Премини към съдържание

Размер и спецификации на подходящи джанти


kalink223

Препоръчано мнение

Здравейте,

Понеже не разбирам особено от гуми, джанти размери и така нататак, искам да разбера какви джанти да си търся за GALANT 2.0 GLS 1998

В момента съм с 14-ки, които са си стандартни за модела обаче не мога да го търпя това да ми опира навсякаде колата и като я погледна отстрани изглежда някак си немощна... както и да е..

та разглеждам форума за джанти 16-ки обаче не знам какви ми трябват със 100мм или 114мм.. даже не знам какво значат тези разтояния..

болтовете ми са 4 броя. Моля да ме насочите.. какви точно спецификации и размери трябва да търся за да не си купя джанти които в крайна сметка няма да ми паснат на колата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

4 болта с междуболтово разстояние 114, има и значение централния отвор. Ако караш по по-разбити пътища, ти препоръчвам да търсиш 15ки джанти с по високи гуми, аз съм заложил на такива 195/65/15.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, погледни тази тема.

А това какво означават отделните термини може да намериш в почти всеки сайт за джанти - например тук

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфо-то!

Аз също съм се спрял на ВИСОКИ гуми но 205(215) / 65 / 16 .... доло горе максимума който може да поеме калника ... само дето незнам със завиването дали няма да имам проблем.. но като гледам има доста празно място.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги а знаете ли джанти с офсет от 35 до 38 дали пасват за Галантите,че на някои други марки коли междуболтовото разстояние и централния отвор напълно съвпадат с това на джантите за Галант но офсета го дават така 35...38 , до колкото знам на Галантите офсета е 46 а в тези таблици го дават 35...42 . Та кое е вярното и аджаба стават ли и джанти с този офсет 35...38 ? :icon_blush:

Редактирано от hondata
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфо-то!

Аз също съм се спрял на ВИСОКИ гуми но 205(215) / 65 / 16 .... доло горе максимума който може да поеме калника ... само дето незнам със завиването дали няма да имам проблем.. но като гледам има доста празно място.

 

Ти направо като джип ще го направиш с тия гуми. Освен това километража няма да отчита вярно /100/91/ и със сигурност при най-малкото натоварване задните гуми ще ти опират в калниците. Правилният размер е 205/50/16. Ако искаш високи трябва да слезеш в цолажа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ти направо като джип ще го направиш с тия гуми. Освен това километража няма да отчита вярно /100/91/ и със сигурност при най-малкото натоварване задните гуми ще ти опират в калниците. Правилният размер е 205/50/16. Ако искаш високи трябва да слезеш в цолажа.

И 205/55/16 стават. Поне така показва калкулатора.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги а знаете ли джанти с офсет от 35 до 38 дали пасват за Галантите,че на някои други марки коли междуболтовото разстояние и централния отвор напълно съвпадат с това на джантите за Галант но офсета го дават така 35...38 , до колкото знам на Галантите офсета е 46 а в тези таблици го дават 35...42 . Та кое е вярното и аджаба стават ли и джанти с този офсет 35...38 ? :icon_blush:

 

Стават без проблем,моите са с офсет 35,просто е по-изпъкнала джантата,но ако е още малко офсета и отзад ще опре гумата в калника.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ти направо като джип ще го направиш с тия гуми. Освен това километража няма да отчита вярно /100/91/ и със сигурност при най-малкото натоварване задните гуми ще ти опират в калниците. Правилният размер е 205/50/16. Ако искаш високи трябва да слезеш в цолажа.

Това за задните гуми е много невярно. Аз съм с 205/55/16 и съм я натоварвал много, никога не е опирала. С нормално окачване съм и задни амортисьори за смяна :) Струва ми се, че в тези калници се събират и по-големи гуми, не знам защо са направили толкова големи арки, а някои Галанти излизат с 14-ки... За офсета положението е по-интересно. Не съм сигурен моите с какъв ЕТ са, но е перфектно като визия, защото нито е навътре в калниците (което е доста грозно, по мои представи), нито излиза навън.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И 205/55/16 стават. Поне така показва калкулатора.

Какъв е тоя калкулатор? 205/60/16 дали ще влязат.. Искам да и сложа максимума който може да поеме... идеята ми е да заприлича на субару аутбек като стойка... много исках такава ама.. нямах пари :( затова си взех галант.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Калкулатор - тук има калкулатор, който пресмята и сравнява външните диаметри на 2 различни гуми. Пишеш един от препоръчаните размери и този, който ти искаш и калкулатора ти казва дали е допустима разликата. Но не знам дали може да се приема като чиста монета :)
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

17-цоловите джанти при внесените от Германия галанти (Борбет?!... тези с многото спици) имат по-голям офсет от 35. Не съм се сещал да го измеря. Минават на милиметри от вътрешния ръб на задните вежди с гуми 215 мм. Даже бях накъдрил дясната. И аз не знам как опря, но гумите в спряло положение с 4 човека и багаж вече бяха в калника и беше доста грозна гледка отстрани. Минаваха, защото ... поне аз така забелязах ... при движението си нагоре (натоварена кола) колелата не отиват право нагоре, а малко се прибират навътре в горния край. На място като я гледах имах някакви 3 см. и виках край, т`ва опрЕ. Да, ама не опираше и гумата влизаше под веждата...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 месеца ...

И аз съм в издирване на джанти. Откакто съм я взел колата е на железни 14ки което си е кощунство :). Харесал съм си едни 16ки от Волво, и още едни 15ки DOTZ на които ET-то обаче е "44", 6J x 15h2 ? Тия Dotz подходящи ли ще да са с тоя 44 офсет?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм в издирване на джанти. Откакто съм я взел колата е на железни 14ки което си е кощунство :). Харесал съм си едни 16ки от Волво, и още едни 15ки DOTZ на които ET-то обаче е "44", 6J x 15h2 ? Тия Dotz подходящи ли ще да са с тоя 44 офсет?

ЕТ-то на тези джанти DOTZ е много голямо, трябва да е 38 . Аз си купувах чисто нови джанти на OZ и в каталозите им за Галант трябва да е толкова.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 9 месеца ...

Здравейте, реших да не пускам нова тема - понеже в тази вече са описани основните спецификации на джантите, за което благодаря на колегите, но имам следното питане.

Харесал съм си едни джанти за Галанта (4x114.3 7.5J 17" ET38) - обаче са с централен отвор 72мм, човека който ги продава ми каза, че може да се сложи пластмасова втулка,така че отвора да се намали до желания. Къде се продават тези втулки и надеждна ли е пластмасовата. Един приятел ми предложи да ида при стругар да ми я изработи, а друг ми каза че кара с джанти с 5мм по-голям отвор от нужния :o без втулка и ми обясни,че те конусните гайки я центрират джантата и като се стегнат нямало проблем :o .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, реших да не пускам нова тема - понеже в тази вече са описани основните спецификации на джантите, за което благодаря на колегите, но имам следното питане.

Харесал съм си едни джанти за Галанта (4x114.3 7.5J 17" ET38) - обаче са с централен отвор 72мм, човека който ги продава ми каза, че може да се сложи пластмасова втулка,така че отвора да се намали до желания. Къде се продават тези втулки и надеждна ли е пластмасовата. Един приятел ми предложи да ида при стругар да ми я изработи, а друг ми каза че кара с джанти с 5мм по-голям отвор от нужния :o без втулка и ми обясни,че те конусните гайки я центрират джантата и като се стегнат нямало проблем :o .

Добре са те посъветвали да отидеш на стругар и да ти направят 4 втулки, пък ти можеш да си решиш от метал или полемид мисля ги правиха. И с двете няма да имаш проблем. Не разчитай само на шпилките да държат джантите втулките са задължителни. Иначе ако ги сложиш така без втулки рискуваш най - малкото центъра на джантата да се измести спрямо главината.

Редактирано от seducer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Варианта без втулки става само ако се кара по път, наподобяващ плочките в банята. Тогава може и само с 2 срещуположни гайки да се кара. Ама действителността е друга. Направи си втулки :icon_rock:

С какви гуми ще караш тези 7,5J? Искат едни 215-225 широчина. С 205 гумите ще седят като подкова.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Варианта без втулки става само ако се кара по път, наподобяващ плочките в банята. Тогава може и само с 2 срещуположни гайки да се кара. Ама действителността е друга. Направи си втулки :icon_rock:

С какви гуми ще караш тези 7,5J? Искат едни 215-225 широчина. С 205 гумите ще седят като подкова.

 

Това важи за варианта джанта + болтове. При джанта + шпилки не е такъв проблем да се кара и без втулки. Баща ми си кара Маздата така вече 4 години с джанти 72мм централен. Иначе при стругар се правят втулките, по около 4-5лв/колело е нормално.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С какви гуми ще караш тези 7,5J? Искат едни 215-225 широчина. С 205 гумите ще седят като подкова.

 

Минимума е 205 на джантите, но вероятно ще са 215/50.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Минимума е 205 на джантите, но вероятно ще са 215/50.

А ако искаш да ти отчита километража с отклонение максимално 2 до 3 km/h слагай 215/45 :good: Тествано е.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При мен с 215/45 17` даваше четири километра в час повече при 80 (сочи 84, а GPS - 80; GPS-ите бяха два в колата и показваха еднакво). Разлика имаше дори при 50, но минимална. При 168 реалната беше 160. Не твърдя, че при всички галанти е така. Моят е 99-та, с F5M42 механична скоростна кутия, седан и с оптитронното табло. Не съм слагал диференциал от комби и т.н. - сток дет се вика.

С 215/50 ще му бъде по-верен скоростомера според мен. Но кой слага гуми за да си сверява скоростомера :rolleyes:

Сега съм с 205/65 15` и мога спокойно да определя скоростомера като много точен. За километража не знам и не се сещам как да установя отклонението. Варианта по табела отпада автоматично. Само в моя град има поне 2 сгрешени табели за разстоянията и то с по 6-7 километра, и баш на центъра, така че ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При мене с GPS засичане, оптитронното табло показваше 120 km/h, а реално по GPS-са беше 118 km/h и така нататъка, със гуми 215/45/17, но както и да е, това не е водещото при избор на размер на гуми. Аз като си купувах моите, просто калкулатора за гуми ми даде този размер най - близък до заводския.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Да не отварям нова тема и аз, затова реших да попитам тук.

Харесал съм едни джанти и са чудя дали ще ми станат на Галантния ? Джантите са с : "16-ки 6,5J 4х114,3 ЕТ44, централен отвор 67mm."

Също не знам и с какви гуми ще влезат в калниците. Не искам да ми търкат по завои и когато съм понатоварен.

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На 6,5J се монтират 185-205 гуми. Никъде няма да ти подпира, не се притеснявай.

С ЕТ 35 гуми 215 минават покрай веждите. Място за големи и широки гуми при галанта има. Така че с офсет 44 няма да ти опира в пружините или другаде навътре към купето.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...