Премини към съдържание

Аварийно захранване на ел. помпа за печка с водна риза


Препоръчано мнение

При първият снежец започнаха проблемите с прекъсване на електричеството. Съответно за отопляващите се като мен с печки с водна риза настават трудни моменти. Цепениците са се разгорели, радиаторите весело припукват при загряването си и изведнъж ТОКЪТ спира. Ами сега?!? - къде е металната кофа, къде е оставена лопатката за изриване на жаравата ...

 

Дилемата ми е:

1) да взема това http://www.unicad.bg/pv_inv_t_s100.htm и да прикача един акумулатор от една от колите (единият е 44ач, другият 64ач). Струва 204 лева без доставката и подава 100W към консуматора с уж чиста синосуида.

2) или да купя инвертор от тези по 50-60 лева от Техномаркет и да свържа акумулатора към него.

 

Доколкото разбирам първото ще ми служи като поддържащо акумулаторната батерия зарядно. Вероятно същото може да се каже и за второто. Конкретен модел не съм посочил, защото само съм чувал за такива евтини инвертори.

Само днес токът спря два пъти и беше едно притеснение, частично гасене на огъня в печката, подготвяне на кофи, лопатка, ... :icon_censored: ... след това обезвъздушаване на помпа, на риза, на радиатори и едно периодично пускане и спиране на помпата от контакта, за да може температурата на ризата да се изравни по-плавно. Пак имаше едни страховити пукания с вибрации. Аха печката да подскочи от мястото си. Чак кучето се уплаши, изгледа ме с кафявите си очи разбирайки и то че става нещо странно, и се скри под леглото ми.

 

И двата ми акумулатора са в отлично състояние, на по 1 година. Дали ще изкарат поне 3-4 часа при консумация на помпата около 35W? Сега е на ІІ степен от общо три. Може като изгасне тока и онова изписка, респ. включвайки аварийното захранване към помпата, аз да изтичкам и да намаля на І положение (по-малка консумация предполагам, понеже върти по-бавно).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Евтиния инвертор вероятно няма да ти свърши работа но все пак дай линк да видим. този от 204 лв. изглежда ОК, не говорим че всички правени тук са с доста висока цена. Ако ги прави китаеца първо ще са по качествени, 2-ро ще са по 50лв.

За това колко ще кара - не пише колко му е КПД-то, да приемем една стойност от 50%. 36 вата ти са точно 12 х 3. Или с други думи 6 ампера на час, един 60Ah акумулатор ще те кара 10 часа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Още при направата на такива системи, обезопасяването трябва да е приоритет!! Това което ти препоръчвам аз: :link: Аз съм с това резервирано захранване и съм много доволен. Сложил съм 95Аh акумулатор с който мога да изкарам повече от денонощие...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Емо, колко струва това? Мога да разбера и утре като се обадя, но сега усещам че съм нетърпелив.

Както го дават 60W за 10-12 часа с 60ач акумулатор, значи за 40 вата на моята помпа на ІІ и 25W на положение І ще издържи достатъчно до отстраняване на аварията по електропреносната мрежа дори с акумулатора 44ач.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако на акумулатора не му е паднал капацитета, десетина часа ще издържи /това е да речем една немалка авария в мрежата/. А имай предвид, че на теб ти трябва за най-вече за буфер /да не търчиш с кофа с вода/ докато доизгорят дървата и чак след това идва удобството дори при продължителна липса на ток да запазиш домашния комфорт.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нямам спомен точно колко пари съм го броил...по разни сайтове излиза за ~250лв. Бях казал на човека който смята и изгражда инсталацията да не прави компромиси и да слага това което е изпитано, доказано и надеждно. При мен зимно време тока спира, има спадове и токови удари. Упс-а работи перфектно. Проблем се оказа в началото един стар акумулатор който бях сложил 60А. Имаше замраля клетка и не можеше да достигне крайния заряден ток, за да спре упс-а да го зарежда. Един ден пипам УПС-а беше заврял заради това денонощно зареждане. Купих нов 95А и приключих с проблемите. И все пак с 60А батерия с умряла клетка при 35 вата мощност на помпата, изкарваше 5 часа без ток.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам ето такъв модел UPS и да ти кажа изкарва само на него към 3 - 3,30 мин.,не съм го пробвал още с акумулатор колко ще кара,но ще е доста според мен. Главно се ползва за обиране на "вибрациите" от качествената ни електропреносна мрежа,но иначе си е един сериозен акумулатор с преобразувател на 220 V и възможност за свързване на външен акумулатор.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Емо, колко струва това? Мога да разбера и утре като се обадя, но сега усещам че съм нетърпелив.

Както го дават 60W за 10-12 часа с 60ач акумулатор, значи за 40 вата на моята помпа на ІІ и 25W на положение І ще издържи достатъчно до отстраняване на аварията по електропреносната мрежа дори с акумулатора 44ач.

Привет,не забравяй да си напълниш една кофа с пясък,по добър вариант от кофа с вода при аварийна ситуация.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Емо, колко струва това? Мога да разбера и утре като се обадя, но сега усещам че съм нетърпелив.

Както го дават 60W за 10-12 часа с 60ач акумулатор, значи за 40 вата на моята помпа на ІІ и 25W на положение І ще издържи достатъчно до отстраняване на аварията по електропреносната мрежа дори с акумулатора 44ач.

.....това, което ти е дал Емо е добро,но си вземи не автомобилен акумулаторр, той е "стартов" ......в твоя случай ти трябва тягов акумулатор,нещо от сорта на това.......защото автомобилния не е подходящ за тези цели,а този е много добър като с него ще изкара около 24 -30 часа без да промени напрежението си.......ти досега нямаше ли ЮПС досега?

Редактирано от DJ Tymbi
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е не кофа с вода. Така ще се спука. Взимам чаша за кафе, наливам вода и бавно на интервали посипвам върху дървата. След малко пак. Целта е да намаля огъня, да остане само лека жарава, която може да изчака към 20-30 мин докато дойде тока и да подам отново по-тънки дървета (т. нар. моливчета) за да поеме. Така се топлим десета година ще стане и имам към 15-17 аварийни ситуации, едната от които беше при под минус 20 и през нощта. Изкарах жаравата в кофа, всичко се опуши и отворих да се проветри. От там нататък (03:00 ч през нощта) нямаше спане. Не може да спиш докато около теб играят бели мечки.

Гледах и едни марка Правец. За 165 лева може да се вземе със 7,5ач вградена батерия, като има изводи с клеми за допълнителна гелова до 7,5 ач батерия. Точно такава ми е на мотора и се чудих как ще се поддържам акумулатора му. Ама пък няма да карат дълго двете батерии заедно. Предполагам между 2 и 3 часа ще поддържат.

Ето сайта им: http://www.proton-ms.com/categories.php?CategoryID=65

Говоря за третия отляво надясно първия ред.

 

Види ми се слабичко т`ва. Двете дадени предложения вдъхват несравнимо повече доверие. Да, ако го имах това за 165 лева днес, нямаше да има такова притеснение и т.н., но ще взимам нещо с по-голям ресурс.

 

Не,нямах UPS :) Само една година не сме имали грижи със спиране на тока. В другите по веднъж, по два пъти, но днес след двата пъти и то на 26 октомври ... Е, не!...

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така...аз това го разбрах, след като закупих акумулатора :) Взех 95Аh Гигават с 800А пусков ток, което всъщност е ненужно... В крайна сметка някой като закъса вадя щипките и го ползвам за пуск :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така...аз това го разбрах, след като закупих акумулатора :) Взех 95Аh Гигават с 800А пусков ток, което всъщност е ненужно... В крайна сметка някой като закъса вадя щипките и го ползвам за пуск :icon_thumbup:

......не е нужно в този случай пусковия ток да е голям......аз имам цяла система за захранване на почти цяла къща с такива акумулатори -обща мощност 8 кВ.....пускал съм електрожена на него ,и няма проблеем никакъв.....пробвал съм с автомобилен акумулатор ( преди това ) да захрани само помпата и 2-3 крушки от по 40-60 вата и бързо си замина тока в акумулатора, да не говорим ,че като падне заряда малко , и напрежението увисва ,а това е лошо ........след това си взех тягов и го пуснах на същия ЮПС, и изкара много по дълго( в пъти ) същата консумация,сега ЮПС-а е бутиково производство ,но държи стабилно нещата и захранва цяла къща,това са:осветление,телевизори,радиа,хладилник и евентуално бойлер,само че не е хубаво да работят всички други неща когато бойлера работи......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Види ми се слабичко т`ва. Двете дадени предложения вдъхват несравнимо повече доверие. Да, ако го имах това за 165 лева днес, нямаше да има такова притеснение и т.н., но ще взимам нещо с по-голям ресурс.

 

Не,нямах UPS :) Само една година не сме имали грижи със спиране на тока. В другите по веднъж, по два пъти, но днес след двата пъти и то на 26 октомври ... Е, не!...

....по принцип при такива системи е задължително да има помпата ЮПС, иначе става мазало.......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С юпиес е малко рисковано. Изходното напрежение не е синусоида, което означава всякакви хармоници и съответно кофти за помпичката. Трябва си инвертор за двигателче с чиста синусоида или поне LC филтър.

После, повече от 10 години бях с парно в апартамент и през 2 от радиаторите водата завърташе и без помпа.

Не чатка ли ризата на печката няма проблеми.

Редактирано от krasipet
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С юпиес е малко рисковано. Изходното напрежение не е синусоида, което означава всякакви хармоници и съответно кофти за помпичката. Трябва си инвертор за двигателче с чиста синусоида или поне LC филтър.

После, повече от 10 години бях с парно в апартамент и през 2 от радиаторите водата завърташе и без помпа.

Не чатка ли ризата на печката няма проблеми.

......е, не говорим за истински ЮПС за ПЦ-та,говорим за инвертори ,може би не се изразих правилно......

а това за чаткането зависи дали и колко е системата по вертикала,т.е. колкото повече тръби има вертикални, толкова е по трудно да циркулира водата от самосебе си, без принудителна циркулация, разчитайки само на темп. разширения.....освен това зависи и колко холендъра,преходници,кранове и муфи има цялата система.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не съм чел какво сте писали, но това ми е запозната материя. Това което ЕМО ти е дал на ИНТИЕЛ е от най-добрите неща на пазара. Няма да сбъркаш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

След малко ще се обадя за цена. Надявам се да ми е по джоба. Ако ми е прекалено скъпо, ще се взема това от първия даден от мен линк. Мисля че също ще върши работа (204 лв).

Тяговите акумулатори са си ЦИФРА. На първо време ще сложа единия от колите. Само да видя коя кола ще "зазимя". Очертава се да е мицубишито защото е с гуми за мъгла, така че системата че разчита на 64аh батерия. Като бонус акумулаторът ще се поддържа в готовност за пролетта.

 

Не разбирам от тези системи, но мога да кажа че нашата е отворена и НЕ Е гравитачна. Спирането на помпата е огромен проблем. Тръбите са PVC от тези с алуминиевата оплетка отвътре, мисля 1/2", две помещения на почти едно и също ниво. Денивелацията да е 10 см най-много. Най-високата точка е радиаторът в стаята при печката и ако има въздух, то той излиза от там. Водата в ризата се прегрява, първо се чува бълбукане и пукане, явно се образува пАра защото после изкарвам въздух. От разширителя излиза маркуч (преливник), от който се чува ГррРрррРррр. Досега съм си бил вкъщи и съм реагирал, но жените не могат да обезвъздушат и ще останат на студено докато си дойда. Бързо окротявам огъня, оставам малко жарава и ако до 10-12 мин не светне тока, преминавам към тотално гасене на "пожара" в печката. Майка ми повтаряше че трябва да се вземе юпс, но аз не исках, защото не държат нищо и ако ще се взима нещо, то ще е по-сериозно. Предстои да го купя, свържа и да сме спокойни :-) Отидоха зимните гуми на галанта, ама какво да се прави.

 

Поръчах предложението на Емо. Няколко човека потвърждават качеството, така че място за размисъл няма. Нали все пак това беше целта да пусна това спитване. Тайно се надявах Емо да каже какво мисли, защото знам че е в час с тези неща. И така 150W - 204 лева. По-мощното е с 21 лева отгоре ако добре съм чул. Днес го пращат, утре е тук и утре вечерта съм го вързАл :icon_bye:

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако е малко по-скъпо това на INTIEL не се замисляй. Почти всичко друго няма да работи дълго. Все пак имаме и магазин за ВиК и Отопление, на нас лично ( отопляваме си магазина по-същия начин на дърва ) сме си сложили такъв, вече три години май станаха не е мръднал.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Цената смятам е съвсем прилична и изобщо не си сгрешил. Също така ако използваш неговия си захранващ кабел, който е с щепсел, сложи му една бележка "не пипай"...Някой може да реши, че иска примерно да си пусне прахосмукачката там и да го изключи :) Както казах по рано, аз живея във вилна зона, и тока е изключително проблемен (често отпада, напрежението се понижава, токови удари и пр.), резервираното захранване до тук е понесло всичко безгрижно, дори и натоварването от моя страна с повреден акумулатор. И добре си направил като си поръчал това което е до 150W, тъй като от другото няма смисъл.

 

П.С. Относно системите, аз лично предпочитам затворената такава, работеща под налягане. КПД е по-голямо, освен това няма проблем да се подържа T на водата до 90 градуса (което при отворена си е ходене по ръба на бръснач), тъй като водата под налягане кипва при по висока температура.

Редактирано от Емил Димитров
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако е малко по-скъпо това на INTIEL не се замисляй. Почти всичко друго няма да работи дълго....

Точно това поръчах. Цената се оказа абсолютно същата като тази в първия линк, който аз съм дал. Две различни неща струват еднакво. Така се оказа. Щом казвате, взимам доказалото се.

 

Като спира тока, ще превключвам помпата на най-бавната скорост, когато е 25 вата. На ІІ е 40 вата и на ІІІ - 55 вата.

Тези 25 вата няма да са проблем за автомобилен акумулатор за тази зима, пък ще заделя парички за тягов догодина.

Дано зумерът да не е много досаден, защото юпиеса в счетоводството издава пронизващ звук през 2-3 секунди за по 1 секунда все едно съм в интензивно отделение и пациент е на командно дишане. Много кофти асоциация..... ама не я правя нарочно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако акумулатора ти е читав, не виждам смисъл да превключваш степените на помпата...Аз лично те съветвам да направиш следното: след монтажа на резервираното захранване, прикачването на акумулаторната батерия и включването в ел. мрежата изчакай батерията да се зареди. След това дръпни щепсела на резервираното захранване и отмери колко време ще те изкара. Ако примерно времето е 5 часа, при спиране на тока ще знаеш че едни 4 часа спокойно може да си поддържаш огъня в печката. Ако тока продължава да не идва, просто ще и затвориш клапите и ще я оставиш да си угасне. Също така, не е желателно акумулатора да е в помещение което обитавате (хол, спалня и т.н.). При мен камината е в хола, резервираното захранване е до нея, но пробих дупка към верандата и пуснах кабелите за батерията там. Акумулатора е отвън до входната врата.

 

П.С. Като си тестваш акумулатора, можеш да му боднеш един мултицед и да следиш напрежението му.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако акумулатора ти е читав, не виждам смисъл да превключваш степените на помпата...Аз лично те съветвам да направиш следното: след монтажа на резервираното захранване, прикачването на акумулаторната батерия и включването в ел. мрежата изчакай батерията да се зареди. След това дръпни щепсела на резервираното захранване и отмери колко време ще те изкара. Ако примерно времето е 5 часа, при спиране на тока ще знаеш че едни 4 часа спокойно може да си поддържаш огъня в печката. Ако тока продължава да не идва, просто ще и затвориш клапите и ще я оставиш да си угасне. Също така, не е желателно акумулатора да е в помещение което обитавате (хол, спалня и т.н.). При мен камината е в хола, резервираното захранване е до нея, но пробих дупка към верандата и пуснах кабелите за батерията там. Акумулатора е отвън до входната врата.

 

П.С. Като си тестваш акумулатора, можеш да му боднеш един мултицед и да следиш напрежението му.

......не е хубаво акумулатора да е навън, на пряко въздействие на ок. среда, тъй като ще замине по бързо,моя съм го оставил в килера,тъй като камината е на гърба й, и заедно с акум.+инвертора и помпата са там.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

......не е хубаво акумулатора да е навън, на пряко въздействие на ок. среда, тъй като ще замине по бързо,моя съм го оставил в килера,тъй като камината е на гърба й, и заедно с акум.+инвертора и помпата са там.....

 

Никой не казва да е на вън. Говорим да е в коридор, килер, веранда...там където не стоят хора :) При мен е на верандата, която е остъклена и има радиатор.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Никой не казва да е на вън. Говорим да е в коридор, килер, веранда...там където не стоят хора :) При мен е на верандата, която е остъклена и има радиатор.

.....така може.......колкото е по топло ( до 20 градуса ) толкова по добре за ак-ра.......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Взех резервираното захранване. Имам въпрос - как да свържа кабела на помпата към него?

От страната с изходите на кабели има три изхода:

1) кабели с клеми за акумулатора

2) захранващ кабел към 220V мрежа който също си е изведен с щепсел както му е редът

3) едно празно "гнездо", към което явно се свързва кабела на помпата, обаче като го разглобя да стигна до клемите отвътре, да не му отпадне гаранцията?

Без да му развия болтовете на капака отгоре не виждам как ще свържа кабела на помпата към захранването. Аз съм си малко индианец :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...