Премини към съдържание

КАТ стартира акция "ЗИМА"


Препоръчано мнение

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Основният и май законово единствен мерител за качеството на гумите за КАТ е дълбочината на грайфера.

Ако си с летни такива, с грайфер на 1.6 всико е ОК ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Основният и май законово единствен мерител за качеството на гумите за КАТ е дълбочината на грайфера.

Ако си с летни такива, с грайфер на 1.6 всико е ОК ...

Зимни и летни гуми в нашето законодателство няма.Важен е размера на грайфера.Но сменяйте гумите, ако не отговарят на предписанията на закона или когато наближи съответния сезон, препоръчително е, не задължително, все пак е за вашата и на другите безопасност и сигурност на пътя. Никой не може да ви напише акт за липса на зимни или летни гуми, защо няма член в ЗДП на който да се позове.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе основната причина е да имат повод да те спрат, понеже им забраниха безпричинното спиране, пък те все ще намерят за какво да се заядат ..

Иначе критерия за гумите е направо върха, :D че те летни гуми с 6-7 мм. грайфер се държат много по добре зимата от зимни с 2 мм. :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Единственото нещо за, което могат да се заядат е грайфера 1.6 мм е допустимия минимум. Вчера имаше репортаж по новините. Това, че си с летни гуми няма никакво значение според закона. Само за вметка в Румъния и Германия, смяната със зимни е задължителна по закон. Затова всички коли от Германия идват с втори комплект гуми и джанти :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Единственото нещо за, което могат да се заядат е грайфера 1.6 мм е допустимия минимум. Вчера имаше репортаж по новините. Това, че си с летни гуми няма никакво значение според закона. Само за вметка в Румъния и Германия, смяната със зимни е задължителна по закон. Затова всички коли от Германия идват с втори комплект гуми и джанти :icon_thumbup:

В Германия, ако участваш в ПТП с летни гуми, в отрязъка от годината, в който трябва да си със зимни, си виновен участник. Заедно с това, в този случай застрахователната компания не изплаща обезщетение на "летния" шофьор.

 

Мисля, че отговорните хора се грижат за собствената си безопасност, както и за тази на близки и останалите участници в движението, като подготвят автомобила си за зимата. Безотговорните очевидно трябва да бъдат принуждавани.

 

Още си спомням един случай преди 2 години, когато един малоумник беше тръгнал с бременна жена по неутъпкан път (никой не беше минавал преди него)към отдалечено манастирче, в най-големия снеговалеж, с 10 l бензин в резервоара, с една древна и полуразпаднала се жигулка с летни гуми на галош. Резултатът беше предизвестен, но на тази двойка й беше виновна Гражданска защита, че чакали 4 часа да ги издърпат, бензинът бил свършил, а нямали топли дрехи. :icon_doh: Ако такива не бяха опасни за околните, бих се съгласил Законът за естествения подбор да ги отсее :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Още ''загриженост'' за нашата безопасност http://novanews.bg/news/view/2013/11/05/61376/ за има/няма 100мил.Всичко е за пари....ако не става само с глоби,става и така...важно е да се взима и тъпче масата...кво значат там ...нек'ви протести.. :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Зимни и летни гуми в нашето законодателство няма.Важен е размера на грайфера.Но сменяйте гумите, ако не отговарят на предписанията на закона или когато наближи съответния сезон, препоръчително е, не задължително, все пак е за вашата и на другите безопасност и сигурност на пътя. Никой не може да ви напише акт за липса на зимни или летни гуми, защо няма член в ЗДП на който да се позове.

 

Законодателството ни е крайно изостанало в това отношение.

Трябва да се направи някакво такова задължително изискване по закон - примерно от 1.12 до 15.03 (за периода може да се поспори), колите трябва да са задължително със зимни гумета.

Другото изискване, което би било удачно да се въведе е това гумите да не са по стари от Х години (спрямо датата им на производство).

Иначе няма оправия.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се направи някакво такова задължително изискване по закон - примерно от 1.12 до 15.03 (за периода може да се поспори), колите трябва да са задължително със зимни гумета.

Другото изискване, което би било удачно да се въведе е това гумите да не са по стари от Х години (спрямо датата им на производство).

Иначе няма оправия.

 

Май правилния начин не е 'задьлжителния'.....както стана и с 'дневните светлини',полза не видях от поредната измишльотина на парламента тогава. :mad:

 

 

http://fakti.bg/avto/78391-belgia-otmeni-zadaljitelnite-zimni-gumi

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Май правилния начин не е 'задьлжителния'.....както стана и с 'дневните светлини',полза не видях от поредната измишльотина на парламента тогава. :mad:

 

 

http://fakti.bg/avto/78391-belgia-otmeni-zadaljitelnite-zimni-gumi

 

Ами досегашния "пожелателен" вариант е видимо неудачен. Нагледал съм се зимата на относително нови и скъпи коли с полуизтъркани летни галошки. Не осорвам правото им да се трепят като искат, но въпроса е че ще помелят някой невинен, който е имал малшанса да се окаже на пътя им в неодходящия момент.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всяка година службите по почистване....са изненадани от снега.Кой ги контролира,кой и по колко им плаща,за не/извършената услуга...ако си бяха на място тези служби,нямаше да стои на дневен ред,чак с какви гуми караш...ако искаш сняг,карай в гората...гуми за там..бол...т.е..прехвърлят се отговорности,от болната глава на здравата.Навремето нямаше зимни/летни гуми....имаше...гуми Вида.. :) пък пак си карахме,без особени затруднения...но се чистеше по добре,даже..и кварталните улички..бе...тема без край е това.. :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всяка година службите по почистване....са изненадани от снега.Кой ги контролира,кой и по колко им плаща,за не/извършената услуга...ако си бяха на място тези служби,нямаше да стои на дневен ред,чак с какви гуми караш...ако искаш сняг,карай в гората...гуми за там..бол...т.е..прехвърлят се отговорности,от болната глава на здравата.Навремето нямаше зимни/летни гуми....имаше...гуми Вида.. :) пък пак си карахме,без особени затруднения...но се чистеше по добре,даже..и кварталните улички..бе...тема без край е това.. :icon_blush:

...че и със задно предаване. Една торба цимент в багажника... и си готов :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...ако искаш сняг,карай в гората...гуми за там..бол...

Да бе Лазо, но нали се сещаш, че зимните гуми не са само за сняг, а за да спират адекватно при температури под 10оС.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Само си губите времето с обсъждането на подобни акции.

Голяма работа, като измислят скапани закони, като няма кой да ги спазва, аз редовно гледам коли да карат без фарове или с пуснати халогени или на дълги в населените места.. дори и пред полицаи.. и файда никаква.

 

Сега ще е същата работа, ще напишат няколко акта, ще приберат няколко рушвета от така да го кажем обикновените граждани, в същото време ще лижат задниците на тия с джиповете и фирмените коли в списъците им и така..

 

Общо взето каквито и закони да измислят, не започнат ли да ги прилагат еднакво за всички.. няма да има надежда

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Знам разбира се сега...ма 78-ма я помня...минус 22-27гр ,нЕмаше нет тогава, кой да ни каже...как са спирали,не знам.. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колата на трупчета за повредени пръскалки, е водещото заглавие на „Монитор“

Автомобили, на които не им работят пръскалките на чистачките или са с изгорял габарит, ще бъдат спирани временно от движение. Това съобщи вчера пред „Монитор“ началникът на отдел „Пътна полиция“ комисар Антон Антонов при старта на акция „Зима“. В следващите дни катаджиите ще правят масови проверки по т.нар. широкообхватен модел, като ще следят дали автомобилите са в изправно техническо състояние преди началото на зимата. Униформените ще оглеждат дали фаровете и чистачките са изправни, като ще подканят шофьорите да показват дали работят и пръскалките за миене на стъклата. Предвижда се при проверките да бъдат използвани и уредите, с които показват дали фаровете са регулирани. Освен автомобилите при акция „Зима“ ще бъдат спирани за проверка велосипеди и каруци. Всеки, който кара впряг без нужните светлоотразители, ще отнася глоба от 20 лева.

източник: http://www.monitor.bg/article?id=406676

 

Това с фаровете ще ми е инетерестно как ще го мерят и дали са обучени, законовите граници какви са обжалвания ще има ли и т.н. :) ... най-вече ми е интерестно за коли със сложен ксенон на фарове без лупи к'во ще стане :)

Редактирано от zexer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Знам разбира се сега...ма 78-ма я помня...минус 22-27гр ,нЕмаше нет тогава, кой да ни каже...как са спирали,не знам.. :D

 

Ама тогава не е имало един милион мпс-та по улиците на София нали...Карал си сам на пътя и като се завъртиш - нищо...Хайде да престанем с тези сравнения какво е било едно време... За мен също трябва със закон да се заставят водачите на мпс да сменят летни и зимни гуми според сезона. Освен това тези които чистят снега и само ги плюем, не един път съм виждал, как закъсали мпс с летни галоши им пречат да си свършат работата. Видимо е, че всеки който е стиснат и просто не му се дават пари за зимни гуми, вади от десет кладенеца вода - ама видиш ли то сняг нямало в нашия град, ама видиш ли едно време нямало зимни гуми и прочие...-

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Знам разбира се сега...ма 78-ма я помня...минус 22-27гр ,нЕмаше нет тогава, кой да ни каже...как са спирали,не знам.. :D

То и компютЪри нямаше тогава и карахме москвичи и по-рядко жигулки.

А сега пишем по форумите и караме Митсубишита.

Технологиите се развиват брат'чед :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се спори,просто сравнявам.Така е всяка зима,от последните...нищо и никакъв проход Владая,под снега е лед...и със зимни да си ,се тая,но е хубаво да ги има,не че помагат особено на баир и на лед.. http://lasaro.snimka.bg/other/08-mart-2010.481082.17729868 :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се спори,просто сравнявам.Така е всяка зима,от последните...нищо и никакъв проход Владая,под снега е лед...и със зимни да си ,се тая,но е хубаво да ги има,не че помагат особено на баир и на лед.. http://lasaro.snimka.bg/other/08-mart-2010.481082.17729868 :)

Прекрасна зима си снимал, веднага ми се приходи на ски. И вече съм си монтирал зимните гуми :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ам кога ще идва тази зима, бре?

Че да наточа от червеното вино и да сглася пръжки с лук......http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/drinks.gif

.....................................................

Предлагам да спрете да преливата от пусто в празно.

На всеки е ясно, че през зимата е по-безопасно със зимни гуми.

Както и че фирмите не чистят качествено пътищата.

Опичайте си акъла и направете нужното, щото да намалим вероятностите от сакатлъци по пътя.

Зрели хора сте - знаете какво да направите.

Аз например, като застраховка, ноември тургам една метална лопата с рязана дръжка в багажника, донаждам и вериги и така си ги возя чак до април.

Не ми тежат.

А ако се наложи, съм подготвен за капризите на зимата....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ам кога ще идва тази зима, бре?

Че да наточа от червеното вино и да сглася пръжки с лук......http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/drinks.gif

.....................................................

Предлагам да спрете да преливата от пусто в празно.

На всеки е ясно, че през зимата е по-безопасно със зимни гуми.

Както и че фирмите не чистят качествено пътищата.

Опичайте си акъла и направете нужното, щото да намалим вероятностите от сакатлъци по пътя.

Зрели хора сте - знаете какво да направите.

Аз например, като застраховка, ноември тургам една метална лопата с рязана дръжка в багажника, донаждам и вериги и така си ги возя чак до април.

Не ми тежат.

А ако се наложи, съм подготвен за капризите на зимата....

И вино сложи в багажника ,като минеш през Пловдив да го лейнем.. :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Предлагам да спрете да преливата от пусто в празно.

 

Не преливаме, а изпиваме, като се видим. Закачаме се просто.

Иначе и аз возя едни вериги зиме и лете. Колко пъти съм ги водил на море :).

И една брадвичка Fiskars си нося, ако се наложи да се прави барбекю по спешност :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Лазаре, спора е безсмислен...Първо ти е ясно, че там от където аз ще мина със зимните гуми, ти няма да можеш с летните...също знаеш и, че спирачния път с мекия каучук е по-къс при зимни условия. Ако живееше на голям баир и трябваше да караш по черен път като мене, нямаше да водим спора, защото с летни гуми просто нямаше да се прибереш в къщи.

 

П.С. Нали забелязвате зимно време в сняг и киша, как тия с летните гуми, не могат 5 мин. да потеглят на светофара, че някой път се налага и помощ от приятел.

 

Ето и една зима тук :link:

Редактирано от Емил Димитров
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...