Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Референдум


Препоръчано мнение

Здравейте колеги, може би повечето са запознати с инициативата на Шоуто на Слави във връзка с провеждането на референдум.

Нямам за цел да агитирам, просто ме е любопитно какви са вашите виждания по въпроса.

 

За незапознатите - тук има малко повече инфо:

 

http://fakti.bg/mnenia/167611-shouto-na-slavi-sabra-250-000-podpisa-za-referendum?utm_source=mobilebg&utm_medium=link&utm_campaign=firstpage

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моето виждане е, че българинът е заспала УФСЪ и за това ще продължават да го стрижат и доят, до следващо нареждане .

До сега не 400 хиляди, а 4 милиона подписа трябваше да са събрани, ама на някои явно им харесва да си "живеят" така .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм за да се проведе тозиреферендум и съм дал своят подпис. Сикрено се надявам да се организира и след това да се случи нещо. За мен е необяснимо защо досега не са събрани тези 400 000 подписа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"250 000 подписи са събрани до този момент за референдума за промяна на политическата система, организиран от Инициативен комитет от "Шоуто на..."

 

Промяна на политическата система се осъществява с революция !!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Подписката, която стартира Инициативният комитет на „Шоуто на Слави“ е с шест въпроса, които да бъдат зададени на референдум, и са за промяна на политическата система в страната.

Те са:

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?

3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

.....

Хувави въпроси и хубава инициатива.

Подписах още миналата година.

Проблема, според мен, е че хората свързват Слави с шоубизнеса - а не с политиката.

И понеже са се нагледали на родните политически шоа, им е все тая и за още едно, пък било то и референдум...

И не си правят труда да тургат подписи.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли въпросите, които се съдържат в подписката са единствените и екзистенциални, но все пак е някакъв опит за промяна на статуквото.

 

Повдигнах темата, защото оставам с впечатление, че има много незапознати с нея.

Все пак Шоуто на Слави се поизтърка и не го гледат много хора. Поне аз го гледам изключително рядко.

 

 

Моето виждане е, че българинът е заспала УФСЪ...

 

За съжаление е така.

Според мен има много хора, които подкрепят каузата и биха се подписали, но самото "усилие" по откриването на пункт и посещението му ги отказват.

Като добавим и разсъжденията, че техният подпис не е важен, защото е единица от масата и няма да повлияе на крайния резултат, току виж се съберат малко под заветните 400 000.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм на мнение, че този референдум няма да успее. Както до момента много подобни опити не успяха. Да не би да си мислите, че властимащите ще седят и ще гледат как им взимаме властта? Дори бях писал на Шоута на Слави с въпроси какви гаранции могат да дадат на народа, че този референдум ще има успеваемост, за разлика от многото предходни изчезнал в знайни и незнайни чекмеждета, разбира се не получих отговор. Иначе подкрепям каузата.

Начинът да променим системата е с по-радикални крайни мерки, да кажем масов протест като преди две години. Онези костюмари без бой няма да се дадат.

 

Първият пример за "въртене на ръчички" е "бързата" промяна в закона, която гласеше, че 250 000 подписа трябват за референдум (преди да започне кампанията за този), което се промени на 400 000 след старта на кампанията. Колко ли още закона ще се променят докато ги съберем тея подписи? А после??? :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Подписал съм се, защото смятам, че е крайно време да се чуе гласа на хората.

 

Иначе, бих отговорил с "да" на по-малко от половината въпроси, т.е. на 2.

Например смятам, че мажоритарното гласуване е път на Азис към попрището на депутат. Малко краен пример, но не невъзможен.

Също не вярвам, че в нашата държава, където купуването на гласове и изборните измами са национален спорт, е неуместно да има гласуване по Интернет. Електронно гласуване- да, дистанционно- не. Това са две различни неща, но нашите "мъдри" политици не правят разлика.

Редактирано от Т. Минтов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В нашия град не знам да има подписка.

За протокола: т.1 и т.3 - НЕ.

Не смятам да се обосновавам щото много е дискутирано.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И моите 5 стинки потемата. Не съм врачка, но файдата от този референдум ще е =0. След като съберат необходимите подписи, което рано или късно ще стане, ще се проведе референдума. След като не са гласували 50% от тези които имат правото да гласуват въпросите отиват в народното събрание да се дискутират и ..... познайте какво ще стане :)

Както много други млади хора следящи кариерата на Слави се възхищавах за това което върши, за патриотичните песни, за проблемите които дискутират с Кулеков в предаването му, за това как тръгва от нулата и до къде е стигнал и много други неща .... но , винаги има едно НО след няколко плоско скалъпени предавания с политическа насоченост вече не го гледам и според мен в тази така наречена инициатива отново има нещо гнило... не знам какво точно, но според мен пак има някаква задкулисна игра. По странното в случая е че Слави има 250 000 подписа при положение че има ефирно време за да агитира, а Марешки без реклама и без агитация, за подобни въпроси, е събрал над 300 000 .... изводите си ги правете сами. Поздрави

Редактирано от xcm
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм на мнение, че този референдум няма да успее. Както до момента много подобни опити не успяха. Да не би да си мислите, че властимащите ще седят и ще гледат как им взимаме властта? Дори бях писал на Шоута на Слави с въпроси какви гаранции могат да дадат на народа, че този референдум ще има успеваемост, за разлика от многото предходни изчезнал в знайни и незнайни чекмеждета, разбира се не получих отговор. Иначе подкрепям каузата.

Начинът да променим системата е с по-радикални крайни мерки, да кажем масов протест като преди две години. Онези костюмари без бой няма да се дадат.

 

Не съм симпатизант на Слави, даже често ме дразни характерът му.

От друга страна не мога да не му призная резултатите в кариерата, многото на брой благородни каузи - да не ги изреждам.

Подал е ръка на много хора, дори второто място на детската евровизия е резултат на него и неговия екип.

Сега се опитват да правят нещо. Дали с или без резултат, губи от личното си време и това на екипа си в името на някаква кауза. Същия тоя с Каналето 1997г. изкараха хората по барикадите в студа с каните чай и се пееха тяхните песни. Може да бъркам ама това са ми спомените, защото бях малък тогава :)

 

Действително вероятността да успее референдумът може да е малка и най-вероятно няма да има резултат.

Аз лично като си поставя някаква цел зависеща само от мен разбира се и не я постигна - пробвам по втори, по трети, по десети и т.н начин докато успея.

Просто ние сме си свикнали като кучето с бълхите и не искаме да се отървем от тях и предварително обричаме всичко.

Те че властимащите няма да се дадат е ясно, ама веднага трябва да има ответен удар и от нас - властдаващите.

Да защо не и с по-радикални начини.

Това с гаранцията звучи несериозно. Как може да искаш гаранция за успеха на дадена кауза, това да не е стока. Добре че Левски и Ботев, на които всички се възхищаваме не са искали гаранция :D

 

По странното в случая е че Слави има 250 000 подписа при положение че има ефирно време за да агитира, а Марешки без реклама и без агитация, за подобни въпроси, е събрал над 300 000 .... изводите си ги правете сами. Поздрави!

 

Аз лично се подписах и на двете подписки и на Марешки и на Слави, без да имам някакви свръх очаквания, ама защо да не ги подкрепя като нищо не губя.

 

Няма нищо странно. Слави има ефирно време, ама почти никой не го гледа вече. По-големият успех на Марешки е обвързан с личната изгода на отделния индивид. В аптеките му лекарствата са сравнително по-евтини и ги има из цяла България. На бензиностанцията му във Варна горивото е по-евтино, ама е само във Варна, хората искат и в другите градове :)

 

П.П

 

Това са залегналите въпроси в референдума на Марешки:

 

1. Подкрепяте ли да се въведе регулация на пазара на горива, така че да се гарантират по-ниски цени в бензиностанциите?

2. Подкрепяте ли да се премахне ограничението едно лице да може да открие не повече от 4 аптеки на територията на страната, за да стане пазарът по-конкурентен и да се намалят цените в аптеките?

3. Подкрепяте ли да отпадне напълно държавната субсидия за финансиране на политически партии и коалиции?

4. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален от 240 на 120?

5. Подкрепяте ли да отпадне имунитетът на народните представители?

 

Та въпроси едно и две са изцяло за личната изгода на г-н Марешки, нали би фалирал ако го ограничат да има 4 аптеки. Другите въпроси са подвеждащи с цел по-голям интерес към подписката :D

Редактирано от iskrenkrustev
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не помня дали бях формулирал въпроса по този начин, просто исках да разбера колко добре са планирани действията му, дали е проучил начините, законите и т.н, дали ще стигне докрай. Защото по телевизията обясняваше как се е съветвал със специалисти по конст. право и др. Иска да бори беззаконието и корупцията в България (защото всичките политици са такива) със законност, следвайки привилата, което е нерационално, твърде протяжно и без краен категоричен резултат. По-лесно и успешно би било да се съберем масово пред парламента и да изгоним всички въшки. Кой ще ни спре - многочислената ни армия или полицията? И големият въпрос е какво следва после?

Същото се питам и след референдума на Слави. Моята прогноза съвпада с тази на xcm - депутатите ще допуснат референдума да се състои, но той много бързо ще отиде на разглеждане в народното събрание, защото няма да гласуват много хора. И сюжета ни е познат, справка - референдума на президента.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По-лесно и успешно би било да се съберем масово пред парламента и да изгоним всички въшки. Кой ще ни спре - многочислената ни армия или полицията? И големият въпрос е какво следва после?

 

 

Знаеш ли защо е лесно, но не става?

Защото няма кой да дойде на тяхно място, в смисъл ще дойдат /почти/ същите и след няколко месеца няма да има никаква разлика. По същата причина Бойко уж го свалиха и после пак спечели, и така ще бъде в обозрима бъдеще.

Глобалните неща в държавата ни не се определят от парламент и правителство, а от вън.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Знаеш ли защо е лесно, но не става?

Защото няма кой да дойде на тяхно място, в смисъл ще дойдат /почти/ същите и след няколко месеца няма да има никаква разлика. По същата причина Бойко уж го свалиха и после пак спечели, и така ще бъде в обозрима бъдеще.

Глобалните неща в държавата ни не се определят от парламент и правителство, а от вън.

Докато се разсъждава така, нищо няма да се промени в тази скапана държава .

Точно референдума е една от възможностите да се промени нещо, с ходене пред парламента не става, вече е пробвано .

Само дето българинът трябва да се събуди вече и да започне да мисли за себе си и за децата си .

Ако се съберат подписите и ако после се гласува масово на самия референдум, няма как нещата да си останат същите, поне не в този вид .

Депутатите няма да са 240, а 120 (разходи наполовина за данъкоплатеца), субсидиите за партиите няма да са по 12 ли, 14 лв. ли бяха сега вече не помня, а ще са по левче за получен глас, което също води до многократно намаляване на разходите на хората, областните шефове на дирекции няма да се спускат с парашут както до сега, което пък ще ги накара да си гледат работата както трябва, а не да обслужват партийни интереси и т.н. и т.н....

Но българинът нали най много го е страх да не настине и да не се мине, не гледа тези възможности които дава референдумът, а кой го е предложил .

Нищо си му няма на Славито, повечето му дела са добри, въпреки, че е труден характер, де да имаше повече хора като него в тази държава, отдавна да сме забравили че сме в преход .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Докато се разсъждава така, нищо няма да се промени в тази скапана държава .

Точно референдума е една от възможностите да се промени нещо, с ходене пред парламента не става, вече е пробвано .

Само дето българинът трябва да се събуди вече и да започне да мисли за себе си и за децата си .

Ако се съберат подписите и ако после се гласува масово на самия референдум, няма как нещата да си останат същите, поне не в този вид .

Депутатите няма да са 240, а 120 (разходи наполовина за данъкоплатеца), субсидиите за партиите няма да са по 12 ли, 14 лв. ли бяха сега вече не помня, а ще са по левче за получен глас, което също води до многократно намаляване на разходите на хората, областните шефове на дирекции няма да се спускат с парашут както до сега, което пък ще ги накара да си гледат работата както трябва, а не да обслужват партийни интереси и т.н. и т.н....

Но българинът нали най много го е страх да не настине и да не се мине, не гледа тези възможности които дава референдумът, а кой го е предложил .

Нищо си му няма на Славито, повечето му дела са добри, въпреки, че е труден характер, де да имаше повече хора като него в тази държава, отдавна да сме забравили че сме в преход .

Моето мнение е същото, всеизвестна истина е, че трябва да направим нещо, само с приказки и негодувание няма да променим нищо, а никой няма да дойде от вън да ни оправи.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако се съберат подписите и ако после се гласува масово на самия референдум, няма как нещата да си останат същите, поне не в този вид ....

Само две "ако" има тук, но с изключително голяма тежест. И за момента първото "ако" предопределя в известен смисъл второто, т.е. към момента подписите са много по-малко отколкото се очакваше и би могло да бъдат, т.е. хората не участват масово (което е най-странното, явно свързват инициатора на референдума с някой лош герой/образ, което също е странно), а масовото им неучастие е равносилно и на масово негласуване ако има референдум. Което предопределя печалния финал. Така поне аз виждам нещата. Ако българина му беше вече втръснало, трябваше за първите две седмици да има 1 милион гласове. Другото - защо не се дава гласност за тази кауза по медиите, не разбирам? И те ли са корумпирани (някои да, но всички?), или просто всичко е една стратегическа игра на нерви?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пуснал съм и за двамата,нямам симпатии към никой,единственото реално което виждам че лекарствата на В.М. са усезаемо по-евтини и само и единствено заради него паднаха цените на горивата В ЧАСТ от Варна!И видяхме кой колко печели от гориво...На нашия гръб...

Интерсите на всеки са ясни,но това нас не ни бърка,ние гледаме нашето общо благо...Нека се случи нещо....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Само дето българинът трябва да се събуди вече и да започне да мисли за себе си и за децата си .

Ако се съберат подписите и ако после се гласува масово на самия референдум, няма как нещата да си останат същите, поне не в този вид .

 

 

 

Ако, ако...ама надали. :D

 

Аз най-много исках нещо да се промени още 1990 г. нищо че съм "червен".

Как беше: Правихме го различно, а се получи както винаги.

За съжаление трябва да приемаме реалностите такива каквито са, а не какво ни се иска.

Винаги когато е имало промяна и 1878г.,и 1944г., и 1989г., и 2007 /влизането ни в ЕС/някой "голям брат ни е помагал или казвал какво да правим и ние сме длъжни да се съобразяваме.

Какво може да направи България сама и да води самостоятелна политика? Какво??? Нищо!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако, ако...ама надали. :D

...................нищо че съм "червен"....................

Няма значение кой е червен, бембен, син, или зелен. Резултатът за всички нормални хора от всичките 25-26 години е един и същ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако, ако...ама надали. :D

 

 

Какво може да направи България сама и да води самостоятелна политика? Какво??? Нищо!!!

Ами стойте си в къщи на топло тогава и чакайте нещата да се само-оправят (а дано, ама на дали) .

 

Кой ти говори за самостоятелна политика, става въпрос за намаляване на разходите за водене на политика с няколко пъти и намаляване бройката на тези дето я водят .:)

А това с намаляването на бройката върши голяма работа, :D ние например от доста години насам, за първи път на последните избори случихме на правилен избор на кмет .

Само за няколко месеца се случиха чудеса в общината, пък уж до сега все бяхме от общините с най нисък бюджет .

Намали човека администрацията на общината наполовина, като обедини повечето длъжности на разни служби и службички, сложи им един голям плакат "думите не мога и не знам са забранени" и сега като ида в общината за нещо се чудя, това нашата община ли е (чУвек) .:lol:

Всичките едни вежливи, усмихнати, обръщат ти внимание,:) а само до преди няколко месеца ако объркаш гишето и попиташ нещо, те навираха на кучето в ауспуха, те не били "бюро справки" беше любимата им реплика, ама сега рЕзко са я забравили, сигурно е от амнезията .:D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...........ние например от доста години насам, за първи път на последните избори случихме на правилен избор на кмет .............

 

Браво, че сте успели да "назначите" точен човек, честито!

Ще трябва да намина, за да я видя тази работа :) :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Браво, че сте успели да "назначите" точен човек, честито!

Ще трябва да намина, за да я видя тази работа :) :drinks:

Побързай, че не се знае докога ще е "точен човек". Той и нашия Кирчо на времето беше точен, ама... :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами стойте си в къщи на топло тогава и чакайте нещата да се само-оправят (а дано, ама на дали) .

 

Кой ти говори за самостоятелна политика, става въпрос за намаляване на разходите за водене на политика с няколко пъти и намаляване бройката на тези дето я водят .:)

 

 

Ами стоим си на топло, но ...нищо не чакаме щото няма да дойде :)

Как ще се намалят разходите и хората, като тези които трябва за вземат решението, първи те ще пострадат.

Избрали сте си добър кмет. Браво! Дай Боже навсякъде. Проследи във времето какво ще стане /дано не стане/.

Всички които ги избираме съвсем не са глупаци. Е, има и изключения. Прекрасно зная и виждат както всички обикновенни хора. Що не става??? Щото ги устройва и системата ги ограничава. А система как се сменя?

Доц. Иво Христов е казал неща които са все известни и видими. Но и той само говори.

Протестърите какво направиха? Получиха външно финансиране, намърдаха се във власта и...млъкнаха.

Не съм песимист, просто съм реалист.

Няма да има оправяне такова каквото искаме.

Мой приятел шеф на синдиката в града преди 2007 г. беше голям оптимист. "Сега като ни приемат в Европейския съюз ще видите какво ще стане". Е, питам го какво стана? Той мълчи.

Та така, ще си пишем във форумите и ще чакаме Волен Сидеров /то друг не се навива/ да направи "нещо" пред камерите. Доколко е удачно и дали е меркантилно е друг въпрос.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 седмици ...

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...