Премини към съдържание

Календар 2010


k1k1_

Препоръчано мнение

Здравейте, колеги!

Малко очудващо (даже и за мен), но преди мъничко доста се загледах в темите относно календара за 2009.... Реших, че ще е хубаво да има една такава темичка, която да ни подготви от рано-рано за календар.

Пускам темата сега, за да няма накрая на годината "променете малко обстановката" и т.н. Така всеки, който е имал възможност през цялата година да направи наистина хубава снимка (ама то всички снимки, на които присъства Мицу са уникални! :icon_blush: ) да може да я публикува тук. Не съм много наясно с резолюцията, но според мен тя трябва да е над 7-8 мегапиксела... Е, ако ви се появи възможност да направите снимки с по-професионален апарат, качете ги тук, за да не се търси в "снимки на личния автомобил"...... Още нещо исках да напиша, но явно ще бъде когато се сетя... Ами това е ....

Поздрави!

 

:icon_thumbup: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 734
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

Имаше една зимна снимка на един Galant, тя трябва да е за януари, само да я намеря...

 

Да. на колегата GT PoWeR беше:

 

http://media.snimka.bg/1817/009889416-big.jpg

 

И аз имам няколко уникални, но са с телефона и няма да излезнат добре на голям календар :D, така че няма предложения от мен на този етап.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Те и тези няма да излезнат. Нека Светльо ви обясни защо, че аз може да сбъркам нещо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И как така няма да излезне ?

Дори и с тази резолюция ще стане на календар, като настоящия.

Вие с колко точки/инч мислите че се печатат тия календари?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И как така няма да излезне ?

Дори и с тази резолюция ще стане на календар, като настоящия.

Вие с колко точки/инч мислите че се печатат тия календари?

 

Да, наистина 1024х768 е много малко, иначе снимката на Галанта и на мен ми е сред любимите! А за точките/инч нещо ми се върти в главата, че беше писано 5000х......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За да излезе снимката качествено, трябва да е над 5 Мпиксела, не забравяйте че календара е с размери на снимката поне 40 см./30 см............за тези ,които до сега сме пачатали............

Бих искал следващия календар да е 12 страничен и всеки месец да е с по една готина снимка............тази,която колегата е пуснал по горе е връх за някой от зимните месеци - януари или февруари..........естествено че цената ще е поне три пъти по висока и един календар ще срува поне 15-18 лв. в нашия случай ( просто липса на бройки и от там висока цена)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Няма да е с повече от 300dpi.

 

С по 3600dpi и повече ви печатат цифровите снимки на фотохартия във фотото. Смятам и че въпросната снимка има значително по-голям оригинал.

 

А иначе за 5000dpi за голям календар ще ти трябва Hasselblad H3DII-50, или нещо подобно. Номера може би е бил да ви пробутат техен фотограф, знам ли ?

 

 

Ето какво казва калкулатора за A4 размер (210 x 297 mm); (сегашния май е с такъв размер на снимката);

 

При 5000dpi:

 

Scanning A4 size - Computing print short side


Scanning 11.69 x 8.27 inches (297.0 x 210.0 mm) 
requires the MINIMUM Scanning Resolution of 4838 dpi (1905 pixels/cm)
  (Minimum meaning any cropping requires greater scanning resolution)
to print 11.31 x 8.00 inches (287.4 x 203.2 mm) at 5000 dpi (1969 pixels/cm).

This is 97% Size (Enlargement to 0.968x, 8.00/8.27 inch, or 4838/5000 dpi)


Here is how it works:

Input	 (scanning parameters)
(11.693 inches x 4838 dpi) x (8.268 inches x 4838 dpi) = 56571 x 40000 pixels

Output	 (printing parameters)
(11.314 inches x 5000 dpi) x (8.000 inches x 5000 dpi) = 56571 x 40000 pixels


Sufficient pixels to print at 240 to 300 dpi is reasonable quality for photo-quality. 

This 56571 x 40000 pixel image size is 2262.86 million pixels, with Aspect Ratio 1.41 : 1

The image size in memory is:	(see explanation of size and megabytes)
12948.172 MB if 48 bit RGB
8632.115 MB if 32 bit CMYK
6474.086 MB if 24 bit RGB (most common)
4316.057 MB if 16 bit GrayScale
2158.029 MB if 8 bit GrayScale
269.754 MB if 1 bit Line Art

http://www.scantips.com/calc.html

 

Оптималното за календар А4 е някъде 8MP при 300dpi. Ако приемем че ще го гледаме на повече от 10-15cm и 3 MP при 192dpi ще стигнат.

За сравнение резолюцията на монитора ви е някъде от 72 до 120dpi:

http://members.ping.de/~sven/dpi.html

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пак ви казвам, ако календара се печата на печатна машина, а не на принтер, и 1024х768 е достатъчна резолюция.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да при 96 dpi, някъде от около 20см няма да се забелязва никаква разлика, ние търсим някъде 154-192 dpi, да му се радваме от близо.

С две думи ни трябва минимум 2MP снимка, ако ще правим А4 календар.

Предлагам календара да е формат А2 12листа гланцирана хартия - отгоре снимка А4 отдолу самия календар.

Отделно имам идея за настолен календар - да се изработи шаблон и да се печата в домашни условия със снимка на личния автомобил.

 

Имайте предвид че резолюцията от минимум 2MP трябва да е на крайния (обработен) вариант на снимката и тя да е с перфектно качество.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...

Предлагам календара да е формат А2 12листа гланцирана хартия...

...

Предполагам имаш предвид А3? ( 2 х А4 = А3 ). Точно такъв формат календарчерта си принтя всяка година. Под 4М снимки, не си струва да се слагат (пикселизацията се усеща и дразни цял месец ;) ). А цената, зависимост от екстрите е 10-15 лева в принт.бг.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Има голямо значение как се печата с какъв софтуер, на каква хартия и с какво, както и качеството на снимката.

За пример: на монитора си пикселизирана ли я виждаш?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Още веднъж ви казвам, че ако се печата на полиграфична машина, няма нужда от такива изумени резолюции! Моята машина е 70х100, и съм правил листови календари с такъв размер без снимките да са изумени от мегапиксели и стават чудесни! Последния календар който правих, беше с едни вълци. Картина рисувана от художник, снимана с цифров апарат, и плакат 70х100см. Стана като платно рисувано от художника! Само, че печатането на такава машина изисква тираж, иначе е не рентабилно... В полиграфията съм от 9 години, и ви казвам, че и с малки снимки стават прекрасни календари. На принтер вече е друго нещо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За 2009 поръчахме 200 бр., а съм сигурен, че това не е тираж.

Много по-лесно и евтино ще е, ако направим няколко снимки с висока резолюция.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пак повтарям няма нищо общо на какво се печата, а как се обработва, преди да отиде до печатащото устройство.

Ако имаш принтер отпечати една картинка, после ако искаш и с Paint я направи по-голяма и я отпечатай отново същия размер и ще видиш че има разлика, заради калпавия принт процесор (това е софтуерно нещо :D);

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами да ви кажа само, че Аз си направих много хубав календар със снимките от всички срещи. Стана супер. Даже направих 10 допълнително и ги дадох да се раздадат на който иска. Да не говорим, че на клубния календар снимката не знам колко пиксела е, но е ЛЕШ. Много е зле. Дано за 2010г се направи нещо по-читаво, не да се излагаме така.

Успех в начинанието.

:icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://photos.webridestv.com/datastore/images/user/2551617c1a6f7854167c46dccc3a4f3a/Mitsubishi_Prototype_Lancer_EVO_X_4780_20070706.jpg

 

Това е снимката от сегашния календар, ако са я печатили в някоя рекламна агенция, много ясно защо се оплаквате.

Първото, печатането става много бавно и за това принтера е настроен на ниска резолюция.

Най-добре става носите файла с предварително настроени dpi и размер според резолюцията и искате да печатат с нея, иначе резултата е ясен, но пък се чака 10-15мин да се прати до принтера.

 

Ето снимката на колегата:

 

http://img141.imageshack.us/img141/6177/009889416bigqx5.th.jpg 

 

На който му се хаби принтера да я отпечата, на най-високото качество.

 

Ако няма с какво може и с Paint (с програмата за печатане на бозата не става) :

 

 

 

http://img16.imageshack.us/img16/2897/40939621vg9.th.png

 

Такива трябва да са настройките, за да излезне на една страница.

 

P.S. Не претендирам, че съм я направил много професионално.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук явно има хора, които са напред с материала.

Предлагам доброволно да се ангажират с отпечатването на календара за 2010.

Макет, тираж, цени, срок на изпълнение. След което да започнем да събираме снимки, от които да изберем най-добрите.

Защото в противен случай темата ще се изроди в говорилня.

 

И така:

 

Кои от колегите, които са специалисти в областта, ще сформират група, отговорна за осъществяването на проекта "Календар'2010"?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих помогнала със снимките... (няма да откажа по един урок от Дани и Иво Вартанян :icon_blush: ) ;) Чакам само още малко.... да почне да се раззеленява и ще станат чудни снимки.

:icon_thumbup: :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук явно има хора, които са напред с материала.

Предлагам доброволно да се ангажират с отпечатването на календара за 2010.

Макет, тираж, цени, срок на изпълнение. След което да започнем да събираме снимки, от които да изберем най-добрите.

Защото в противен случай темата ще се изроди в говорилня.

 

И така:

 

Кои от колегите, които са специалисти в областта, ще сформират група, отговорна за осъществяването на проекта "Календар'2010"?

Колегата е прав. Вече имаме снимки от всеки сезон. Нека да се реши по месеци и модели и да се съберат снимките. Да се направи проекта за календар, да се проучи каде ще се печати, колко ще струва, да остане само да дойде края на годината и да го разпечатеме да се раздава. Иначе наистина само ще си пишеме и предлагаме разни работи, а на края пак нищо. :icon_rock:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам да си направим някъде една "делова" среща, на която да се уточнят всички тези изисквания свързани с качеството на снимките и други технически въпроси. :)

Имаме ли си клубно помещение за подобни дискусии?

 

Въпростните изисквания ще се публикуват тук и тогава вече ще може да се започне със събирането на снимковият материал.

Иначе така ще е малко сложно............всеки дава някакви идеи, един казва може, друг - неможе, няма да излезем на глава.

Няма ли на официалния сайт галерия с качествени големи фотографии? :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Предлагам да си направим някъде една "делова" среща, на която да се уточнят всички тези изисквания ...

 

Такава среща трябва да е само с хора на които това им е работата и са наясно за какво става въпрос. Иначе пак ще са ...локуми само.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Такава среща трябва да е само с хора на които това им е работата и са наясно за какво става въпрос. Иначе пак ще са ...локуми само.

 

Това имах впредвид и аз :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Намерих още една уникална снимка:

 

http://images26.snimka.bg/006214440-big.jpg

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Намерих още една уникална снимка:

 

Снимката наистина е хубава, дано резолюцията да е достатъчна...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Във всички случаи и в този вид е достатъчна за A4 например, както беше казано е по-важно как се обработва преди печата, а не резолюцията, но във всички случаи колкото е по-висока толкова по-добре.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...