Премини към съдържание

Подходящ размер гуми за Галант през зимата


наката

Препоръчано мнение

Здравейте, колеги. От известно време изследвам един въпрос, но до момента не можах да срещна отговор на него. Иде реч за размера на гумите през зимата и в частност - тези за Галанта. Както ни е известно, от завода-призводител препоръчват размер 195/... От друга страна, старо неписано шофьорско правило гласи, че е по-добре зимно време да се кара с един размер по-тесни гуми, в случая 185/... При предната ми кола имах същата дилема, но се реших и сложих гуми с по-малкия. Тогава започнах да усещам, че колата не стъпва добре на пътя, особено при по-високи скорости (е, от порядъка на 120-140, с повече зимата не карам). Не, че беше нестабилна, но някак не усещах необходимото сцепление с пътната настилка (без сняг), при все, че и четирите гуми бяха чисто нови Нокиан. Предполагам, че е от по-тесния размер на гумите. Само да отбележа, че не съм имал проблеми с придвижването дори при силно заснежен път.

И точно тук ми е чуденката: дали по-малкият размер е подходящ за кола от класа и с габаритите на Галанта. Ще се раздвам колеги, имащи опит с карането на Галант с по-малкия размер, да сподели впечатления от поведението на колата през зимата.

Предварително благодаря и поздрави.

:mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че ще използвам темата на колегата, но и аз се чудих каква е разликата между 195/60 и 195/65 гуми. Ако не се лъжа в упътването на колата си пише 195/60 но не е ли по-добре да са на 65 имайки в предвид българските пътища?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Преди седмица и аз бях изправен пред тази дилема. Хора разни ми казват 185 та 185, в книжката пише обаче 195 и такива и сложих 195/65 Р15 Ултра Грип 7+, с тях колата добре се държи и не се усеща нестабилност при по- високи скорости.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гумите са 195/60/15 за зимни, това са дадените за Галант гуми. Разликата между 195/60 и 195/65 е 5% повече височина за вторите, което е равно на 0.975 cm повече.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гумите са 195/60/15 за зимни, това са дадените за Галант гуми. Разликата между 195/60 и 195/65 е 5% повече височина за вторите, което е равно на 0.975 cm повече.

Разликата е 1,9 см. в повече в диаметър.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А какви бихте ме посъветвали да сложа на Галант със 16' за зимна гума , и каква дават производителите? Благодаря предварително.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А какви бихте ме посъветвали да сложа на Галант със 16' за зимна гума , и каква дават производителите? Благодаря предварително.

Производителите дават 195/65/R14 или 195/60/R15, а при 16" и 7J мисля, че размера е 205/50/R16

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Лятото 17-ка или даже 21-ца, но зимата 15-ка задължително и то 195/60 или 65, все тая!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Производителите дават 195/65/R14 или 195/60/R15, а при 16" и 7J мисля, че размера е 205/50/R16

Аз карам на 16 цола 205/55, но летни гуми. Засичана е с електронен километраж и GPS - няма отклонение от километража. От мен са допълнителните близо сантиметър именно заради комфорта.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Преди седмица и аз бях изправен пред тази дилема. Хора разни ми казват 185 та 185, в книжката пише обаче 195 и такива и сложих 195/65 Р15 Ултра Грип 7+, с тях колата добре се държи и не се усеща нестабилност при по- високи скорости.

 

Колега, да не си ми откраднал гумите, а :) Явно караме с абсолютно еднакви.

 

А иначе, относно питането - не случайно в книжката на Галант са ти написали размер за летни и размер за зимни! Ако обърнеш внимание, размерът за летните е посочен с по-широк профил. Тоест - съвета да си взимаш по-тънки гуми вече е реализиран от самия производител, смъквайки на 195! Така че - това е твоят размер... не се чуди! 185 няма да стъпва стабилно на пътя...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...