Премини към съдържание

Подполковник Костов


HrSt

Препоръчано мнение

Колеги, и в другите страни стават безобразия. Както спомена jamano, (а аз няма как да не се съглася, карам по 50км дневно в Австрия от години), културата на движение и манталитета са определящ фактор. Кара се според ограниченията, и най-вече, според условията на пътя. Това е главен проблем в България, всички обвиняват инфраструктурата, но продължават да карат несъобразено. Главни причини - психологически. Умри, строши си колата, но бъди пръв, избутай, игнорирай, покажи че си нещо, че си фактор! Както и да е, и в Австрия стават зловещи катастрофи но поради други причини. Така нареченият ред на пътя е причина всеки сляпо да се доверява на другите, без никакво чувство за самосъхранение, и да притъпява инстинктите си. И ако бай Ганьо нарушава закона за да се докаже като личност, австриеца прави катастрофи от вродена глупост. Мога да дам десетки примери. Последен пример от преди 2 дни. Насочвам се към изход от магистралата. Това са много добре направени участъци, в които може да се влиза с много висока скорост... И какво да видя - право срещу мен една кола ускорява срещу мен в изхода! Има огромни жълти знаци, с огромна ръка показваща СПРИ!, има автоматична светлинна сигнализация, но не, някой все пак сбърква от време на време... Обикновено в тази точка на пътя съм с около 120км/ч, а място за 2 коли няма... По случайност, този път бях с около 80 поради факта че карах зад един камион преди това, и видях фаровете на идиота в далечината и се сетих моментално че някой е с предницата към мен !!! Натиснах спирачки моментално и спряхме един срещу друг на около 3 метра.

 

Каквато и инфраструктура да се осигури, човешката глупост, комплекси, неизживяно детство, липса на морал, използване на колата като символ на статус, и т.н. са доминиращи фактори за ПТП.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 166
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Ако изместим темата от ПТП-тата върху полицията

 

Ето за това се полага уволнение :link:

 

А за това повишение :link:

 

Първото е пуснато в интернет, второто по БТВ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За малко да не се блъснем с глупака с оранжевото Ламборджини на клипчето преди 2 дни на Пушкин (в Бояна). Изпреварва с около 120 в насрещното малко преди края на пътя, а аз няма начин да го видя, защото съм в завой... хубаво, че са му читави спирачките и това чудо от 120 до 30 намаля за секунда...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Ежедневно минавам през това кръстовище по няколко пъти. Там където беше спрял суека с грозния оранжев самолет почти винаги има спрял автомобил с подобна цена. 50м по-надолу по Раковска има някакво баровско кафе и в този участък винаги е пълно със супер луксозни коли, като цената на 1-2 от тях е повече от цената на автопарка на целия фен клуб на Мицубиши. Отгоре на всичко улицата е еднопосочна и нямат право да спират от двете страни. Полицаи има винаги, но и винаги са с ръце в джобовете. Здраве да е! Ще дойде и тяхното време... :icon_censored: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да го беше чукнал леко да му дойде акълът!

 

Относно клипчетата има и невинни! Не разглеждайте нещата само от страната на виновния!!! Т.е. колкото и да внимаваш не е ясно кой ще те изненада! Повечето от катастрофите стават от некадърие и непредпазливост!!! Не може да караш с 200 и нагоре и гумите да са ти втора употреба, както и не може да си позволиш да рискуваш живота на хората около теб! Аз карам с над 200, но честно казано колите които карам не са ме предавали, всичките рискови ситуации са били от невниманието на другите около мен! Примерно: аз присветквам на всички преди да ги изпреваря и в един прекрасен миг някои от тези в дясната лента решава че е много пъргав и предприема безумно изпреварване при което аз спирам с страхотни усилия до скорост от около 80-тина километра! Кой е по- виновен- аз че карам над 200 /не че не ми се е случвало и със 130/ или пък е виновен този който си мисли че ще изпревари и е много бърз и не си гледа огледалата и пътя, или пък скапаната ни държава, че не е помислила по-добре за движенията по пътищата ни!?

 

Аз имам стабилна кола, бърза и сигурна!!! Какво да правя- да впрегна две кончета и да я дърпат!?

 

Всичко опира до етика и внимание! Действително има много и тарикатлък, който просто е излишен и води до много лоши последствия!!

 

Винаги съм се притеснявал- карам по тясна уличка- спрели са коли от всякъде и изведнъж изкача някой- удряш го и кой ще е виновен- аз може би! Или стоиш си на кръстовището и някои така се врязва в теб, че се чудиш как си оцелял- кой е виновен може би аз...

 

Трябва да има разбирателство и толерантност на пътя!!! Та това с колко караш е един елемент от всички ужасно много елементи за предпоставка за ПТП.....

 

Много може да се пише по тези теми, но вината е във всеки от нас! А за пътищата и малоумното поставяне на знаци да не говорим! Има някои си стоят от зимата още, други от направени ремонти изостанали и т.н. Една сладка и необятна тема .....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да го беше чукнал леко да му дойде акълът!

 

Относно клипчетата има и невинни! Не разглеждайте нещата само от страната на виновния!!! Т.е. колкото и да внимаваш не е ясно кой ще те изненада! Повечето от катастрофите стават от некадърие и непредпазливост!!! Не може да караш с 200 и нагоре и гумите да са ти втора употреба, както и не може да си позволиш да рискуваш живота на хората около теб! Аз карам с над 200, но честно казано колите които карам не са ме предавали, всичките рискови ситуации са били от невниманието на другите около мен! Примерно: аз присветквам на всички преди да ги изпреваря и в един прекрасен миг някои от тези в дясната лента решава че е много пъргав и предприема безумно изпреварване при което аз спирам с страхотни усилия до скорост от около 80-тина километра! Кой е по- виновен- аз че карам над 200 /не че не ми се е случвало и със 130/ или пък е виновен този който си мисли че ще изпревари и е много бърз и не си гледа огледалата и пътя, или пък скапаната ни държава, че не е помислила по-добре за движенията по пътищата ни!?

Колега извини ме и аз карам по някога с 200+,но я кажи какво са ти виновни хората, че си спазват закона и си карат с 130.....Второто при скорост над 200+ ти знаеш ли с каква бързина ги настигаш по бавно движещи се автомобили и колкото и да им светкаш не забравяи че никои не е длъжен да гледа нон стоп за такива изтребители като теб и не е нужно те да те пазят а ти като нарушител трябва да ги пазиш :icon_blush: така че не се сърди и не търси вината в хората които си спазват закона.

Виж друг е проблема за коли които са технически неизправни и от одавна е трябвало да са хвърлени за претопяване а те се движат по Българските пътища или на такива кретени където го настигаш светкаш му а тои ти показва среден пръст....Но това е доста наболял проблем и аз невиждам лично някога да се разреши :icon_blush: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

......Аз карам с над 200, но честно казано колите които карам не са ме предавали, всичките рискови ситуации са били от невниманието на другите около мен! Примерно: аз присветквам на всички преди да ги изпреваря и в един прекрасен миг някои от тези в дясната лента решава че е много пъргав и предприема безумно изпреварване при което аз спирам с страхотни усилия до скорост от около 80-тина километра! Кой е по- виновен- аз че карам над 200 /не че не ми се е случвало и със 130/ или пък е виновен този който си мисли че ще изпревари и е много бърз и не си гледа огледалата и пътя, или пък скапаната ни държава, че не е помислила по-добре за движенията по пътищата ни!?

 

......

От където и да го погледнеш ти си виновен 100%!!!

Да не са длъжни хората да си носят радари и да гледат разните кретени зад тях с колко карат и дали ще могат да изпереварят преди да ги натресат отзад???

 

И колега моля те престани с тези твоите хвалби как караш с 200+ км/ч, и си много добър зад волана, и много са ти добри колите и т.н. Направи опит да познаеш какво си е мислел онзи дето се размаза на "Тракия" преди 2 седмици и кажи колко разлики си открил с твоето виждане по въпроса!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

скапаната ни държава, че не е помислила по-добре за движенията по пътищата ни!?

Виж, тук си напълно прав. Съжалявам, че трябва да ти го кажа, но ако имаше държава, която да си гледа работата ти отдавна трябваше да си в затвора и да са изхвърлили ключа от килията. Дори за твое собствено добро, да не споменаваме колко други живота могат да се спасят така. Замислял ли си се някога какво би било ти да се окажеш в ситуацията, която Shoker спомена? Или пък ако оцелееш, а затриеш двама души в твоята кола и семейство с две деца, връщащо се от море в отсрещната? Ти, разбира се няма да си виновен, защото ще си присветнал с фаровете и защото твоята кола не може да се движи бавно. А как ще живееш след това? Искрено се моля да не те срещна на пътя, нито някой като теб, че напоследък често взеха да ви дават по новините.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не се карайте за такива неща, а бъдете по-толерантни. На всеки може да се случи както да бърза, така и да запречи някой, който бърза. Важното е да не стават бели. И не мислете, че всеки на пътя е излязал специално с единственото намерение да ви пречи. Не е така - някои хора може би са тръгнали някаква работа да вършат. :icon_blush:Примерно.

 

Ето, аз си признавам, че най-редовно не виждам разни дето карат с 200 и излизам пред тях. Не защото ги мразя и искам да ми е гадно, а защото "преди да предприема маневрата" ги е нямало в огледалата. Ако ги видя навреме, се прибирам, ако не - изтеглям се колкото мога и се моля да успеят да спрат преди багажника ми. Обаче не мисля, че са някакви злодеи, които се материализират зад мен с единствена цел да ме натискат по лентите, а се досещам че бързат.

 

Ако не смекчите тона на дискусията, модераторите ще заключат темата накрая. А според мен е полезна. Затова ви приканвам да не се карате :icon_peace:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на jamano!!!

 

Нека тези, които карат с 200 км/ч :drag: да видят какво се получава и при 50-60 км/ч и си настроят задкормилното устройство. Нека да преброят и колко ограничен брой места на "битките" са снимани /8-9/ и го пренесат върху картата на България. Тогава ще видят мащаба на войната.

 

Хора, децата ни са на улицата и не са облечени в стомана.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вчера ходих до Варна!!! По пътя Варна- Бургас имаше точно 4 тежки катастрофи от които и една с мотор! Гледката при всичките беше потресаваща! Другото интересно беше, че там не се кара с над 200!

 

Просто пътят е в ремонт, липсват знаци на нужните места и т.н.

 

Имаше и катастрофа след Чирпан - посока Б-с СФ, точно на началото на магистралата и защо ли- ще ви кажа- има отстрани страхотни буци с чакъл и се виждат и са обозначени перфектно!!!

 

Ще стават катастрофи докато всичко това не престане! Не трябва да търсим вината само в нас и в в несъобразени скорости /не че я няма/, но как трябва да карш- може би да не си сваляш колана да нарамиш колата и да ходиш пеш!!! Тези пътища така направени водят само до инциденти!

 

1. Гледките на всичките катастрофи бяха просто потресаващи!!!

2. Дори и с 30 да си караш отсреща някой като те удари ефекта ще е същия!

3. Принуждават ни да се движим като мравки, прибират парите от глоби и налози, но пътищата стават все по-зле!!!

4. А ги "човъркат" точно в най-големия трафик- смущават движението и ги ремонтират точно колкото да издържат до 1-2 месеца!

5. Катаджии се крият зад дърветата и дебнат кой ще наруши боднатия на някое удобно за нарушение място знак, и изкачат от засада с цел изненада! Вместо да излязат и да се виждат, да всяват респект и да контролират, и регулират движението те се чудят от къде да изкочат и да прибавят още някой лев в личната дневна касичка!

.........

 

Но какво от това- "Кучетата си лаят, а керванът си върви"

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

по темата за 200км.и нагоре за мен лично това е равно на самоубийство а относно това колко може да бъде сигурен един автомобил на 10-15 и нагоре години колегата ivan vr4x4 e редно да се замисли. между другото аз самия не съм от най примерните шофьори но скорости от рода на 160и нагоре нещо не ми харесват,а в населно място повече от 70

поне според мен не е редно да се кара.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако една кола било то и на 100 години е поддържана, проблемите са точно като тази на 1 гоишната, даже в сегашното автомобилостроене може и новата да е по-некачествена!

 

Аз също не съм съгласен в населените места да се кара с повече от 70 даже e по-редно и 50 /имам в предвид тези участъци където минават точно през мегдана на населеното място/ , но не е ли странно, че повечето от т.нар. пътища минават през самия център на градчета и селца- е това на какво прилича!

 

Всъщност няма път по който да се движиш спокойно и да не се тревожиш с колко караш, от къде ще изкочи я човек, я някой домашен любимец! Щом си на пътя трябва да внимаваш за всички, както за теб така и за тези около теб, но какво се получава в един момент- май вниманието е еднопосочно!!! Поне да има огради по тротоарите, маркировка, която да се вижда, както хоризонтална, така и вертикална, а не клони да закриват знаците например!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм но все пак колкото по стар е един автомобил предпоставките да се повреди са малко по големи, и двата ми диаманта са на възраст над 12г. и наистина смятам че са по добри от доста по млади европейски аналози но все пак едно на ум не е излишно

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се признае и на колегата Ivan4х4, че за някои неща е прав. Бях спешно миналата седмица в България и трябваше да пътувам Варна-Търново и обратно. Малко е да кажа, че на места ми се изправиха косите. На места се ремонтира така, че просто пътя го няма- в буквалния смисъл. Едното платно изгребано на минус 50 см, а маркировката почва на 30-40 метра преди това, ако я има. На това отгоре мястото което е оставено за преминаване е на две нива с бетонов ръб от 15 см. Да не говорим за приготвенита бетонови елементи за канавки. До пътя изкоп метър дълбок и 1,50 широк. А елементите сложени горе на пътя. Маркировка- нула. Нощем си мъртъв- в бетона или канавката, дори да караш с разрешената скорост.

Но пък за пътя Варна-Бургас може и да не може да се кара с 200/поне не навсякъде/, но някои определено опитват. Там каквото съм виждал покрай ремонтите на пътя преди Горен Чифлик могат само камерите от София да конкурират.

Затова отново :please: нови или стари коли-няма значение. Еднакви оръжия са в ръцете на един и същ "пилот"!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям, но как това може да се промени!

 

Преди няколко месеца се тествах по подбалканската, че има готини завои и почти няма коли! По едно време на пътя ми застанал един тип и ми ръкомаха с едно проскубано мръсно червено флагче!!! Питам го какво става, а той ми отговаря "Камъното паднах ...." след по продължително слушане и фантазия успях да разбера какво искаше да ми каже, а именно- че имало паднали камъни на пътя /неграмотна работа/. А този път към Варна си е доста надупчен даже на някои места стърчи арматура на която пре спокойно може да се нанижеш! Като са изровили пък асфалта на линии ми прави впечатление, че колата е по нестабилна, а за нивата е направо ужасяващо може и гума да спукаш и картер и джанти да изкривиш! Но това много трудно ще ти го платят застрахователи!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

съгласен съм но все пак колкото по стар е един автомобил предпоставките да се повреди са малко по големи, и двата ми диаманта са на възраст над 12г. и наистина смятам че са по добри от доста по млади европейски аналози но все пак едно на ум не е излишно

Не съм много съгласен. Съществуват фактори като умора на метала, корозия, стареене на гуми и пластмаси, отхлабване на спойки и т.н. Неща, които една нова кола ги няма. Тук не става дума за повреда на двигателя, а най-вече да ти се счупи нещо по окачването или да ти откажат спирачките.

 

(smallbug)

На места се ремонтира така, че просто пътя го няма- в буквалния смисъл.

Това е напълно вярно и така е винаги лятото и точно в най-натоварения сезон по най-натоварените пътища. Незнам защо ремонтите не се извършват април-май, когато движението е незначително, а точно юли-август, когато всички се изнасят нанякъде?

Това, което казва Ivan за катаджиите също е 100% вярно. В София от няколко дена имат повече присъствие, на пак е зад дръвчетата; един полицай не съм видял на кръстовищата да всява малко респект, а там стават най-големите нарушения.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"5. Катаджии се крият зад дърветата и дебнат кой ще наруши боднатия на някое удобно за нарушение място знак, и изкачат от засада с цел изненада! Вместо да излязат и да се виждат, да всяват респект и да контролират, и регулират движението те се чудят от къде да изкочат и да прибавят още някой лев в личната дневна касичка! "

.........

 

За какъв респект говорим ?

За този който трае до момента в който подминеш патрулката и започваш да пресвяткаш с фаровете на насрещнодвижещите се и да ги предупреждаваш..... Та такива които карат с 200км/ч да могат да намалят и да минат с 50 покрай катаджиите и след което пак педала до дъното :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колегата cop е много прав - не веднъж съм ставал свидетел как някой ме изпреварва на магистралата с над 160 като забит знак, гледам после е спрян от патрул и след 15 мин същия "състезател" ме поднимава тоз път с 200+. То вече къде ли няма проблеми - пътищата ни не са като хората, а от това трошим колите; ниска култура на шофиране - книжките се купуват, хората са изнервени. По моя преценка (а сигурно и не само моя) нещата не отиват на добре. А за бързането и скоростта - нека закъснея с 30-40 мин може и час, но поне да стигна там за където съм тръгнал.:good:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

В крайна сметка, нещата ще стават все по-зле и по-трагични. Сами виждате какви са опашките пред КАТ и може да прецените по колко автомобила на ден излизат на пътищата .На същите тези пътища, които за 15 години не са се увеличили и с 500км нови участъци. Единствените "мерки", които се вземат са някакви популистки закончета и ограничения, които от своя страна няма и кой да ги налага. Е как да се оправят нещата като пътищата са тесни за целия този трафик, от хора без опит зад волана и култура на движение. Реално процентната вероятност при която едно камикадзе среща друго във времето и пространството се е увеличила с хиляди. Затова и все по-често ще ставаме свидетели на зверски произшествия. Тенденцията пътищата да отесняват, автомобилите да стават все повече и по-бързи, а и шофьорските изпити да продължат да бъдат толкова символични и КАТ корумпиран ще продължава. Тя не може да бъде спряна от закони и ограничения. Единствения начин е да хванем кирките и лопатите и да почваме да строим пътища.Или пак с кирките и лопатите ,но в парламента и тези там да ги накараме да ни ги построят. Иначе ще продължи до безкрай цялото това "вместо да изпишем вежди, да избодем очи"!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мале, утре ще карам за морето и като чета какво мазало става (не че не знам, ама в момента е най-бесния трафик) а съм свикнал да си карам София - Бургас когато не е натоварено...

Мисля да внимавам много, ще карам полека и ако се изнервя много - почивка на капанче. А на колегата IVAN VR4x4 препоръчвам това изживяване - аз мисля да се тествам към края на месеца. Свободно падане с над 250 км/час за 50 секунди, с тази разлика, че не рискуваш живота на случайни хора (то дори и своя не рискуваш, в сравнение с шофирането в България).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_thumbup: приемам! Не е никак лошо като идея!

 

 

.......За този който трае до момента в който подминеш патрулката и започваш да пресвяткаш с фаровете на насрещнодвижещите се и да ги предупреждаваш.....

 

 

:drive: Относно присветкването с фарове, когато има полицай съм на сто процента ЗА! Няма какво да ми се крият, а и не е казано че само бързите си зимат поука, просто те ускоряват доста по-бързо и затова ти се струва че карат така! Аз лично предупреждавам абсолютно всички, за да не стане "без вина виновен"! Това си е етика между шофьорите излезли на пътя! :plane:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...