Премини към съдържание

Colt 1.3 - Проблем с харченето на гориво


Препоръчано мнение

Значи колеги имам следният проблем, моят Colt 95 г. 1.3 взе да харчи прекалено много. По принцип ми харчи от 6-8 максимум, но в това студено време и в задръстванията трябва да ми харчи 10 на 100, но проблема е че харчи над 12. Карам колата съвсем умерено. Значи свещите са ми нови, въздушният филтър беше много зацапан и го смених преди 2 дена. Надявам се че е от филтъра, но не съм го тествал много за да усетя разлика. Идеята ми е ако не е от това какъв друг може да е проблема и ако може да ми кажете та да почна едно по едно да го оправям. Просто съм чел във форумите и приятели с Colt са ми казвали че този двигател посмъртно неможе да стигне над 12 да харчи. Значи случи ми се веднъж да имам в колата около 4 литра останали и сипах още за 10 лв. След като навъртях точно 49 километра свърши бензина и закъсах. Разбира се имах резерва и сипах и тръгнах, но този разход е недопустим за 1.3 според мене. HELP !!! plz

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти колега, отиди на ЕЛКОН и ще ти кажат какъв е проблема. Аз също имам такъв проблем на моя колт, но е 1.6. В понеделник ще отида на 2-ра компютърна диагностика за да ми открият проблема. При първото посещение на доста добър елконаджия ми каза че нищо и няма на колата, а всъщност харчи между 12 и 20 ... ??!?? Ламбда сондата може да е за смяна, както и катализатора:) а в понеделник ще кажа какъв е бил моя проблем, ако го откирят.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Значи скоро няма да мога да отида, но моля те като разбереш за твоята пиши тука за да знам какъв ти е бил проблема !!! 10x

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам горе-долу същия проблем :icon_censored: Колт 1,3 '98 в града (София) 12-13/100км :mad:

Лятото колата харчи 7-8, но да се вдигне с 4-5 литра разхода ми се вижда много :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги проблемът с разхода при въпросният модел се появи и при мен. До сега съм успявал до към 9-10 на сто да я смъкна а трябва да е към 6 най много 7. Студените дни ми гълташе и по 12. С нови капачка, палец кабели свещи съм и компресията на цилиндрите ми е доста добра, даже над нормалната. Интересното беше че след като проведохме процедурата по измерване на компресията в цилиндрите рестартирахме екуто и след това колата зазвуча по коренно различен начин. Стана по-тиха и и се качи мощността. И така още няколко карания. Сега пак придоби леко спортно звучене. От направените изследвания си правя извода че вероятно или ламбда сондата се подвежда от евентуално позадръстения катализатор или самата ламбда сонда е за смяна. Възможно е да са налични и двата проблема. Според мен при рестарта сме изтрили паметта на еку-то и то е започнало да определя горивната смес по подразбиране и като е натрупало грешни данни от ламбда сондата е почнало грешно да определя горивната смес. И така това е довело до изменение във звука на двигателя и съответно в разхода. Колеги, моля дайте мнение относно посоката на моите разсъждения.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мойто :mitsu-smiley: гори 12/100 в момента..Трябва да споделя че това много ме радва като се има в напредвид начина по който го карам и 10 минутните подгрявания преди потегляне...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, какви са тези разходи по 12-13 на тази малката кола ?!? Нека някой от компетентните

хора да ви погледнат колите (DJ_Tymbi,Milen_z), не е нормално да гори повече от 10 в тези условия.

Ако правите като Emil Dimitrov да бръмчите на едно място 10 мин и след това да минавате 5 километра,

разхода даже е доволно нисък :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Именно колега ;) Сутрин като стана, паля колата в гаража и отивам да храня кучетата, след това се приготвям за работа и чак тогава потеглям. А до работа е точно 5км....После на обяд паля колата, чакам да загрее и отивам на 500 метра да си взема ядене....Вечерта пак подгрявам и се прибирам...Отделно често скачам на педала за газта и инжекторчетата почват да пишкат :) Мисля че 12 е просто мн. добре, и за мен е нормално да има дори 5 литра на 100 разлика в зимен и летен период (всичко е до шофиора и пробеците)...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дам, и аз подгрявам винаги преди да тръгна минимум 2-3 мин, а в големите студове, докато изчегъртам скрежа от стъклата - 5-6 мин. Но колко ми гори не съм си поставял за цел да разбера. А и нямам желание, най-много да се ядосам излишно. Сипвам само хубав бензин, карам докато има и това е :drive:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Но колко ми гори не съм си поставял за цел да разбера. А и нямам желание, най-много да се ядосам излишно. Сипвам само хубав бензин, карам докато има и това е :drive:

Мммм да това е. Трябва да се стремим да изкарваме повече парички. Всякакви мисли за икономии и тем подобни водят единствено до .......... мизерия!

/Лично мнение/

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Емо ти добре викаш че ти харчи 12 ,но все пак ти я подгряваш бая време и я караш на тия къси разстояния. Постоянно палиш и гасиш колата и нормално да ти харчи 12 на 100,но проблема е при мене че дори да карам на дълги разстояния или на къси пак ми гори повече от тебе,при положение че колата е загряла доста отдавна. Пример: живея в лагера, слизам сутринта,паля колата, чистя стъклата, проверявам гумите(5-6 мин.) тръгвам и работата ми е в другият край на града, преди това минавам взимам цигари, взимам кафе и нещо за обяд без да гася колата отивам до работа, преди това може да мина през някой адрес или да заредя (естествено). Това ми е всичкото 1 час, колата е загрята достатъчно, и все пак харченето ми е повече от твоето.Даже след работа имам още 30-тина километреа в обикаляне по приятели. Така че при тебе е нормално с това гаснене,палене на колата да ти харчи толкова. Другото което е ти 100% е настъпваш повече от мене, понеже аз сега с тоя разход не смея да я настъпя. И последното което е, че лятото беше почти същата работа. Със здраве !!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Райко пробвай пак да я засечеш! Напълни резервоара догоре (оставяш пистолета на автомат докато сам изключи)..Занули километража и карай...Като стане на 50 км (или на 100) отиди и по същия начин я напълни догоре и виж колко литра ще поеме...Ако седят нещата така както казваш наистина много гори. А колата сам ли я караш? В смисъл няма багажи, товари?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това вече го направих човек още преди големите снегове и тогава ми отчете 12 литра на 100 км. А сега ако го направя в този студ ще е много повече. Карам съвсем сам, единствено когато се прибирам към ПЗ мога да взема 2-3 човека с мене,но това е рядко и не натежава чак толкова колата. Днеска пак закъсах. Бях сипал 10 литра вчера и изминах 72 км. и изгасна :( Бая си е. Сега си търся економетър, такова което измерва моментният разход на вакуумна основа та да мога да следя като натискам повече педала дали се товари и харчи много. Ако някой има такова и може да се намери да пише.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги явно съм останал с грешното впечатление че дискутираме причините за повишения разход и начините за неговото премахване, а не това на кой колко му харчи колата :icon_n_gathering: . Според мен повишеният разход е симптом на нередност, която назрява за да се превърне в проблем :icon_n_giljotiini: . Съгласен съм с milenjs, че икономията е майка на мизерията, но за мен е важно звера ми да работи добре и да не ме остави на пътя в неподходящ момент :icon_drive: .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На мен също ми направи впечатление, че в големите студове Колта отива на 12/100 в градски условия, но днес направих един пробег 150 км и ми даде разход 6,5/100 при скорост 100-120 км/ч.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На мен също ми направи впечатление, че в големите студове Колта отива на 12/100 в градски условия, но днес направих един пробег 150 км и ми даде разход 6,5/100 при скорост 100-120 км/ч.

аз сложих големите джанти 15" и гума 195/55/15 което е над допустимото и когато колата се движи със 100 километра на километража ми показва 96 .. така ми показва по изчисления от avtogumi.com та... разхода ми се качи едва едва и сега ми харчи около 11 на 100... а преди това 9-10 .. а имаите в предвид че кракъ ми при ниските предавки не е никак лекичък но повече от 120-130 не я карам

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз моето :mitsu-smiley: колт 1,3 го карам на газ и мога да споделя, че смесен разход през зимата на газ ми дава средно 9,5 - 10л., а на дълго онзи ден с 4-ма човека падна на 7,6л. на 100 км. Лятото до морето отчете 6,7 с един човек и пълен багажник. Мисля, че е нормално разхода да се вдигне през зимата, но до такива стойности 10-12л. дори и на газ не съм достигал, от друга страна не карам колата само градско.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Човек за да разберем къде е проблема, първо трябва да обсъдим как се кара колата и какво е правено по нея, нали за това е форума,разрешаваме проблеми. Ако обичаш, ако имаш някаква представа за какво е така и дали ти се е случвало пиши !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

SlowDead защо не сложи 195/50 R15? Километража ти нямаше да лъже? Тамбуро това по какъв повод го каза бе човек :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

SlowDead защо не сложи 195/50 R15? Километража ти нямаше да лъже? Тамбуро това по какъв повод го каза бе човек :)

Ми понеже пуснах един пост с подробни мои разсъждения относно разхода и взаимовръзките му със симптомите и все едно я пуснах в морето. Никой не каза даже 'ти си лут' :icon_refuse: .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми харчи повече масло, отколкото бензин:) Но мисля, че ми харчи малко, не съм засичала. С 20лв. правя около 4-5 курса от единия край на София до другия, Не знам дали е икономично така:)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

здравейте колеги,аз имам същото :mitsu-smiley: 1.3 12v.Много сам доволен от разхода,комбинирано ми дажа 7.0литра газ,като сутрин винаги го оставям да загрее на бензин.Карам колкото грацко толкова и изван града,така че колега колата трябва да я закараш на доктор.Относно гумите 195/50/15 са идеални и аз ползвам такива.успех :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

относно гумите знам че 195/50/15 и е идеално но тогава такива имаше (на тънкалак) и такива взех... като кача отзаде 2-ма човека и при по-големи неравности леко просуркват в калниците но това не е болка за умиране.. карам по-бавничко и така.. иначе се возя аз и приятелката ми и наи много някои мои френд или някоя неина френдка.. ама те неините френдки и 3 да са пак не сурка... другите гуми ще са 195/50/15 решил съм ако не го продам до тогава..

та въпроса с разхода.. чувал съм от доста хора че горе долу разхода с различните джанти е следния...

примерно ако с 13-ка ви харчи 8 литра с 14-ка ще ви харчи с един литър повечко .. значи 9 а с 15-ка ще ви харчи около 10..

сега пак я засяках колата .. показа ми малко под 10 литра с тези джанти .. но имайте в предвид че я карах по-спокоино и не я вкарвах над 4к оборота..

много зависи от типа каране..

ако я засека докато кара приятелката ми сигурно ще покаже 15 ...

също причина за големия разход може да е ако съединителя вече боксува прекалено много .. това може да се разбере като карате примерно с 80 км .. вкарвате 5-та скорост като държите съединителя .. изпъвате оборотите почти до прекъсвач и пускате рязко съединителя като не си махате крака от газта.. трябва колата леко да се стресне и веднага да намали оборотите(за по-малко от полвин секунда) .. ако не го направи ами плавно намаля оборотите(повече от полвин или една секунда) значи съединителя боксува

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...