Премини към съдържание

А жилетчици набавихте ли вече?


bone

Препоръчано мнение

Едни добри хора, служители на реда :cop: , които си бяха тропнали патрулката пред нас зад моята кола в събота и се наложи да ги моля да ме пуснат да си изляза от паркоместото, в приятелски разговор ме уведомиха, че вече имало нова наредба и освен аптечки, триъгълници и други задължителни неща, които тропат из багажника, трябва да имам и светлоотразителна жилетка. Аз си купих жълто елече с лентички от щанда с работно облекло в Практикер, но не знам дали точно това ми трябва. Някой зае ли подробности? На бензиностанцията пък, когато всички започнаха да ме питат какво е това яркото в пликчето и аз им споделих тегобите си, други добри хора от опашката ми казаха, че трябвало да имам и пълен комплект крушки за всички фарове. Това вярно ли е? :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 84
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

:mitsu-smiley: Ами за жилетките от теб научавам :) . По принцип в тъмното е добре да носиш облекло със светлоотразителни знаци, защото не се знае кога ще ти се наложи да го ползваш. За крушките за фарове не знам да има наредба или закон, но е строго препоръчително да си носиш по една резервна крушка. Патил съм си миналата година и от тогава си нося по една за фар, мигач и стоповете. Не прощават ако не ти работят късите светлини. Ако имаш - сменяш на място, ако не - мен ме осветлиха с фишче за 10лв. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Ами за жилетките от теб научавам :) . По принцип в тъмното е добре да носиш облекло със светлоотразителни знаци, защото не се знае кога ще ти се наложи да го ползваш. За крушките за фарове не знам да има наредба или закон, но е строго препоръчително да си носиш по една резервна крушка. Патил съм си миналата година и от тогава си нося по една за фар, мигач и стоповете. Не прощават ако не ти работят късите светлини. Ако имаш - сменяш на място, ако не - мен ме осветлиха с фишче за 10лв. :mitsu-smiley:

Доколкото съм запознат, от скоро влезна в сила задължително да има в колата набор от крушки за всяка една светлина. Не знам от кога точно, но е от скоро. Такива ги продават като малки кутиики на Осрам и Хелла, май и Филипс имат, но не съм сигурен. А и като се замисля ако ти изгори крушката през нощта и трябва да я смениш, то заради това може да са вписали и светлоотразителна жилетка да имаш.

:rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а който не знае как да стигне до крушките на фаровете си, какво да прави?
:mitsu-smiley: Виждал съм как полицай сменя гума на една дама, която го беше закъсала на ул. Раковска срешу Хепи точно. Стопли ми се сърцето при тази гледка. Ако имаш късмет заради това да те спрат, може да ги помолиш да ти помогнат. :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а който не знае как да стигне до крушките на фаровете си, какво да прави?

Прави това, което може и зависи от него - да имаш всичко необходимо в колата, а вече като потрябва - според обстоятелствата :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, а който не знае как да стигне до крушките на фаровете си, какво да прави?

 

По-интересен е въпроса който е с ксенонки или светодиодни стопове кво прави? :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По-интересен е въпроса който е с ксенонки или светодиодни стопове кво прави? :)

:) Ми преценява кое му е по-евтино - ксенонките(диодните) или наказанието според закона... :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това с жилетките е заради ЕС. Само, че там са задължителни само ако аварираш на магистрала, мисля. При нас така или иначе няма много полза от тях. Най-много да те помислят за циганин от Волф и да ти видят сметката. Така въпреки предупредителните знаци за хора на пътя, един беше прегазил затворник, който работел по канавката.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Преди малко си помислих, прочитайки темата, за това какво е нужно на един човек да има автомобил в Република България?

Представете си, че вкарвате кола от чужбина.

Мога да ви кажа съвсем пресни новини, че не е толкова лесно и да я регистрирате, защото документите са например на немски език и трябва да се преведат, защото в КАТ ги искат на български език. Те са 2 страници и тази услуга струва 30-50 лева!

След това знаете колко е необходимо за това колата да тръгне по етапния ред на каналите. Гражданска отговорност, триъгълник, аптечка, пожарогасител, жилетка, комплект крушки, ако има газова - преглед с лепенка на самата бутилка и стикер в горния ляв ъгъл на задното стъкло със знака "Внимание LPG", все едно съм радиоактивен! :shock: но да не се отклонявам...

Та като стана дума за стикери цялата кола ми е облепена с такива (под формата на държавни такси), защото някой "ум" така е решил. Отпред имам лепенка за годишен преглед, винетка, гражданска отговорност. Отстрани на предните стъкла съм обграден от двете страни със стикери как един страшен булдог е нарамил бухалка (лепенката за пълното ми каско), обаче не са пожалени и задните ми странични огледала, на която има две ръчички и ня тях пише застрашителното спиращо всички квартални крадци: "Стоп - автомобила е маркиран!"

Но с това не свършва самата маркировка, защото всички стъкла, фарове, мигачи и какво ли още не е "намацано" с някъкви бронзови цифри - кодове против кражба!

Обаче това не е всичко - на задното малко стъкло имам супер предупредителен стикер, че колата се следи с GPS и ако случайно някой дръзне да открадне 10 годишния ми Галант ще бъде открит незабавно с междугалактически кодове и сигнали, та по-добре да не пипа...

Така постепенно спазвайки закона съм заобграден от лепенки и започвам да заприличвам на Голф 2! :shock:

Бях стигнал до КАТ. Там задължително започват да "летят" пари за какво ли не. Имам и ЕКО такса, номера, талон и ако всичко е наред до два месеца трябва да съм обявил колата в общината, иначе акт - 200 лева!

И не е само това...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е за елечето не го знаех,не че спазвам осталите неща да са ми в колата,не че не са неоходими,но ако взема всичко необходимо то и бусчето ми ще ми стане малко.

КАТ,те там не гледат най важното според мен резервната гума(а за сигурност по-наще пътища трябват поне две),само измислят какво ли не...

Можеме да си обсъждаме колкото си изкаме,та нали ние ги избираме.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това с жилетките е заради ЕС. Само, че там са задължителни само ако аварираш на магистрала, мисля. При нас така или иначе няма много полза от тях.
:mitsu-smiley: Аз пък съм чувал, че на запад ако аварираш на магистрала нямаш право изобщо да излизаш и да пипаш нищо по автомобила - задължително е пътната помощ да те издърпа до сервиз. Някой знае ли да ли е така със сигурност? :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Аз пък съм чувал, че на запад ако аварираш на магистрала нямаш право изобщо да излизаш и да пипаш нищо по автомобила - задължително е пътната помощ да те издърпа до сервиз. Някой знае ли да ли е така със сигурност? :mitsu-smiley:

Мисля, че в Италия е така. Дори доколкото знам има и някаква глоба, ако закъсаш на магистрала. Но това са непроверени факти.

В другите страни естествено нямаш право да разхвърляш ключовете по магистралата, но така или иначе Пътната помощ първо се опитва да отстрани повредата на място (вероятно застрахователите го изискват, защото е по-евтино) и после те тегли, което си е вид ремонт. Интересното е, че повечето коли имат специална застраховка "спукана гума" и ако ти се случи идва най-близкия гумаджия и ти я сменя. На някои гуми тази екстра им е включена в цената в рамките на гаранциония период.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Аз пък съм чувал, че на запад ако аварираш на магистрала нямаш право изобщо да излизаш и да пипаш нищо по автомобила - задължително е пътната помощ да те издърпа до сервиз. Някой знае ли да ли е така със сигурност? :mitsu-smiley:

и в Германия е така и в Англия, даже ако сам си поправяш колата на магистралата те глобяват - там на всеки стотина или двеста метра си има телефончета за обаждане до пътна помощ и когато дойде си задължен да изчакаш зад мантинелата на магистралата, докато пътна помощ ти поправят колата, която е обезопасена с предупредителни табели и конуси и т.н. - всичко това е за сигурност на хората, за да не пострадат от минаващите коли.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така е новият закон е в сила вече, а и санкциите са по големи!

 

А що се отнася до КАТ- това е пример за най-голямата безочлива държавна корупция!

Карат те да минаваш насила преглед нищо, че примерно си го минал някъде преди това! Чешат се само където не ги сърби и се чудят как да ти вземат повече пари! Тяхната функция е само да проверяват законноста на колите, а не да те карат да бършеш с парцалче по номерата на купето или двигателя! А и с тези им старовремски уреди- Например почти винаги на бусовете не им държат спирачкити, а причината е, че трябва да сложите някой и друг акумулатор отзад да тежи! И т.н.

Едно време не даваха стикери за преглед, но сега са се светнали и поне дават!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

И аз си закупих жилетка, за да не се заяждат полицаите, това разбира се не ги спира... Такъв трън в очите са ми напоследък, но хайде няма да говоря, че форума ще заприлича на анти полицейски форум, а не за това за което е създаден!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз си закупих жилетка, за да не се заяждат полицаите, това разбира се не ги спира... Такъв трън в очите са ми напоследък, но хайде няма да говоря, че форума ще заприлича на анти полицейски форум, а не за това за което е създаден!

 

И колко струват?За :mitsu-smiley: това можеше да го пропуснат.Едва ли някога ще ми се наложи да я облека.Може би ако спирам да помагам на някой... :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 седмици ...

7,25лв. в Mr. Bricolage с ДДС!

 

Днес си взех жилетка от Симеон, но 10-тина метра от пресечката с Одрин за 3лв- от готините, не от оранжевите. 3лв е малкия размер, за 3.50 има големи :D

 

Всеки ден минавам от там, ако някой желае мога да му взема и да му я донеса на срещата на клуба!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Май трябваше и :mitsu-smiley: жилетки да си направим,нещо подобно на тениските.

 

И на женския пазар жилетките са по 3лв.

По отношение на простотията в КАТ мога още да допълня, че тая машина за пари е така устроена, че да пълни гушите на Стопанска Инвестиционна Банка. Всеки, който наскоро е минал няма начин да не забележи по колко пъти те карат да ходиш да плащаш на касата. Въпреки, че повечето, ако не всички процедури, са с ясна такса служителите зад гишетата изискват на всяка една стъпка представянето на бележка за предишно плащане. По този начин гишетата на СИ Банк прибират по 2лв за всеки превод в БНБ, където се оказва сметката на КАТ. Обърнете внимание още, че гишета на други банки няма наоколо. И така вместо с един превод да се приключи ходенето на каса и размотаването, служителите на КАТ допълнително затормозяват процеса на регистрация.

Въпреки репоратжа за корупцията в КАТ, при който там бяха заловени хора, които събират "такса за ускорено преминаване на преглед", аз лесно можех да идентифицирам новият човек в схемата. Той, обаче очевидно работи само с "проверени" хора. Тези хора с лекота минават на завоя в КАТ след като са подминали като пътна ограда редящите се колони коли.

За минаването в КАТ мога да посоча няколко тънки момента:

1) По възможност отидете двама души. Вторият трябва поне да може да пали, кара на 1-ва до 10м и гаси колата, докато вие си оправяте документите. Той е и много важен, като излезете от канала, щото после трябва да седи на паркинга в колата. Копелетата вдигат наред въпреки, че им е пределно ясно за какво става дума.

2) Отидете много рано. В 6:00-6:20 може да попаднете още на завоя преди бариерите

3) По късно изобщо не се опитвайте да влезете от входа откъм спирката на 413 (там пускат само лични хора). Отидете направо откъм следствена служба. Там се редят простосмъртните

4) Никога не избирайте вътрешна колона на редене преди завоя, защото не можете да реагирате, ако се освободи място от "познати"

5) Оглеждайте колите около себе си. Забележете кои идиоти тичат напред назад, когато се придвижват колоните. Ако попаднете зад такъв ще загубите ценно време, когато влезе при гишетата за зявление или се забави по някоя друга причина

6) Веднъж попаднали зад завоя се бутайте в десните колони, щото колкото по-наляво толкова повече чакане и разправии за място пред канал.

7) Не пропускайте плащането за канал, ще трябва после да се връщате от третите гишета. И най-кофти е да ти го кажат на самото гише след като си чакал 40мин.

8) след канала, на последната опашка, избягвайте да се редите зад хора с номера, особено с повече от два номера в ръка. Обикновенно техните документи много се бавят

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Браво :icon_clap: . Полезни съвети, особено за такива като мен дето не знаят как стоят нещата! :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...