Премини към съдържание

Тонколони в предните врати


mali

Препоръчано мнение

Някой от колегите собственици на Каризма, дали си е монтирал тонколони в предните врати и разбира се дали се получава сполучливо. Въпроса е също какво е разстоянието или максималната монтажна дълбочина която се получава под кората. Замислям се за такава възможност, би трябвало да излезе доста добро звучене :concert: - това естествено ако се сложат и добри колони, но нямам представа какво технологично разстояние изобщо може да има. Ако някой е правил вече такова упражнение нека да сподели.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм го направил и то си мисля че е доста успешно. В предните врати си има оставено място за тонколони, на дълбочина се събират доста големи размери. Утре мога и снимка да сложа. Общо взето аз си монтирах компонентни на HERTZ, басчето го сложих на стандартно оставеното място, филтрите ги монтирах под кората, а високочестотните ги монтирах на триъгълните пластмаси на огледалата, като изрязах отворите с фрезичка. Цялата врата я направих с изолация, за да не "гъгне" и да няма метално дрънчене. Звука е убииствен :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Милене, наистина дай някоя снимка да се види как се получава. Идеята ми е не да стане на всяка цена, а да има хубав и верен звук, но ако си поставя колонки във вратите искам да не е натрупано и кичозно. Мислил съм си за единично двулентово тяло, което ако е с подобаващо добри данни - няма как да не се получи добро звучене. Не съм свалял корите и затова попитах каква би била максималната ширина и дълбочина, за да знам какво да търся - не търся нещо с голяма мощност, по скоро да е компактно и качествено доколкото е възможно такова съчетание. И да дава хубав мек бас.

Също така формата кръгла или елипса е за предпочитане. Ако се сещаш за размери пиши ги. Другото което ме интересува - ти като си правил твоите, тези оригиналните предни говорители оставаш ли ги или са откачени. Кажи също каква изолация си използвал за вратите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Относно размера, идеално се събират стандартни 16,5см говорители. Може да влезе и елипса 6х9", но трябва отзад да е с по малък конус на шасито. Иначе стандартно оставеното място е за 16,5см, и дупката на вратата е точно там където са ми на мен басчетата, а високочестотните се виждат горе на вратата. Малко снимките не са качествени, но са от телефона. Ватата е стандартна 10мм която слагат в баскасите, просто натъпках всяко свободно място. Тази системка си е с с филтри за отделните говорители, които съм монтирал между кората и ламарината. Оригиналните колони съм ги махнал, удължих кабелите и ги прекарах във вратите, това е общо взето. Както вече споменах говорителите са ми Hertz, и звука е повече от качествен, няма нищо общо с комбинираните говорители с пищялки, и т.н. Всичко е към плеера, т.е. без усилвател. Отзад съм си сложил същите говорители но на оригиналните места.

post-473-1207223583_thumb.jpg

post-473-1207223591_thumb.jpg

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много хубаво е станало при тебе и изглежда добре. Я кажи тия долните говорители с какви данни са - динамика, честотна лента, мощност. Аз например задните, които са си оригиналните не мисля да ги сменям. А за отпред идеята е за двулентови, но в едно да са, дори разглеждах Pioneer и Kenwood имат различни размери и варианти. На този вариант май си с предразсъдъци. Преди много много години бях поставил едни Панасоници пак двулентови във вратите на ...Жигулка, звука беше уникален. Но то тогава нямаше и ментета де, бяха си японски.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09012165 Ето такива си взех и за отпред и за отзад. Отделни говорители с филтри. Никога комбиниран говорител няма да изкара подобен звук. И другото което е че сега всички залагат на полипропиленови и незнам си какви говорители, а HERTZ все още правят хартиени, за момента според мен няма по истински говорители от техните.

Иначе по пълни данни може да видиш на сайта им http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09012165 Ето такива си взех и за отпред и за отзад. Отделни говорители с филтри. Никога комбиниран говорител няма да изкара подобен звук. И другото което е че сега всички залагат на полипропиленови и незнам си какви говорители, а HERTZ все още правят хартиени, за момента според мен няма по истински говорители от техните.

Иначе по пълни данни може да видиш на сайта им http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

 

Разгледах им данните на този модел Херц, ниските честоти започват от 50 Hz, но динамиката е добра 93db. По принцип отделните говорители са с по големи възможности, но ти като казваш че "комбиниран" говорител не може да даде толкова - да не би да си мислиш за широколентов. Аз поне не съм имал такива на предвид, а двулентова тонколона - ето виж тези например

http://www.dekom.bg/index.php?page=product...3adb60b7622db0f

 

и си мисля като имат по добри данни /доколкото може да се вярва/, би трябвало и по добър звук да изкарат.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

mali говорител с този размер и в този обем трудно ще извади честоти под 50 Hz. Теоретично може би , но на практика няма да стане. Затова се насочих към компонентните. поне динамиката им е добра. А и така както съм ги монтирал, не ми се губи нищо от високите (друго е когато високите са ти в краката). Освен това пищялките при тези говорители от типа на Kenwood-а са пиезоелектрически, а на Херца са си с хартиени мембрани, звука е много по добър и се доближава до истината. Ама въпрос на личен избор, аз съм много доволен, далече си ми малко за демонстрация. :icon_blush:

Може и да не си вземеш точно като моите, но те съветвам поне да са компонентни, има голяма разлика в разделянето на честотите с филтър и само с един кондензатор, както е при тези които си показал. При тях нискочестотния свири в целия диапазон, а пищялката е отрязана с един кондензатор, докато при компонентните всеки говорител си свири в честотната лента.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

ще използвам темата, за да попитам за задните колони. Моите съм ги сложил на мястото на оригиналните, но пластмасовите капачки много тропат и скърцат :( Имали начин да се уплатнят? Аз сложих трилентови Пайнер колони и съм доволен за сега. Предните съм ги оставил старите и звука сравнително добър. Само високите трябва да ги изкарам някъде, ама още не съм решил къде, защото не ми се режат кори и т.н.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Милене, а от къде си прекарал кабелите, защото от снимките не се виждат. Идеята за говорители отпред ми хареса и се замислям дали да не си сложа и аз, защото тези оригиналните не са кой знае какво

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз имам следното питане. Харесал съм едни говорители на JBL но са 2 ома...Ако сложа 4 такива отпред и отзад по 2 ще се прецакали мп3-то, тъй като знам че кар-аудиото са на 4 ома?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Милене, а от къде си прекарал кабелите, защото от снимките не се виждат. Идеята за говорители отпред ми хареса и се замислям дали да не си сложа и аз, защото тези оригиналните не са кой знае какво

 

 

Ами малко зор видях, но ги вкарах в гумения маншон там откъдето си минават и кабелите за централното и т.н. Стана си като оригинално.

 

Емиле незнам какво да ти кажа, аз лично не съм си правил експерименти с колони на 2 Ома. Мисля че нищо няма да изгори, но най-добре е да се види какво крайно стъпало е използвано в МП3-то ти и после да се изрови ПДФ-а и да му се видят характеристиките. Аз на моито CD му смених усилвателя с по-мощен и си спомням с сигурност че по характеристики му дават работа и на 2 Ома.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В книжката пише 4-8 ohm....За това се притеснявам, пък JBL-te наистина много ми харесаха :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В книжката пише 4-8 ohm....За това се притеснявам, пък JBL-te наистина много ми харесаха :icon_hmm:

 

Понеже си писал, че искаш да слагаш по 2 на канал. При това положение в зависимост от начина на свързване /паралелно или последователно/ между двата говорителя и съответно се променя общия импеданс. Но това Милен сигурно по точно може да го обясни.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не колега, мпр3-то е JVC с MOS-FET 4x50W RMS (4x19) 4-8 ohm. Аз искам да сложа на канал по един 2 ома...Два в предните врати и два отзад (т.е. да сменя оригиналните на митсу с JBL). Затова се притеснявам, че може усилвателя да бъгне...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...
Ами малко зор видях, но ги вкарах в гумения маншон там откъдето си минават и кабелите за централното и т.н. Стана си като оригинално.

 

А трябва ли да се сваля таблото, за да се прекарат през гумения маншон? Аз като свалих предните оригинални тонколони и мислех, че от там ще стане, но май не може. А да разглобявам таблото малко ме е страх да не счупя нещо, че после си е ......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не колега, мпр3-то е JVC с MOS-FET 4x50W RMS (4x19) 4-8 ohm. Аз искам да сложа на канал по един 2 ома...Два в предните врати и два отзад (т.е. да сменя оригиналните на митсу с JBL). Затова се притеснявам, че може усилвателя да бъгне...

Така, както си го замислил усилвателя (крайното стъпало) не само ще се бъгне, но може въобще да не ти извади звук. Крайните стъпала с MOS-FET си имат вградена защита и най-вероятно няма да пусне звука при 2 ома говорители.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Искаше ми се Milen_z да ми отговори дали е свалял таблото като е прекарвал кабелите през маншоните на предните врати, но той най-вероятно не е погледнал темата, затова си позволявам пак да попитам :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да не съм я погледнал. Не не се сваля таблото..... то това си е лудост направо. Откачих маншона от страна на вратата взех една метална шиничка от чистачка, напъхах я, после от вътре малко трудно но успях да я хвана. Кабелите се вързват за нея с тиксо и дърпаш обратно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 7 месеца ...

Някой знае ли точните размери на говорители отпред, тези в таблото - оригиналните?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли точните размери на говорители отпред, тези в таблото - оригиналните?

Отпред в таблото са 10 см (4"), а отзад са 16.5 (6.5"). Ако ги смениш дай отзиви, че аз отдавна им се каня особено на тези отпред.

:mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...