Премини към съдържание

Какво мислите за референдума за развитието на АЕЦ


За или против развитието на АЕЦ в България  

35 гласа

  1. 1. ?? ??? ?????? ??? ?? ??????? ?? ??? ??????



Препоръчано мнение

Какво мислите за идеята да имаме нова АЕЦ и защо сте на това мнение?

 

Референдум!

Редактирано от Светльо Ангелов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ради, както си поставил нещата, поне за мен, леееко си противоречат, и карат човек да се чуди какъв отговор да даде.

От една страна: "За или против развитието на АЕЦ в България?" и от друга: " За или против сте строежа на АЕЦ Белене?"

Аз съм ЗА развитието на ядрената енергетика, но съм против АЕЦ Белене.

Белене ще "глътне" безбожно много пари.

Аз съм за развитие на предложението, поръчания реактор за Белене да се монтира в "АЕЦ Козлодуй"

Ще бъде много по евтино.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, се водим от информацията която ни предоставят.

А относно "Козлодуй", все пак там има изградена инфраструктура, която при "Белене" тепърва трябва да се прави.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите за идеята да имаме нова АЕЦ и защо сте на това мнение?

 

По принцип, конкретно за България е полезно да има още една АЕЦ (в идеални условия - пълна енергийна независимост, печалби за държавата от износ на електроенергия, по-ниски цени за местните потребители и прочее). Рисковете от развиването на ядрена енергетика са всеизвестни - на тях няма да се спирам.

Въпросът за АЕЦ "Белене" и логично ли е да искаме да строим нова АЕЦ, при положение че затворихме два модерни и действащи реактора на съществуващата ни централа в Козлодуй е доста по-сложен и многопластов. Лично аз се затруднявам да дам еднозначен отговор защото:

1. Затварянето на двата реактора в Козлодуй беше политическо решение, взето предимно под натиска на Франция (която е водеща сила в ядрената енергетика в ЕС), в името на приемането на България в ЕС.

2. Размразяването на проекта "Белене" също стана по неясни политически причини и зад активирането му вероятно стоят руски интереси, които са насочени към утвърдените пазари на България на територията на някои държави от Близкия изток, вкл. Турция. Тук следва да се вземе предвид факта, че страната ни не разполага с необходимите финансови средства за строежа на "Белене".

3. Никак не е случайно, че второ поредно правителство не посмява да продължи строежа (без значение, че в медийното прострянство се публикуват данни за "напредък на преговорите", "Осигуряване на инвеститори" и др.). Част от предизборните обещания на ГЕРБ беше именно строежа на АЕЦ "Белене".

Въпреки това, преговори главно с Русия действително се водят, както и се търсят варианти за западно финансиране. Фактите сочат също и че определени договорки са постигнати и някои договори вече са подписани. Това като минимум означава, че референдумът "За или против АЕЦ "Белене" (както звучеше оригинално) е доста позакъснял и затова може да се каже - безсмислен.

Що се отнася до въпросния референдум (първия в модерната ни история) - тук също единствено може да се гадае - защо е иницииран от БСП точно на този етап (в крайна сметка те имаха цял мандат за работа по "Белене"), защо ГЕРБ промениха, усложниха и завоалираха въпроса за референдума, защо изоставиха досегашното си становище за "Белене" и др. - неведоми са пътищата политически и крайно мръсни са игрите край тях.

Но, при всички положения, на настоящия етап полза от подобно питане към народа няма - обикновения човечец първо не е специалист, за да се пронесе по подобен казус и второ - той няма информация какво ще последва от евентуално строителство или отказ от строителство на АЕЦ "Белене" (ако се строи - кой ще плати - БГ данъкоплатеца, Русия, западен инвеститор, как, колко време и при какви условия ще се изплаща евентуалният заем, кой, за какво и за какъв период ще излолзва произведената електроенергия, какъв ще бъде държавният дял в проекта и др.; ако няма да се строи - как ще се постъпи с вече изградените съоръжения, вкл. и одобрената за строеж на АЕЦ площадка - те струват немалко пари, какви неустойки ще дължи България по вече сключени договори, ще бъдат ли наложени санкции за неизпълнение, има ли риск от влошаване на отношенията с Русия и още много и все важни въпроси).

Ето защо този референдум за мен е единствено харчене на държавни (респективно на данъкоплатеца) пари и от него няма да произтече нищо положително.

М/увпрочем аз имам своя теория защо ГЕРБ така, някак лежерно подмениха въпроса за референдума и затова смятам, че този референдум трябва да се провали (да гласуват по-малко от 50% от имащите право на глас). Рискът от повторно провеждане е минимален (изборите наближават) и така въпросът ще остане при политиците, където му е мястото, и те няма да успеят да прехвърлят на народа собствената си отговорност или безотговорност, както е в случая, и ще понесат последствията си.

 

Нещо се увлякох :) , Весели празници и много здраве на всички!

  • Положителен вот 1
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Само мисълта,че ще се похарчат огромните 20 млн. лв. за този референдум ме карат да се замисля - Това ли е най-важното в момента,за което трябва да се харчат тези мои\ваши пари.Може да се построят детски градини(не да се продават за бензиностанции,както направиха с една детска градина в нашия квартал),да се дадът за трансплантации на деца в нужда,а бе може да се дадът дори за софтуер,който да обедини най-накрая всички държавни служби(Роска, :) нищо лично,но ме е яд още)например.А относно колосалните разходи за строежа,които очевидно нямаме,мисля че така се прави криза-харчиш пари,които нямаш и в един момент........ :help: .Доста са ни наболелите проблеми,за които може да се харчат такива суми.Аз съм за отварянето на спрените реактори в Козлодуй,категорично!Защо не проведем референдум-За и Против държавните служители да си плащат осигуровките,и огромните компенсации при тяхното пенсиониране и социални придобивки!!! :mad:

 

Спирам,че се разгорещих. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нищо лошо няма в това, една държава да си гледа енергийната независимост, а защо не и износа. Дотук всички необходими средства, че и повече за един куп глупости са отишли, да не говорим колко правителства го "строят". Друг е въпросът, че и пет централи да построим, със средна цена тока 1 стотинка - докато някое частно дружество си разпределя тока, той ще е толкова, на колкото ни го продава дружеството. Докато държавата не започне сама и нормално да ни продава ток, и с Белене и без, все едно. Освен ако няма ние да го строим, а енергията да отива зад граница. Колкото до референдума, не мисля, че от него вече има какъвто и да било смисъл, защото т.нар. управляващи изключително кръчмарски изопачиха въпроса.

Редактирано от Dell
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, конкретно за България е полезно да има още една АЕЦ (в идеални условия - пълна енергийна независимост, печалби за държавата от износ на електроенергия, по-ниски цени за местните потребители и прочее). Рисковете от развиването на ядрена енергетика са всеизвестни - на тях няма да се спирам.

Въпросът за АЕЦ "Белене" и логично ли е да искаме да строим нова АЕЦ, при положение че затворихме два модерни и действащи реактора на съществуващата ни централа в Козлодуй е доста по-сложен и многопластов. Лично аз се затруднявам да дам еднозначен отговор защото:

1. Затварянето на двата реактора в Козлодуй беше политическо решение, взето предимно под натиска на Франция (която е водеща сила в ядрената енергетика в ЕС), в името на приемането на България в ЕС.

2. Размразяването на проекта "Белене" също стана по неясни политически причини и зад активирането му вероятно стоят руски интереси, които са насочени към утвърдените пазари на България на територията на някои държави от Близкия изток, вкл. Турция. Тук следва да се вземе предвид факта, че страната ни не разполага с необходимите финансови средства за строежа на "Белене".

3. Никак не е случайно, че второ поредно правителство не посмява да продължи строежа (без значение, че в медийното прострянство се публикуват данни за "напредък на преговорите", "Осигуряване на инвеститори" и др.). Част от предизборните обещания на ГЕРБ беше именно строежа на АЕЦ "Белене".

Въпреки това, преговори главно с Русия действително се водят, както и се търсят варианти за западно финансиране. Фактите сочат също и че определени договорки са постигнати и някои договори вече са подписани. Това като минимум означава, че референдумът "За или против АЕЦ "Белене" (както звучеше оригинално) е доста позакъснял и затова може да се каже - безсмислен.

Що се отнася до въпросния референдум (първия в модерната ни история) - тук също единствено може да се гадае - защо е иницииран от БСП точно на този етап (в крайна сметка те имаха цял мандат за работа по "Белене"), защо ГЕРБ промениха, усложниха и завоалираха въпроса за референдума, защо изоставиха досегашното си становище за "Белене" и др. - неведоми са пътищата политически и крайно мръсни са игрите край тях.

Но, при всички положения, на настоящия етап полза от подобно питане към народа няма - обикновения човечец първо не е специалист, за да се пронесе по подобен казус и второ - той няма информация какво ще последва от евентуално строителство или отказ от строителство на АЕЦ "Белене" (ако се строи - кой ще плати - БГ данъкоплатеца, Русия, западен инвеститор, как, колко време и при какви условия ще се изплаща евентуалният заем, кой, за какво и за какъв период ще излолзва произведената електроенергия, какъв ще бъде държавният дял в проекта и др.; ако няма да се строи - как ще се постъпи с вече изградените съоръжения, вкл. и одобрената за строеж на АЕЦ площадка - те струват немалко пари, какви неустойки ще дължи България по вече сключени договори, ще бъдат ли наложени санкции за неизпълнение, има ли риск от влошаване на отношенията с Русия и още много и все важни въпроси).

Ето защо този референдум за мен е единствено харчене на държавни (респективно на данъкоплатеца) пари и от него няма да произтече нищо положително.

М/увпрочем аз имам своя теория защо ГЕРБ така, някак лежерно подмениха въпроса за референдума и затова смятам, че този референдум трябва да се провали (да гласуват по-малко от 50% от имащите право на глас). Рискът от повторно провеждане е минимален (изборите наближават) и така въпросът ще остане при политиците, където му е мястото, и те няма да успеят да прехвърлят на народа собствената си отговорност или безотговорност, както е в случая, и ще понесат последствията си.

 

Нещо се увлякох :) , Весели празници и много здраве на всички!

ГЕРБ са против изграждането на АЕЦ ,защото е много скъпо,но не са против развитието на ядрената енергетика в Бг, според мен са прави за момента, а в този момент на криза в БГ не може да се заделят такива пари за такъв проект..........искам да потчертая ,че според мен страните на Балканския полуостров ( с изкл. на Румъния)нямат и една АЕЦ ,а ние искаме втора.........Според мен е по правилно този вариант , да се изгради още 1 или 2 реактора на съществуваща централа,отколкото да наливаме страшни пари за втора.....

 

Ако имаме пари и сме склонни да дадем, тогава ще имаме, но предвид положението в Бг ,по добре да не строим,а да чакаме по добри времена .....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Как си разсъждваме, като че ли въпросът е - "Да си запаля ли боклуците в двора!".

Някой замисля ли се за мнението на Румънците? Дали те искат Атомна/Ядрена централа под прозорците си?

Преди месец у нас се надигна вой, че в Турция някой искал да строи АЕЦ или ТЕЦ. Защо никой не показва каква е реакцията на Румънците?

Разровете се в годините назад и намерете статиите във вестниците за протестите в Белене против нова централа! Как така когато БСП е в опозиция се стигна до протести в Белене против решението на правителството за спиране строителството на централата в Белене. Цяло да има работа за жителите на Белене. Това да не е да копаеш канали за нова водопроводна мрежа. Ако някой си мисли, че да изливаш бетон на АЕЦ, е като да си правиш бетонна пътека на село, много се заблуждава. Във Видин също си мислеха, че "Дунав мост 2" ще реши проблема с безработицата в града. Да, ама не! Във Видин безработицата е два пъти по-висока от средната за страната, а работещите там са не повече от 200-300 човека!

От къде на къде бай Иван от Приморско, който цял живот си вади хляба с риболов, ще дава мнение за/против строителството на АЕЦ или леля Иванка от Хасковска шивашка фирма.

 

 

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой замисля ли се за мнението на Румънците? Ами надявам се, че не, защото това е последното което би трябвало да ни вълнува. Точно както това какво мислим ние е последното, което вълнува турците. А всъщност кой трябва да даде мнение? Компетентите от специалния регион на България, които цял живот се занимават с ядрена енергетика? И да, откъде накъде бай Иван и леля Иванка да не си кажат мнението? А после ще строи който трябва, тях за строеж няма да ги търсят. И ако всичко се разясни точно както си е, плюсове и минуси, като в нормална държава, няма абсоютно нищо лощо. Я ми кажи, по същата логика, откъде накъде Драгойчо от София, работещ в незнайно защо ситуираната пак там Агенция по рибарство, и чиито познания по аквакултурите се изчерпват с поповите лъжички в Ариана, ще дава мнение на същият този бай Иван от Приморско, какво да лови и как да го лови. Това е целта на референдума - да питаш всички за мнение. Защото всички ще плащат. А това, че никой не иска или не може да разясни на хората конкретно, ясно и точно плюсове и минуси, това няма нищо общо. Тази нагласа от последните 50-60 години да питаме, храним и гледаме един определен контингент, в последно време започва да ни играе лоши шеги.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Как си разсъждваме, като че ли въпросът е - "Да си запаля ли боклуците в двора!".

Някой замисля ли се за мнението на Румънците? Дали те искат Атомна/Ядрена централа под прозорците си?

Преди месец у нас се надигна вой, че в Турция някой искал да строи АЕЦ или ТЕЦ. Защо никой не показва каква е реакцията на Румънците?

Разровете се в годините назад и намерете статиите във вестниците за протестите в Белене против нова централа! Как така когато БСП е в опозиция се стигна до протести в Белене против решението на правителството за спиране строителството на централата в Белене. Цяло да има работа за жителите на Белене. Това да не е да копаеш канали за нова водопроводна мрежа. Ако някой си мисли, че да изливаш бетон на АЕЦ, е като да си правиш бетонна пътека на село, много се заблуждава. Във Видин също си мислеха, че "Дунав мост 2" ще реши проблема с безработицата в града. Да, ама не! Във Видин безработицата е два пъти по-висока от средната за страната, а работещите там са не повече от 200-300 човека!

От къде на къде бай Иван от Приморско, който цял живот си вади хляба с риболов, ще дава мнение за/против строителството на АЕЦ или леля Иванка от Хасковска шивашка фирма.

Ники, по принцип си прав, ама дай да видим някой попита ли хората от Североизточна България(нищо лично просто съм роден в Добрич и родителите ми живеят там), когато по времето на подписването на договора за затваряне на първите 4 блока в Козлодуй, се започна строежа на АЕЦ "Черна Вода" в Румъния?

Тази централа е вече с 2 работещи блока, а другите 2 ще се пуснат през 2015, като за това са осигурени инвеститори. :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе друго си е да има АЕЦ-и като дойде време да се карат електромобили... :)

Енергийният еквивалент на петрола ще трябва да се достави от електроцентрали.

Ако сега всички минат на електромобили изведнъж и всички включат щепсела в контакта, енергосистемата няма да издържи, не само локалните инсталации, но и няма такъв източник освен ако не се развият АЕЦ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Как си разсъждваме, като че ли въпросът е - "Да си запаля ли боклуците в двора!".

Някой замисля ли се за мнението на Румънците? Дали те искат Атомна/Ядрена централа под прозорците си?

Ако беше чувал за Черна вода, нямаше да задаваш тези въпроси :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

От къде на къде бай Иван от Приморско, който цял живот си вади хляба с риболов, ще дава мнение за/против строителството на АЕЦ или леля Иванка от Хасковска шивашка фирма.

 

 

 

 

Ами предполагам, че бай Иван като се върне от риболова ползва ток в къщи, а на леля Иванка и трябва постоянно за да шие ..:D

Та от тази гледна точка, защо пък не и те да участват в решаването ? . Така поне ще е най справедливо, вече дали ще направят правилният избор си е въпрос на информираност..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих построил не една а три АЕЦ-а само и само да натрия носа на французчета и Румънци.Държавата ще обеспечена с енергия за 100г. напред. :icon_dance: Весели празници :icon_drunk: :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Та*ак е този референдум. Аз няма да гласувам, защото е безумие.

1. Политиците се правят, че ни питат. Законът гласи, че резултатите от референдума ще са валидни, ако излязат поне толкова хора, колкото на последните парламентарни избори. Това няма да стане. И ето ти 20 млн наша пара на вятъра.

2. Любимите ми комунета зададоха така въпроса, че все едно ще затваряме централите, минаваме на свещи, а компютрите ще вървят на въглища. Защо не обявиха цената, на която ще се строи? Защо не казаха откъде ще дойдат парите за строителството и евентуално къде ще се продава този ток? (Турция ще построи така или иначе централи)....

3. Както споменах в т. 2 - цената не е ясна. Аз като си купувам кола - се интересувам - колко пари струва да я купя; колко бензин харчи; и пр. елементаризми. Тук не се знае тая работа. Пък все едно да ме питат - "Искаш ли да караш Порше"..... Искам, ама чуждо, а ако може и някй друг да сипва бензина..... Така и сега - чувах изчисления на икономисти, че за тази цена, която се спряга, при тези изкупни цени на енергията от АЕЦ Козлодуй - въпросният реактор ще се изплати за 117 (сто и седемнадесет години)..... Което ще рече - по-скъп ток, в пъти, за да е рентабилно. При неясен пазар, при неясно и все по-свиващо се потребление...

4. Няма да участвам в този фарс, защото е ясно, че ще се стегнат партийните редици, за да си ги премерят предизборно; след което ще спечели тезата за развитие на ядрената енергетика; след което референдумът ще е невалиден; после Бащицата ще излезе по битивитУ и ще каже: Може да не е валиден, ама повечето хора така искат, ще строим.... Което току-виж дръпнало още някой-друг глас.....

Матушка Русь ги разбира тези неща. Ей как тихомълком подписахме Южния поток, което обрича Набуко... Какво толкова.... Да живее дружбата между народите!

Редактирано от Светльо Ангелов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако беше чувал за Черна вода, нямаше да задаваш тези въпроси :)

Защо мислиш, че не съм чувал?

Когато работех на V-ти блок в Козлодуй, никой не пита румънците искат или не АЕЦ. Сигурен съм, че когато са почнали І-ви и ІІ-ри блока е било същото.

И хората си направиха АЕЦ без да се съобразяват с нас, но на 30-40 км от границата, докото ние си ги строим на самата граница!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Та*ак е този референдум...!

 

Напълно съм съгласен с колегата - в т.4 е обяснено всичко!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм пас, всичко това е една голяма политическа пиеса.. която заблуждава хората, че мнението им е от значение...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Та*ак е този референдум. Аз няма да гласувам, защото е безумие.

1. Политиците се правят, че ни питат. Законът гласи, че резултатите от референдума ще са валидни, ако излязат поне толкова хора, колкото на последните парламентарни избори. Това няма да стане. И ето ти 20 млн наша пара на вятъра.

2. Любимите ми комунета зададоха така въпроса, че все едно ще затваряме централите, минаваме на свещи, а компютрите ще вървят на въглища. Защо не обявиха цената, на която ще се строи? Защо не казаха откъде ще дойдат парите за строителството и евентуално къде ще се продава този ток? (Турция ще построи така или иначе централи)....

3. Както споменах в т. 2 - цената не е ясна. Аз като си купувам кола - се интересувам - колко пари струва да я купя; колко бензин харчи; и пр. елементаризми. Тук не се знае тая работа. Пък все едно да ме питат - "Искаш ли да караш Порше"..... Искам, ама чуждо, а ако може и някй друг да сипва бензина..... Така и сега - чувах изчисления на икономисти, че за тази цена, която се спряга, при тези изкупни цени на енергията от АЕЦ Козлодуй - въпросният реактор ще се изплати за 117 (сто и седемнадесет години)..... Което ще рече - по-скъп ток, в пъти, за да е рентабилно. При неясен пазар, при неясно и все по-свиващо се потребление...

4. Няма да участвам в този фарс, защото е ясно, че ще се стегнат партийните редици, за да си ги премерят предизборно; след което ще спечели тезата за развитие на ядрената енергетика; след което референдумът ще е невалиден; после Бащицата ще излезе по битивитУ и ще каже: Може да не е валиден, ама повечето хора така искат, ще строим.... Което току-виж дръпнало още някой-друг глас.....

Матушка Русь ги разбира тези неща. Ей как тихомълком подписахме Южния поток, което обрича Набуко... Какво толкова.... Да живее дружбата между народите!

 

Звучиш като отговор "не" на въпроса от референдума....:icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Съгласявам се с първото изречение на поста на Rosko за сравнението на референдума с testiculum по следните причини:

 

1. Въпросът в подписката не съответства на въпроса, под който са се подписали стотици хиляди граждани. Промяната на въпроса беше изключително нагъл ход, но с думите наглост и безпардонност може да опише нашата съвременна действителност в повечето й аспекти.

 

2. Не е работа на хората в общия случай, да гласуват по такива специализирани теми. По този начин просто тези, които са се самопровъзгласили за политици свалят отговорността от себе си и си умиват ръцете като Пилат Понтийски. Ако се наложи все пак гласуване, трябва тесните специалисти (инженери, икономисти, сеизмолози и пр.) да изработят по едно резюме за всеки възможен вариант на отговор. Колко ще струва съоръжението, колко ще струва продуктът, за колко време ще се изплати, безопасна ли е експлоатацията от инженерна гледна точка, потенциални рискове и т.н. Резюме на 1/2 А4 формат. А Герб дори не пожелаха да публикуват платения прескъпо доклад на HSBS за ефективността. От време на време в публичното пространство се появяват избрани части от този доклад, които всеки използва за манипулации на обществото. И тъй като човек трябва все пак да има информирано мнение, давам линк към анализ на резултатите от доклада на HSBS.. Може някой да не е съгласен с тезите на този анализ, но това е начинът за провеждане на дискусия-чрез аргументи. А не както винаги у нас, в стил Левски-свине, Цска-чорба, или нещо подобно беше.

 

3. Не е редно един неук и неграмотен човек, който е свикнал да продава гласа си за 2 кебапчета, да има правото да се произнася по такъв въпрос, като гласът му има същата тежест, както този на доц. Леандър Литов, например. Същото важи и за всички други избори, но много ще задълбаем.

 

4. Способността на една държава да произвежда сама основната част от необходимата й енергия е въпрос на национална сигурност. По обективни причини България не може да си осигури енергийна независимост. И съответно т.н. политици лобират (съвсем не безплатно) за съответните кандидати за доставки (на оборудване, на енергийни източници и т.н.). Въпросът е не дали, а кой ще доставя. Като цяло работата е много мръсна и нечистоплътна.

 

И след толкова писане не съм сигурен, че ще гласувам. Но съм сигурен, че трябва да построим възможно най-евтина и безопасна АЕЦ, която да е държавна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гласувах и тук, ще гласувам и на референдума! Чудя се обаче защо се допускат постове, като тези на rosko?!? http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_hmm.gif

 

Дава си квалификации пича, налага си мнението по-най безкомпромисен начин без въобще да се съобразява с чуждото такова! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/mad.gif

Също така с псевдо интелектуалният си изказ и многословният маниер на писане обижда и дразни! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/mad.gif

Да беше само в тази тема-добре, но е така във всички теми, които не са свързани пряко с автомобилите http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/mitsu-smiley.gif !

 

 

..................

 

 

Пич,не сме във политически или социален форум, а в автомобилен ........ укроти се малко!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами нали точно за това се казва референдум. Народа да си даде мнението... а какво ще е мнението зависи от конкретния човек.

И не подценявайте бай Иван и стринка Иванка. Лошото е, че ще участват и тези, които произнасят дълго "А" в думите си.

Как си разсъждваме, като че ли въпросът е - "Да си запаля ли боклуците в двора!".

Някой замисля ли се за мнението на Румънците? Дали те искат Атомна/Ядрена централа под прозорците си?

Преди месец у нас се надигна вой, че в Турция някой искал да строи АЕЦ или ТЕЦ. Защо никой не показва каква е реакцията на Румънците?

 

 

Ще се надигне вой, ами как не.

Нали има една мъ-ъ-ъничка разлика между ТЕЦ и АЕЦ. Първото постоянно замърсява, а второто само веднъж.:D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И хората си направиха АЕЦ без да се съобразяват с нас, но на 30-40 км от границата, докото ние си ги строим на самата граница!

Радвам се, че сам си си отговорил. Ясно е, че никой не се съобразява с никого, щом няма такива международни изисквания.

И нали не мислиш, че 30-40 км. са някакъв проблем за ядрения взрив и особено за радиационното замърсяване.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами нали точно за това се казва референдум. Народа да си даде мнението... а какво ще е мнението зависи от конкретния човек.

И не подценявайте бай Иван и стринка Иванка.

Ами по тая логика може да поискаме референдум с въпрос - "Искате ли заплатите в България да се увеличат 5 пъти?"

Да видим колко човека ще гласуват с "НЕ" и каква ще е избирателната активност - под 20% или над 60%?

Няма начин да не ги подценявям, защото са били подведени с въпроси от рода на - "Искате ли тока да продължи да расте?" или "Искате ли тока да поефтинее?", за да се подпишат в подписката за референдума.;

Помните ли подписката на Слави Трифонов за промени в избирателния закон? Мислите ли че подписите бяха по-малко?

Едва ли! Имам снимка пред постройката от алуминиева дограма с папките на подписката, но понеже тогава Президента и Министър председателя бяха комунисти, си пуснаха подписката край ушите.

Що се отнася до бай Иван и стринка Иванка едва ли си дават сметка, че с едно "ДА", осигуряват по един кредит от 3000 лв. на децата и внуците си, който да плащат дълго след като те напуснат този свят.

Някой беше сметнал, че при тези цени на тока в момента, новата централа в Белене ще се изплаща 117 години! Излиза, че ще я плащаме и след като излезе от експлоатация, а ако искаме да я платим за 10-15 години, то трябва да се вдигне цената на тока поне 6-7 пъти.

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой беше сметнал, че при тези цени на тока в момента, новата централа в Белене ще се изплаща 117 години! Излиза, че ще я плащаме и след като излезе от експлоатация, а ако искаме да я платим за 10-15 години, то трябва да се вдигне цената на тока поне 6-7 пъти.

 

Винаги съм се чудил как човек, като прочете една глупост, почва да я повтаря до безкрай с надеждата да стане истина.

По света има построени хиляди АЕЦ.

И в момента се страят десетки АЕЦ. А хората ги строят, защото тока от АЕЦ е най-евтин.

И само нашата ще се изплажа 117 години. И само нашата ще вдигне цената на тока ПОНЕ 6-7 пъти.

Ей затуй още във том 3 на поредицата "Народни мъдрости" е записано:

"Прост народ, слаба държава!"

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гост
Тази тема е затворена за допълнителни отговори.
×
×
  • Създаване...