Премини към съдържание
Моля всички потребители да си сменят паролите поради спам във форума!

Местенца за разходка с коли около София в радиус 100 км.


Препоръчано мнение

Здравейте,

 

 

Идеята ми е тук да съберем нещо като база данни с кратко описание на приятни местенца за разходка около София в радиус от 100 км., и предлагам информацията да се структурира за нагледност по следния начин:

 

 

Място: Описваме самото място (GPS координати ако има е добре или поне линк към карта)

Маршрут: Описваме достатъчно подробно как се стига с кола до мястото, така че на всеки да му стане ясно. Варианти на маршрута ако има. Разстояние в км.

Описание:

1. Какво може да се прави там - например разходки, риболов, пещери, басейни, езера, полянки за излежаване, може ли да се пали огън, интересни природни и други забележителности, музей и т.н.;

2. Става ли за преспиване или е подходящо за еднодневна екскурзия - има ли и какви са условията - хотели, квартири, условия за палатка и т.н. и за колко човека;

3. За какви групи е подходящо и специално за семейства с деца и т.н.;

4. Необходима ли е някаква допълнителна екипировка - фенери, спални чували, палатки, въдици, подходящи обувки ...

5. Всичко останало което може да е полезно.

 

Ето няколко местенца от мен:

 

Място: Язовир Безден, Latitude: 42.8802410° Longitude: 23.0946350°, http://www.hvanah.com/gmap.php?lid=49

Маршрут: Бул Европа - излиза се на разклона за Сливница и второто отклонение на ляво. Намира се на 28.457 km от София

Описание:

1. Приятно за разходка, място за любители на риболова. Има кръчмичка, с не особено богато меню, но става.

2. Подходящо за еднодневна екскурзия

3. Подходящо за всякакви групи

4. За рибарите - въдици :)

5. Има и още 2 малки язовира наблизо - виждат се на картата

 

 

Място: Водопадът "Скакля", Водопадът "Скакля" се намира на едноименната река, спуска водите си в източната част на планината Понор, близо до Гара Бов. Дъното на долината на река Скакля се затваря от внушителен подковообразен варовиков венец висок 120 м. От него скачат водите на водопада в трикаскадно разположени скока, най-високият от които е около 85 метра. Долината на водопада е заета от Заселски ливади. Малко по на север се намира скалата "Злио камик". По стръмните варовикови стени е прокарана пътека, получила названието "Вазова пътека". Тук Иван Вазов пише своя прочут разказ "Дядо Йоцо гледа". Latitude: 43,014531 Longitude: 23,204536, http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%...%91%D0%BE%D0%B2

Маршрут: Тръгва се по Искърското дефиле, паркира се при гара Бов и от там пеша. Продължава се напред по асфалтовия път и съвсем скоро се хваща пътеката на ляво. Няма как да се сбърка.

Описание:

1. Втория по височина водопад в България

2. Подходящо за еднодневна екскурзия. Виждам че има и възможност за преспиване в "Хотела на Руси", но не съм го пробвал. Има снимки в Google Earth.

3. Подходящо за всякакви групи склонни да походят 40-50 мин пеша. Само за много малки деца може да е трудно. За бебета не е подходящо.

4. Удобни обувки е добре да има.

5. Наблизо е Лакатник, мястото е добре известно.

 

 

Надявам се да ви хареса идеята и да направим един добър списък от местенца, където да се срещаме по-честичко :)

 

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Нямаше ме известно време иии... съм впечатлен от броя отговори :)

 

Наистина ли никой не иска да сподели къде ходи покрай София? Аз се бях наточил да дам още 10-на местенца..., но ако няма интерес да не го правя?

 

Поздрави

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В събота ходихме с приятелката ми на манастир "Седемте Престола". Пътят е невероятно живописен, а самото място е просто райско :) Манастирът е малък, но прекрасно поддържан.

 

Маршрут: През Надежда и Илиянци, към Нови Искър, Своге, Лакатник и след Лакатник малко след тунела има отбивка надясно през жп прелез и 10 км по тесен, но добре асфалтиран път до манастира. Около 80 км от София.

 

Подходящо е за семейна еднодневна екскурзия, пикник, религиозно поклонение и т.н. Ние си прекарахме страхотно!

 

За нощувки и такива неща не сме питали. Но има готино кръчме! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Хм.... Не я бях срещал темата.... То затова и настоявах да се отделят и пътешествията при срещите....

Макар, че повечето ми пътувания са над 100 км настрани, но веднага ще се включа - за ппланинарите.

Маршрут:

София-през Бистрица - Сапарева Баня - Рилски езера. Не съм пътувал скоро натам, преди година-две пътят беше доста приличен, ненатоварен и изключително живописен. Над Сапарева баня разбрах, че са разширили пътя до х. Пионерска. Оттам вариантите са два:

1.Варварски - качване нагоре с джипки УАЗ

2.Нормален - пеш, като най-лекият маршрут е към х. Ловна. Ако сте с една идея по-висока кола (с моята става) - може да идете за по-удобно до Ловна с нея. Пътят е почвен, но много добър (здрав макадам) Колата може да оставите на хижата, чай, след това нагоре! Обиколката на седемте езера може да се направи за 6-8 часа, в зависимост от подготовката и състава на групата. Прекрасно е, но не е за този сезон. Сега вече е за сериозни планинари.

Вариант е да се остане с нощувка на хижата. И то е препоръчително, но трябва да се внимава с натоварванията предната вечер. Иначе е винаги много добре преди сериозни денивелации да се остава първата нощ да се нощува нависоко, та да може организмът да свикне с налягането.

Екипировка - в Планината винаги трябва да се очакват изненади, Задължително е да се следи прогнозата за времето и да се ходи или с човек, който познава маршрута и е опитен. Задължително е да се носи поне яке, сериозни обувки, вода и храна. На хижите горе има за ядене и пиене, всичко. х. Ловна беше в процес на реконструкция, строяха руска баня, учтиви хижари (хижарката чакаше трето бебе и беше супер отзивчива и позитивна личност!)

За предпочитане е да се избягва Август. Тогава там е пълно с хора от бялото братство (моля ви, не тълкувайте думите ми, като религиозни изказвания, просто тогава има повече хора там, отколкото в София) Май и юни не са толкова стабилни като метеорологични условия, според мен най-доброто време е септември-октомври, но внимавайте с прогнозите. Мястото е цивилизовано, през целият маршрут има обхват. Хижите по Рила лятото са пълни, така че опция ви е палатката. Не се изкушавайте да хвърлите въдици, ако ви хванат става страшно! Отивате на съд.

Ще си помисля и ще пиша още в темата

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Темата е много добра и лично аз се радвам, че си се сетил да я пуснеш, колега!

Относно Рилските езера - х.Рилски езера е под всякаква критика убслужването; х. Скакавица - имайте в предвид, че има 1-2 стаи с по - малко от 8 легла...На които няма и чаршафи. Иначе никой не трябва да пропуска възможността да иде до езерата!

Ако тръгнеш от 9 от Пионерска, за 1 час (максимум) си пеша до скакавица, от там по зимният път обикаляш всичките и се връщаш през летният път. Който отиде до там, да не пропуска Скакавишкият водопад! Уникален е! И цялата местност е невероятна и зарежда с много енергия!(за предпочитане е екскурзията да е лятото, без 1-15 август), за два дни; Не се препоръчва за деца под 5-6 год., но пак да се има в предвид, че децата трябва да са сикнали с натоварване, т.е. не е точно най - доброто преживяване за тях, ако не харесват природата. + това, в предвид, колко от децата са привърженици на излети, разходки, природа и вс. друго което е извън стаята и не е свързано с интернет.... :(. Но такова е времето.

Жалко само, че съсипват местността с този лифт....наистина се губи романтиката и енергията на мястото.

Има много добра х. в района - Гюндера.(то е по скоро хотелче), с добра кухня(поне беше до преди една година);

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 месеца ...

Ние често ходим на минералния плаж във Варвара (обл. Пазарджик). От София е на стотина километра.

 

Има три минерални басейна с топла вода, работят денонощно и целогодишно. Около басейните са изградени бунгала, има ресторантче, полянки. Всичко е заградено. Много удобно за семейства с деца. Басейните също са изключително подходящи за деца, има отделно детски басейн с дълбочина 50 см. Малката ми щерка я къпем там от двумесечна. Голямо бунгало е 70 лв., малко - 50 лв. Във всяко има баня и тоалетна. Ресторантчето е прилично, работи до късно. Имат огромна поляна, която е подходяща за всякакъв вид подвижни игри. А нощното къпане съвсем не е за подценяване. :rolleyes:

 

Добре е да си правите резервации поне седмица преди датата, иначе може и да няма места.

Сайтът на минералния плаж http://www.aquapark-varvara.com/

Инфо за Варвара, вкл. и координати http://bg.wikipedia.org/wiki/Варвара_(Област_Пазарджик)

 

Когато влезете във Варвара, следвайте табелите МОТЕЛ, а ако питате местните жители - търсете минералния плаж и бунгалата, като питахме първия път за аквапарк, казваха, че такова нещо няма.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В най-скоро време мисля да отида до Трънското ждрело по предложение на познати. Ждрелото е от 100-те национални туристически обекта, има еко пътеки, удобно за пикник, барбекю, риболов...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ние често ходим на минералния плаж във Варвара (обл. Пазарджик). От София е на стотина километра.

 

Има три минерални басейна с топла вода, работят денонощно и целогодишно. Около басейните са изградени бунгала, има ресторантче, полянки. Всичко е заградено. Много удобно за семейства с деца. Басейните също са изключително подходящи за деца, има отделно детски басейн с дълбочина 50 см. Малката ми щерка я къпем там от двумесечна. Голямо бунгало е 70 лв., малко - 50 лв. Във всяко има баня и тоалетна. Ресторантчето е прилично, работи до късно. Имат огромна поляна, която е подходяща за всякакъв вид подвижни игри. А нощното къпане съвсем не е за подценяване. :rolleyes:

 

Добре е да си правите резервации поне седмица преди датата, иначе може и да няма места.

Сайтът на минералния плаж http://www.aquapark-varvara.com/

Инфо за Варвара, вкл. и координати http://bg.wikipedia.org/wiki/Варвара_(Област_Пазарджик)

 

Когато влезете във Варвара, следвайте табелите МОТЕЛ, а ако питате местните жители - търсете минералния плаж и бунгалата, като питахме първия път за аквапарк, казваха, че такова нещо няма.

 

Само едно уточнение от моя страна: големият басейн не работи целогодишно, другите два басейна си работят. Големият басейн работи само през лятото.

Ние също много обичаме това място и ходим често с една компанийка. И храната е много вкусна. Мисля че последния път (това беше февруари месец) говореха че ще вдигат цените, така че е добре да се пита какви са актуалните цени.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволе да ви спомена за едно местенце. Нарича се "Минкови бани"

Намира се на 5 км преди Вършец, когато се пътува от Берковица или се идва от пр.Петрохан.

Има хотелска част и бунгала, ресторант с голяма поляна, където да играят децата и естествено детски кът с къщичка, парзалка и др.

Разполага с 4 басейна, като единия е закрит и се намира в хотела, а другите са външни. Два от тях са с плитка част до 50 см за деца.

Пълнят се с минерална вода с температура 28 градуса. През Август в гората около комплекса е пълно с къпини.

Ако не сте чували скоро тишината - това е мястото.

На около 7 км се намира Клисурския манастир, който също има и хотелска част. В близост, т.е. преди манастира са намират развъдниците за пастърва на Сталин, но по известни са кебапчетата му.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз като имам време ходя или до Германския манастир или до Боснек. И двете са супер близо.

За германския манастир - завивате по околовръстното в посока Герман. Както карате напред - първата пряка наляво тръгва към вилна зона. На 50-100 метра отново се разклонява и пак се хващя наляво. Пътя върви успоредно на околовръстното и завива нагоре към планината и така се стига до манастира. По-нагоре покрай пътя има прекрасни полянки идеални за пикник. Напоследък обаче доста народ са го научили и често е пълно.

За Боснек - става дума за една рекичка която е между селата Боснек и Чуйпетлово. През Княжево, преди Перник се тръгва по магистралата Е79 и на около 15-км е отбивката за Боснек. Пътя минава през селото и има табела за Чуйпетлово. Продължавате по него. На около 2 км има вход за пещера Духлата, който обаче е затворен. Чувал съм, че наблизо има друг вход, но не съм го открил още. 2км-по нагоре се минава по едно малко мостче, и след него в ляво се пада малката рекичка , хубави полянки и скътани местенца за пикник. В реката има и раци. Лятно време водата си остава доста студена и е идеална за бирите. Проблема отново е , че е близо до Сф и доста хора го знаят, но ако хванете подходящ момет е супер.

Иначе за по-отдалечени места може много да се говори :)

Другото, което мога да споделя се намира в близост до Търново - язовир Негованка. Има прекрасна екопътека с дървени мостчета и нечовешки красиви гледки. Еменския каньон по който тече река Негованка и преди язовира водата се спуска по водопад Негованка. Докато не се види не може да се опише :) хубавото е , че екопътеката и мостчетата откриват невероятни гледки.

Мястото се намира между селата Михалци и Мусина. Излизайки от Михалци в посока Мусина , на около 3км в дясно се отбива по тесен асфалтов път, който стига до самата язовирна стена. Проблем са надвисналите храсти над пътя ... надрах си колата, иначе мястото не е за изпускане! Колата може и да се остави на една отбивка край пътя, където има дървени беседки и да се повърви 5 мин до язовира.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Другото, което мога да споделя се намира в близост до Търново - язовир Негованка. Има прекрасна екопътека с дървени мостчета и нечовешки красиви гледки. Еменския каньон по който тече река Негованка и преди язовира водата се спуска по водопад Негованка. Докато не се види не може да се опише :) хубавото е , че екопътеката и мостчетата откриват невероятни гледки.

Така е,такава красота трябва да се види,НО от сега до средата на септември е опасничко да се ходи там-пълно е с пепелянки.Трябва да се внимава много.

Спирам,че оспамих темата. :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Здравейте,темата много ми хареса и е интересна !Аз с приятелката ми ходим много често на едни поляни между Говедарци и Мальовица.Намират се на около 70 км от София и мястото е много спокойно и чисто засега!!!!!Кара се от Говедарци по посока Мальовица по главния път и се подминават едни рибарници от дясната страна и някъде след около 200метра има черен път вдясно по който можеш да стигнеш почти до реката!Мястото е перфектно за пикници ,излежаване,риболов и ТАБЛАА...Пазете го в тайна за да не стане лудница,както малко по-надолу в Бели Искър!!!Не съм включвал навигацията там, защото познавам района,но следващият път ще сваля координатите за ваше удобство!Ако видя там Мицки доста ще се зарадвам,ние ходим основно в неделя!!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,темата много ми хареса и е интересна !Аз с приятелката ми ходим много често на едни поляни между Говедарци и Мальовица.Намират се на около 70 км от София и мястото е много спокойно и чисто засега!!!!!Кара се от Говедарци по посока Мальовица по главния път и се подминават едни рибарници от дясната страна и някъде след около 200метра има черен път вдясно по който можеш да стигнеш почти до реката!Мястото е перфектно за пикници ,излежаване,риболов и ТАБЛАА...Пазете го в тайна за да не стане лудница,както малко по-надолу в Бели Искър!!!Не съм включвал навигацията там, защото познавам района,но следващият път ще сваля координатите за ваше удобство!Ако видя там Мицки доста ще се зарадвам,ние ходим основно в неделя!!

Да ,мястото е наистина хубаво там, а и е до самата река...........по нагоре до двата завоя има и нещо като хотелчета или по скоро са студия............не съм ги пробвал ,но от вън изглеждат доста добри.........и все пак доста хора го знаят това място.............

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да ,мястото е наистина хубаво там, а и е до самата река...........по нагоре до двата завоя има и нещо като хотелчета или по скоро са студия............не съм ги пробвал ,но от вън изглеждат доста добри.........и все пак доста хора го знаят това място.............

 

Едното от тях е базата на Министерството на финансите... :icon_dance: Мястото наистина е хубаво, спокойно и чисто. На 3 часа път от там пеша са Рилските езера.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едното от тях е базата на Министерството на финансите... :icon_dance: Мястото наистина е хубаво, спокойно и чисто. На 3 часа път от там пеша са Рилските езера.

Ами може, не знам какви бяха ,но са добри поне на външен вид..............И да ,Рилските езера са на около 3-4 часа път, от там съм минавал ,но и от към Сапарева баня също, но от та ме доста по далече - мисля че около 6 часа път са езерата и бая ходене пеш стана.............минавал съм го и с мотор този маршрут обаче ........... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато ходим в неделя има не повече от 5-6 коли ,което е около 20 души , а поляните са огромни и на 20 метра няма хора!През седмицата почти винаги си сам има мостче и може да се мине от другата страна на реката!Пламене ,мисля че говориш за по долните места където наистина е фраш.Днес ходих до Трънското ждрело(р.Ерма), хареса ми ,но е доста мръсно!!Иначе красиво.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато ходим в неделя има не повече от 5-6 коли ,което е около 20 души , а поляните са огромни и на 20 метра няма хора!През седмицата почти винаги си сам има мостче и може да се мине от другата страна на реката!Пламене ,мисля че говориш за по долните места където наистина е фраш.Днес ходих до Трънското ждрело(р.Ерма), хареса ми ,но е доста мръсно!!Иначе красиво.

Да ,май са долните места.............не съм много на "Ти" с природните кътчета и не ги знам все още термините ,кои са местностите, как се казват и т.н. но ми харесва всяко едно излизане сред природата и то с :mitsu-smiley: Галант......... :icon_thumbup: Аз съм любител на Родопите, но те не влизат в тази класация, иначе само мисълта ми че ще ходя там с Галанта , и ще посетя любимите ми места се превръща в онова "готино чуство" ........... :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да ,май са долните места.............не съм много на "Ти" с природните кътчета и не ги знам все още термините ,кои са местностите, как се казват и т.н. но ми харесва всяко едно излизане сред природата и то с :mitsu-smiley: Галант......... :icon_thumbup: Аз съм любител на Родопите, но те не влизат в тази класация, иначе само мисълта ми че ще ходя там с Галанта , и ще посетя любимите ми места се превръща в онова "готино чуство" ........... :icon_thumbup:
Един мой приятел е фен на Родопите и напоследък говори само за някаква местност"Белиташ",аз за съжаление само в неделя мога да се возя и там ми е далече,но иначе показа умопомрачително красиви снимки от там!!! :icon_blush:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Един мой приятел е фен на Родопите и напоследък говори само за някаква местност"Белиташ",аз за съжаление само в неделя мога да се возя и там ми е далече,но иначе показа умопомрачително красиви снимки от там!!! :icon_blush:

Ами нека сподели къде е това , до кой град са и т.н.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Бил съм на Белинташ, просто е приказно...

Ето инфо:

 

 

Цитат:

"Белинташ

В превод - умен камък или камък на знанието

Намира се по пътя Асеновград - Кърджали, между селата Мостово и Врата. Доста легенди се носят за това място. Археолозите са намерили и доста съответствия с части от звездното небе, но има едно място, което директно те свързва с Живата енергия.

Представлява издълбаване в скалата с форма на вдлъбната леща. В краищата на тази леща има издълбани четири дълбоки отвора, които отговарят на посоките на света. С различна големина и дълбочина са. Когато застанеш в центъра на издълбаването разбираш за какво става въпрос. : ) В"

 

Ето и линка ЦЪК

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Някой да е ходил на яз.Душанци ? Ако може да сподели мнение и евентуално някакви препоръки за добро място за къмпингуване, защото по последни данни ще сме там събота и неделя :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега! Относно яз. Душанци мога да ти кажа че е супер за къмпингуване там. Има голяма поляна, която е много удобна за разпъване на палатки, но ако ходиш с Колта трябва много да внимаваш, защото пътят е доста разбит! Препоръчвам ти да се настаниш някъде по-близичко до стената на язовира, стига да намериш място, защото миналата седмица имаше доста хора! Лично на мен мястото много ми харесва и когато ходя на гости на сестра ми в гр.Пирдоп винаги се качвам до там. А ако случайно не ти се спи на палатка, точно преди стената на язовира има и нещо като хотел. Ако си решил да ловиш риба гледаи да е на по-отдалечено място, защото обикновено през деня тренират гребците от националия отбор и е доста шумно! Поздрави :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфото :) мен ме притеснява, че ще ходим утре вечерта и ще пристигнем по тъмно най-вероятно. Надявам се на това , че шофьора на другата кола с която ще сме трягнем заедно е ходил там и мястото му е що годе познато, за да изберем по-добро местенце.

А ако някой знае някой път в по-добро състояние около язовира ще го изслушам с удоволствие :) Благодаря още веднъж !

 

А иначе идеята е да спим на палатка :) още не ни е пуснала морската "треска", защото свикнахме да се събуждаме всяка сутрин на брега на морето, и сега тези апартаменти ни се струват като затвор направо :(

Редактирано от kr0tal
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...