Премини към съдържание

Как да прехвърля автомобил на мое име ... ако не мога да намеря собственика?


Препоръчано мнение

:D :D :D

 

С две думи купих автомобил 2008-а с лизингов договор за 3 месеца.

От тогава колата се кара с малък талон и този договор.

 

Сега трябва да изкарам колата за скрап, но не мога да намеря собственика.

Не мога да направя нищо с автомобила без големия талон или поне договор за продажба.

 

Някой да се сблъсквал с нещо такова?

Към кой трябва да се обърна? КАТ, МВР или пък адвокат?

 

Ще съм благодарен за всеки съвет, който може да ми дадете. :rolleyes:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:D :D :D

 

С две думи купих автомобил 2008-а с лизингов договор за 3 месеца.

От тогава колата се кара с малък талон и този договор.

 

Сега трябва да изкарам колата за скрап, но не мога да намеря собственика.

Не мога да направя нищо с автомобила без големия талон или поне договор за продажба.

 

Някой да се сблъсквал с нещо такова?

Към кой трябва да се обърна? КАТ, МВР или пък адвокат?

 

Ще съм благодарен за всеки съвет, който може да ми дадете. :rolleyes:

 

Тоест не си купил колата? В този договор какво е уговорено, че собствеността преминава у теб с изплащането на третата вноска, но или не си платил или ако си, то нямаш нотариален договор за прехвърлянето на собствеността. И нямаш нито пълномощно, нито големия талон?

Опциите са да намериш собственика или, което е същото, да се снабдиш с нотариално пълномощно да се разпореждаш с колата, за да я продадеш сам на себе си.

Не препоръчвам хитрини за уж загубен голям талон, чийто дубликат да се вади, защото това няма да те приближи към прехвърлянето на собствеността.

Допускам, че колата ще я вземат за скрап, но в КАТ отписването й ще е малка разправия поради отсъствието на големия талон и собственика...

Та в заключние:

- не правете подобни недоклатени сделки в бъдеще

- намерете собственика

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На дядо ми ладата тази година я дадохме за СКРАП, някъде бяхме затрили големия талон, с документа от НАДИН + номерата + декларация за загубен талон + ПЪЛНОМОЩНО ( защото баща ми свърши тази работа ) я отписахме в КАТ, без документ за собственост няма да стане.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На практика нямам голям талон, нямам и договор за покупко-продажба.

Вноските са направени в срок. За хитрини изобщо не съм мислил, просто искам да изчистя проблема.

 

За скрап биха я взели с договор за покупко-продажба.

Уви лизинговият договор не ме прави никакъв на автомобила и мисля, че няма да я вземат.

И не би трябвало честно казано.

 

По спомен в договора пише, че 2 седмици след плащане на последната вноска

трябва да поискам прехвърляне на колата или нещо такова.

 

Само дето това е било преди повече от 5 години.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На практика нямам голям талон, нямам и договор за покупко-продажба.

Вноските са направени в срок. За хитрини изобщо не съм мислил, просто искам да изчистя проблема.

 

За скрап биха я взели с договор за покупко-продажба.

Уви лизинговият договор не ме прави никакъв на автомобила и мисля, че няма да я вземат.

И не би трябвало честно казано.

 

По спомен в договора пише, че 2 седмици след плащане на последната вноска

трябва да поискам прехвърляне на колата или нещо такова.

 

Само дето това е било преди повече от 5 години.

 

Мда, задачата изглежда трудно решима. Предполагам не си внасял местните данъци за колата по партидата на стария собственик, което също ще се окаже проблем при евентуално прехвърляне. Та към момента остава препоръката да намериш действителния й собственик, който да я предаде за скрап, а пред КАТ да декларира загубения голям талон, или поне да те упълномощи нотариално да извършиш горното от негово име.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:D

 

Опитвам се да го намеря - вервай ми.

Точно поради невъзможността да се свържа с него пускам темата.

Между другото по-спомен момчето е от Шумен. Имаше бордо нов Лансер дизел.

Пак по спомен ми се върти в главата негова снимка на една среща от Варна където са два бордо лансера един до друг снимани от зад.

Никът му във форума беше goliamFEN или близко до това, но сега не го намирам.

Може би трябва да пиша в Лансер форума ... :D

 

 

За данъците ... автомобилът мисля, че е отписан от тяхното данъчно и не е записван никога в нашето,

тъй като не е сменяна собствеността. Та и тук е яко казус.

 

Кажете какво да правя с тази кола?

Редактирано от Niko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А какво значи лизингов договор? Вероятно предварителен. Ако е това, решението е само в собственика на автомобила - т.е. "продавачът" ти. Казус за отписване от данъчното на стария собственик няма, защото реално няма прехвърляне на собственост и отписването не е възможно. Както беше писано по-горе, намери си собственика (в този договор който имаш не може да няма негови данни). Без съдебна блъсканица само и единствено това можеш да направиш.

Редактирано от Dell
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ти си прав реално.

Проблемът е, че писах, звънях просто няма връзка с този човек.

 

Ако е напуснал страната какво мога да направя?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами... договора ти е като хората, имаш документи за вноските, не ти се плащат данъци за 5 г. назад и ти се занимава с адвокати и съдебно разтакаване - иск по чл. 19 ЗЗД. Много общо, но с наличната информация - толкова :) Ако не - друго не можеш да направиш.

Редактирано от Dell
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виж,много се притесняваш за кола,която реално не е твоя. За скрап ще ти я вземат,а в данъчното-еми да се спасява,като не можеш да го намериш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виж,много се притесняваш за кола,която реално не е твоя. За скрап ще ти я вземат,а в данъчното-еми да се спасява,като не можеш да го намериш.

 

Това мнение най много ми допадна. :icon_thumbup:

 

За скрап сигурно ли е, че ще я вземат?

Само с лизингов договор пък било то и заверен пред нотариус ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Само с лизингов договор пък било то и заверен пред нотариус ...

Най-вероятно няма да я вземат поради солените глоби, които може да им лепнат при евентуална проверка :)

Но ако колата не прилича на кола ще я вземат ... :)

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Потенциалните проблеми са негови, не твои.

Щом в твоето данъчно не си отварял партида, данъци не дължиш. Какво е правил "продавачът" в неговото данъчно, ти не знаеш.

Но проблемите са негови, защото ако не е свалена от отчет в КАТ, освен евентуалните данъци, които му се трупат, ще го подгонят и от Гаранционния фонд за неплатени застраховки, където глобите също не са малки.

Така че пази документите и регистрационните табели и очаквай някой ден той да те намери, да решавате неговия проблем.

А относно лизинговия договор, не е ясно какво пише в него, но ако са изтекли повече от пет години, не си длъжен да го изпълняваш, т.е. ако "продавачът" се юрне да ти прехвърля автомобила, не си длъжен да го получаваш, за да го отписваш ти от КАТ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Потенциалните проблеми са негови, не твои.

Щом в твоето данъчно не си отварял партида, данъци не дължиш. Какво е правил "продавачът" в неговото данъчно, ти не знаеш.

Но проблемите са негови, защото ако не е свалена от отчет в КАТ, освен евентуалните данъци, които му се трупат, ще го подгонят и от Гаранционния фонд за неплатени застраховки, където глобите също не са малки.

Така че пази документите и регистрационните табели и очаквай някой ден той да те намери, да решавате неговия проблем.

А относно лизинговия договор, не е ясно какво пише в него, но ако са изтекли повече от пет години, не си длъжен да го изпълняваш, т.е. ако "продавачът" се юрне да ти прехвърля автомобила, не си длъжен да го получаваш, за да го отписваш ти от КАТ.

 

Абе не е съвсем така. Дотук стана ясно, че има някакъв лизингов, че и предварителен договор с нотариална заверка на подписа и достоверна дата. Дълбоко съмнително ми е, че има и 3 надлежно подписани разписки за внесената сума :icon_thumbup:. И проблемът с данъците е по-скоро вторичен, защото целта не е да се прехвърля колата, а да се даде за скрап.

Дори колата да успее да се озове в депото за рециклиране, възниква необходимостта от свалянето й от отчет в КАТ. Да си намира собственика е единствения разумен подход. Къде през мобилни оператори, къде през познати в различни служби с достъп до информация. Освен това в договора, макар и отпреди 5 години има лични данни - ЕГН, но и адрес. Не е толкова трудно, допускам да се иде на адреса и дори там да живеят други хора, да направи опит да го намери пак.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Човек, пусни ЕГН-то на собственика на лично съобщение на SLX. Той ще го види в системата - имена, адрес и други работи ;-)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Човек, пусни ЕГН-то на собственика на лично съобщение на SLX. Той ще го види в системата - имена, адрес и други работи ;-)

ц,ц,ц, злоупотреба с лични данни :icon_thumbup:

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Чак злоупотреба не е. Все някой пункт ще нареже колата, но след това данъците й и останалите разправии остават да висят на главата на някой и той няма да може да се отърве. Ще трябва да плаща за нещо, което не съществува. Затова трябва да намери човека и да си уредят нещата както подобава.

Преди много години продадох на циганин москвича. Дишаше едвам, болен и говори с поставен на гърлото апарат. Излиза някакво подобие на звук на робот от фантастичен филм. Трябвало да пътува, да се лекува и уж утре да оправим документи и да го прехвърлим ... тоя тиквеник му качил ремарке с 1,5 тона желязо за скрап на баир и счупил скоростната кутия. Закарал го в пункт за вторични и го дал с табелите. След година го видях случайно на едно място, викам къде са табелите - мрън мрън мрън ... дал ги с колата. Идеше ми да го нокаутирам с кроше, но можеше да го убия и предпочетох да търся начин да се оправя. Е намерих ... таратанци. Така виси. Взел 20 стотинки от две табели, а аз сега трябва да се ядосвам. След това дадох пак на доверие един мотор с данък 150 лв/година на приятел. Натрупаха се 1098,43 лв. и със зор го накарах да плати 500 от тях. Другите ми седят на главата. Аз съм неизряден данъчно предоверил се добронамерен човек, но от онзи ден си казах точка, край на приятелствата и ако ще се дава нещо, то няма да са недоклатени сделки. Спазвам закона и да се сърди който ще. Явно с добро и разбиране после те :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Andy ... то грешка след грешка :) Щом си я продал колата, ако си минал през нотариус с документите отиваш и я отписваш от данъчното и си готов. Това дали следващия собственик ще си я регистрира и оправи си е ногова работа не твоя... Ако нямаш въпросните документи значи не си я продал (или поне не легално) и можеш да я обивиш за открадната след като прилючат процедурите (да кажем 6 месеца или година) с изадените документи че такава кола няма пак си я отписваш :) За мотора пак същото... как ги продавате без да ги отписвате от данъчното най-малко... не ми е ястно... определено не е от незнаение :)

 

В случая на колегата обаче тая кола не е негова. В най-добрия случай след като изкара някой лев от железата й е добре да си запази номерата (задължително?)... ако собственика и си ги потърси, за да я бракува в КАТ. Или ако са окаже по някакви измислени неведоми пътища, че той е собственик да си я бракува той... което мен много ме съмнява да се случи. Както писах колата не е негова според горенаписаното... няма какво да търсят за нея.. нито си я регистрирал в данъчното нито имаш повод да я регистрираш, ако случайно се стигне до там вече е късно така или иначе. Най-вероятно ощ се води на името на стария собственик защото той с горепосочените документи не може да я отпише. Ако си потърси колата пък е друг въпрос... било то и като открадната :)

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно за това желанието ми е да изчистим нещата.

За пред закона ясно, но на практика тези данъци би трябвало аз да ги платя на човека.

 

Другото е че без данъци нито можем да прехвърлим колата, нито той може да я бракува.

 

При всички положения номерата трябва да се запазят.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ц,ц,ц, злоупотреба с лични данни :icon_thumbup:

Разкриване на данъчно-осигурителна информация. Глоба до 20к и дисциплинарно наказание :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Офф, добре. Прати ми това егн да видя какво мога да направя...

 

Благодаря, но не ми се ще да те вкарвам в беля.

Писах му през една социална руска мрежа, където видях, че влиза през няколко седмици.

Ако прочете добре, ако не здраве да е.

 

Колегата беше прав, че твърде много се тревожа за автомобил, който не е дори мой ... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, но не ми се ще да те вкарвам в беля.

Писах му през една социална руска мрежа, където видях, че влиза през няколко седмици.

Ако прочете добре, ако не здраве да е.

 

Колегата беше прав, че твърде много се тревожа за автомобил, който не е дори мой ... :D

 

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
Абе хората пари дават за да нямат кола на тяхно име,ти..... ама много си честен нещо.Смъквай и номерата и я карай на скрап,след някоя и друга година,ако се върне в БГ тоя,сам ще те затърси http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/smile.gif.
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...