Премини към съдържание

check engine лампа


Препоръчано мнение

Здравейте колеги,

Вчера по време на дълъг път с каризмата ми светна лампата "check engine", но си ме прибра успешно. Сън не ме хвана и прегледах доста теми в форума, но не открих конкретен отговор.

 

Възможно ли и лампата check engine да светне защото е дошло време за смяна но маслото ? Имам я от два месеца и все още не съм го сменял.

 

Никакви други индикации за проблем не забелязвам. Температурата е ОК, Мощност и тяга ОК, разход ОК, обороти ОК. Всяко мнение ще ми е от полза. Намирам се в Шотландия и представа си нямам към кого да се обърна тук. Каризмата е 1.8 GDI - 98 г.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, няма как да разбереш без диагностика. Причините могат да са наистина много, моята в момента свети, заради проблем със заминала ламбда сонда. При теб може да е съвсем различно нещо. Не можеш да си купиш лекарства, без да разбереш от какво си болен нали?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги. Вчера по време на дълъг път с каризмата ми светна лампата "check engine", ......................

Каризмата е 1.8 GDI - 98 г.

 

Причините поради които може да светне тази лампа (ако автомобила ти е този на снимката)са около 30. Може да се иде на диагностика, но може и сам да си прочетеш грешките, но тези процедура е редно да се прави само ако си сигурен в себе си. Ей в този фаил на стр.2 е описано как: http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Mitsubishi/--General--/ECU/MITSUBISHI%20ERROR%20CODE%20and%20Self%20DIAGNOSTIC.pdf

Описано е и как да се тълкува мигането на лампата. Грешките за твоя автомобил ги няма обаче в този фаил, но като видиш номера ще те ориентираме. Буксата се намира......опаа тя твоита е с десен волан, е не се сещам къде е буксата тогава.

Ако я намериш, внимавай да не объркаш крачето което се дава на маса.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ей в този фаил на стр.2 е описано как: http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Mitsubishi/--General--/ECU/MITSUBISHI%20ERROR%20CODE%20and%20Self%20DIAGNOSTIC.pdf

Описано е и как да се тълкува мигането на лампата. Грешките за твоя автомобил ги няма обаче в този фаил, но като видиш номера ще те ориентираме. Буксата се намира......опаа тя твоита е с десен волан, е не се сещам къде е буксата тогава.

Ако я намериш, внимавай да не объркаш крачето което се дава на маса.

 

Milen_z, правилно ли разбирам , че това което е нужно да се направи е само да се даде "маса" на краче "1" дакато колата е на контакт със светеща лампа и след това да се броят миганията за първа цифра и втора цифра ?

Благодаря за бързите отговори и на двамата. :good:

 

Буксата я открих лесно. В барчето от страната на шофьора. Ако може да погледнете прикачената снимка, дали това е правилното краче "1"

http://media.snimka.bg/5918/018090836.jpg

Редактирано от nenov.co.uk
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_hmm: Тук направо ме обърка с тази тема. На много високо ниво е за моите познания. Или да разбирам че това е правилното краче от моята снимка ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това е правилния крак.....Нататък следвай указанията от фаила и като видиш номерчето на грешката го сподели тук......пък да видим дали ще мога да помогна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това е правилния крак.....Нататък следвай указанията от фаила и като видиш номерчето на грешката го сподели тук......пък да видим дали ще мога да помогна.

Оказа се по лесно отколкото очаквах. Не си представях че е възможно само с едно кабелче :icon_blush:

Мисля че грешката е 22, но имам съмнения и за 32. Няма да е зле да се провери. Тук съм качил видео http://www.youtube.com/watch?v=CQNwO5aMuOE

Предварително благодаря за помоща :good:

 

Ето и начина на изпълнение. Моля, професионалистите сред нас да не се смеят, както преди това казах действието се развива извън българия и се използват подръчни средства. В случая кабел от ел уред. А и аз съм пълен аматьор :icon_doh:

http://media.snimka.bg/5926/018106688.jpg

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък ги видях като две грешки 11 и 12. Първата е за проблем с ламбда сондата, втората е проблем с дебитомера. Най-добре в случая огледай дали няма някъде спукан или откачен мъркуч за вакъъм, провери дали е здрав и дебелия мъркуч от въздушния филтър до двигателя.....И всякакви други таква от къде може да смуче въздух....За съжаление само това можеш да направиш без апаратура.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък ги видях като две грешки 11 и 12. Първата е за проблем с ламбда сондата, втората е проблем с дебитомера. Най-добре в случая огледай дали няма някъде спукан или откачен мъркуч за вакъъм, провери дали е здрав и дебелия мъркуч от въздушния филтър до двигателя.....И всякакви други таква от къде може да смуче въздух....За съжаление само това можеш да направиш без апаратура.

 

Благодаря за помоща Milen_z :drinks:

Сега ще търся проблема по насочено. Като го открия ще споделя.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че проблема се реши. Буксата на ламдата беше откачена :icon_doh: как е станоло не знам но си беше тотално извадена :icon_doh: дори и не очаквах да е такава глупост.

Check engine лампата ще спре да свети след като изчистя грешката с откачане на акумулатора, нали ?

 

Още веднъж благодаря на колегите, който вземаха отношение към проблема.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ako може и аз да се намеся в темата!И моята започна да свети но само когато колата прехвърли на газ, и то не винаги, и без някаква преиодичност, .Може да карам час и да не светне, друг пат светва минута след като е преминала на газ!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе има периодичност но не си я забелязал. А тя е че на газ светва като падната оборотите. Така че карай си и не се притеснявай за глупости.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе има периодичност но не си я забелязал. А тя е че на газ светва като падната оборотите. Така че карай си и не се притеснявай за глупости.

Карам колата от 3 год. ,досега не е правила така!Затова се и притеснявам!!Наистина ако я оставя да работи на място винаги светва, но после дори и да карам на доста по високи обороти не изгасва!

Редактирано от nikib4
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами тя и моята така - като паднат оборотите светва и вече не угасва. Угасва ако прехвърля на бензин в движение. Иначе ако не оставя оборотите да паднат под 900 мога и до Берлин да карам без да светне. Ако все пак те притеснява прочетете грешката която кара да светва лампата на газ - преполагам е или инжектори или ламбда.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами тя и моята така - като паднат оборотите светва и вече не угасва. Угасва ако прехвърля на бензин в движение. Иначе ако не оставя оборотите да паднат под 900 мога и до Берлин да карам без да светне. Ако все пак те притеснява прочетете грешката която кара да светва лампата на газ - преполагам е или инжектори или ламбда.

Ще го провря!!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 седмици ...

Ako може и аз да се намеся в темата!И моята започна да свети но само когато колата прехвърли на газ, и то не винаги, и без някаква преиодичност, .Може да карам час и да не светне, друг пат светва минута след като е преминала на газ!

Колега не се притеснявай.На мен след като ми сложиха ГИ ми светна чека след като превключвам на газ.Казаха ми че е нормално понеже лабда сондата отчита не добре обогатена смес заради газта.

Казаха ми че могат да ми обогатят сместа но ще ми се вдигне разхода...

За сега ще карам така,иначе на бензин си изгасва.

Редактирано от tmintov
Правопис!
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега не се притесняваи.На мен след като ми сложиха ГИ ми светна чека след като превклучвам на газ.Казахами че е нормално понеже ламдасондата отчита не добре обогатена смес заради газта.

Казаха ми че могат да ми обогатят сместа но ще ми се вдигне разхода...

За сега ще карам така,иначе на бензин си изгасва.

 

Чек лампата НЕ трябва да свети когато си с ГИ, ако свети значи има проблем и този, който ти е казал, че е нормално просто го мързи и не му се занимава да я настрои оптимално. Сместа не трябва да е бедна или богата, трябва да е в оптимално състояние! А за да се постигне това, трябва да се тества по-продължително и на път! Пробвал ли си колата извън града на по-високи обороти как се държи?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега не се притеснявай.На мен след като ми сложиха ГИ ми светна чека след като превключвам на газ.Казаха ми че е нормално понеже лабда сондата отчита не добре обогатена смес заради газта.

Казаха ми че могат да ми обогатят сместа но ще ми се вдигне разхода...

За сега ще карам така,иначе на бензин си изгасва.

 

На близък роднина е почти същото , при превключване на газ в повечето случай му светва чек-а .

На него същото са му казали газаджиите : при превключването може да обеднее сместа и за това светела лампата .

НО като му прочетем грешката не дава ламбда сонда а дава - верига на инжектор .

Ама колкото и да съм тъп и да не разбирам от коли , пак ще ми дойде на акъла че едното няма много общо с другото .

Явно наистина "майсторите " опитват да се оправдават все с ламбда сонда и бедна смес.

Което както каза по горе колегата : или ги мързи да търсят причината или не знаят какво да правят за да не се шашка комп-а :)

 

Нищо не разбирам от ГИ , но от грешката ме навява мисълта че при преминаване на газ ,прекъсването на инжекторите не е направено както трябва и ЕКУ-то отчита грешка .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При мен лампата също светеше, имах проблеми с ускорението, колата изобщо не вървеше на обороти над 4500, което си е много опасно при изпреварване. Ходих на диагностика на ECU, казаха ми детонация в цилиндрите, и бедна горивна смес. Отидох пак при газаджиите, отделиха ми няколко часа за настройки, карах извънградско с един от газаджиите, който си беше включил лап-а и в движение променяше настройките и ме питаше как я чувствам, дали ускорява добре, следеше показателите и колата стана абсолютно друга след всичко това! Чек-ът не свети, набира здраво на газ, няма проблеми с високите обороти и разходът ми ПАДНА. Всичко е до настройка и съм абсолютно сигурен, че ти отказват донастройки само и единствено заради некадърност или мързел.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега не се притеснявай.На мен след като ми сложиха ГИ ми светна чека след като превключвам на газ.Казаха ми че е нормално понеже лабда сондата отчита не добре обогатена смес заради газта.

Казаха ми че могат да ми обогатят сместа но ще ми се вдигне разхода...

За сега ще карам така,иначе на бензин си изгасва.

Разликата при мен е че вече 3та год. карам колата и никога не е правила така!!

Може би трябва да поясняче съм с газова в течна фаза на виале.

А днес се появи ново!!При изпреварване,започна да прекъсва за момент и замириса много на газ в колата.

това за около 15 секунди после всико се оправи!!

Редактирано от nikib4
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моят е обикновен ГИ.

Вчера ходих при газаджиите и ми обогатиха сместа с 10%

Колата се събуди доста :icon_thumbup: ,даже вече като превклучи от бензин на газ не се усеща вече,но лампата(чека) продължава да свети на газ!

Мисля да я заведа да и прочетът каква грешка дава и ако няма страшно да ми възникне проблем, изобщо няма да се занимавам повече. Да си свети !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моят е обикновен ГИ.

Вчера ходих при газаджиите и ми обогатиха сместа с 10%

Колата се събуди доста :icon_thumbup: ,даже вече като превклучи от бензин на газ не се усеща вече,но лампата(чека) продължава да свети на газ!

Мисля да я заведа да и прочетът каква грешка дава и ако няма страшно да ми възникне проблем, изобщо няма да се занимавам повече. Да си свети !

 

Какво имаш предвид под "обикновен" ГИ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...