Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Отопление


Препоръчано мнение

От известно време ни мъчат едни размисли с жената да сменим сега действащото ни отопление на апартамента от камина с водна риза на дърва, с такава но на пелети. Има доста фирми, които произвеждат, вкл. и вносни такива. Доста голяма разлика в цените...Ще съм благодарен, ако някой, който използва този тип отопление сподели информация. Определено не мога да си позволя да дам 3000лв само за каминката... :icon_blush: Гледам, че има български, чиито цени варират от 160лв до 3000лв. Италианските са чувствително по - скъпи.

 

Малко данни за Хапартамента:

96кв.м. изолирани под, стени, тавани, ПВЦ дограма. 4 стаи с радиатори, баня с радиатор, бойлер, свързан към системата.

Досегашен разход на дърва - около 7-8 куб. През седмицата се пали към 16.00 до към 22.00, почивни дни - цял ден.

 

Като други алтернативи - природен газ.(но нещо монополът никога не ме е е кефел... :rolleyes: )

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не зная с какво свободно време разполагаш, ето ти един форум, в който по темите е писано доста - http://forum.napravisam.bg/forum/viewforum.php?f=10&start=150

Аз личен опит нямам, от четеното там разбирам, че на пелети ще ти е по-скъпо. Не зная с колко. Но забравяш хамалогията моментално. :icon_rock:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

{style_images_url}/offtop.gif
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Като други алтернативи - природен газ.(но нещо монополът никога не ме е е кефел... :rolleyes: )

Щом я имаш и тази възможност, няма какво да го мислиш монопола, точно този ще те кефи, защото това е най евтиното отопление в момента .
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

здр. аз съм на пилети вече 2-ра зима, като преди това бях на дърва и въглища. При мен е малко по-различно: Къщата на 2 етажа по около 75 кв.м. на етаж + бойлер, възможно най високото ниво на изолация. Не съм с камина, а с котел в мазето, горелката се захранва от бункер който ме изкарва от седмица до две седмици в зависимост от времето. Разликата в цената на горивата (пилети/въглища) е минимална, но пък за сметка на това слизам долу веднъж на няколко дена да погледна как е положението, почистване и зареждане веднъж на 8-10 дена, докато преди това прекарвах всеки ден долу минимум по 30 мин, сажди, мизерия..... За мен е повече от добре. При теб недостатък на системата ще е че бункеща ще ти е малък и ще трябва да се зарежда почти всеки ден. На пазара има продукти с които всичко може да се автоматизира, т.е. да му задаваш кога да се пали, кога да се гаси и колко градуса да ти потдържа и т.н. На газ ще ти е "най-мързеливото" но не знам като цена как ще ти стъпи. Поздрави

Редактирано от xcm
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не зная природния газ как го таксуват, но половината ми колеги в работата са на газ и плащаме почти еднакви суми зимата (разлика от 10% примерно). Отоплявам се на конвектори ADAX. За Варна става въпрос и сгради ново строителство.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като класация, навсякъде подреждат ценово: въглища, дърва, пелети, тец, газ, ток.

Недостатък е, че бункерчето е малко и ще се захранва всеки ден, но да не би с дървата да не е така?!

Чувам, че с газта е все едно топлиш на ток...т.е. скъпо е.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като класация, навсякъде подреждат ценово: въглища, дърва, пелети, тец, газ, ток. Чувам, че с газта е все едно топлиш на ток...т.е. скъпо е.

 

Да, и моите наблюдения от четене по тези форуми е такова.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имаш съобщение :), ако искаш можеш да го пейст тук, това което съм ти предложил важи за всички от форума няма проблем :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имаш съобщение :), ако искаш можеш да го пейст тук, това което съм ти предложил важи за всички от форума няма проблем :)

 

Е давайте официално де...не будете любопитство :) Иначе относно класацията на Илия, и моето мнение е такова, като бих добавил качествените термо-помпи до пелетите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://www.sunsystem...ails.php?id=208 - Шумен, 2 години гаранция.

 

Цената на тази камина с включено всичко в нея, помпи, разширителен съд и т.н. е 2989 лв с ДДС, това е крайна клиентска цена.

В момента, я има само на едно място на промоция за 2540 лв с ДДС, цената която аз мога да ти дам е още малко надолу, като ти дам от нашата отстъпка - е още 3% надолу 2463,80 с ДДС.

Можеш да избираш между три цвята, като това няма общо с цената.

Промоцията в момента е в сила, така че за сега цената е тази.

 

За тези пари, това е общо взето един много добър вариант, другите са от 4000 нагоре, но това си го проверил и ти :).

Тази е просто я включваш към водата и работи :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хубавото при отоплението с котел на ток е че няма мръсотията от дървата и въглищата.

Другия плюс е че можеш да му зададеш кога да се включва и при колко градуса да се изключва.

Лошото при котела на ток е че не можеш да ползваш бойлера към системата,а трябва да си е включен отделно.

Брат ми е на такъв котел ,и апартамента му е горе долу със същите параметри като твоя (квадратура,изолация и т.н ),заплаща около 180-200 лв. в най студените месеци.Температурата която поддържат е 25 градуса.Котела мисля че е на Ерато.

Това мога да ти дам за сега като инфо за отоплението на ток с котел.Ако още нещо те интересува ,ще разпитам по подробно

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На ток нИ ща. Цената на Рангел е много добра, единственото, което не ми харесва е, че най - близкото им представителство е във Велико Търново. Идеята ми е да дам пари и да имам вкл. монтаж, настройка, евентуална поддръжка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тази камина ще ти върши работа, но колко ефективно...зависи от инсталацията ти, качеството на пелетите (което май никак не е добро в БГ) и т.н.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като класация, навсякъде подреждат ценово: въглища, дърва, пелети, тец, газ, ток.

Недостатък е, че бункерчето е малко и ще се захранва всеки ден, но да не би с дървата да не е така?!

Чувам, че с газта е все едно топлиш на ток...т.е. скъпо е.

Бих поспорил, относно тази класация, защото отопление на ток е много относително понятие.

Едно е да се топлиш с духалка консумираща 2 кв., а съвсем друго е с термопомпа (климатик, а не забити или навити тръби в земята), консумираща 1кв., а от даваща 4 кв.

Съжалявам , че се отклоних от темата, но просто не се сдържах!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Бих поспорил, относно тази класация, защото отопление на ток е много относително понятие.

Ето линк към класацията:

http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=48484&hilit=%D0%B1%D1%83%D1%84%D0%B5%D1%80&sid=407326ff9161a95949783c4a306be1b2&start=40

 

От мненията, които съм чел, термопомпата е доста тежка инвестиция и ако не е за промишлени нужди /битовите са с малки отопляеми площи/, трудно във времето се изплащат вложените средства.

Редактирано от de4i
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето линк към класацията:

http://forum.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=10&t=48484&hilit=%D0%B1%D1%83%D1%84%D0%B5%D1%80&sid=407326ff9161a95949783c4a306be1b2&start=40

 

От мненията, които съм чел, термопомпата е доста тежка инвестиция и ако не е за промишлени нужди /битовите са с малки отопляеми площи/, трудно във времето се изплащат вложените средства.

 

Под "трудно" имаш в предвид бавно...:) Но пък удобството е неизмеримо... Както конкретния случай е продиктуван от мързела на бачо Илия :D Иначе за какво му е да маха едната камина и да налива пари за друга... Иначе конкретно в неговия случай така или иначе е не-приложимо тъй като системата му не става за термопомпа :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хубавото при отоплението с котел на ток е че няма мръсотията от дървата и въглищата.Другия плюс е че можеш да му зададеш кога да се включва и при колко градуса да се изключва.Лошото при котела на ток е че не можеш да ползваш бойлера към системата,а трябва да си е включен отделно.Брат ми е на такъв котел ,и апартамента му е горе долу със същите параметри като твоя (квадратура,изолация и т.н ),заплаща около 180-200 лв. в най студените месеци.Температурата която поддържат е 25 градуса.Котела мисля че е на Ерато.Това мога да ти дам за сега като инфо за отоплението на ток с котел.Ако още нещо те интересува ,ще разпитам по подробно

 

При пелетни котли и камини е абсолютно същото. Всичко можеш да му нагласиш. Проблема идва с пелетите и с настройването на горелките. Няма УНИВЕРСАЛНА настройка. Това нещо трябва да се направи от човек който разбира и след това цялата зима да се ползват пелетите, за които е настроена горелката.

 

Има хубави пелети ШВАЙНХОФЕР, но и цената е като за S Classa пелети :)http://www.gorite.bg/news/%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/newsitem?nid=20

 

Колегата много правилно се е насочил, че трябва да има сервиз в близост, с това обаче няма как да му помогна :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При пелетни котли и камини е абсолютно същото. Всичко можеш да му нагласиш. Проблема идва с пелетите и с настройването на горелките. Няма УНИВЕРСАЛНА настройка.

 

Знам че е така ,просто реших да не го споменавам :) .Тъй като се опитах да сведа постата си до познанията за токовия котел,който Илийката неЩе :) ;)

Редактирано от nikovas
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Бих поспорил, относно тази класация, защото отопление на ток е много относително понятие.

Едно е да се топлиш с духалка консумираща 2 кв., а съвсем друго е с термопомпа (климатик, а не забити или навити тръби в земята), консумираща 1кв., а от даваща 4 кв.

Съжалявам , че се отклоних от темата, но просто не се сдържах!

Хе, аз като казах скъпо имах в предвид нормалното отопление на ток, просто щото нямам възможност за модерното решение... :icon_crying:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз трябваше да решавам проблема с отоплението в къщата ми- 2 етажа, около 140 м2. След дълго мислене и чудене се спрях на камина с въздушна риза и няколко климатика (постоянно включени през зимата) от висок клас за преходните периоди и за за случаите, когато ме мързи да кача дърва :)

 

Давам си сметка, че дървата са хамалогия, но толкова обичам жив огън, че реших че цената си струва.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Бих поспорил, относно тази класация,

Аз също, защото имам приятел с парно на газово котле, цял етаж от къща с 2 спални хол и кухня, тоалетни, бани, коридори, всичко се топли и тази зима му гледах "космическите" сметки от 40 лв. на месец за газ, ама в крайна сметка всеки си има глава на раменете .:)

 

 

Ето линк към класацията:

http://forum.napravi...6be1b2&start=40

 

 

Не знам как я четете тази класация, но като гледам единствено с донбаските въглища за 9 киловата енергия, ляга с 2-3 стотинки по евтино от газта. Сметни другите горива за 9 киловата колко трябва да платиш и ела ми кажи пак, че газта се нарежда някъде след тока .:D

За хамалогиите с другите горива няма да говорим .:)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Не знам как я четете тази класация,

 

Тук може да се види:Сравнение

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...