Премини към съдържание

А сега на къде?


Препоръчано мнение

  • Отговори 287
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

За пари си говорим през цялото време. В Холандия се плащат 50% данъци и никой не се осигурява на минимална заплата - една лека подробност...

 

 

На една позната ловец и застреля кучето. Осъди го на 30 хиляди евро.

Глоба за неприбрано лайно на куче 100 евро. И така за всяко нещо от битието си има правила, наказания. Аз колко глоби съм платил, докато проумея как си живее ПРАВИЛНО тук...

Взе ми думата от устата......

Не може лицето Х да кара кола, чиято вноска е примерно 1000лв на месец,да плаща застраховка от порядъка на 200 лв. на месец и т.н. -всичко примерно 1500 лв, а в същото време здравната му осигуровка да е 100 лв от месечната му заплата.........и тук идва бг народопсихология - всеки се крие и бяга, защото за него тези 100 лв отиват на вятъра, да се лекуват други хора, турци и мангали .....Ако си мислите че в други държави не е така, то се лъжете, навсякъде е така, в Германия щом работиш и си плащаш данъците, то ти ще получаваш това, което всички получават независимо че си работил само няколко месеца.......

 

В Бг данъците са най ниските в цяла Европа,около 10%.......в Италия са 50% ,а някои страни имат т.н. "прогресивни" данъци , които в зависимост от сумите, те могат да стигнат до 90%.......Сега ще се чудите защо тогава няма инвеститори, ами защото ни нямат доверие......Доверието ,което бат ви Бойко се опита да спечели......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така :)

Образователната система ще е в тясна връзка с индустрията и учебните планове ще са нагодени към търсенето на кадри, т.е. системата ще създава кадри за които има работа. Това се случва в Германия, Австрия... масово инженерите се "задоволяват" с аналог на българското полувисше (фах хох шуле), защото придобиват занаят за който могат да вземат средна заплата за страната. На много това им е напълно достатъчно. Не си губят времето да учат неща, които не ги интересуват, и за които така или иначе нямат амбиции и способности, намират си работа, а индустрията си намира кадрите. Това пести куп средства. Ако на някой му се доучи, си има след дипломни квалификации. Който иска и може си завършва 5 годишно виШо и се класира по-нагоре в проф. йерархия. Всичко е навързано в кръг, и ако сега не се надигне народа в България да събори тази порочна система, няма да я бъде страната. За съжаление се натискат грешните копчета и се дърпат грешните лостове в момента... И надделяват хората, на които им са свити хоризонтите от изнемогане, тези хора не могат да прогледнат извън смазващите ги несгоди.

По принцип си прав, но има лека подробност, тези знания ,които ми даде МЕИ-то ( говорим за периода 90 - 95 година) до някъде ги ползвам и до ден днешен......сега положението се е влошило и то много, качеството е паднало много......сега, вярно е че там ни учеха на неща, които никога няма да ми трябват.....примерно как да проектирам ДВГ???или пък поточна линия за не знам си кво......

В университетите ни учат на програми, от преди 20 години примерно......много от нещата са морално остарели и нямат връска с практиката....т.е. не подготвя специалистите за реалния живот.

Редактирано от DJ Tymbi
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По принцип си прав, но има лека подробност, тези знания ,които ми даде МЕИ-то ( говорим за периода 90 - 95 година) до някъде ги ползвам и до ден днешен......сега положението се е влошило и то много, качеството е паднало много......сега, вярно е че там ни учеха на неща, които никога няма да ми трябват.....примерно как да проектирам ДВГ???или пък поточна линия за не знам си кво......

В университетите ни учат на програми, от преди 20 години примерно......много от нещата са морално остарели и нямат връска с практиката....т.е. не подготвя специалистите за реалния живот.

Много отдавна не бях чел, толкова смислени и опониращи си постове,

без дразги, заяждане и нагнетяване на напрежение. :icon_clap:

Относно думите на Пламен, за положението в университетите, съм напълно съгласен

и то според мен касае основно техническите университети.

Говорим за програми от преди 30 години, учебници и помагала от преди 40 години и то не авторски,

а "преписани" т.е. преведени от руски. За преподавателския състав да не говорим, средна възраст 60-65 години,

незнаещи друг чужд език, освен руски, лоша компютърна грамотност, нежелание да ходят на семинари и конференции, нежелаещи да участват в конкурси с разработки и финансиране и т.н.

Друга болна тема е нежеланието и липсата на стимул млади хора да стават аспиранти и докторанти,

и да се занимават с наука.

Също важно е, че бизнесът в лицето на фирмите занимаващи се с инженерна дейност или друга техническа насока,

нямат стимул и почти не срещат разбиране за сътрудничество с университетите.

Изключвайки ТУ-София, ама едва ли и там са цъфнали и вързали. :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В Бг данъците са най ниските в цяла Европа,около 10%.......в Италия са 50% ,а някои страни имат т.н. "прогресивни" данъци , които в зависимост от сумите, те могат да стигнат до 90%.......Сега ще се чудите защо тогава няма инвеститори, ами защото ни нямат доверие......Доверието ,което бат ви Бойко се опита да спечели......

 

Пламене, няколко пъти вече пишеш за данъците в България - че са най ниските в цяла Европа, че са 10%. Не мога да разбера тенденциозно ли го правиш или от незнание. Ако го правиш тенденциозно - имаш си цел,добре. Ако го правиш обаче от незнание, това разбива всички митове за "честните" бизнесмени, които си плащат всички данъци.

 

Само за информация - 2011 година аз плащах 45,4% от получените доходи от трудови правоотношения като ДАНЪЦИ. Не знам точно колко са данъците в момента, защото вече не ги следя. Но не вярвам да са намалели три пъти.

 

Ако ти наистина плащаш само 10% данъци... да не се питаме що България е на това положение.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

У нас системата е тотално сбъркана.

Пример 1. Купуваш си нова кола, защото искаш да пазиш въздуха чист, но плащаш 2.8 пъти повече от комшията със същата мощност на двигатела, но с кола на 15-16 години.

Пример 2. Искаме здравеопазване, а плащаме смешни здравно осигурителни вноски.

Пример 3. Подписваме се на МРЗ от 300+ лева и съответните данъци и осигуровки, а получаваме още 1000 лв. под масата. След пенсионирането ревем, че ни са малки пенсиите.

Примери още колкото искате!

Братовчедка на жена ми е учителка. Преди 5-6 години дойде у нас много възмутена. Зам. министър е бил на посещение в училището и в прав текст им казал, че България няма нужда от професори, а от работници.

Мой приятел от 45 години (от 6 години сме израснали заедно като братя) му прочели статия в западно специализирано издание и го поканили на работа в БАН. Отиде, видя и отказа. "Ами те са още в миналия век! Нямам намерение да пиша на академиците трудовете, а да получавам заплата от жълти стотинки!" - ми каза миналата година.

Наш общ познат, собственик на фабрика за сладоледи в Ямбол, се оплака че не може да си намери работници, въпреки че дава 1000 лв. заплата и 90% от продукцията се изнася!

А колко хора във Видин напуснаха работа и си стоят вкъщи с парите, които им пращат децата от чужбина. И тия същите утре ще протестират срещу ниските пенсии!

Преди малко видях отчета на една туристическа агенция във Видин. За една година оборотът е близо четвърт милион и това в град с 40 000 жители, от които половината са цигани! Иначе сме най-бедният град в ЕС.

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По принцип си прав, но има лека подробност, тези знания ,които ми даде МЕИ-то ( говорим за периода 90 - 95 година) до някъде ги ползвам и до ден днешен......сега положението се е влошило и то много, качеството е паднало много......сега, вярно е че там ни учеха на неща, които никога няма да ми трябват.....примерно как да проектирам ДВГ???или пък поточна линия за не знам си кво......

В университетите ни учат на програми, от преди 20 години примерно......много от нещата са морално остарели и нямат връска с практиката....т.е. не подготвя специалистите за реалния живот.

 

Не ме разбирай погрешно - ставаше дума, че има много на брой студенти, които завършват аналитични науки някак си, при положение, че никога няма да си изкарват с това хляба. В това няма нищо лошо - да нямаш интерес към нещо - лошото е когато системата не ти дава полезна алтернатива за образование - а алтернативата за тези хора е, да завършат добро полувисше или дори добър техникум наблягащи на практиката, от които кадрите се търсят и назначават. По заводи, по фирми из страната, това което бате ви Б. искаше, ама за това трябват и напр. пътища. Паралелно с това, една развита индустрия иска кадри именно и за проектиране на ДВГ, електроника, инструменти, роботи, материали, машини... и там отиват завършилите 5 години университет, вкл. и от МЕИ се търсят. Дипломите ни отпреди 15-20 години, макар и да са със слаба приложна подготовка, са с много силна основа и дават широка и обстойна теоретична подготовка, която е силно търсена в нишови специалности и работни места. Аз не мога да посоча нито един предмет от МЕИ, който да не е бил свързан с работата ми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе не е така. В Индия имаме отдел, там заплатите са 1500 евро за инженери! Това са много пари в Индия!

Не пречи да се плащат по 1500 евро и в България по тази логика. И се плащат - фирми като Джонсън Контролс например, по 3000-5000 лева заплати взимат инжери в София. В САП колко взимат, толкова. Проблемът е, че трябват сто такива фирми, а не 10, и че ако станат 100, няма кой да работи в тях. Специализирани кадри в България има все по малко.

 

До някъде е така, според фирмите. Аз съм програмист имам нещастието да попадам на работа извършена от индиици, араби, китайци, французи дори и германци. Има и по лоши случаи, да ми се налага да работя с тях. Едните взимат много малко пари и работата им е под всякаква критика, след което се обръщат към нас да им "подбърсваме задниците". Другите взимат хубави пари и отново работата им е ужас и пак се стига до нас. При нас също се срещат "звезди", но това са предимно стажанти, които работят за по 400лв, само и само да направят стаж. Нивото на програмистите в България е доста добро и реално много от нас работят за чужденци и както се сещаш за доста по-малко пари, от това което взима един французин, но пък за сметка на това работата е по качествена.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето един откъс от интервюто с Умберто Еко, който за съжаление е много точен в преценката си за България и българите:

 

"...Според мен България е една умираща, изчезваща държава, чието общество е загубило способността си да реагира адекватно на наглостта на подлеците, наметнали върху си наметалата на демокрацията и пазарната икономика, и представящи се за политици и бизнесмени. Нима е възможно в 21 век, в пределите на Европа, изграждането на пътища и метро да бъде считано, като огромно постижение, откриването на пречиствателни станции, обновяването и ремонтирането на различни сгради да бъде значимо събитие? Та това са нормални функции на държавата. Какво значимо достижение е това да асфалтираш път, докато другите строят космодруми, изследват космоса, създават иновации и развиват модерни технологии? Можеш ли да се хвалиш, че по улицата няма дупки, докато по тротоарите не можеш да вървиш? Че строиш църкви, а закриваш болници? Че прокарваш пътища, докато се обезлюдяват градове и села?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

копи-пейст

 

 

Аз живея в Държава, в която е нормално хора да се самозапалват и изгарят като свещи. Държава , в която хората са толкова хуманни, че когато социалната им смърт настъпи преди физическата сами си палват фитила, та да не се налага да ги ровят после. Държава, в която бащи си застрелват децата и жената и се приселват в отвъдното наедно, с една единствена мисъл, там да са по-щастливи, неосквернени и неопетнени.

Живея в Държава, в която тези бащи не убиват челядтта си заради османски поробители, които биха ги обезчестили и убили по-жестоко. Боже, Аз живея в държава, в която длъжниците на Банки си отнемат живота, поради неспособност да погасят дългонете си. Дългове, напечатани на цветни хартийки. Боже, Господи, Аз живея в Държава, в която младежите излизат от училище, за да се влеят в армията на неуките и безработни. Живея в Държава, в която завършилите образование директно се изстрелват навън. Живея в Държава, в която най-новият себап, който правят родители за децата си е да ипотекират жилището си с ясното съзнание, че не могат да върнат дълга. Но с ясната надежда , че тези пари ще стигнат за изучаването на децата им в чужбина, и те никога повече няма да се върнат насам. Живея в Държава, в която мутри и милионери властват и дори вече не ни трепят физически. Държава, чиито народ не си заслужава стойността на куршума. Защото е жив – умрял. Живея в Държава, в която факта, че си жив заслужава медал. И днес, отново ни припомнат от цветният екран, че делят исканията ни на възможни и невъзможни. Те, шепата хора. Те. Които надминаха османските турци по жестокост, Пилат Понтийски по коварство, а Хитлер и Сталин срамежливо биха си навели главите. И Все пак, НИЕ живеем в Държава, в която за мнозинството от хора разликата между живота и смъртта се размива. А за1300 години сме живото доказателство за това, че Видов ден винаги идва .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

До някъде е така, според фирмите. Аз съм програмист имам нещастието да попадам на работа извършена от индиици, араби, китайци, французи дори и германци. Има и по лоши случаи, да ми се налага да работя с тях. Едните взимат много малко пари и работата им е под всякаква критика, след което се обръщат към нас да им "подбърсваме задниците". Другите взимат хубави пари и отново работата им е ужас и пак се стига до нас. При нас също се срещат "звезди", но това са предимно стажанти, които работят за по 400лв, само и само да направят стаж. Нивото на програмистите в България е доста добро и реално много от нас работят за чужденци и както се сещаш за доста по-малко пари, от това което взима един французин, но пък за сметка на това работата е по качествена.

 

Така е, крастави магарета има навсякъде.

А защо се работи за по-малко пари в този случай?? Ето това е ключов момент.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

копи-пейст

 

 

А ти какво можеш да направиш, освен да констатираш очевидното? Това всеки го може! Хайде напиши тук какво полезно можеш да вършиш!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дописвам с примери: Фирмата в която бачкам е с 1200 човека с централа в село Унтерпремщетен с 3000 души - на кучето в г*за се намира, на 200км от столицата и на 30км от словенската граница, но е до 2 централни автомагистрали без които би било немислимо да има подобна фирма. Ето една обява за работа - кандидатът ще бъде интервюиран и назначен от мен и ще работи при мен: http://www.ams.com/eng/Join-Our-Team/Open-Positions/2364-Design-IC-Engineer-Analog-Mixed-Signal-m-f

 

Аз не виждам да има криза, напротив, има растеж в тази област:

http://www.ams.com/eng/Investor/Financial-News/Ad-hoc/Tuesday-29-January-2013

 

Растеж на акциите:

http://www.ams.com/eng/Investor/Share-Trading-Information

 

Наблизо до магистралата се намира друга фирма, Магна Щайр, която произвежда коли - Мини Купър, (доскоро всяко Х3 е излизало единствено оттам), Пежа, Крайслери:

 

http://www.magna.com/careers/career-opportunities/open-positions

 

ето за техници, има и за бояджии дори:

 

Lackierer/in - Graz, Austria

Kraftfahrzeugtechniker/in - Personenkraftwagentechnik und Systemelektronik Graz, Austriа

Werkzeugbautechniker/in Graz, Austriа техник инструментостроене

Maschinenbautechniker/in - Graz, Austria техник машиностроене

Karosseriebautechniker/in - Graz, Austriа техник карисерии

Prüftechniker (ZfP) für den Bereich Aerospace (m/w) Graz, Austria техник тестове в областта на авиационна техника

 

ето за хора от МЕИ с реални знания:

Elektronikhardwareentwickler (m/w) für Analog- und Digitaltechnik Graz, Austria проектант аналогов и цифров хардуер

Supplier Quality Engineer (m/w) Graz, Austria

Funktionssoftware Entwickler mit Matlab/Simulink (m/w) Graz, Austria проектант математически симулации

Embedded Softwareentwickler im automotiven Umfeld (m/w) Graz, Austria програмиране на микроконтролери за автомобили

Elektronik Hardware[/b] Entwickler im automotiven Umfeld (m/w) Graz, Austria проектант хардуер автомобили

Gruppenleiter Hardwareentwicklung (m/w) Graz, Austria началник група проектиране на хардуер

Entwicklungsingenieur Verkabelungs- und Verbindungstechnik Batteriesysteme (m/w) Graz, Austria инженер проектант окабеляване и кабелни снопове

Entwicklungsingenieur Package-Design für Batteriesysteme (m/w) Graz, Austria инженер проектант корпуси на батерийни системи

Entwicklungsingenieur Zellmodellierung (m/w) Graz, Austria инженер проектант моделиране на батерийни клетки

 

който иска да поживее в Китай малко, старт веднага Март 2013:

 

Resident (m/f) Powertrain Modules Graz, Austria инженер работещ при клиентите в Китай модули двигатели и трансмисии

Residents (m/f) Chassis Modules Graz, Austria Details инженер работещ при клиентите в Китай по модули автомобилни шасита

Resident Engineers Electric/Electronic Systems (m/f) Graz, Austria

 

ето за хора от Информатика в Софийския с реални знания:

Entwicklungsingenieur f. Embedded Funktions-Software (m/w) Graz, Austria

.NET Software-Engineer im Produktionsumfeld m/w Graz, Austria

 

РАБОТА ИМА!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif


Дописвам с примери: Фирмата в която бачкам е с 1200 човека с централа в село Унтерпремщетен с 3000 души - на кучето в г*за се намира, на 200км от столицата и на 30км от словенската граница, но е до 2 централни автомагистрали без които би било немислимо да има подобна фирма. Ето една обява за работа - кандидатът ще бъде интервюиран и назначен от мен и ще работи при мен: http://www.ams.com/eng/Join-Our-Team/Open-Positions/2364-Design-IC-Engineer-Analog-Mixed-Signal-m-f
....................

Ага, сега ако изкараш и някоя обява за архитект или дизайнер, директно пристигам :D. Ама реална обява.
Дали пък да не се преквалифицирам? Навремето си мислех артист ли да стана или инженер (а как бях добър по математика...), да, ама можех и да рисувам, и си рекох - айде архитект. Сега се чудя - отмина ли времето на строителството? Не говоря за масовото застрояване на Черноморието, а в световен мащаб - факт е, че се строи по-малко.
Или по-точно май идва времето на рационално, рентабилно, енергоефективно, екологично строителство; съобразено с новите технологии. Всъщност строителството и технологиите вървят ръка за ръка. Много често иновативните решения (планирани на хартия), които не могат да се изпълнят със сегашните технологии, са повод за възникване на нови технологии. Т.е. новаторството в арх. решения ражда нови стр. технологии. Примери: първата сграда в света с вятърни перки в Дубай, "еко" небостъргачите на Фостър, сградите от хартия на Шигеру Бан (наскоро направи една многоетажна сграда с дървена констр. уникална сама по себе си) и мн. др.
Та, въпросът ми е (по-скоро чуденето ми, аз се досещам): в момента актуални професии са: програмист, машинен инженер (в това число всякакви други инженери, свързани в тежката и лека индустрии), икономист, финансист, банкер; а да, и бизнесмен :D. Къде останаха хората на изкуството и културата - писатели, художници, учители, скулптури... по времето на Ренесанса са били доста актуални :D

Ама айде, ще разказвам за тези неща в една друга тема :)
Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А ти какво можеш да направиш, освен да констатираш очевидното? Това всеки го може! Хайде напиши тук какво полезно можеш да вършиш!

 

 

Какво мога да върша си е моя грижа,на тебе точно няма да ти давам обяснения.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така е, крастави магарета има навсякъде.

А защо се работи за по-малко пари в този случай?? Ето това е ключов момент.

 

Работи се за по-малко, защото такива са заплатите тук. Ако и тук му работим за същите пари, както и във Франция, човека няма да се хаби да се занимава с нас. А си в позиция в която няма как да му искаш пари като там, защото народа тука е гладен и е готов да работи за дребни пари. Като му искам на шефа заплата от 3000-4000 евро, ще ми каже успех в начинанието и за тия пари ще наеме 6-7 новообранци, които докато почнат да работят качествено, ще стъркат няколко месеца от времето на по-старите програмисти.

 

Общо взето това е проблема на чужденците собственици, създават фирми тук, заради евтината работна ръка и като някой реши да си търси реални пари, се освобождават от него. И какво става, ти наемаш човек - той трупа стаж и опит, колегите му го обучават и като почне да си търси парите, шефовете решават, че им идва скъп и го освобождават и наемат поредния стажант.. Който вместо да върши работа, забавя работата и на останалите. Но чужденците са предубедени, че тук се работи без пари.. което не е лъжа..

Затова се принуждават хората да работят за по-малко пари. Защото предпочитам да работя за по-малко пари и да съм си у дома, от колко да ходя да работя за повече пари сред чужди... това е да си Българин

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif

 

Ага, сега ако изкараш и някоя обява за архитект или дизайнер, директно пристигам :D. Ама реална обява.

Дали пък да не се преквалифицирам? Навремето си мислех артист ли да стана или инженер (а как бях добър по математика...), да, ама можех и да рисувам, и си рекох - айде архитект. Сега се чудя - отмина ли времето на строителството? Не говоря за масовото застрояване на Черноморието, а в световен мащаб - факт е, че се строи по-малко.

Или по-точно май идва времето на рационално, рентабилно, енергоефективно, екологично строителство; съобразено с новите технологии. Всъщност строителството и технологиите вървят ръка за ръка. Много често иновативните решения (планирани на хартия), които не могат да се изпълнят със сегашните технологии, са повод за възникване на нови технологии. Т.е. новаторството в арх. решения ражда нови стр. технологии. Примери: първата сграда в света с вятърни перки в Дубай, "еко" небостъргачите на Фостър, сградите от хартия на Шигеру Бан (наскоро направи една многоетажна сграда с дървена констр. уникална сама по себе си) и мн. др.

Та, въпросът ми е (по-скоро чуденето ми, аз се досещам): в момента актуални професии са: програмист, машинен инженер (в това число всякакви други инженери, свързани в тежката и лека индустрии), икономист, финансист, банкер; а да, и бизнесмен :D. Къде останаха хората на изкуството и културата - писатели, художници, учители, скулптури... по времето на Ренесанса са били доста актуални :D

 

Ама айде, ще разказвам за тези неща в една друга тема :)

 

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif

Аз дадох само пример с конкретна индустрия, което не значи, че се търсят само инженери :)

 

Търсят се хора които могат да произведат с ръцете или главата си продукт (най-общо казано), който има пазарна стойност.

Не се търсят хора, които нищо полезно не могат и нищо полезно не знаят.

 

Теб те вълнува тази сфера - индустриален дизайн. Всичко около нас е продукт на индустриалния дизайн, дори една четка за зъби или кафе машина има художествен дизайн, и съм сигурен, че това е добре платена работа. Като няма работа за архитекти на сгради, все някъде със сигурност има работа за художествен дизайн на четки за зъби и кафе машини, образно казано. От теб зависи какво и как ще предприемеш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пламене, няколко пъти вече пишеш за данъците в България - че са най ниските в цяла Европа, че са 10%. Не мога да разбера тенденциозно ли го правиш или от незнание. Ако го правиш тенденциозно - имаш си цел,добре. Ако го правиш обаче от незнание, това разбива всички митове за "честните" бизнесмени, които си плащат всички данъци.

 

Само за информация - 2011 година аз плащах 45,4% от получените доходи от трудови правоотношения като ДАНЪЦИ. Не знам точно колко са данъците в момента, защото вече не ги следя. Но не вярвам да са намалели три пъти.

 

Ако ти наистина плащаш само 10% данъци... да не се питаме що България е на това положение.

Трудови правоотношения е едно, ДОД е друго, плосък данък е трето.......и аз плащам заплати на 5 човека, така че и аз съм засегнат в това отношение.....В интерес на истината и аз не съм много наясно кой данък къде се прилага, но за това си имам счетоводител, който оправя нещата......така че не претендирам да съм много навътре в нещата, знам само основните ........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По заводи, по фирми из страната, това което бате ви Б. искаше, ама за това трябват и напр. пътища. Паралелно с това, една развита индустрия иска кадри именно и за проектиране на ДВГ, електроника, инструменти, роботи, материали, машини... и там отиват завършилите 5 години университет, вкл. и от МЕИ се търсят. Дипломите ни отпреди 15-20 години, макар и да са със слаба приложна подготовка, са с много силна основа и дават широка и обстойна теоретична подготовка, която е силно търсена в нишови специалности и работни места. Аз не мога да посоча нито един предмет от МЕИ, който да не е бил свързан с работата ми.

Както казах и колегата после ме подкрепи, с изключение на МЕИ и УНСС ,другото е загуба на време.........в МЕИ-то по мое време беше горе долу добре,и то го разбрах чак преди 1-2 години, когато отидох по покана от един даскал да съм "присъствал"( няма да кажа защо ,че съм притеснителен и скромен :) ) на няколко лекции......какво видях....... :icon_doh: няма да кажа ,но със сигурност нивото от мое време е паднало поне 5 пъти.......

Имал съм предмети много , по моее време бяха около 55-60 ,ФОТП-физически основи на технологичните процеси, ЦСУ- цифрови системи за управление,ЦПРУ-това дори не си го спомням, отделно електротехника 1,2,3 части, отделно висша и приложна математика 1,2,3 части, отделно битова и проммишлена електроника, отделно куп други предмети, които не мога да се сетя в момента........както виждаш , не съм ги ползвал от почти 20 години, или пък съм ползвал несъзнателно част от тях......т.е. мен ако ме питаш, не ми трябваха тез неща да ги знам,защото работата ми не го изисква това.......и така е по цял свят, но в по тесни граници......иначе да, широка обстойна теоретична подготовка дават, но .......в края на краищата въпроса е да не пада нивото надолу ,а да се вдига, а то е точно обратното......спомням си по мое време за да изкараш оценка 4 , трябва да си научил материала за целия семестър по дадения предмет на около 85%, за оценка 5 - 90%, за оценка 6 - 101%....... :D :D

Това е както сега в академията на Циско ( или до преди 5 години поне) ........за да имаш тапия CCNA, трябва от 100 ? да отговориш правилно на 90%......по същия начин е и с другите квалификации CCNP и CCIE,като последното там вече е страшно....... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, верно е че има разлика за данък трудови правоотношения и ДОД, но пак се чудя защо ги пишете тези неща.

Да, верно е, че в Германия има ДОД в размер 45,8%, но... за доходи над 1 000 000 евро. Което е явна подигравка за нашите стандарти...

Искате да ме убедите колко добре живея при Бойко Борисов - НЕ, БЛАГОДАРЯ ВИ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Работи се за по-малко, защото такива са заплатите тук. Ако и тук му работим за същите пари, както и във Франция, човека няма да се хаби да се занимава с нас. А си в позиция в която няма как да му искаш пари като там, защото народа тука е гладен и е готов да работи за дребни пари. Като му искам на шефа заплата от 3000-4000 евро, ще ми каже успех в начинанието и за тия пари ще наеме 6-7 новообранци, които докато почнат да работят качествено, ще стъркат няколко месеца от времето на по-старите програмисти.

 

Общо взето това е проблема на чужденците собственици, създават фирми тук, заради евтината работна ръка и като някой реши да си търси реални пари, се освобождават от него. И какво става, ти наемаш човек - той трупа стаж и опит, колегите му го обучават и като почне да си търси парите, шефовете решават, че им идва скъп и го освобождават и наемат поредния стажант.. Който вместо да върши работа, забавя работата и на останалите. Но чужденците са предубедени, че тук се работи без пари.. което не е лъжа..

Затова се принуждават хората да работят за по-малко пари. Защото предпочитам да работя за по-малко пари и да съм си у дома, от колко да ходя да работя за повече пари сред чужди... това е да си Българин

 

Няма профсъюзи. Виж какво пише в обявата, която показах: In fulfilling all criteria for the position the gross salary amounts to .... according to the collective salary and wage agreement for Austrian Electrical and Electronic Industry. Depending on education/experience level a discussion about higher salary is possible.

 

Нямат право да назначат на дадена позиция под определен праг на заплатата!

Това, което описваш е обикновен капитализъм от 1920 година.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, верно е че има разлика за данък трудови правоотношения и ДОД, но пак се чудя защо ги пишете тези неща.

Да, верно е, че в Германия има ДОД в размер 45,8%, но... за доходи над 1 000 000 евро. Което е явна подигравка за нашите стандарти...

Искате да ме убедите колко добре живея при Бойко Борисов - НЕ, БЛАГОДАРЯ ВИ.

Никога никой не е живял добре през всичкия този 23 годишен преход, в Бг нещата са като един Титаник( или малка лодка,) който ударен в айсберга, бавно но мъчително потъва с всеки един час( година).......и тук не става въпрос за отделни личности , кой колко добре управлявал,защото :

Костов продаде държавата и скл. калпави сделки, Доган си взе своето,комунистите си взеха и те на два пъти своето чрез заменки и АЕЦ-а, царя си взе имотите...........Бойко подложи сега хората на геноцид......но това е друга тема.........

И не си прав че е за доходи от над 1 млн. евро.........има някаква таблица със стойности ,но те не са с такива цифри.......утре ще ти кажа колко е точно ........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Никога никой не е живял добре през всичкия този 23 годишен преход, в Бг нещата са като един Титаник( или малка лодка,) който ударен в айсберга, бавно но мъчително потъва с всеки един час( година).......и тук не става въпрос за отделни личности , кой колко добре управлявал,защото :

Костов продаде държавата и скл. калпави сделки, Доган си взе своето,комунистите си взеха и те на два пъти своето чрез заменки и АЕЦ-а, царя си взе имотите...........Бойко подложи сега хората на геноцид......но това е друга тема.........

И не си прав че е за доходи от над 1 млн. евро.........има някаква таблица със стойности ,но те не са с такива цифри.......утре ще ти кажа колко е точно ........

Така е, верно е, но не мога да се съглася само с това - "Никога никой не е живял добре през всичкия този 23 годишен преход". Някои хора си поживяха, даже много добре, ама ние не бяхме от тях :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така е, верно е, но не мога да се съглася само с това - "Никога никой не е живял добре през всичкия този 23 годишен преход". Някои хора си поживяха, даже много добре, ама ние не бяхме от тях :)

Опс,да.....тук си много прав, така е........най ме дразни Доган....на второ място е имунитета на депутатите,но то пък кат се замисля ,за кво им е, те и без това няма кой да ги осъди ......кой, нашия съд ли? :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...