикови примери, ще се опитам да обясня правилата на книжовния български език. Ако нямам достатъчно знания, ще си призная.

С обич.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Средно ранен ... хибрид картофи да речем, средно-ранен хибрид (с тиренце), или слято (средноранен)е правилно?

В изречението "Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.” Червената запетая трябва ли да я има? Досега не съм поставял запетая на такова място.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Моят скромен опит, още от създаването на форума преди близо 8 години е, че не трябва да се стига до крайности с правописа във форума.

Добре би било да се спазват елементарни правила за правопис.

Главна буква в началото на изречението и смислови изречения.

Интересен е факта, че съм правил експерименти с доста грамотни хора дали знаят пунктуацията, когато пишат в интернет.

Въпреки че са чели стотици хиляди книги редове, книги, материали за изпити във Вузове, много от тях не знаеха за пунктуацията.

Факт!

Даже скоро правих забележка на Илияна Раева в нейния блог във Фейсбук.

Тя изобщо не беше наясно с което. :)

http://www.facebook....168204803190068

 

Лично аз правя доста грешки. Бъркам подлог със сказуемо.

Обръщам често смисъла на изреченията. Не ме оправдава факта, че за това влияние има японския език, който неминуемо оказва влияние в сформирането ми на речта в годините от детството. Но поне се старая. :rolleyes:

Няма как да ограмотим нацията, но поне можем да взискваме нормална реч и правопис.

Поздрави. :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моят скромен опит, още от създаването на форума преди близо 8 години е, че не трябва да се стига до крайности с правописа във форума.

Добре би било да се спазват елементарни правила за правопис.

Главна буква в началото на изречението и смислови изречения.

Интересен е факта, че съм правил експерименти с доста грамотни хора дали знаят пунктуацията, когато пишат в интернет.

Въпреки че са чели стотици хиляди книги редове, книги, материали за изпити във Вузове, много от тях не знаеха за пунктуацията.

Факт!

Даже скоро правих забележка на Илияна Раева в нейния блог във Фейсбук.

Тя изобщо не беше наясно с което. :)

http://www.facebook....168204803190068

 

Лично аз правя доста грешки. Бъркам подлог със сказуемо.

Обръщам често смисъла на изреченията. Не ме оправдава факта, че за това влияние има японския език, който неминуемо оказва влияние в сформирането ми на речта в годините от детството. Но поне се старая. :rolleyes:

Няма как да ограмотим нацията, но поне можем да взискваме нормална реч и правопис.

Поздрави. :icon_bye:

 

По-късно ще обсъдим съдържанието на правилата на форума, ще разтълкуваме понятията "старание" и "груби правописни грешки" от гледна точна на езиковата доктрина. Сега предлагам да се съсредоточим към даването на малко или повече полезно знание.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

По-късно ще обсъдим съдържанието на правилата на форума, ще разтълкуваме понятията "старание" и "груби правописни грешки" от гледна точна на езиковата доктрина. Сега предлагам да се съсредоточим към даването на малко или повече полезно знание.

 

Харесвам една фраза от култовия турски сериал "Долината на вълците".

 

Аби, както наредиш! :icon_n_hands:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Средно ранен ... хибрид картофи да речем, средно-ранен хибрид (с тиренце), или слято (средноранен)е правилно?

В изречението "Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града." Червената запетая трябва ли да я има? Досега не съм поставял запетая на такова място.

 

Благодаря за въпроса. Отново ще се фокусирам върху правилото, а то е за писането а) разделно, б) полуслято и в) слято

а) Разделно писане, тоест двете думи се пишат самостоятелно, без тире (вметка за модераторите: тирето при полуслято писане в езикознанието се нарича дефис), когато имаме словосъчетание - повече от една дума. Правилото е, че ако двете (или повече) думи получават собствени окончания за множествено число, се пише разделно. Например: модератор формалист. Множествено число модератори формалисти, т.е собствени множественочислени окончания и за двете думи. Извод: пише се разделно.

б) Полуслято писане

- ако думите имат равноправно значение, ако има логическа, организационна или семантична връзка помежду им или сякаш биха могли да се съединят със съюза "и", се използва дефис. Например: Търговско-промишлена палата.

- ако не са равноправни, а едната е главна, другата поясняваща също трябва да се използва тире. Пример: Кандидат- модератор. Главната дума е кандидат, вярваш или не, :icon_clap: защото може никога да не стане модератор:icon_thumbup: . Друга важна особеност е, че едната дума загубва възможността да се изменя морфологично (добре де, знам :icon_thumbup: ) или просто казано едната не може да се членува, например. В горния пример става: "кандидат-модераторът". Това е второто основно правило и ориентир за полуслято писане.

- ако думите не са равноправни, а втората е главната, пишем

в) Слято

Пример: "яхтклуб". Клубът е главната дума, че е яхтен е вторично. Пише се слято.

В твоя пример имаме ранен картоф:icon_clap: , това е основната му характеристика. Това, че е средна неговата ранност е вторично, поясняващо, тоест към моята бира Анди ще добави един средно-ранен картоф.

:drinks: Наздраве

 

ПП. Забравих второто питане на Анди. Запетая пред съюза "и" се поставя, когато подчиненото изречение има присъединителен характер. Белчо плачеше, и Сивушка се разплака. В останалите случаи (почти всички, де) запетая пред "и" не се поставя. Ако имаме съставен съюз от типа: И мицубиши, и хонда са страхотни, запетая се поставя пред втория съюз.

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Харесвам една фраза от култовия турски сериал "Долината на вълците".

 

Аби, както наредиш! :icon_n_hands:

 

Чок гюзел, както се казва, ефендим. Но по турска граматика към бос. Виж по латински и старобългарски мога да пробвам. Но дето се вика "Най-доброто предстои"....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Чок гюзел, както се казва, ефендим. Но по турска граматика към бос. Виж по латински и старобългарски мога да пробвам. Но дето се вика "Най-доброто предстои"....

 

Тук направи доста правописни грешки.

Щом изискваш, трябва да си за пример! :)

Хайде казвай какъв е точно проблема, че напражението в мен расте до пълна липса на контрол. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Затова на Изток казват: ще идим (вместо идем), рикъта (вместо реката)

поправка - рикътъ, ръкътъ, вудътъ и т.н.

 

В изречението "Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен, и от представители на общините в града.” Червената запетая трябва ли да я има? Досега не съм поставял запетая на такова място.

И не трябва, единствено запетая пред съюза "и" се поставя, когато се редуват тези съюзи повече от 2 пъти, по спомен, т.е.

Състезателите от чужбина бяха посрещнати от господин Николов, кмета на гр. Плевен и от представители и гости, и други граждани на общината.

Така мисля, че е правилно :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

...

Така мисля, че е правилно :)

 

Илийка, в края на изречението има точка! :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

не слагам точка заради имотиконката бре :spamer:

 

Тя не замества точката! :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тя не замества точката! :D

Да бе, туй малко като на Росен изреченията с малка буква, той си продължава мисълта, пък аз така я приключвам :P :P :P

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Да бе, туй малко като на Росен изреченията с малка буква, той си продължава мисълта, пък аз така я приключвам :P :P :P

 

То ясно, че това беше форма на протест от негова страна. Заиграва се човека.

Но мисля, че скоро ще ни каже в прав текст какъв е точно проблема, не че не го намеква интелигентно в постовете му засега.

Важното е, че щом правим това сме живи и здрави и нямаме проблеми и си играем.

 

Деца - играе им се.

Беше казал Тишето Минтов преди време. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз също не съм най-силния по БГ, но пък за това с Google Chrome си върви речник :), дори не е аддон, ами си го има вграден :), доста ми помага, а и научих доста думи как се пишат :). Въпреки това, винаги ми е било малко странно, навсякъде някой да ми поправя правописните грешки, все едно има правописна полиция, приятелката ми и тя помага да науча думите, сбъркам някоя, поправи я и после ми се смее :)))

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

не слагам точка заради имотиконката бре :spamer:

А какво е това "имотиконка" ?:icon_hmm: Нещо свързано с имотното ти състояние ли ? :D
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Смятам че темата се изчерпа - каквото имаше да се казва, се каза (написа).

А каквото не се е казало, да се е казало (написало).

 

П.П.

Отключвам темата. :ulock:

Нека бъде полезна за всички.

Моля без спам в нея.

Нека има и градивна критика.

Редактирано от Светльо Ангелов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...