Премини към съдържание

Стари и опасни гуми?


vjivkov

Препоръчано мнение

Здравейте,

 

 

Едно приятелче от щатите ми прати това линкче:

 

http://abcnews.go.com/Video/playerIndex?id=4826897

 

Става въпрос за това че се продават много гуми, престояли с години по складове и рафтове като нови. Как са съхранявани е друга тема. В същност те са "нови", защото не са използвани и изглеждат нови, но в същност са стари.

 

Колеги внимавайте какво купувате и следете за датата на производство. Във филмчето, Британската асоциация на производителите на гумени изделия препоръчва да не се продават гуми на повече от 6 години и да не се използват ако са на повече от 10.

 

Искам да попитам знаещите, какви са начините за маркиране на датата на производство по гумите? Универсален ли е, и всички производители един и същи начин ли ползват или има разлики?

 

От филмчето става ясно че например:

 

414 - означава че гумата е произведена 41ва седмица на 1994 г.

4202 - 42-ра седмица на 2002 г.

231 - 23-та седмица на 1991 г.

0604 - 6-та седмица на 2004 г. и т.н.

 

Кода се намира на края на редичката от много символи и цифри и е най-често от ВЪТРЕШНАТА страна на гумата :) Не е много User friendly :)

 

Как се маркират гуми произведени през 70-те и 80-те?

 

А вашите гуми колко са стари? :)

 

Имам и още въпросчета за гумите, но след малко...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Искам и аз да добавя един въпрос: Как се разчитат маркировките в римски числа ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

WoW! Успя да ме изплашиш... дори дотичах долу да си проверя гумите, но нищо не се вижда... единственото успокояващо е, че зимните му гуми за нов модел и няма как да са престояли...

 

Има и още нещо, което рядко се коментира - скоростния фактор на гумите! Повечето евтини гуми са направени да издържат до 140км/ч!!! Това си го пише на самата гума... само за сравнение - гуми с фактор до 200км/ч са от цени над 150лв на гума... дори най-евтините!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Зимните Nokian, които си взех са DOT 3508 - последната седмица на август :) Пише си го отвън на гумата, не отвътре както казва колегата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги за по-детайлна информация относно обозначения на гумите, скоростни индекси и много други посетете този сайт: http://www.avtogumi.com/. :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе на някои гуми ДОТ-а им е много странен. Иначе винаги се гледа като се купува гума. Трябва да е нова и на всеки 3 сезона се сменя..това е..иначе се втвърдява. Не съм фен на регенератите и гумите 2 ръка и едва ли ще съм някога

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз до колкото знам 7 години е животът на една гума. Но както е отбелязал и колегата по-горе ... след 3-4 сезона почва да се втвърдява каучука и става на пластмаса. Това от своя страна води до по-лошо сцепление (въпреки наличието на голям грайфер) и поне по мое усещане автомобила почва да усеща камъчетата по пътя и гумите шумят повече.

 

За зимни гуми компромис може да се направи защото знаете колко сняг пада ... пък и зимата поне аз правя много по-малко километри, но за летните не бива да пестим средства! Не забравяйте, че единствено гумите са нашия контакт с пътя!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, въпреки че купувам хубави гуми /и зимни и летни/ ги сменям на два сезона. Не мисля че при нормална експлоатация една гума може да издържи 4 сезона, освен ако действително са навъртени много малко километри.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Зимните Nokian, които си взех са DOT 3508 - последната седмица на август :) Пише си го отвън на гумата, не отвътре както казва колегата.

 

Не съм твърдял че на всички го пише отвън :) И аз съм с Nokian, и на моите го пише отвън, но във филмчето твърдят че на повечето го пише отвътре. Както и да е...

 

Ето това е снимка на това какво пише отвътре на вратата: http://www.bgphoto.net/photos/34277/o633603118753281250.jpg

 

Въпросът е, винаги ли когато карате със скорост над 160 км/ч помпате гумите съответно на указанията? Т.е. в моя случай за 205/60 предните от 2.3 на 2.7 и за задните от 2.1 на 2.5?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не съм твърдял че на всички го пише отвън :) И аз съм с Nokian, и на моите го пише отвън, но във филмчето твърдят че на повечето го пише отвътре. Както и да е...

 

Ето това е снимка на това какво пише отвътре на вратата: http://www.bgphoto.net/photos/34277/o633603118753281250.jpg

 

Въпросът е, винаги ли когато карате със скорост над 160 км/ч помпате гумите съответно на указанията? Т.е. в моя случай за 205/60 предните от 2.3 на 2.7 и за задните от 2.1 на 2.5?

Имам познат, който продава нови, чисто нови гуми от престижни марки на много тънки цени, странно защо обаче ДОТ-овете им са заличени умишлено. Питам го защо е така, а той обяснява, че ги крадяли някакви негови апапи и можело да ги проследят.... Бабината им трънкина. Това са гуми по на 5,6 или повече години, които той продава на цена от, да речем, 130 лв. за 17-ка. Обаче, те са си отишли тия гуменца.... И така с 300 зора разубеждавам приятелите ми да не вземат тези гуми... Иначе дота в 90% от случаите е именно с тази кодировка, която по-горе е разчетена. Единственият бегъл ориентир за лошо съхранение е, когато гумата посивява и върху нея се появява една сивкава патина - тогава бъдете сигурни, че дори година и половина, но със сигурност гумата е съхранявана неправилно и това буквално ще й скъси живота. Много често, особено сега при купуване на зимни гуми, големите вериги се опитват да пробутат гуми от по-миналата година. ВНИМАВАЙТЕ, вижте ДОТ-а и на четирите нови зимни гуми, които купувате! Вероятността да опитат да ви пробутат поне две лански е сериозна.... Относно надуването на гумите. Аз карам 16-ките на 2,4 постоянно - и със 130 и с 230 :icon_thumbup: Няма нужда да се пренадуват, при равни други условия по-добре да карате с меки гуми, отколкото с пренапомпени. Просто ще се деформират малко повече при високи скорости, респ. по-високо съпротивление и малко по-голям разход. Пренапомпени обаче водят до лоша возия, напрежение в рейката и окачването...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мойте 15" ги карам на 2.5, иначе има опасност за джантите при нежелан удар в дупка! Преди да започне лятото, джантите бяха рециклирани (изправени, боядисани, балансирани) и си мислех, че в края на лятото ще са укривени по варненските улици, но да ви кажа не са мръднали! На 2.2 съм ги пробвал и се усеща съпротивлението на меките гуми! Пробвал съм ги и на 3 атм. но тогава колата доста се дестабилизира! 2.5 на тези гуми е оптималния вариант. Иначе на гумите ми макс. 3,4 атм. На връщане от Ст. Загора, карах около 20 км. със скорост 200-210 км/ч, гумите бяха на 2.8 и поведението беше отлично ;)

Подкрепям СуперМЕН, и също никога няма да си купя употребявани или рециклирани гуми! Хазарт с гумите не бива да се прави! Дори съм против използването на гуми от сорта на корморан и видинки и подобни...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дори съм против използването на гуми от сорта на корморан и видинки и подобни...

За Корморан не сьм сьгласет, карал сьм 4 зими сьс зимни такива и са ме откопавали от всякакви преспи, те както и Гудрич са от концерна на Мишлен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За Корморан не сьм сьгласет, карал сьм 4 зими сьс зимни такива и са ме откопавали от всякакви преспи, те както и Гудрич са от концерна на Мишлен.

И аз имам добро мнение за " Корморан" не съм имал проблеми карал съм ги 3-4 години със старата кола и не съм имал ядове.

Но сега за новия " Лансър" съм се замислил да му сложа за зимата "Дънлоп" или 'Нокиан" на кантар съм.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам добро мнение за " Корморан" не съм имал проблеми карал съм ги 3-4 години със старата кола и не съм имал ядове.

Но сега за новия " Лансър" съм се замислил да му сложа за зимата "Дънлоп" или 'Нокиан" на кантар съм.

Мисля че нокиан са по добрия избор :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...