Премини към съдържание

Регистрация на газовите в КАТ


Препоръчано мнение

Здравейте, кажете нещо по въпроса за регистрацията на газовите в КАТ, някой ходил ли е, къде се ходи точно, какво се прави, какви документи се изискват? Един приятел вчера ми сподели новината, че всички коли на газ трябвало да се регистрират в КАТ, сиреч да ти пише на големия талон, че колата е с газова. Това което аз научих, е че след нова година щяло да има глоби за не регистрирани автомобили до 500лв. Целта била затягане на контрола по монтаж и слагане на газови. Та затова за регистрация ти трябвало, паспорта на газовата, и да фигурура в големия талон,че имаш газова.

Споделете някакъв опит, мисля, че ще е полезно предвид факта, че доста колеги от форума карат на газ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=73423

 

Чл. 20. (1) При дооборудване на ППС с уредби, които позволяват работата на двигателя с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се спазват изискванията на приложение № 1.

(2) Лицата, извършили дооборудването на ППС с уредби за LPG или CNG, издават протокол за монтиране на уредби за LPG или CNG в два екземпляра.

(3) Лицата по ал. 2 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за монтиране на уредби за LPG или CNG.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

и какво нистина ли трябва да ходиме за пререгистрация!!?! няма по малоумна държава........и по задръстени поданици за съжаление :(

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, аз няма да ходя никъде. Газовата ми я монтира един гаражен плъх, наречен газаджия. В началото щеше и гаранция да ми дава, после и лепенка не можа да ми сложи. Трябваше да ходя до Хасково в някъв пункт, специално да ми издадат паспорт. Като ми видяха античната сонда (не евросонда), почти се отказаха да се занимават с мен. Понавъртях се обаче и ги навих. Дадох им паспорта, който пристигна с бутилката, да ми го попълнят, те обаче го хвърлиха и изкараха от прашливото чекмедже същия формуляр, в който вписаха име, фамилия и колата...

За какви база данни се говори по-горе, кви пет ле'а... ?

На преглед пак минавам между капките, парите обаче ги таксуват като кола с газ, въпреки че не карам на газ в момента. Нали сложиха камери? Миналия път минах без ръчна спирачка, като преди това ги предупредих, че нямам... Шушу-мушу... взеха парите и ме пуснаха. Габарит един също нямам, ама те тях не ги и търсят дори.

 

А за регистрация на газова за пред полицаите? Няма ли как да ги слъжем, че нямаме газова? Най-много, като ме спрат, да отворят багажника за бутилка да проверят... Еми в най-лошия случай се реже резервоара малко, слага се бутилката при него, пълначката се скрива, лепенката се маха и газ! Под предния капак не вярвам да гледат. По-новите коли, дето имат предпазна кора отгоре, кво - махат я да гледат за изпарител??

Проверката по изправността на газовата, и дали я има или няма, е работа на ГТП-то, точно както е в момента. Това е още една промяна в закона, която е направена, за да вземе парите на хората.

Мен полицай не ме е спирал от 2 години (не че съм се утрепАл да карам), камоли да провери за пожарогасител, аптечка или бутилка...

Ми утре ако реша да си махна газовата и? Да ходя пак в КАТ да ми сменят талона?? А колегите, които си пригаждат колите да им мешат нафта и олио директно от шишето, като преди това го претоплят на котлона на енжина, за това какъв талон се издава в КАТ? Но нека изчакаме базата данни, там ще бъде обяснено всичко ;)

Аман!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А за регистрация на газова за пред полицаите? Няма ли как да ги слъжем, че нямаме газова? Най-много, като ме спрат, да отворят багажника за бутилка да проверят...

Нека първият глобен :spoko: да сподели опит :icon_n_gathering: :typing:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

:icon_doh: :icon_doh: :icon_doh:

 

Добре де нали паспорта на газовата е за това. Да се покаже, че я има и е в изправност. Какви са тези ш*тни сега пък и смяна на талоните. По всякакъв начин вече се чудят как да ни вземат още някой лев. Не стига, че трябва да имаме привилегии, че сме на газ ами те ни взимат още пари за това... морон история.

 

Не един човек ми е казвал, че ако полицаите нещо кажат за газта да им казвам, че не работи и си карам само на бензин (хубаво, че си имам копче за това) и да ме оставят на мира.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

E да де, но като видят,че си на газ и като ти искат документите и те питат: О хо ти защо не си регистрирал газовата? Сега кво ще правим? И нещата си тръгват по познатия сценарии... А ако започнат да проверяват ще проверяват всички, защото много добре знаят, че много българи карат на газ. Т.е рушвети ще има за всички от сърце...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колко Вас си държат големия талон в колата ?

То не му е там мястото :)

 

Лично мое мнение е че няма да пререгистрирам колата до второ нареждане. Аз така и не видях в закона да се споменава нещо за заварено положение... смисъл моята газова е монтирана преди 4+ години даже сервиза вече го няма ... нито са правили регистър за монтирани газови при тях (както го изисква вече закона) .. друг е въпроса кой сервиз вече се съобразява с това за ново монтираните. Идеята ми е че аз лично не виждам причина на заварено положение зорлен да се набивам м/у шамарите :)

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

То не му е там мястото :)

 

 

 

Така де .. доакто ми е в гардероба е все едно дали е опоменато или не . Може би да трябва за минаване на преглед и при продажба . Ама при продажба даваш талона и купувача си ходи в кат за нова регистрация . Изобщо не го разбирам това с тези регистрации .

А също така и за паспорта на газовата . Ами нали вече газовата се гледа на ГТП - то и след преглед ти дават талона за годност .

П.п. Да не коментираме някоя тема от преди 4 - 5 години ?

Редактирано от iansto
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е правилно да се направи това.Вярно ще замине някой лев и малко време и нерви но така трябва .Трябва да има контрол.Старата ми кола като я регистрирах в КАТ им казах да пишат бензин/газ макар и още да не беше монтирана газовата напълно,за да няма последствия това беше преди 6 години.В момента няма почити никакъв контрол върху газовите уредби.Отиваш даваш му 20 лв .на някой и той с една гъбичка с веро маже и хоп готово.Трябва да изгърмят няколко коли и тогава ли да се сетим? Рядко са сервизите за газ който те проверяват с машинки ,на всеки 5 години ти свалят бутилката надуват и т.н. .А това за ГТП не знам как е сега ,но аз като минавах миналата година хората ми казаха че нямат оборудването за това, а ГТП минавах в оторизирания сервиза на една френска марка.

Арх.Пътко ей на това му се вика Българска работа ,вместо да дадеш 20 лв. ,ще режеш резорвари и ще криеш .Не го разбирам аз това мислене.

{style_images_url}/offtop.gif
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е правилно да се направи това.Вярно ще замине някой лев и малко време и нерви но така трябва .Трябва да има контрол.Старата ми кола като я регистрирах в КАТ им казах да пишат бензин/газ макар и още да не беше монтирана газовата напълно,за да няма последствия това беше преди 6 години.В момента няма почити никакъв контрол върху газовите уредби.Отиваш даваш му 20 лв .на някой и той с една гъбичка с веро маже и хоп готово.Трябва да изгърмят няколко коли и тогава ли да се сетим? Рядко са сервизите за газ който те проверяват с машинки ,на всеки 5 години ти свалят бутилката надуват и т.н. .А това за ГТП не знам как е сега ,но аз като минавах миналата година хората ми казаха че нямат оборудването за това, а ГТП минавах в оторизирания сервиза на една френска марка.

Арх.Пътко ей на това му се вика Българска работа ,вместо да дадеш 20 лв. ,ще режеш резорвари и ще криеш .Не го разбирам аз това мислене.

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
А колкото до фиктивното минаване на ГТП и с това не съм съгласен ,ама това е друга ,нали все пак си даваш парите да те проверят дали си изряден? Ако не си да те връщат .Ние не мислим за собствената си безопасност ,а да не говорим за тази на другите.

А като регистрирам газта в КАТ и като ми впишат в големия талон, че колата има газ, какво става - газовата става по-изрядна, колата става по-безопасна??? :D Тази "база данни", която ще дочакаме чак когато си купя електромобил, има нужда само за черната статистика. Сега в талоните ви като пише само "бензин" или "дизел" какво става? Не мога да си обясня за какъв "контрол" говорите. За "финансовия контрол" само се сещам! :icon_censored:

Аз в първия пост казах: Контрола по газовите е работа на ГТП-то, понеже газовата е вече част от колата, а колата се гледа на ГТП. А това, че те са също подкупни, е друга история. Досега никой не ми е проверявал газовата с веро, дори аз не съм. Догодина, ако почна да карам на газ, първо това ще направя.

Това не е българска работа, това е циганска работа. За жалост, ни направиха на цигани вече. Но ние няма да им простим тая зима :D.

 

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
Ники, уверявам те, аз съм един от най-безопасните шофьори на пътя, колата ми също е една от най-безопасните ;). Много по-опасни са онези с енжини към 2.5 :)
А как господин полицая ще установи дали караш на газ или бензин?

 

Господин полицая ще установи дали имаш инсталирана газова система, за което критерий е дали имаш бутилка. Може всичко друго да си стои, но ако махнеш бутилката, нямаш газ :). Така поне мисля аз.

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пълна простотия. Тея с дизелите да идат и те да дадат 25лв на държавата, щото карат с олио от фритюрник, с палмова мазнина, с екстра върджин или помас зехтини, може и олио от гроздови семки...Ай сиктир :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пълна простотия. Тея с дизелите да идат и те да дадат 25лв на държавата, щото карат с олио от фритюрник, с палмова мазнина, с екстра върджин или помас зехтини, може и олио от гроздови семки...Ай сиктир :icon_censored:

Тия с дизелите си свиркат и никъде не ходят :icon_thumbup: Само сипват от скъпата нафта.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Начи, какво се постига, че в талона на колата ти пише че е бензин/газ? Нищо бе, Псилютно нищо...Единствената разлика в собственика на МПС с бензин/газ талон и другия само на бензин е, че втория е по - богат от първия с 25лв :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"Проверяват се само номерата на рама и двигател" Оппааа... тук някой може да се притесни ако е сложил друг по-як двигател и не е сменил талоните, не плаща по-високия данък и пр.

Ами за гаранцията от автосервизите за сменените части какво ще кажете? Гледам няма тема за това. Не знам какво стана с тази идея. Представям си как отивам при Пламен с носач от еврото и трябва да ми даде гаранция при положение, че този носач може да каже мяу още преди да съм излязъл от София. Или ми сменя маслото в двг, а някой сложил вестник под основен лагер и това жезело изтропа.

 

Според мен е редно от тук нататък тази наредба да важи за новопоставените газови с-ми. Старите остават така - заварено положение. Да са мислили по-рано. И още по-рано - контрол върху имащите право да поставят такива системи и документ. Поставена ли е собственоръчно, дори и по-голям спец да си от газаджиите, колата се прибира с паяк у районното и докато не махнеш системата и не идеш да ти сложат "истинска" при правилните имащи право хора, никакво каране на този автомобил.

И к`во? Кат не можел да спира без причина ... хи-хи. Причини винаги може да се намерят.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Така ... да помислим малко:

 

 

1. Сложех си ГИ-то в сервиз. Дадоха ми гаранция за нея и всичките документи.

2. Направих си паспорт за него.

3. Всяка година при преглед си я гледат и посочват как е.

 

Де факто си имам всички документи както за колата, така и за ГИ-то. Всичко е ок до тук. Сега искат да направят база данни с колите на газ. Теоретично няма лошо в това. Изниква въпроса - Защо им е тази база данни? Нали, смисъл всяко действие трябва да е целенасочено. Както и да е. Интересно е и защо ние да плащаме въобще за подобно нещо? ... липсва логика държавата така да ни принуждава.... а да .. за база данни.

 

Всички се сещаме, че тази база данни няма да е актуални близките 10г. сигурно. От това разбираме, че сигурно държавата мисли за нас в дългосрочен план (може би ще е нещо в стил ... нова топла вода?).

 

Ако гледаме малко по-сериозно на нещата ще ни стане ясно, че така поставени нещата са единствено за пари. Теоретично ако беше някъде спомената тази база данни за какво ще служи щеше да е добре. Е да кажат - намаляваме Ви данъка с 10% ... първи съм на опашката, ама а де ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Днес разпитах моя позната която работи в КАТ . Да оказва се,че пререгистрацията на всички автомобили с газови уредби е задължителна. Крайни срокове за това в момента няма съответно и глоби, които бяха цитирани по-горе също не може да има . Другото,което ми сподели е че от сега нататък при минаване на ГТП щели да изискват големия талон и да проверяват дали е вписано,че автомобила е на газ и съответно действително има монтирана такава уредба ! Информацията е от първа ръка ! В петък мисля да ходя да се преборя с КАТ и да мина тая процедура :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

... то и сега при ГТП се изисква големия талон....

Е да де, но в него не е вписана налична газова уредба.

 

Аз минах ГТП преди месец, не са ми искали в големия талон да е вписана уредба.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уточнението беше, че при ГТП се изисква големия талон още от преди няколко години, поне 2........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

всичко в тая държава е една пародия, има хора като нас да речеме дето се опитват да спазват някакви правила и закони,но колкото и да се мъчи човек като вижда кое как става при други и му идва да му каже майната му........ и го казва... понякога, няма такава мизерия просто, и не виждам защо въобще се опитваме да бъдеме съвестни....... ако не стане някаква война тука нищо няма да е като хората и да се оправи, независимо за какво става въпрос, клатят ни отвсякъде и тичаме веднага да пререгистрираме доплащаме и др. тъпотии, гражданската била и тя задължителна!!! е за мотора ми в гаража зимата за чий ми е гражданска!??!? или за някой колега с кабрио...пак в гараж!? кво самолет ли ще срути гаража и ще изкарат колата виновна че няма гражданска........... слави може да е всякакъв обаче специално песента му - няма такава държава - е много на място, била е и ще бъде още много време..... важното е глупаците (аз включително) да си мислят и да се надяват че някога нещо ще се оправи.... е като ни вземат по 20лв от 1 000 000 примерно коли на газ не само нищо няма да се оправи ами няколко закъсали човека просто ще си стъпят на краката...... и ако бяхме друга държава такива своеволия никога нямаше да бъдат търпяни, и кой квото ще да си обяснява и да вярва това е само една заблуда, с тази регистрация успеха за каквото и да било в тая държава е около и мниус 0,единствено отбрани хора ще са напред.... няма такова заблудено стадо като нас българите... дано някога поне внуците ни примерно живеят в нормална България :)

Редактирано от painkiller
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...