Премини към съдържание

Ужас, монтираха камери по пътищата!


Препоръчано мнение

Яд ме е, че има безумни ограничения по пътищата.

 

Така е. Преди два месеца ми взеха (дадох я доброволно) книжката за едно тъпо ограничение.

Карам по едно дълго спускане с 93 км/ч с един Пасат и 200-300м преди края има ограничение 60 заради кръстовище с ЧЕРЕН път, а след това полегат завой около 120 градуса. А след завоя стоят куките с включен радар и хоп с 33 км/ч в нарушение. А тъкмо се бях наточил за златен талон, защото 5 години и половина нямах нарушение, а след 6 години ти дават такъв талон. Не е кой знае какво, но все пак е повод да се гордея със себе си.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 107
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

Чесно казано аз съм ЗА камерите, защото тогава няма възможност за отърване с някой лев или връзки.

За съжаление колега, трябва да те разочаровам!

Мой колега ми се похвали, как го извикали в кат да му покажат снимки с негово нарушение на светофар и да му напишат акт. Срещу смешна сума дадена от него - директно с "shift+dell" изтрили файловете със снимките и акт нямало ...

Не бива да забравяме в коя "държава" живеем.

Подкрепям Дани - спазвайте правилата за движение и ограниченията и ще имате по-малко неща за които да се притеснявате (например къде има патрул или камера).

http://dnes.dir.bg/2008/05/16/news3000420.html - от преди малко.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето решението, ако имаме 2 коли в кадъра, както е написано по горе. Това са снимки от пътна камера в Англия. Първата снимка е в момент А, върху снимката се "imprint"-ва скоростта определена по Доплеровия метод (добре познат от радарите). За проверка се прави втора снимка след половин секунда (момент Б), а в обсега на камертата платното е разграфено. Така скоростта се пресмята по втори начин - какво разстояние е изминато за интервал от време. Ако има случай на два автомобила в кадъра, на втората снимка би трябвало единият да е по-напред от другия. А ако разликата в скоростите е минимална, глоба и за двамата, или по презумция - за този от правилната ;) страна за изпреварне.

 

http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physics/Speed/road/images/speed1.jpg

 

http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physics/Speed/road/images/speed2.jpg

 

Източник : http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physi.../speedcam3.html

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление колега, трябва да те разочаровам!

Мой колега ми се похвали, как го извикали в кат да му покажат снимки с негово нарушение на светофар и да му напишат акт. Срещу смешна сума дадена от него - директно с "shift+dell" изтрили файловете със снимките и акт нямало ...

Не бива да забравяме в коя "държава" живеем.

Подкрепям Дани - спазвайте правилата за движение и ограниченията и ще имате по-малко неща за които да се притеснявате (например къде има патрул или камера).

Това със изтриването на снимката съм го чувал, но има една "малка" подробност - номерацията на снимките остава и след проверка идва въпроса - "Къде е снимка номер ХХХХХ" (тъй като снимките са с поредни номера) :rolleyes:

А ето колегата е дал инфо и то много ясно - камери рано или късно, ще има - и то даже наложени от ЕС като директива за пътищата, все пак сме една от страните с най-голяма корупция по пътищата.

А сега и на снимките забелязах маркерите по-пътищата - начин за контрол на местоположението, те нека ти вземат книжката пък после се разправяй, че не са законни и тн.

П.П. Чудесна статия е представил колегата - има всичко нагледно как, къде и с какво се означава камерата - даже пише с колко над нормата можещ да караш без да задействаш камерата :tooth: - http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physi.../speedcam2.html

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2-3 дни гледах по "Дискавъри"как засичат скорост и място по GSM апарат в Англия, но там хората, І-во са напред с техниката и ІІ-ро са невероятно дисциплинирани.

1995 година с камера снимах как за 30 секунди качиха един багер на платформа в най-натовареното време 8:30 сутринта, когато всички отиват на работа. Действието се развиваше пред хотела докато си чаках таксито. Към края на клипа заснех задръстването - около 1 км коли зад влекача с платформата. Никой не изпревари. Никой не свирна. Дори не излезе от колата да види какво става. Направо ми висна чейнето. Страшна дисциплина и взаимно уважение. Ако намеря касетата ще го сваля на DVD и ще го кача някъде да го видите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето решението, ако имаме 2 коли в кадъра, както е написано по горе. Това са снимки от пътна камера в Англия. Първата снимка е в момент А, върху снимката се "imprint"-ва скоростта определена по Доплеровия метод (добре познат от радарите). За проверка се прави втора снимка след половин секунда (момент Б), а в обсега на камертата платното е разграфено. Така скоростта се пресмята по втори начин - какво разстояние е изминато за интервал от време. Ако има случай на два автомобила в кадъра, на втората снимка би трябвало единият да е по-напред от другия. А ако разликата в скоростите е минимална, глоба и за двамата, или по презумция - за този от правилната ;) страна за изпреварне.

 

http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physics/Speed/road/images/speed1.jpg

 

http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physics/Speed/road/images/speed2.jpg

 

Източник : http://www.stvincent.ac.uk/Resources/Physi.../speedcam3.html

 

 

Хубава статия, НО

1. Камерата, все пак, се пуска от радар. Снимките са за доп. доказателство, скоростта не се определя автоматично от тях.

2. Дори без радар, като видиш линийките отстрани на пътя, скачаш на спирачката. :)

 

Тоест остава открит въпроса за чалъм как да те засекат без ти да разбереш. :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хубава статия, НО

1. Камерата, все пак, се пуска от радар. Снимките са за доп. доказателство, скоростта не се определя автоматично от тях.

2. Дори без радар, като видиш линийките отстрани на пътя, скачаш на спирачката. :)

 

Тоест остава открит въпроса за чалъм как да те засекат без ти да разбереш. :)

Ти карай със 130 пък скочи на спирачките след линийките, то на камерата й трябва по-малко от секунда да светне, пък и 100% знаем, че ще има знак за камера - без него не може :icon_dance:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Как е в Австрия.

По аутобана никъде няма да видите полицаи.

Знаците за ограничение на скоростта са големи, светещи и са монтирани на високо.

При навлизане в 100 метровата зона преди знака с по-висока скорост знака започва да мига и при достигане на указаната скорост изгасва.

В случай, че не видите угасването на знака в рамките на 1-2 км след нарушението бивате спрян. Полицията изниква от нищото и никакви оправдания (за рушвет не си и помисляйте) няма да ви помогнат. Глобите са страшни, а при опит за подкуп си отивате зад решетките докато се усетите.

В САЩ глобата расте пропорционално на отварянията на устата, без значение дали се оправдавате или имате претенции, но до третия път. След това ви закопчават и в пандиза.

 

В цивилизованите държави никой не те спира, ако не си нарушил закона. Полицаите са принципни, почтени и уважавани. Може би затова там нарушителите стоят с наведена глава и мълчат. Изключение правят само пияните, но и те се кротват като изтрезнеят.

 

Как е у нас.

Караш си нормално и те спират. Ако няма нарушение се чудят как да ви го измислят. Я аптечката е стара, я резервната гума не е с необходимото налягана.

Ако сте в нарушение вместо да извадят фишовете или актовете, започват едни беседи с цел отваряне на портфейла.

Някой са толкова нахални, че направо си казват цената.

НЕ ПЛАЩАЙТЕ! Искайте да ви пишат акт. А като ви дадат да се подпишете пишете в графата за възражение - "Осъществен бе състава на чл. 301 от НК". Това е равносилно на жалба до шефа на КАТ. Не забравяйте да запишете иманата и служебните номера на проверяващите. Почти винаги това им действа отрезвяващо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

... "Осъществен бе състава на чл. 301 от НК". Това е равносилно на жалба до шефа на КАТ. Не забравяйте да запишете иманата и служебните номера на проверяващите. Почти винаги това им действа отрезвяващо.

Какво че рече този член?

В западна европа като направиш нарушение и след това на другата година ти надуват застраховката, така че се спазват ограниченита и забраните, автомобилите които се движат тук са в пъти повече от България и не съм чул за катастрофи каквито стават всеки ден в БГ, шофьорите не избиват комплекси на пътя и ...ако им сложат 40 мили ограничение на магистралата го спазват всички

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Наказателен кодекс

Раздел IV

 

Подкуп

 

Чл. 301. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2000 г., бр. 92 от 2002 г.) Длъжностно лице, което поиска или приеме дар или каквато и да е облага, която не му се следва, или приеме предложение или обещание за дар или облага, за да извърши или да не извърши действие по служба или загдето е извършило или не е извършило такова действие, се наказва за подкуп с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.

 

(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2000 г., бр. 92 от 2002 г.) Ако длъжностното лице е извършило някое от деянията по ал. 1, за да наруши или загдето е нарушило службата си, когато това нарушение не съставлява престъпление, наказанието е лишаване от свобода до осем години и глоба до десет хиляди лева.

 

 

(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 51 от 2000 г., бр. 92 от 2002 г.) Ако длъжностното лице е извършило някое от деянията по ал. 1, за да извърши или загдето е извършило друго престъпление във връзка със службата, наказанието е лишаване от свобода до десет години и глоба до петнадесет хиляди лева.

 

 

(4) (Изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г.) В случаите по предходните алинеи съдът постановява и лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точки 6 и 7 .

 

 

(5) (Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Наказанието по ал. 1 се налага и на чуждо длъжностно лице, което поиска или приеме подкуп или приеме предложение или обещание за подкуп.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ми не ми казвай "Не плащай", щото само ядове бера с тях! Държавата ни е създадена да създава корупция. Законите ни са така правени също.... Пример, който съм давал и който ми отрови живота за месеци:

На 15.12.2007 си карам съвсем културно по околовръстното, но съм забравил да си включа фаровете. Едно много сериозно нарушение. Както и да е, случва се, нормално е. Забравя човек. Спират ме, аз съм си виновен, ОК, не споря. НО - следва акт. Помолих му се на служителя да бъде човечен - уви. И дотук добре. Какво се случва след това, обаче. През следващите 4.5 месеца аз съм без талон и трябва на всеки 30 дни да си удължавам акта... в Сливен.....

Талонът си го взех на 30.04., глобата беше 10 лв, без отнети точки.

Кажете ми сега - кое създава корупцията на пътя? Питам ви, просто. АЗ за тези 10 лв глоба бях готов да дам 30 рушвет. Което идва да ни покаже, че законите са ни такива! И сега приветствам много плащането на място, щото по дяволите аз така и така ще си платя, да не ме размотават по КАТ и пр.

Другото - за което е виновна само държавата ни е, че пресонала на КАТ е ужасяващо малък за броя на колите и нарушенията, които всички ние правим! Дори в Сливен и Стара Загора не успяват да обработят в законовия срок от 30 дни актовете, което създава още повече неприятности и напрежение - примерно - хората ходят два пъти, опашките са 2 пъти повече.......... (аз ходих 4, де). И майорът, служител в Сливен каза - "Ще бъдеш като Бог, ако спонсорираш едно работно място само! Ще имаш индулгенция на територията на Сливен" Майтап, може би, но знаете, че във всеки майтап има малко поне истина!

А после говорим за корупция

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Проблема ти е дошъл от това, че 10 месеца нямаше фишове. Едва преди 2 седмици излязоха от печатницата.

Същия случай като твоя, но с мацка. Спират я, а аз пешеходец. Гледам не си е включила фаровете, говори по GSM-а и е без колан. Викам си тая я сцепиха сега и останах да гледам сеир. Да, ама не! Погледнаха й документите и айде бегай. После видях колата на нашата улица и на предното стъкло имаше пропуск за забранените улици със знака на МВР.

Кво да я прайш? Жена!!!

Пропуснак да напиша, че мацката обърна внимание на полицая, след като си завърши разговора по телефона. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това с пропуските е една друга тема. Мой познат си има пропуск от едно министерство на колата, има си и купчинка карти, които са на всичкото отгоре редовни. И си кара както иска. И си умира от кеф да го спрат, забранява ми да си слагам колана, че да се закача с тях..... А аз издивявам. Веднъж само са ни спирали... ми.... нагла работа... Аз така не бих могъл.... Или пък проблемът може да е в това, че сравнително отскоро живея в София :-)

Закачам се, не се сърдете

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Проблема ти е дошъл от това, че 10 месеца нямаше фишове. Едва преди 2 седмици излязоха от печатницата.

Същия случай като твоя, но с мацка. Спират я, а аз пешеходец. Гледам не си е включила фаровете, говори по GSM-а и е без колан. Викам си тая я сцепиха сега и останах да гледам сеир. Да, ама не! Погледнаха й документите и айде бегай. После видях колата на нашата улица и на предното стъкло имаше пропуск за забранените улици със знака на МВР.

Кво да я прайш? Жена!!!

 

И аз имам такъв пропуск :icon_blush:

И от време на време върши работа няма да ме дигне паяк, ще ме пуснат по бързо даже и няколко акта е спасил, но понякога като започната да се заяждат за пропуска :icon_censored: добре, че ги е страх да го вземат :icon_dance:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От двама източника вече чувам че камерите над патрулките от картон са само за стряскане все още ,

защото нямало още изградена мрежа до тях .

И двамата които ми го казаха са от МВР

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Както вече казах - засегаааа. Идва и другото. И добре, че ги сложиха предварително, че да посвикнем. Иначе - на 100% вече съм без книжка. И то не за превишения от 50 км, а за 20 от по 10-20...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ми не ми казвай "Не плащай", щото само ядове бера с тях! Държавата ни е създадена да създава корупция. Законите ни са така правени също.... Пример, който съм давал и който ми отрови живота за месеци:

На 15.12.2007 си карам съвсем културно по околовръстното, но съм забравил да си включа фаровете. Едно много сериозно нарушение. Както и да е, случва се, нормално е. Забравя човек. Спират ме, аз съм си виновен, ОК, не споря. НО - следва акт. Помолих му се на служителя да бъде човечен - уви. И дотук добре. Какво се случва след това, обаче. През следващите 4.5 месеца аз съм без талон и трябва на всеки 30 дни да си удължавам акта... в Сливен.....

Талонът си го взех на 30.04., глобата беше 10 лв, без отнети точки.

Кажете ми сега - кое създава корупцията на пътя? Питам ви, просто. АЗ за тези 10 лв глоба бях готов да дам 30 рушвет. Което идва да ни покаже, че законите са ни такива! И сега приветствам много плащането на място, щото по дяволите аз така и така ще си платя, да не ме размотават по КАТ и пр.

Другото - за което е виновна само държавата ни е, че пресонала на КАТ е ужасяващо малък за броя на колите и нарушенията, които всички ние правим! Дори в Сливен и Стара Загора не успяват да обработят в законовия срок от 30 дни актовете, което създава още повече неприятности и напрежение - примерно - хората ходят два пъти, опашките са 2 пъти повече.......... (аз ходих 4, де). И майорът, служител в Сливен каза - "Ще бъдеш като Бог, ако спонсорираш едно работно място само! Ще имаш индулгенция на територията на Сливен" Майтап, може би, но знаете, че във всеки майтап има малко поне истина!

А после говорим за корупция

 

На мен ми вдигнаха в началото на декември колата с паяк - на еднопосочна улица, от лявата страна, разрешено на повече от 100% спирането!!! И защо? Защото на ъгъла има строеж и пичовете от строежа са искали да си освободят малко място за камиона с материали! Отидох до паркинга - платих си 30лв и си взех колата, но ми съставиха акт! Казах, че възразявам, защото съм паркирал правилно - а този от КАТ ми казва: "Ами да, може би... ама аз съм длъжен да ти напиша акт, пък ти си напиши възражението". Оттам - чак през март си взех талона от КАТ София... беше лудница! Взех си номерче, като се наредих на опашка в 7:20 сутринта при все че отварят в 9:00... взех си номер 593... и бях предпоследният човек, който мина за деня, към 16:00 часа...

Какво мислите, че пишеше? Пишеше да не ми се налага наказание... ама трите месеца, през които на всеки 30 дни ходиш да ти продължат акта... парите за паяка... и времето, което изгубих - никой няма да ми ги покрие :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Не се притеснявайте от тези камери. Към този момент те не засичат ако караш с превишена скорост. Една камера може да те снима за превишена скорост само ако е с радар. Иначе не е точно отчитането. Ако са две камери през определено разстояние - тогава става. Постига се точност до 1 км/ч. А такова нещо още няма. Oсвен тези камери трябва да могат да разпознават номерата на автомобилите. А едва ли са сложили такива.

Да, камери има много по междуградските пътища, магистралите (доколкото имаме такива) и в тунелите, но не могат да вършат тази работа. В момента се ремонтират тунелите на магистрала Хемус, обаче единствено и само за да се приберат пари. Влагат се пари в техника, за която се заплаща прескъпо, а не върши никаква работа (имам предвид техниката за видеонаблюдение). Както и да е...камерите не са най-важния елемент в тази система. Най важното е софтуерното осигуряване, ако то е на ниво не е никакъв проблем да те хванат в крачка - дали си карал с превишена скорост, дали си настъпил непрекъсната линия, дали караш по релсите на трамвая и т.н.

Надявам се скоро да дойде момента, в който всичко това да бъде направено и който трябва нека да остане без книжка. Разумен шофьор не бива да се притеснява от камери и полицаи. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Добре ще ме снимат, обаче ще глобят този, на когото е колата. :) Ами ако той е извън БГ? Да ме намерят тогава. Мисля че цялата тази история ще е "всяко чуда за 3 дни" и после на никой няма да му правят впечатление камерите.

Някой може ли да даде повече инфо за това фолио за номерата. Вкъщи имам камера с ИР сензор може да пробваме дали работи.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля, че никой няма право да те снима, ако ме снимат, държа да ме предупреждават!!! От какъв зор ще ми нарушават правото да си живея спокойно, може да получа удър като видя камерите или пък кръвното ми да стане високо и т.н. ;) Няма никъде знаци, че има видео наблюдение, после тези с радарите- тъй като са доста скрити по пресечките когато спират съвсем в правото си сме да им заведем искове!

 

Какво значи карай внимателно!? Прав хубав път и изведнъж ограничение- 40, е това на какво прилича, а те нарочно застанали скрити някъде след знака и дебнат ли дебнат! Ти от 90 трябва на 40 да слезеш за секунди!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Драги тестови пилоти на мицубиши моторс ко.- :icon_thumbup:

 

Безкрайно ми е интересно да ви слушам расъжденията относно камери и устройства които хващат най бързите от НАС!

Но искам да ви припомня за един закон който се използва с цялата му строгост и тежест в Тапанарска Гърция държава която за да се натегне на евро-комунизма въведе най-голямата война срещу "Пилоти от Формула 1"

Законът гласи;че ако бъде заловен някой с антирадар му се отнема не само книшката а и автомобила като доказателство за тежко престъпление и то на момента ти се свалят номерата (както при превишена скорост) вика се репатрак на местното полицейско управление и единственото което правят за ТЕБ драги ми Пилот е да те закарат до населено място да си вземеш транспорта:)

Усмихвам се ,но вътрешно дерзая като си помися ние какви натегачи на различни държави и съюзи сме ние. Знам само едно тези законни чукат на пощенските ни кутий и то съвсем скоро:)

И единственото което ме кара да се Усмихвам е само това,че в манталитетът на българина има една язвичка по която е известна прикаската ивестна в много други държави за България.

 

(Което не става с пари,става с Много пари,а което не става с Много пари,става с връзки!!!)

 

За това някой от нас рядко биха се смутили на стоп палка :rolleyes:

 

И все пак незабравяйте много уважавани Пилоти на :mitsu-smiley: ,че всичките тези правила с колани,скорост,извънгабаритен товар и най-вече алкохол са написани не с мастило а с много,Много, много кръв :icon_crying:

 

 

(нека юпитер заедно с всички всевишни сили да ви пазят по пътя ви от набези на некадърни и самоуверени пръдлювци зад волана)

 

и помнете винаги мотото на нашата захира- :mitsu-smiley:

DRIVE A LIVE :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Драги тестови пилоти на мицубиши моторс ко.- :icon_thumbup:

 

Безкрайно ми е интересно да ви слушам расъжденията относно камери и устройства които хващат най бързите от НАС!

Но искам да ви припомня за един закон който се използва с цялата му строгост и тежест в Тапанарска Гърция държава която за да се натегне на евро-комунизма въведе най-голямата война срещу "Пилоти от Формула 1"

Законът гласи;че ако бъде заловен някой с антирадар му се отнема не само книшката а и автомобила като доказателство за тежко престъпление и то на момента ти се свалят номерата (както при превишена скорост) вика се репатрак на местното полицейско управление и единственото което правят за ТЕБ драги ми Пилот е да те закарат до населено място да си вземеш транспорта:)

Усмихвам се ,но вътрешно дерзая като си помися ние какви натегачи на различни държави и съюзи сме ние. Знам само едно тези законни чукат на пощенските ни кутий и то съвсем скоро:)

И единственото което ме кара да се Усмихвам е само това,че в манталитетът на българина има една язвичка по която е известна прикаската ивестна в много други държави за България.

 

(Което не става с пари,става с Много пари,а което не става с Много пари,става с връзки!!!)

 

За това някой от нас рядко биха се смутили на стоп палка :rolleyes:

 

И все пак незабравяйте много уважавани Пилоти на :mitsu-smiley: ,че всичките тези правила с колани,скорост,извънгабаритен товар и най-вече алкохол са написани не с мастило а с много,Много, много кръв :icon_crying:

 

 

(нека юпитер заедно с всички всевишни сили да ви пазят по пътя ви от набези на некадърни и самоуверени пръдлювци зад волана)

 

и помнете винаги мотото на нашата захира- :mitsu-smiley:

DRIVE A LIVE :icon_thumbup:

 

 

Това ми прозвуча като проповед, произнесена от амвона. С което не желая да Ви обидя, колега Eddy.

 

Нима с моя антирадар съм престъпник? :rolleyes:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Антирадарите са забранени, затова колеги, моля използвайте, радарни детектори. Ако може да се перифразира подписа на един колега - "Използването на радарни детектори, най-добрият начин за борба с корупцията ! " :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А знаете ли, че в Англия е забранено да пиеш по време на шофиране също и да хапваш. Било опасно защото шофьора си отвлича вниманието, но пушенето е разрешено а какво става ако ти падне огънчето от цигарата в скута ти когато си караш на магистралата със 100-110 км/ч? Аз съм си изпускал цигарата миналото лято и с къси панпалони ...леле мале щях да изкъртя тавана добре че карах баво и нямяше движение.

Та абсурди колкото щеш... прекаленият просперитет води до самозатриване

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...