Премини към съдържание

Да си платим дължимото


Препоръчано мнение

Здравейте

 

от доста време ми се върти една идея.........всички вече знаем за глобалното затопляне и колко належащ проблем е това също знаем карайки всекидневно любимите си :mitsu-smiley: колко допринасяме наште деца да знаят за снега колкото едно африканче(след време май африканците ще си опесачават улиците де:( ).....та си мислех дали на накоя среща(може и не само на една)освен сладките приказки да вземем да засадим по някое дръвче-един вид зелена среща :good: ...... един вид да си платим данъка към природата

 

Вие как мислите

 

 

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 310
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

  • Admin

Идеята е страхотна! :clapping2:

Давайте идеи как да стане това.

Трябва добър P.R , който да уведоми медиите за да има гласност това добро дело.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям идеята с две ръце :icon_thumbup: Дори и да не осигурим гласност поне да сме доволни от себе си. Възможно е да направим и нещо като горичка на :mitsu-smiley: и да се грижим за нея и да я разширяваме. Някой има ли представа дали трябва да вземем разрешение от общината или нещо такова? Подходящ терен?

 

Имам и един друг въпрос - мислите ли, че ще е добре да се направи една тема за екология във форума. Има доста неща, които са интересни и не е зле да сме наясно с тях и да се стараем да ги променяме. Все пак всички виждаме накъде отиват нещата и то с какви темпове :icon_crying:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Много съм навит :good: . Преди време загатнах да последваме примера на Мицубиши за НЕЩО ТАКОВА , но нямаше никакви отзиви. Дали ще го обявим пред медиите или не, няма голямо значение, но според мен трябва да дадем гласност и по този начин да ни последват и другите клубове и т.н. Няма да е лошо да си имаме и тук "гората Мицубиши". За мен не е проблем и мога да уредя да разкажат за тази наша кампания в "Часът на Милен Цветков", може и среща в студиото или репортаж, но нека да я обмислим по същество, медиите не са проблем.

.....Имам и един друг въпрос - мислите ли, че ще е добре да се направи една тема за екология във форума. Има доста неща, които са интересни и не е зле да сме наясно с тях и да се стараем да ги променяме. Все пак всички виждаме накъде отиват нещата и то с какви темпове :icon_crying:

Много добра идея :icon_clap: , мисля, че много полезни неща ще се обсъждат там, а и темата е безконечна.. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям с две ръце идеята. Аз например от години не си купувам отсечени елхички за Коледа, а живи, които могат да се засядят. За съжаление успеваемостта е около 50%, но и това е по-добре от нищо.

 

Не съм сигурен за PR дали е необходим, защото съм привърженик на идеята "направи добро и го хвърли в морето", но абсолютно подържам идеята.

 

Само едно уточнение: трябва да изберем внимателно мястото, защото преди години Шулевата и Д.Арсенова присъстваха на посаждането на десетина фиданки в нашия квартал с мног медиен шум и само след 1-2 години изсякоха всичко за да посадят поредния блок. Та в този смисъл трябва да избрем добре мястото.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не искам да съм лош, но не е ли по-важно да се води борба срещу замърсяването?

 

Да не се слагат чипове

Да не се махат катализатори

Да не се карат коли без Евро4

Да не се карат кръгчета за кеф

Да не се кара със силно форсиране на мотора

Да не се вози един човек сам в кола, да караме колеги на работа и те нас (практика често използвана в западна европа)

Да се карат предимно малки коли до 1.3 литра

Да не се карат коли с износени двигатели, горящи масло, отделящи видимо пушек, и т.н.

Да се предпочита бензинов мотор като по-малко вреден за околната среда

Да се кара колело за основен транспорт

Да се спазват ограниченията на скоростта - емисиите нарастват в пъти между 50км/ч и 100км/ч.

 

(по магистралата около Грац има ограничение 100км/ч заради емисиите които се стоварват върху града, отделно не се пускат дизелови коли без Евро4 в определени часове, все по-малко места за паркиране има)

...

Да има някаква форма на санкции, данъци, такси.

...

Да мога да се обадя на телефон и да докладвам :icon_blush: , че комшията ми има тюнинг с чип (т.е. нерегламентирано увеличение на мощността, неотразено в талона, махано при годишен преглед - това е престъпление) и форсира силно колата, и че замърсява, и да се намери сила земна, която да спре това.

 

(това с телефона е малко като на шега, но анонимните доноси в някои страни са практика)

 

Дърветата няма да се справят с аерозолите произвеждани от колите (не знам как е на български, имам предвид fein staub)

 

Иначе идеята ви е чудесна! Между другото в София има много зеленина в сравнение с много други европейски градове, но...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А една горичка във формата на :mitsu-smiley: .........давайте да го мислиме по конкретно .....за медиите и аз мога да помогна и мисля че ще имат интерес (не че е толко важно)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не искам да съм лош, но не е ли по-важно да се води борба срещу замърсяването?

 

 

Напълно те подкрепям, но едното не пречи на другото.

Например една от световноизвестните рок групи наскоро даде пари да се засади горичка с толкова дървета, колкото вреди са нанесли с концертите си.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin

Подкрепям с две ръце идеята. Аз например от години не си купувам отсечени елхички за Коледа, а живи, които могат да се засядят. За съжаление успеваемостта е около 50%, но и това е по-добре от нищо.

 

Не съм сигурен за PR дали е необходим, защото съм привърженик на идеята "направи добро и го хвърли в морето", но абсолютно подържам идеята.

 

Само едно уточнение: трябва да изберем внимателно мястото, защото преди години Шулевата и Д.Арсенова присъстваха на посаждането на десетина фиданки в нашия квартал с мног медиен шум и само след 1-2 години изсякоха всичко за да посадят поредния блок. Та в този смисъл трябва да избрем добре мястото.

 

Tишо и аз съм на твоето мнение - "направи добро и го хвърли в морето".

Но тук въпросът стои по малко по-различен начин.

В смисъл ми прави впечатление, че като цяло още не можем да нагласим нещата си в нашата страна в позитивен вариант. Имам предвид, че медиите са пълни с това кой бил убит и какво нещастие се е случило еди къде си. Вярно, че търсят сензация, но някък си добрите неща дадени от сърце остават на втори план.

Целта да бъде отразено събититето в медиите, не е "елате ни вижте". Какво ще спечели от това клуба? Повече посетители ли? Много важно. Не това е смисъла, а това, че като автомобилен клуб сме загрижени за проблема за глобалното затопляне, защото директно и косвено, като културни зрели и интелигентни хора сме загрижени за проблема. Нека генерираме положителен заряд и не виждам нищо лошо медиите да го отразят? Напротив! :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Целта да бъде отразено събититето в медиите, не е "елате ни вижте". Какво ще спечели от това клуба? Повече посетители ли? Много важно. Не това е смисъла, а това, че като автомобилен клуб сме загрижени за проблема за глобалното затопляне, защото директно и косвено, като културни зрели и интелигентни хора сме загрижени за проблема. Нека генерираме положителен заряд и не виждам нищо лошо медиите да го отразят? Напротив! :)

 

Съгласен съм!!! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

....а с онова по-горе какво да правим - да не караме за удоволствие и да предаваме приятели с чиптунинг на Народната Милиция....не пишете такива глупости из форумите...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Евала за идеята. Имате и моята подкрепа. А идеята да е горичката с формата на любимата марка е направо страхотна! Само място да изберем .. ако ще е някаде кадето няма да ги секат скоро може и в нашия квартал. Дани може да потвърди че в Гео Милев не може да се оплачим от зеленина .. въпроса е .. не трябва ли там кадето по е нужно да посадим ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Чета внимателно мненията на всички и ми се струва че изкристализирват две основни идеи:

- едната е да се направи нещо добро, в случая да се засаждат дръвчета наистина какво по добро от това

- другата е на колегата aga - в случая аз нямям нищо против първата, но подкрепям него. И като се замисли човек нали е по добре да не допускаме да се стига до замърсяване, отколкото след като е замърсено да мислим как да се почисти или да се премахват последствията.

Нещата от този род са на фундаментално ниво за целия свят и затова на разни симпозиуми се обсъждат всички възможности за намаляване на отрицателното въздействие от човека върху околната среда.

И тъи като нещата са принципни то малко биха били тези от нас които могат да се похвалят, че имат нужната нагласа, необходимия начин на мислене за да правят всичко че да не се допуска замърсяване.

За мен мога да кажа че нямам тази нагласа, защото например ако има възможност бих си сложил чиптунинг на колата и си признавам че ще се радвам от подобренията които той дава на двигатела - отколкото да имам чак такива угризения че това е предпоставка за по интензивно замърсяване на въздуха. Това е само пример но има доста други малки удоволствия от които не се знае дали искаме да се лишим.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В днешния брой на в. "Дневник" има статия как от "Мицубиши" гледат на подобен род неща - това което отчасти и ние обсъждаме. По надолу копирам статията.

 

 

 

 

 

"Мицубиши хеви" ще строи вятърна централа край Черно море

"Мицубиши" ще гарантира заема за ветропарка с намалените въглеродни емисии

от Дневник

 

 

 

"Мицубиши хеви индъстриз" (Mitsubishi Heavy Industries) планира да финансира ветропарка си край Калиакра, като използва продажбата на свободните си квоти емисии парникови газове като допълнителна гаранция. Това е първата подобна схема на финансиране в света, пише японският всекидневник "Никей" (Nikkei).

 

Японската банка за международно сътрудничество и банка "Мизухо" (Mizuho Corporate Bank) ще предоставят общ заем от 38 млн. евро, посочва изданието. В договора, който би трябвало да бъде подписан днес, като обезпечение за кредите са заложени и бъдещите продажби на ел. енергия.

 

Ветропаркът край каварненското село Българево, който "Мицубиши хеви индъстриз" ще изгражда с българската "Инос 1", ще включва 33 турбини от 1000 кВт. За една година ветрогенераторите ще изпускат с около 80 хил. тона въглероден диоксид по-малко в атмосферата от един ТЕЦ, който произвежда същото количество енергия. Свободните квоти ще се продават на Японския фонд за намаляване на парниковите газове - консорциум от 33 японски компании, които включват и гигантът "Мицубиши".

 

Целият проект е за над 92 млн. евро и ще бъде изграден на площ 27 хил. декара. Миналото лято смесеното дружество на "Мицубиши" и "Инос 1" - "Калиакра уинд пауър", получи сертификат за инвеститор първи клас. Още тогава изпълнителният директор Георги Петков обяви, че банковият кредит ще бъде върнат от продажбите на електричество.

 

"Мицубиши хеви индъстриз" има намерения да инвестира и в соларни инсталации за производство на енергия.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

.............

 

 

Колега никои не би се отказал да му върви повече колата(дори аз) иначе щях да пусна тема за групова покупка на колела :D :D :D .................човек по принцип трябва да има елементарна култура спрямо природата аз подивявам като вида как се хвърлят цели пликове с отнпадъци от коли по магистралата или летящи такива от някои балкони.............от 11-12 годишен хартийка не съм хвърлял по улица или тревна площ въпреки неразбирането и подигравките на мой връстници.............освен колите знаешли още колко битови и др. фактори допринасят за глобалното затопляне-примерно една крава е по-вредна от мойта кола...........мислил съм по въпроса как може да помогна и си мисля че засаждането на дърво е най-безкръвния вариант щото ако трябва да слагаме катализатори за 1000лв. колко от нас ще се навият или ще имат възможност

 

 

Пък и сега идва слънчево време....... 2-3 часа сред природа,пикник и сладки приказки на всеки биха му се отразили добре

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И като се замисли човек нали е по добре да не допускаме да се стига до замърсяване, отколкото след като е замърсено да мислим как да се почисти или да се премахват последствията.

 

Уви, нещата вече са отишли твърде далеч. От една страна ние просто не можем да спрем да замърсяване. Правим го всеки ден и не просто като хвърляме боклук по улицата. Това е най-малкото. От друга вече сме замърсили повече, отколкото може да понесе природата.

 

Лошото е, че има и много други глобални неща, които дори не осъзнаваме. Когато намеря време обмислям да пусна една такава тема, взета от една чудесна книга.

 

Има една блестяща мисъл, която би трябвало да е девиз на не само на подобни начинания, но и на всички хора в ежедневието им -

Мисли глобално, действай локално.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

....а с онова по-горе какво да правим - да не караме за удоволствие и да предаваме приятели с чиптунинг на Народната Милиция....не пишете такива глупости из форумите...

 

 

Колега, глупости на пръв поглед, съгласен съм, но в някои общества реда се следи от всеки представител, все едно че става дума за свое, а не за ничие.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е ,добре, с някои неща съм съгласен. Аз водя екологосъобразна политика от 20 години. Но съм против "изтропването" много сериозно, защото така ми унищожиха няколко години!!! Това сериозно ! ПРедпочитам да пътувам сам ,или с когото ми е приятно. Така или иначе сигурно ще се формират легитимни служби, те да си контролират в необходимия правен формат за смислени неща,а не да се изпада в крайности. Повече по нетехнически теми няма да се включвам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е ,добре, с някои неща съм съгласен. Аз водя екологосъобразна политика от 20 години. Но съм против "изтропването" много сериозно, защото така ми унищожиха няколко години!!! Това сериозно ! ПРедпочитам да пътувам сам ,или с когото ми е приятно. Така или иначе сигурно ще се формират легитимни служби, те да си контролират в необходимия правен формат за смислени неща,а не да се изпада в крайности. Повече по нетехнически теми няма да се включвам.

 

Кой в днешно време ще ти унищожава години... Явно си чувствителен на тази тема и си патил в старите времена.

 

Но не може да не се съгласиш с едно - да си повишиш емисиите и мощността на колата нелегално, е престъпление. Нито и плащаш данъците и екотаксите на които подлежи, нито и гарантираш техническата безопасност, да оставим настрана "моралната" страна за екологията. И ако с това ми бъркаш на мен по някакъв начин директно в интересите - например ако колата ти систематично ми дими, ако ми бръмчи с пилене на гуми, ако се святкаш до къщата ми с бясна скорост - първо те помолвам, и ако няма ефект, подавам жалба. Това е по-добър метод, отколкото да се сбием, някой да извади нож, да ти надера колата, ти моята - това е другия познат метод, кой предпочиташ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уви, нещата вече са отишли твърде далеч. От една страна ние просто не можем да спрем да замърсяване. ........

Има една блестяща мисъл, която би трябвало да е девиз на не само на подобни начинания, но и на всички хора в ежедневието им -

Мисли глобално, действай локално.

:mitsu-smiley: Напълно съм съгласен. Не можем да спрем замърсяването, за това спор няма. Но можем да направим нещо друго полезно, което да е по силите ни. Добре е да се нагърбваме с неща, които можем да свършим, а не да си говорим празни приказки. Темата пак я поизкривихме с тези чуп-тунинги и тем подобни неща. Бих ви запитал по този начин: смятате, че е неразумна и безполезна тази инициатива, за която отворихме тема? Какво ни пречи да го направим? Не се изискват много средства, а предимно желание и малко по-добра организация. Вместо някоя събота и неделя да се припичаме на някой басейн или да се застояваме пред компютъра или телевизора можем да сме полезни на природата, града и себе си. :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да повярвам че се обсъждат такива работи в форум ! Това рядко може да се види ... в повечето форуми пишат нещо от сорта на "Ох лиато Ох кеф .. по цял ден в басейна няма да има зима итн" Много са глупави ! До 50години на дали ще издържаме на топлината !!!!!

Гледах един филм преди няколко дена който е точно по темата !! намерих и някой кадри по "стреаминг сърверите"

 

http://www.youtube.com/watch?v=QLW2T3QgJc0

 

Ето и офицялната страница на филма!

http://www.climatecrisis.net/

 

Много ама МНОГО ви препоръчвам да го гледате !! Документален е !

 

Време е да спасим нашата майка земя, тя страда и има нужда от нашата помощ !!!

 

RESPECT !!!

:rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е страхотна! Напълно я подкрепям :good:

Относно изпълнението моята приятелка се занимава с екология, включително двамата членуваме в една еко-организация, която е правила подобни прояви.

Мисля, че ще можем да съберем информация как се правят такива мероприятия!

Отсега мога да кажа, че намирането на фиданките няма да е проблем!

За избора на място нямам идея как става, мисля че ще трябва да се свържем с общината!

 

Радвам се, че има толкова много колеги, които се замислят за тези неща и искрено се надявам, че ще успеем да направим едно залесяване! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Виждам, че доста хора сме съгласни, а и съм сигурен, че още биха се присъединили. От утре ще задвижа някои неща и ще поразпитам тук-там какви възможности имаме и после можем да го обсъдим по-сериозно. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...