Премини към съдържание

Едно по-различно мнение за дом Българка


Vanjo

Препоръчано мнение

Колеги, приятели, съфорумци...

Отдавна ме терзаят разни мисли, които много ми се иска да споделя с всички вас.

Предварително ще заявя, че не се стремя да променя нещата в последния момент, нито да предизвикам излишни спорове и т.н. и т.н....Просто сега е зима, навън е студено, стоим си повече в къщи и поради това може да отделим малко време и да си похортуваме по тези въпроси.

И преди да изложа моето си, предварително ще поискам извинение, ако всичко, което ще напиша по-долу, вече е обсъждано и пр. / в такъв случай, моля модератор или админ да ми даде линк към миналата тема и после да изтрие поста ми и новата тема/.

 

Та ето какво ме вълнува:

Доста години събираме по някой лев ,за да зарадваме колкото можем децата в дома. Така ще бъде и занапред. Но, мисля си – дали ги харчим успешно-в смисъл: дали закупуването на храна , хигиенни и перилни препарати са най-добрият вариант??? Знам,че необходимоста се съгласува с директорката на дома, но...

Но, подред...

 

1. Значи ли, че по принцип децата не се хранят нормално , че не се спазва определен порцион, за който държавата отпуска някакви средства ?

2. За колко време ще стигнат нашите продукти ? Ами като свършат ?

3. Децата усещат ли реално помоща ни – дали им казват например: „...днес за обяд имате малко повече месо в супата, защото от Митсубиши помогнаха...”

4. Същото се отнася и за перилните и хигиенни препарати – отпускат ли се от хазната , или децата стоят мръсни, не си мият зъбите поради липса на паста за зъби , а дрехите им се перат веднъж на 30-40 дни?

5. Как стои РЕАЛНО въпроса с отчетността /знам, че всичко се зачислява с протоколи, после се изписва и пр/. Но аз акцентирах върху думата “РЕАЛНО” – всички знаем какво се шири навсякъде в България. А всичко, което ние купуваме, може да послужи не само за децата...

 

Та моите основни мисли са:

- Децата усещат ли осезаемо и напълно /и то не еднократно/, че тези продукти отиват в техните стомахчета ?

- Усещат ли че се мият с нашите сапуни, че им перат бельото с нашите препарати ?

- Всичко ли отива САМО за тях ?

 

Какво мисля за по-нататък:

- Дали не е по-добре, ако купуваме неща, които са пряко и единствено за всяко едно дете , или неща, които се ползват пряко и единствено от децата /например по един хубав анцунг, или по едно топло и удобно поларено яке, с инициалите на клуба ни и марката :mitsu-smiley: , а защо не и с името на всяко дете-сиреч, и те да са „членове” на клуба на :mitsu-smiley: , или нещо друго/

 

- Ако не приемем вариант с дрехи, може да им се закупят топки, ракети, защо не и тенис маса и пр.

 

- А можи и да заплащаме няколко пъти в годината горивото и някои по-символични разходи на куклен театър, на циркова трупа, на друго детско шоу

 

Дали има смисъл да поразсъждаваме по тези мои варианти ???

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе Ваньо прав си,не се знае дали не си заделят по нещо лелките,но има и една друга истина-"Гладна мечка хоро не играе",не че няма да се кефят на играчките и топките и уредите за веселба,ама са деца,трябва да се хранят правилно,доколкото може,не сме още толкова бяла държава,че да мислим за екстрите. Това с анцузите е хубаво,ама нали знаеш колко бързо растат на тия години,иначе идеята е добра,да не се купува само храна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В поста ти има много истина, особено като гледам какво става в цялата ни скапана държава...

И, затова смятам, че сме безсилни. Всичко зависи от ЧОВЕКА - ако пипат от храната и санитарните материали - ще дръпнат и дрехите, и играчките. Не можем да контролираме нищо. И защото нямаме право, и защого е обидно...

30 години се храних на порцион - предостатъчен, но на теория. Изхранвахме и още 3-4 семейства - и на капитана, и на домакина, и на камериера, и на готвача. Не искам да разказвам на какви чудесии съм се нагледал. И 30 години никой не можа да реши проблема. И сега продължава да е така...

 

Че така... От хората зависи... Да се надяваме...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тези въпроси съм сигурен,че всеки си ги задава.Първо преодолява мисълта за собствения си недоимък,после се двууми дали и за кого да е помощта,накрая се пита колко е кпд-то.И аз минах по този ред мисли.Ще доставя почистващи препарати--много примамлив за всяко домакинство продукт.http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/biggrin.gif За себе си реших,аз правя каквото смятам за правилно и по силите ми,пък нататък Господ да накаже крадците,посегнали на детските подаръци!Двама мои приятели ми отказаха съдействие,отвратени от такива деяния в домове за деца,защото аз гарантирам с името си за почтенността на начинанието,но до входа на дома.Та, за себе си съм наясно какви са възможностите,пък каквото стане.Няма как да се влияе на отчетността след като си тръгнем.Приемам,че това,което правя,го правя от сърце,пък всеки със съвестта си!Утре,ако успея да говоря в Медикс,ще кажа конкретно какъв ще е моят принос в начинанието.http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_peace.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...Двама мои приятели ми отказаха съдействие,отвратени от такива деяния в домове за деца,защото аз гарантирам с името си за почтенността на начинанието,но до входа на дома.Та, за себе си съм наясно какви са възможностите,пък каквото стане.Няма как да се влияе на отчетността след като си тръгнем.Приемам,че това,което правя,го правя от сърце,пък всеки със съвестта си!...

Колеги, това което се случва в дом Българка, според мен е достойно за поклон! Това което форума прави за дома по-точно. Понеже темата е за "по-различни мнения" и въпроси (поне аз така я разбирам), да попитам: Защо точно този дом се е превърнал в обект на вашата/нашата благотворителност? (Аз още не съм участвал в инициативата). Понеже никъде не се споменава, а ми е интересно... Или ако трябва да перафразирам - на случаен принцип ли е бил избран (говоря за началото, защото с годините се е превърнало в традиция, от която нямаш право да лишаваш детските сърца), или... на друг принцип?

А относно злоупотребите - мда, има ги! По принцип говоря. Аз веднъж участвах в едно начинание (пак за дом беше, но не помня кой) - издадохме стари дрешки. Спряхме с колата пред портата, една жена си подаде носа, взе ги и без едно "Благодаря" си врътна дебелия г. и обратно... ни разписка, ни нищо... Не знам каква злоупотреба може да се направи с дрехи за малки дечица, но... може пък да е станала сутринта накриво :)

Кофти е, през колкото повече инстанции минава тази благотворителност, толкова по-голям е шанса да не стигне до нейния адресант :(. Затова аз лично предпочитам да помагам пряко - клошари, разни други хора и т.н. без посредници... И все пак, това всеки го прави надявам се, но когато говорим за организирана кампания, нещата стоят друго яче :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами Архитекте, трябва да се разровиш из архивите и да прочетеш вехти теми. Макар, че кой дом сме избрали няма никакво значение, важното е че започнахме едно добро дело, и достигнахме най-важната цел, това което правим да не е само за един път.

На кратко: Мисля, че беше края на 2007-а година, когато излъчиха репортажа на журналистката, за изоставените деца в с. Могилено. Имаше една тема (не я намирам) с призив за пращане на смс, като помощ....Доста хора бяха скептични към смс-те, и след дълга дискусия се стигна до общото желание на доста хора да се направи нещо и се появи тази анкета. От там нещата се получиха и се стигна до първото събитие, което стана традиция :rulez: Ето ти и архивни кадри от първото мероприятие :link:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Понеже живеем в България , всеки е наясно с нещата тук и малко или много се е сблъсквал с дребни душици, въпроси от този род съм сигурен, че са минавали през главата на всички. Но това е до самосъзнание на конкретните хора работещи в дома. И понеже съм сигурен, че не взимат някакви главозамайващи заплати остава волята и самосъзнанието да не щипнеш нещо от склада, когато нямаш възможност да си го купиш. Дали такива неща се случват няма как да се разбере. Осланяме се на чисто доверие, което в днешно време е все по трудно да имаш като качество. Доверие трудно се печели и лесно се губи.

 

P.S Идеята ми за писането беше друга, подкрепям мнението на Ваньо, понеже имаме възможност (в лицето на колегата Mmotors) и готови модели възможно ли е тази година да се подари по една фланелка с логото на клуба, би било готино всеки малчуган да има по една тениска брандирана с любимата марка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Понеже живеем в България , всеки е наясно с нещата тук и малко или много се е сблъсквал с дребни душици, въпроси от този род съм сигурен, че са минавали през главата на всички. Но това е до самосъзнание на конкретните хора работещи в дома. И понеже съм сигурен, че не взимат някакви главозамайващи заплати остава волята и самосъзнанието да не щипнеш нещо от склада, когато нямаш възможност да си го купиш. Дали такива неща се случват няма как да се разбере. Осланяме се на чисто доверие, което в днешно време е все по трудно да имаш като качество. Доверие трудно се печели и лесно се губи.

 

P.S Идеята ми за писането беше друга, подкрепям мнението на Ваньо, понеже имаме възможност (в лицето на колегата Mmotors) и готови модели възможно ли е тази година да се подари по една фланелка с логото на клуба, би било готино всеки малчуган да има по една тениска брандирана с любимата марка.

 

За онлайн-участниците от разстояние в тези мероприятия (аз съм участвал два пъти) е имало и съмнение, признавам си, дали средствата дарени за дома са добре разделени от средствата за винце, ракийка и салатка. Дори един лев / евро да са кривнали от пътя, е грозно. В една сметка са, все пак. Коментирам това само заради аналогията, не за дискусия на тема отчетност. Разбира се, разчита се на съвестта на хората!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Другия вариант е да закупените продукти да се доставят всеки месец на "порции" и така като има по-малко,уж по-трудно да се открадне,но тук пак се опира до лакомията и до възпитанието на българина.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Андрей, не знам какво имаш предвид като казваш "средствата за винце, ракийка и салатка", но ти гарантирам, че това перо всеки си го вади от джоба, всички пари, които сме събрали, отиват за дома!

Аз вадя пари, събирам дрехи и играчки и ги дарявам...от там нататък какво се случва не знам, разчитам на съвестта на персонала, ако има нещо накриво......Бог гледа и съди.

 

понеже имаме възможност (в лицето на колегата Mmotors) и готови модели възможно ли е тази година да се подари по една фланелка с логото на клуба, би било готино всеки малчуган да има по една тениска брандирана с любимата марка.

 

Това наистина би било страхотно, само че фабриката няма готови размери за деца...всичко е по индивидуална поръчка...пък и трудно биха се събрали точните мерки на толкова деца

Редактирано от mmotors
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Приятели, опасявам се да не започне по-сериозно "залитане" по един от споменатите от мен въпроси - този за евентуални злоупотреби с продукти и препарати... Целта на целият ми пост не беше в тази посока - споменах злоупотребите само като една брънка от всичко...

 

Целта ми беше по-скоро да се замислим за такъв вариант, който ще даде ЛИЧНО на всяко дете нещо от нас. Защото, колкото и да се налива в продукти , препарати и пр., децата не го усещат ОСЕЗАЕМО.

Колкото до различните размери на дрехите /якетата/ - както при възрастните има няколко размера, така е и при децата - не виждам проблем да се ушие нещо по поръчка.

 

Радвам се, че не сте безпричастни и реагирате по повдигнатите от мен въпроси.И това ми вдъхва увереност, че ще намерим още по-добри варианти да зарадваме дечурлигата :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Андрей, не знам какво имаш предвид като казваш "средствата за винце, ракийка и салатка", но ти гарантирам, че това перо всеки си го вади от джоба, всички пари, които сме събрали, отиват за дома!

Аз вадя пари, събирам дрехи и играчки и ги дарявам...от там нататък какво се случва не знам, разчитам на съвестта на персонала, ако има нещо накриво......Бог гледа и съди.

 

 

OK! Това имах предвид - еднакви идиотски въпроси възникват, когато няма информация и видимост. Както каза, който иска помага, оттам нататък няма смисъл от съмнения.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Въпроси и съмнения винаги има, но аз съм на мнение, че от нещата, които се носят от клуба, дори и да се взима от тях(което се надявам да не се случва).. до децата със сигурност стигат от нещата. Което си е много по-добре от нищо. А за индивидуалните неща за децата.. мога да ви кажа със сигурност, че те няма да забравят това - :mitsu-smiley: Както и колегие успели да идат при тях, няма да забравят радостта им.. когато ни посрещаха. Мисля, че всяко едно посещение(нямам впредвид само от нас, а като цяло) им носи радост и надежда, че не са напълно изоставени, че някъде има добри хора..

Иначе за индивидуални подаръци, всяко дете би се зарадвало на личен подарък, но нещата май ще са малко сложни по празниците, защото тогава не всички деца са в дома и вероятността да се изпусне някое е по-голяма. Относно дрешки с имената, ще е малко кофти, защото ако приемат нови деца, те ще са без такива. За сега май ще е по-добре да се придържаме към по-общи неща, като игри/играчки..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Питах във фирмата, могат да шият детски дрехи. Проблема е в номерацията. Най - добрия вариант е да се вземат мерки от децата и да им се ушият, дали поларчета, дали тениски, туй е отделен въпрос. До края на годината е изключено да се изпълни подобна поръчка.

Добре би било, ако се правят дрешки, да се дадат лично на всяко дете, знаете, хубави са нещата и биха представлявали интерес за персонала, колкото и гадно да звучи :icon_blush:

Редактирано от mmotors
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да обясня.

Както е казал Емо - започна се покрай някаква смс кампания. Тогава решихме да си "намерим" дом, да се излезе от анонимност и да ходим при децата. Разбира се, всички въпроси, които засягате - сме си ги задавали още в началото. И не мина без проучване. Майка ми работи дълги години в сферата на социалните грижи и домове, помолих я да ни насочи към нейна колежка, която да е свястна. Пък и се познаваме вече и мисля, че колегите, които са имали контакт с г-жа Йонкова са останали с добри впечатления.

 

Относно това за какво да се разходват средствата - нали не си мислите, че като ходим при тях - не носим играчки? Винаги. Какво е да идеш при децата без играчки? Няма как. Идеята ни винаги е била да търсим баланса. Хем да ги зарадваме, хем да бъдем полезни.

 

Дали децата разбират, че сме им помогнали? Обзалагам се. Всичко става пред тях, дори ни помагат с разтоварването, пренасянето и т.н. Всеки път е така.

 

Относно разходването и отчетността - понеже на всяко барбекю с децата аз съм на скарата - ГАРАНТИРАМ, че едно кюфте не е изядено от нас. Колегите винаги си носят отделно храна. За напитки - да не говорим. На всяко посещение се изготвя протокол, прилагат се копия от фактури, това е храна, колеги, не можеш да внесеш какво да е в детски дом, нали ще ги вдигнат на балон от ХЕИ..... Казвам ви го от опит, защото от едно чуждестранно дарение се наложи да превеждам сертификатите за храната от Англия и се замотах почти седмица, но докато не ми ги одобриха по мейл - не тръгнах с буса.

 

Съмнения - какво да ви кажа.... Дори да има, мисля, че сме направили всичко, което зависи от нас. И сме се постарали да проучим; водим отчетност до стотинка; спазваме всички законови изисквания за храни и т.н..... Пък ако някой краде от децата - то евентуално може да се случи след като ние предадем дарението. Нито можем да го контролираме това, нито пък си струва да спрем с добрата си инициатива.

 

Началникът отгоре гледа.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Приятели, опасявам се да не започне по-сериозно "залитане" по един от споменатите от мен въпроси - този за евентуални злоупотреби с продукти и препарати... Целта на целият ми пост не беше в тази посока - споменах злоупотребите само като една брънка от всичко...

 

М-дааа...

Опасенията ми се оправдаха почти напълно :icon_hmm:

"Залитанията" са почти на 100 % ...

 

Жалко, не ме разбрахте :icon_crying:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че точно това имаше в предвид "Vanjo", поне така аз разбрах поста му.

И аз така го разбрах. Никой не се е усъмнил в колеги! Аз никога не съм. :icon_bye: :first: :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

М-дааа...

Опасенията ми се оправдаха почти напълно :icon_hmm:

"Залитанията" са почти на 100 % ...

 

Жалко, не ме разбрахте :icon_crying:

 

"Ваньо кажи си, ............... те ще те разберат!"

 

Бате,голям си! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_clap.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че точно това имаше в предвид "Vanjo", поне така аз разбрах поста му.

Разбира се, всички въпроси, които засягате - сме си ги задавали още в началото. И не мина без проучване. Майка ми работи дълги години в сферата на социалните грижи и домове, помолих я да ни насочи към нейна колежка, която да е свястна. Пък и се познаваме вече и мисля, че колегите, които са имали контакт с г-жа Йонкова са останали с добри впечатления.

 

 

П.П. Аз се доверявам на майка си.... Толкова съм се грижил за нейния дом безкористно и без стотинка насреща, познавам всеотдайността й - та затова.....

 

П.П. 1 - Предложения?

 

П.П. 2 - Някакви конкретни действия?

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

..............

Колеги, никой не ви кара насила. Ако не ви харесва инициативата - не се и включвайте. Не ни вкарвайте горчилка в добрите намерения. Оставете ни да им се насладим... Оставете ни на мира, да отидем при децата и да си се порадваме. Намерете си дом, помагайте му по какъвто си искате начин - ваша си работа.

Не знам дали това мнение е породено от моето питане в началото, дано не е... И не знам, дано не съм останал криво разбран. Аз просто от любопитство попитах защо помагате именно на този дом - изясни ми се. И разбира се, няма никакво значение кой дом сте избрали, има значение да подържате традицията. Не исках да създавам напрежение и двусмислици, нито да търся от някой сметка, нито да търся отчет за средства или да намеквам за спекулации и т.н. Просто хубаво беше (понеже кампанията стана доста голяма) да се изясни първоначалния замисъл и произход, а аз съм отскоро и не знам предисторията...

И още в първия си пост казах, че това което правите, е достойно за уважение и много благородно!

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали това мнение е породено от моето питане в началото, дано не е... И не знам, дано не съм останал криво разбран. Аз просто от любопитство попитах защо помагате именно на този дом - изясни ми се. Не исках да създавам напрежение и двусмислици, нито да търся от някой сметка, нито да търся отчет за средства и т.н. Просто хубаво беше (понеже кампанията стана доста голяма) да се изясни първоначалния замисъл и произход, а аз съм отскоро и не знам предисторията...

И още в първия си пост казах, че това което правите, е достойно за уважение и много благородно!

В никакъв случай! Спокойно!

Мога да разказвам надълго и широко за добрините, които сме сторили за дома. И тези теми ни тровят нервите всеки път.... Аз се извинявам, ако съм прозвучал грубо, но това се повтаря всяка година. Правили сме им барбекюта с дискотеки; хора и ръченици по поляните.... За всяка НГ от няколко години насам сме там... Освен дарения от нас сме им осигурявали и други - почти 2 тона храни им закарахме от дарение на Ротъри клуб Англия...... Лишавали сме семействата си от наше присъствие (някой), а други сме водили децата си там всеки път (синът ми беше на 3 месеца, когато бяхме там).....

 

Г-н Архитект, Вие се поинтересувахте как е започнало всичко. Това Ви прави чест! Не забелязах съмнения в думите Ви и се опитах да разясня. За мен ще бде чест да се срещнем там, да се запознаем, на място ще придобиете най-ясна предства защо го правим. Разбира се, не е задължително, просто няма как да се почувства от разстояние, по снимки, по разкази от присъствали герои.....

 

Децата ни познават и ни се радват.... на нас ни е хем хубаво, хем тъжно. Хубаво ни е, че им доставяме радост, тъжно ни е, че е 1-2 пъти в годината.... Хем ни е драго, че ни се радват; хем ни е мъчно, не можем да бъдем по-често там.... Не е лесно. Но сме си го решили и го правим. Така сме решили - така го правим. Включват се нови хора в инициативата - чета и им свалям шапка! Сродни души! Прекрасно! И за нас, като хора, че има надежда и не сме изгубен вид; и за децата, че ще се намери още нещичко, с което да им помогнем..... И мине се не мине - тема със съмнения и постове, как едва ли не парите ги изпиваме (или поне половината)

 

Мамка му! Та кампаниите са събирали 2-3 000 лв в добрите си години, а ако се сметне горивото на присъствалите - може и да надхвърли тази сума (в добрите години). Та ние сме дали по някой лев и сме събрали каквото сме събрали, пък сме се качили по колите си и сме дали и още 100 лв за бензин, за да сме с тях. Защото така го разбираме. Защото така те не се чувстват толкова сами. Зщото ни очакват, колкото и жестоко да е това.... Но знаят, че ни има.

 

 

А как ни се радват....

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз само да попитам, дека са ни модераторите ? :icon_hmm:

Кампанията за тази година вече започна, част от покупките са направени вече, до 30-ти няма как да се промени предмета на дарението, който вече сме набелязали, тъй че темата е абсолютна ненужна ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз само да попитам, дека са ни модераторите ? :icon_hmm:

Кампанията за тази година вече започна, част от покупките са направени вече, до 30-ти няма как да се промени предмета на дарението, който вече сме набелязали, тъй че темата е абсолютна ненужна ..

 

Темата на Ваньо е въз основа на това, дали даренията от клуба достигат до децата или част от това изчезва след като се остави в дома и си тръгнем. Поне така го разбрах аз.

Предполагам много от новите колеги незапознати с тази инициатива се питат същото и тук е мястото, хората които са запознати по-добре с нещата да обяснят.

 

- Изчиствам темата от някои мнения или част от постовете. За да я държим в някакви граници -

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Връщам темата, защото смятам, че може да е полезна.

Можем да обсъждаме добри идеи за бъдещите срещи с децата - за настоящата е късно за промени.

 

Обаче заявявам: няма да търпя махленски разпри в настоящата тема!

Усетя ли наченки на заформяща се драма между потребители - край с темата!

Големи и разумни хора сте - дръжте се, като такива!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...