Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Отопление


Препоръчано мнение

Нищо не може да сгрее една къща, така както ПАРНОТО с радиатори - едва ли някой ще спори за това. Много хубаво нещо е подовото отопление, лошото е че вдига цялата прах във въздуха. Климатика има един голям недостатък и той е ако имате деца, долу на пода където те обичат да лазят - е студено. След поредна година, в която набих камара пари за топлофикация, мисля тази зима идващата живи и здрави да пробваме с климатици, имаме един Мицубиши, слагаме още един и да видим какво ще става :) ( но няма да махам радиаторите ).

 

Така че, твърдо съм че човек ако има възможност, какъвто и вид гориво да ползва, но да е на радиатори.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не може да сгрее една къща, така както ПАРНОТО с радиатори - едва ли някой ще спори за това. Много хубаво нещо е подовото отопление, лошото е че вдига цялата прах във въздуха. Климатика има един голям недостатък и той е ако имате деца, долу на пода където те обичат да лазят - е студено. След поредна година, в която набих камара пари за топлофикация, мисля тази зима идващата живи и здрави да пробваме с климатици, имаме един Мицубиши, слагаме още един и да видим какво ще става :) ( но няма да махам радиаторите ).

 

Аз бих поспорил. Пример: Две къщи залепени една до друга, приблизително еднакава площ, едната е с подово, другата с радиатори. Разликата между двете е: че тази с подовото има и вътрешна изолация. Топлоносителите: подово - пилети; радиатори - дърва и въглища. Разликата в температурите зимата е огромна : При тази с подовото ЦЕЛОДНЕВНО темп. м/у 22-24 + топла вода. При тази с радиаторите когато парното работи темп около 25-27 градуса (като на краката ти е винаги студено), през останалото време около 12-19 градуса като това зависи от редица външни фактори (слънце, вятър, температура). За мен комфорта при подовото е в пъти по-добре. Проблем с прахоляка няма, през ден жената минава къщата с парцал, което и отнема около 10-15 мин, килими и пътеки няма, само детската и гостната (отопляема и необитаема) са на мокет. Като цена за сезон: пилети около 900лв, дърва и въглища - между 600 и 800 лева, в пряка зависимост от външните фактори. Като недостатък на подовото бих казал че прекалено изсушава въздуха. Но като всеки един проблем си има и решение :yes3:

До тук със сравнението между двата вида горива, сега малко сравнение преди и след пилетите: Преди да мина на пилети бях на въглища, като цена малко по евтино (около 700-800лв/сезон), но тогава бяха и други градусите в системата, нямаше автоматика и всичко ставаше на ръка. Като причина за това е неконтолируемото горене при въглищата. На няколко пъти сиситемата ми е прегрявала, което са си чисти загуби на топлоененргия, съответно на пари. Хамалогията е в десетки пъти по-голяма при въглищата и дървата, както бях писал в предишния пост по темата, сега слизам за оглед през 2-3 дена, обслужване през 7 дена (може и през по-голям период, но на мен така ми е най-удобно). Има колеги които смятат разходите само за гориво, а в сметките не включват положения труд (Отделно миризми, мизерия и нерви). Тогава ДА въглищата е най евтино, но слагайки и труда сметките според мен ще наклонят в друга посока. Поздрави!

Редактирано от xcm
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И мазето ти е неизползваемо, защото 1 стая отива за котелно, една за съхранение на въглищата, а останалите 1-2 помещение и коридор не могат да се използват за нещо по-цивилизовано, като фитнес уреди или механа, защото навсякъде има прахоляк и пепел.

Ако правилно съм разбрал, си сменил местожителството от къща в апартамент.

Мисля, че не е коректно да се сравнява отоплението на 2-та обекта. Топлинният баланс и респективно разчета на отоплителната система на апартамент се смята по един начин, а този на къща- с други коефициенти. Естествено, при апартамент е с около 30-35% по- икономично при еднаква кубатура, което е обусловено от редица фактори.

Местоживеенето - ДА, а местожителството - НЕ. http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

До някъде си прав, но аз сравнявам къща с 3 м тавани с мезонет - апартамент на 2 етажа. Над мен е покрив!

На горния етаж 3 стени и стълбището са като в къщата - външни. На долния етаж имам 3 върешни стени - на гардеробната, на коридора и 2/3 от кухнята, а всичко останало е като на къща - външни стени. Затова по-напред съм дал квадратура и кубатура, като се вижда, че разликата е малка.

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В помощ, на ползващите дърва за гориво - https://www.facebook.com/mavikocaelicomtr/videos/930159927030171/

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В помощ, на ползващите дърва за гориво - https://www.facebook.com/mavikocaelicomtr/videos/930159927030171/

Нещо линкът фалшив. Какво трябваше да има там?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Значи до нас газ не може да се пусне, с което дилемата ми се свежда до минимум :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 6 месеца ...

Някой случайно да се отоплява с камина на "пИлиетьи" с т. нар. въздушна риза? Ако можете да ми обясните дали съм разбрал правилно принципа на работа на пелетните камини с въздушна риза - горенето е с горелка, шнек, електроника; изолация отвсякъде така че тялото на пипане дори след часове горене не може да изгори любопитна детска ръчичка; вентилатор в горната част на камината раздухва топлия въздух. Не питам за тези с въздуховодите през всички стаи, а за пряко отопление.

Искам да я сложа в хола и да топля спалнята и детската като отварям вратата на стаята, която искам да се отоплява. Няма да гори постоянно, а само когато искам да топля тези помещения. Търся нещо 7-8 киловата, не повече. Вчера разгледах една италианска Ривели мисля че беше марката. За разхода на "пилиетьи" пише от 0,4 до 1,5 кг на час.

Мислех да удължавам отоплението с водна риза, но първо реших да попитам за такава камина без водна риза. Нещо не ми се купуват радиатори, да дупча, тръби и да съм длъжен да пускам топлата вода за да не замръзне.

Аз си я представям все едно е газова печка, само че работи на пелети и вентилаторът с променливи електронно регулирани обороти духа горещ въздух (като калорифер). Чух че след 5 минути от запалването почва да духа с 50 градуса като може да достига до 100.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз се отоплявам с камина в въздуховоди, която отоплява на практика цялата къща, около 140- 150 m2.

Десетина минути след запалването, след като вдигне 60 градуса се включва автоматично вентилатор, който си мени оборотите от 1 до 4 (степен), в зависимост от температурата (колко си наджаскал дърва :)) След като угасне и след падане на температурата вентилаторът се изключва сам. Подсигурил съм вентилатора с аварийно захранване.

Принципът с пелетните е един и същ, горивото и начинът на подаване е различен. Аз, понеже съм старомоден, предпочетох дърва :).

Това с детската ръчичка го забрави- стъклото си грее яко.

Аз купих тази:

CLAM

и засега съм доволен. Но то още не е станало истински студено де :). След монтажа се вижда само вратата със стъклото, което се вдига вертикално, другото е скрито.

 

Погледни в сайта има и пелетни печки с въздушна и водна риза, както и с вентилатор, които те интересуват, но и цените са....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...