Премини към съдържание

Galant v6


Препоръчано мнение

От много време съм си наумил да закупя един галантен красавец. Само дето едно нещо ме притеснява, а то е как ще се сдържам да не правя повече от 1000 километра на месец. Притеснението е породено от европейската цена на бензина и "европейските" заплати в България. Грубо сметнато ако харчи 12л. (поправете ме ако бъркам за разхода за v6 двигател) на 100 километра градско това прави 120л. на месец (ако карам максимално 1000км. в месеца) омнужено по 2.5лв за литър прави една не много приветлива сума от 300лв. само за говиро. Освен това съм наясно, че ще има и дурги разходи по обслужване и т.н. Въпроса ми е как се справяте с това, а за съжаление аз съм от хората родени с бензин в кръвта и не бих сложил газова/метанова уредба на този прекрасно констуриран двигател.

Редактирано от GalantDream
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Как се справяме? Или не минаваме по 1000 км градско, или ни се изпарява бензина от кръвта и минаваме на газ, или не си купуваме V6.... А тези 12/100, които си написал - много често са твърде оптимистични за този двигател...... А понякога - твърде-твърде оптимистични......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

12 на сто, както каза колегата по рано, е как да кажа - пенсионерски разход, неотговарящ на стила на шофиране на хора с бензин в кръвта. Реално можеш да постигнеш 14, като по каталог колата си харчи 13.7 ако се не лъжа..... А това означава огромна сума на месец за гориво при такъв пробег на бензин, и то сума, която я даваш за кола, която струва не повече от 6 - 7 хиляди лева. За година буквално си я купуваш още един път :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...няма нищо срамно в тези кризисни времена да си сложиш газова.....било то и на v6... в момента има оферти за по 1600-1800 за газова инжекция..... не страдай от предразсъдъци... :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Галант за градско ползване не е добра идея по принцип. При мен за последните 80 литра ми даде 8,8/100 среден разход. Повтарям - среден. Само че е постигнат с не повече от 110 км/ч на дълъг път и със смяна на предавките до и малко преди 2000 оборота в града, плюс плавно ускорение, спиране с двигател (минимум употреба на спирачките) и без да изключвам от скорост, да гася и т. н. Сутрин (студен старт) задължително бръмчи на място докато стрелката се изравни с първото деление за температурата и оборотите станат почти 1000. Вече и скоростите се включват чудесно и не се форсира като муха в бурканче като натиснеш съединителя.

Започва да гори много ако го настъпваш. На газ нещата са доста по-оптимистични и с нетърпение събирам пари за газов инжекцион. 10-11 лева за 100 км на дълго и 16-17 в града е страхотно. Гледам че много вече тракат с дизели, но ако говорим само за разходите за гориво, то този дизел трябва да харчи 4/100 за да се изравни с галант 2500 на газ. Въпрос на късмет е да вземеш читав дизелов автомобил. Минимум 80% са с превъртян километраж, а някои от тях са "милионници".

Но има и коли 1.4, 1.6, 1.8 които харчат почти същото количество бензин. Да не говорим като ги подкараш със 140-50-60 как горят - в някои случаи повече от галанта. Един галант на 160 ти е на 4000 оборота и без честа промяна от тази скорост (което не виждам къде може да стане) ще гори към 10 кила в зависимост от товара, релефа и вятъра. Но за градско задължително газ, иначе парите ти изхвърчат през ауспуха по-бързо отколкото можеш да се усетиш.

 

п.п. някои ще ти кажат - за градско и особено за къси дестинации не си струва ГИ. Не ги слушай! Студеният двигател в случая загрява като вода в джезве на газов котлон - бързо ще прехвърли на газ.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз се справям като си купих една Ибиза 1.4 за града (8/100) а Галанта (12/100) ходи само междуградско .. :icon_dance: отделно както някой беше казал мисля в чата, Галанта за градско е като делфин в аквариум .. не че не е кеф, ама...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе, отдавна, още като ходих при диджея да ми смени повдигачите направих разход, чисто извънградски, който ме накара да се облещя...

Каних се да драсна тука 2 реда, но все се отказвах.

Но след като стана дума, пък...да кажа

 

Пълен до горе резервоар, изминати 170км само извънградско, без климатик, скорост 110 на междуселищен път, 130 на магистрала(като магистралните км са около 30), пак налят до горе - разход 6,5л... :icon_doh:

Градско лятото в Габрово, на климатик макс 12,5/100

Иначе както Анди е написал по - горе, среден разход - 9/100.

До автора на темата, ако гореописаните разходи на гориво са ти много, просто не си купувай V6 бензинова кола :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В София лятото с тоя двигател си минимум на 13/100 и то ако си с ръчна скоростна кутия,

зимата(когато ти е най-нужна колата) ако направиш 15/100 - ще ти стисна ръката.

Газов инжекцион с монтажа за тоя двигател е от 1 300 - 1 400 лв.(Фобос) нагоре...

Като сметнеш, че последното увеличение на горивото не е "шоковото",

което се очаква в най-скоро време, горещо препоръчвам да преминеш към раздел "Колт" или "Каризма"

и да се интересуваш за ГИ при тях.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...идеята да се инвестира във втора кола, на която вече да се слага ГИ ми се струва неефективна...още един данък, застраховка ..... още разходи.

ГИ на колата която го радва, е правилния , според мен, избор... :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз правя по 3000-3500км на месец и поради тази причина си закупих Галант 2.0 136к.с. и му сложих ГИ. Не мога да определя градско или извънградско карам повече, но средния ми разход е 10/100 при сегашната цена на газта 12-13лв./100км. Лично мое мнение на тези пари да караш тази кола си е повече от далавера,така че не му мисли и слагай ГИ. Това с бензин в кръвта в БГ с тези заплати НЕ СТАВА за съжаление. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_hmm: ... то по темата за разхода на 2.5 V6 е писано доста ... моят опит с моят автомобил е следния (колата я карам предимно в София, макар че я вземах с презумпцията за извънградско):

- първата година откакто я притежавам я карах на бензин - в топлите месеци дори и в най-големите задръствания - чрез зареждания пълно до пълно установих че разхода варира между 11-12л, но при условие че тогава я карах леко т.е. превключвах следващата предавка на 2000 rpm. В август месец когато столицата е без задръствания постигнах разход под 10л, но засичането беше нещо от рода на пълно - 100км - пълно, така че приех че е инцидентно. Зимата в София разхода ми варира между 13-14л, но го има момента, че редовно паля двигателя загрял - колата има печка на бензин.

 

- след като сложих газов инжекцион (AG Zenit - 1600лв, с торойдална бутилка - събира 35л) - градския разход на газ ми клони към 15 газ лятно време, но си понастъпвам повече и вкарвам колата до към 4к rpm - със заредена догоре бутилка минавам грубо поне 230км из "джунглата". Зимата разхода ми скача, но не помня точно колко и все пак минавам малко над 200 км/софииско. Бензин зареждам веднъж на 2 месеца примерно.

 

Кофти е в града обаче с ръчка, постоянно 1-2-3, биваше да се насиля за типтроник на времето, ама и плановете бяха други ... (нека не се стига до полемика ръчка vs. автоматик :) )

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От много време съм си наумил да закупя един галантен красавец. Само дето едно нещо ме притеснява, а то е как ще се сдържам да не правя повече от 1000 километра на месец. Притеснението е породено от европейската цена на бензина и "европейските" заплати в България. Грубо сметнато ако харчи 12л. (поправете ме ако бъркам за разхода за v6 двигател) на 100 километра градско това прави 120л. на месец (ако карам максимално 1000км. в месеца) омнужено по 2.5лв за литър прави една не много приветлива сума от 300лв. само за говиро. Освен това съм наясно, че ще има и дурги разходи по обслужване и т.н. Въпроса ми е как се справяте с това, а за съжаление аз съм от хората родени с бензин в кръвта и не бих сложил газова/метанова уредба на този прекрасно констуриран двигател.

 

 

Единия вариант е да си намериш някой с който да делите разходите , или поне да дава някой лев за гориво (колега от работа, комшия и др.). Ако ще пътуваш предимно в града - V6 галант не е удачен избор. Лично аз си взех моя с идеята, че ще пътувам до работа и обратно всеки ден 60 км по магистрала (автоматик + круиз контрол = кеф) :icon_thumbup: Така и правя вече 1 г.

Другия вариант е газово - един колега от форума беше писал "когато и да го сложиш - се е късно" и е вярно, но тъй-като карам само на бензин не мога да дам препоръки. Моята груба сметка е, че разликата м/у бензин и газ е грубо 10 лв на 100 км = 120лв за месец или това са парите за цигари които бих давал, ако все още пушех. :icon_smoke: .

 

Така че, ако си притеснен бюджетно добър вариант би бил V4 галант с газово :icon_n_whistling:

Редактирано от dinamitko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Четейки поста, на Калоян(konoko) за пореден път ми се затвърждава мнението, че газ няма да си сложа. Като се има предвид часовете, в които карам колата и маршрутите, по който минавам - разхода ми е около 50лв на 200км, При около 15хил. км на година тези 1600лв ще ги избивам бая време, пък не смятам цял живот да карам тази кола :).

В моят случай 2.5 мотора ме натоварва финансово повече на извънградско. Примерно: едно ходене и връщане до Бургас ми излиза 150тина лв, но пък тогава ми трябва и багажника, така че газовата бутилка няма място там... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За разход 12/100 в София ...хммм., само може да се мечтае, чувал съм разни странни разходи, но ако искаш да усещаш наистина автомобила няма как да стане , така,че ГИ и си караш Галанта и си свиркаш .За избиване на разходи и т.н. има колеги които доста са смятали и обичат да го правят , като поразровиш и прочетеш ще си информиран .

ПП. Явно моето краче е тежичко, щом досега съм сменил доста коли но да ми гори под 10/100 градско е само един единствен случай.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

GT PoWeR по груби сметки при сегашните цени на горивата разхода ти е 10/100 или

за 15к км даваш 3750лв за бензин

а иначе ако имаше газ

за 15к км ще даваш 1875лв за газ +сложи още 200лв за бензин за сутриншното палене

разликата грубо излиза 1700лв. Ако сложиш Фобос за 1300лв ще го избиеш малко преди да си приключил годината.

Сега на всички ни е ясно, че не ядем колците с доматите и ако всеки разполагаше с пари нямаше да караме на газ въобще... по-хубаво от бензина няма ама за момента си е лукс за БГ стандарта.. разбирам да караш по 3-4к на година и да смяташ как няма да избиеш газовото ама да правиш над 10к и да се опитваш и себе си и нас да обедиш, че на бензин ти е по-добре.. единственото обяснение е, че 4000лв за бензин на година не те притесняват :)

 

П.С. dinamitko V4 галант няма (или поне ще е много старичък), предполагам говориш за 4 цилиндров редови 16v (16 клапана).

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За последните 2000км само градско в София среден разход 10.6l/100km. Винаги пълня до горе и деля литрите на изминатите километри. С пълен резервоар минавам около 520км градско преди да ми светне лампата. Горивото е EKO Kinitron 95.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Примерно: едно ходене и връщане до Бургас ми излиза 150тина лв, но пък тогава ми трябва и багажника, така че газовата бутилка няма място там... :D

С LPG същото упражнение ми излиза между 90 и 110лв, в зависимост от скоростта която поддрържам и трафика след Стара Загора :yes3:

(в евтиния вариант кретам със 100км/ч, във втория - със 120-130км/ч - по Тракия, след/преди Ст. Загора - 80-90км/ч ... абе нормално леко каране, предимно на круиз контрол, 2-ма човека и малко багаж).

 

Иначе и моя на бензин със 120-130км/ч + климатик си ги горва 7.5л/100км някъде ... така че един резервоар София-Бургас-София си отива ... :yes3:.

 

P.S. - отделно въпроса, че с газовия инжекцион може да се направи така, че да се спъне колата т.е. да се влоши динамиката, но да се свали и още разхода :icon_hmm: ...

Редактирано от konoko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За последните 2000км само градско в София среден разход 10.6l/100km. Винаги пълня до горе и деля литрите на изминатите километри. С пълен резервоар минавам около 520км градско преди да ми светне лампата. Горивото е EKO Kinitron 95.

Стана ми интересно ... 10,5/100,близо 3л под заводските данни.Колега би ли споделил основния си маршрут в София за тези 2000 км.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

П.С. dinamitko V4 галант няма (или поне ще е много старичък), предполагам говориш за 4 цилиндров редови 16v (16 клапана).

 

Така е имах предвид 4 цилиндровия. :rolleyes: Просто реших да бъда в тон със запитването на бъдещия колега..

Редактирано от dinamitko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Стана ми интересно ... 10,5/100,близо 3л под заводските данни.Колега би ли споделил основния си маршрут в София за тези 2000 км.

 

Сутрин около 7:20 тръгвам от семинарията, после кулата, подуене, сточна гара, по 202 улица към надлез надежда и после илиенци. Същият маршрут на обратно се взима между 16:30 и 18:30 часа. По този маршрут правя около 70% от изминатите километри с един резервоар. Избягвам да карам между 17:30 и 18:30 часа. Ускорявам плавно и като видя червен светофар пускам педала на гаста. Нито се влача, нито летя - движа се със темпото на трафика. Най-много ми е давала 13/100 и то само веднъж в най-лютата зима. Извънградско дали ще карам с 110 или с 130, дали ще съм сам или с трима пътника разхода е винаги около 8/100.

Редактирано от A9A
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най-много ми е давала 13/100 и то само веднъж в най-лютата зима.

 

:icon_doh: ...и тук почти виждам собствениците на GDI галантите да си скубят косите!

:icon_hmm: Хм,биха си и прерязали вените, ако не им беше жал за алкохола.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_doh: ...и тук почти виждам собствениците на GDI галантите да си скубят косите!

:icon_hmm: Хм,биха си и прерязали вените, ако не им беше жал за алкохола.

:icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сутрин около 7:20 тръгвам от семинарията, после кулата, подуене, сточна гара, по 202 улица към надлез надежда и после илиенци. Същият маршрут на обратно се взима между 16:30 и 18:30 часа. По този маршрут правя около 70% от изминатите километри с един резервоар. Избягвам да карам между 17:30 и 18:30 часа. Ускорявам плавно и като видя червен светофар пускам педала на гаста. Нито се влача, нито летя - движа се със темпото на трафика. Най-много ми е давала 13/100 и то само веднъж в най-лютата зима. Извънградско дали ще карам с 110 или с 130, дали ще съм сам или с трима пътника разхода е винаги около 8/100.

Ок,наистина по това време сутринта и по този маршрут вярвам,че може да се постигне около твоя разход .Само едно не мога да разбера ( не е лично към теб, по скоро е риторичен въпрос) за какво му е на човек кола със 163 коня ако не използва и половината от тях :icon_hmm: ?!?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Колци незнам дали ядеш, но сметките ти не съвпадат с моите. Първо не ми се вярва някой да мине само с 200лв на година за бензин за сутрешни паления, но както и да е... Ако ще и 1700лв да е разликата за година, то ще я има едва през втората година на ползване на АГУ-то. И тогава тези 1700лв за година (по твоите сметки) разбити по месеци не ме притесняват въобще, а освен това и имам удоволствието да си ползвам пълния обем на багажника :) - без "бомби" :D зад гърба на детето ми!

 

Ако се зачетеш по-внимателно, може би ще разбереш, че никого не се опитвам да "обедя" с личното си мнение!Всеки си носи глава на раменете и може да реши кое е най-добре за него.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена, че отскоро рязко ми падна разхода в града, има - няма към 6/100, ШЕСТ на СТО, на климатик :yes3:

 

 

Лесно е за обяснение, де, купих си велосипед и не карам галанта :icon_thumbup:

 

п.п. малко се отпуснете, винаги ще има ЗА и ПРОТИВ газовите инсталации :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...