Премини към съдържание

Летни гуми


Препоръчано мнение

Предстои ми купуване на летни гуми и очаквам да чуя различни актуални мнения и предложения.

 

 

Трябва да изясниш какви изисквания имаш:

 

Сцепление на сухо

Сцепление на мокро

Цена

шум

износоустойчивост

размерът и той има значение... :)

 

Приоритет???

 

И на мен ми трябват нови летни гуми:

 

Да са най-тихи, с добро сцепление, да траят поне 3 лета, да са 215/45/17, и ако може за без пари да са... :D :D :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Наистина приоритетите са важни, четох скоро за един колко бил доволен от гумите, с които карал до сега, защото му издържали близо 100 х. км :icon_doh: Дали може да се говори за сцепление при тях :D

 

Тези, които aga e изброил са основните, но бих прибавил и съпротивление при търкаляне - има такива модели Еко, които твърдят че намаляват разхода, заради намаленото съпротивление. Повечето марки ги имат.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да изясниш какви изисквания имаш:

 

Сцепление на сухо

Сцепление на мокро

Цена

шум

износоустойчивост

размерът и той има значение... :)

 

Приоритет???

 

И на мен ми трябват нови летни гуми:

 

Да са най-тихи, с добро сцепление, да траят поне 3 лета, да са 215/45/17, и ако може за без пари да са... :D :D :D

 

Е моята идея с въпроса за актуални предложения беше, ако някой си е купил нещо.

не бих искал да правим темата на магазин.

Аз всъщност съм си харесал едни Kleber Viaxer. И Barum Bravuris ми допадат, ама няма моя размер, а с нови джанти ще ми дойдат нанагорно. А какво ще кажете за тези Semperit Comfort Life на сайта пише, че имат одобрение от Adac 03/2007. На мен обаче шарката ми се струва като за водни ски. Мислите ли, че си измислят

Аз по принцип не си падам по каскади и съзтезания и не търся екстремни усещания, но нямам и никакъв опит в избирането.

Като гледам изброените критерии, смятам че стабилност, износоуст, цена и шум е подредбата, с която мога да се характеризирам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С какъв размер си, в каталога на Митсубиши за твоя автомобил излиза 155SR13 и 155R13 -този размер едва ли има производител който да не го произвежда- дай рама ако не си сигурен.

 

175/70R13 82

Предпочитам Т тип(скорост)

 

Виждам, че Корморан ползваш. Тях от къде си ги взел?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е моята идея с въпроса за актуални предложения беше, ако някой си е купил нещо.

не бих искал да правим темата на магазин.

Аз всъщност съм си харесал едни Kleber Viaxer. И Barum Bravuris ми допадат, ама няма моя размер, а с нови джанти ще ми дойдат нанагорно. А какво ще кажете за тези Semperit Comfort Life на сайта пише, че имат одобрение от Adac 03/2007. На мен обаче шарката ми се струва като за водни ски. Мислите ли, че си измислят

Аз по принцип не си падам по каскади и съзтезания и не търся екстремни усещания, но нямам и никакъв опит в избирането.

Като гледам изброените критерии, смятам че стабилност, износоуст, цена и шум е подредбата, с която мога да се характеризирам.

Аз карам Лансер 87 година и от 3 години го карам само със Семперит зимни и летни, като отношение цена, износоустойчивост и шум съм доволен, даже миналото лято си взех точно с такава шарка, както тези, които си дал на линка. Сега за стабилност какво да ти кажа, 155 размер не предполага, кой знае какво стабилно стъпване на пътя :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам Лансер 87 година и от 3 години го карам само със Семперит зимни и летни, като отношение цена, износоустойчивост и шум съм доволен, даже миналото лято си взех точно с такава шарка, както тези, които си дал на линка. Сега за стабилност какво да ти кажа, 155 размер не предполага, кой знае какво стабилно стъпване на пътя :)

 

А ти с какъв размер си? 155 ли? Щото моите джанти изискват 175/70R13 (такива са ми зимните гуми). Може и да бъркам, ама едва ли мога да сложа нещо друго.

За моя Lancer размерите по каталог AutoData са 175/70R13, 185/65R14 и 195/65R14 (резервната е 155....)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А ти с какъв размер си? 155 ли? Щото моите джанти изискват 175/70R13 (такива са ми зимните гуми). Може и да бъркам, ама едва ли мога да сложа нещо друго.

За моя Lancer размерите по каталог AutoData са 175/70R13, 185/65R14 и 195/65R14 (резервната е 155....)

Аз съм със 155/85/R13, но нямам идея до какви размери мога да сложа на тези джанти, преди беше със 165. Мисълта ми беше че за цената си гумите са добри, поне аз съм доволен, но аз не съм и много претенциозен де, следващите коите що се купя пак ще са такива. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да изясниш какви изисквания имаш:

 

Сцепление на сухо

Сцепление на мокро

Цена

шум

износоустойчивост

размерът и той има значение... :)

 

Приоритет???

 

И на мен ми трябват нови летни гуми:

 

Да са най-тихи, с добро сцепление, да траят поне 3 лета, да са 215/45/17, и ако може за без пари да са... :D :D :D

Виж тези:link:,аз карам с такива но 205/50/17" и се държат доста добре.Нивото на шум е в нормите и са с удебелен борд,който за нашите дупки върши чудесна работа и пази джантите,а в завой създава страхотно впечатление за стабилност.Но може би на теб ще ти допаднат повече Р6,защото са по-комфортни.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виж тези:link:,аз карам с такива но 205/50/17" и се държат доста добре.Нивото на шум е в нормите и са с удебелен борд,който за нашите дупки върши чудесна работа и пази джантите,а в завой създава страхотно впечатление за стабилност.Но може би на теб ще ти допаднат повече Р6,защото са по-комфортни.

 

Малко тъп въпрос - 205/50/17 дали пасват като 215/45/17 на джантите (оригиналните)?

 

Мен тази гума ме устройва! Освен това размера е оптимален, 215 е много, 45 е малко, а тази е таман.

 

Не препоръчвам на никой гуми AVON - нито летни нито зимни. Карам с такива. Летните са много твърди и шумни, зимните са и те твърди което ги прави средна хубост пролетни и есенни гуми, но са кофти при минусови температури.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малко тъп въпрос - 205/50/17 дали пасват като 215/45/17 на джантите (оригиналните)?

 

Мен тази гума ме устройва! Освен това размера е оптимален, 215 е много, 45 е малко, а тази е таман.

 

Не препоръчвам на никой гуми AVON - нито летни нито зимни. Карам с такива. Летните са много твърди и шумни, зимните са и те твърди което ги прави средна хубост пролетни и есенни гуми, но са кофти при минусови температури.

 

Ами при мен джантата е J7,5 и гумата пасва идеално.Но за случая трябва да ми кажеш размера на твоите.Аз като ги купувах бях с едната джанта в багажника :D за да пробвам на място дали стават като хората или не.Най ми хареса че борда им излиза съвсем леко извън джантата и предпазва ръба и от одраскване по бордюри.Дори и да не си купиш такива гуми, може да опиташ с този размер.Тук ги карам на 2.4-2.5 атмосфери,защото иначе всяка седмица ще трябва да ги изправям.За 215 или 225/45 в БГ е немислимо.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малко се измести идеята на темата, ама какво да се прави...

Целта ми беше да чуя скорошните проучвания на тема летни гуми на колеги

От отговора на jamano и връзката към съответната тема разбрах, че за предпочитане са гумите със зададена посока на движение, а още по-добре асиметрични.

От описаните в статията почти никой модел няма 175/70R13 освен Continental EcoContact3 все пак скъпичка за 4бр.

Намерих едни Fulda Diadem Linero, обаче които са с насоченост и доста добра цена.

Двуомя се между тях 4бр Fulda или 2бр Barum Briliantis и 2бр Continental EcoContact3 (с 20лв повече от 1 вариант

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, до преди пикапа Спейс Вагона го карах с Марангони (асиметричните) - комплексно много добра оценка за това как се държи на сухо и особено на мокро!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малко се измести идеята на темата, ама какво да се прави...

Целта ми беше да чуя скорошните проучвания на тема летни гуми на колеги

От отговора на jamano и връзката към съответната тема разбрах, че за предпочитане са гумите със зададена посока на движение, а още по-добре асиметрични.

От описаните в статията почти никой модел няма 175/70R13 освен Continental EcoContact3 все пак скъпичка за 4бр.

Намерих едни Fulda Diadem Linero, обаче които са с насоченост и доста добра цена.

Двуомя се между тях 4бр Fulda или 2бр Barum Briliantis и 2бр Continental EcoContact3 (с 20лв повече от 1 вариант

 

Ако търсиш стабилност,се ориентирай към 185-195/14" ,но гледай да не увеличаваш радиуса много,за да не ти се променят леко динамичните показатели,т.е. трябва височината на гумата да е 55-60.Въпреки че +1 ,не мисля че ще се отрази кой знае колко при теб.Мисля че Toyo имат тези размери и горещо ти ги препоръчвам.Мисля че може да погледнеш тук:link: и да си сметнеш.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В момента карам с Dunlop SP Sport 220 - 185/60 14( много съм доволен от тях ,но се поизтъркаха). Сега съм намислил да си взема 4 нови летни гуми и съм се спрял на 2 марки и 3 модела.

1. Yokohama C drive > http://www.kristo-2.com/gumi/viewmodel.php...=52&brand=2

2. Yokohama A539 >http://www.kristo-2.com/gumi/viewmodel.php?model=18&brand=2

3. Dunlop SP Sport 01>http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Dunlop&tireModel=SP+Sport+01

Тъй като карам с предшественика на Dunlop SP Sport 01 ми се иска да купя пак Dunlop, но за Yokohama съм чувал само добри отзиви (моята кола беше с оригиналните алуминиеви джанти със заводските гуми Yokohama Aspec). Имам познат, който е дистрибутор на Yokohama и мога да ги взема от него с някакво намаление , в случая 100 лв. на гума за двата вида. А539 е по-стара като модел, а С drive е по-нова( едва ли има някакво значение). Dunlop SP Sport 01 също е в този ценови диапазон.

Според вас кой избор ще е най-правилен? Ако някой има наблюдения над тези модели гуми ще съм му благодарен да сподели. :) :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Yokohama C drive -ми се струва най-подходяща,въпреки че и Dunlop SP Sport 01 има доста добри показатели.Първата е с почти идентични шарки като на тези ,с които съм аз в момента и мога да кажа че се държи добре .Има значение и от коя държава са внесени, защото повечето производители съобразяват състава на каучука си със температурните и климатични особености на държавата за която се произвеждат.Щом ти е познат този от когото ще купуваш, може да го питаш за качеството и мястото на производство и да решиш. Виж и тук за допълнителна информация:link:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, като гледам сревнителни тестове по-добре е да се купуват гуми за мокро време. Разликата в спирачния път на гума за сухо и гума за мокро, когато настилката е суха е минимална. За сметка на това разликата при мокро време е доста осезаема. Наистина, гумите за мокро са с по-голям грайфер и това ги прави малко по-шумни, но сигурността трябва да е на първо място. Все пак БГ не е нито суха като Аризона, нито има добра пътна канализация и като завали пътищата стават езера.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък много съм се загледал по тези модели на Yokohama -> Parada :link: и -> S.drive :link:, въпреки че А539 :link: се е изпитала във времето като много успешна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Взех си от Диана страшни Бриджстоун, за Паджерото, по 280 лв. парчето. Значи гумите са 50/50, както за офроуд, така и за път. В гората ги пробвах вече, нямат грешка, ама на магистралата малко свирят, но както се казва- пълно щастие няма :D Иначе съм много доволен, за джипова гума са на прилична цена, а показват много добри характеристики. :good:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е че трябва да се придържаме към това което препоръчва производителя, сигурно е имал нещо в предвид като е дал размер на гумите които могат да се ползват за съответния автомобил.

 

Сега един въпрос с повишена трудност:

 

Галанта както знаем е с 195/65/15 от Мицубиши. В талона ми пише толкова. Но колата се продава официално от Мицубиши в Австрия и Германия със 215/45/17. С тези минава и на преглед. :D

 

?

 

И друг въпрос - силата на притискане на гумата към пътя на единица площ, би трябвало да е обратно пропорционална на площта на контактното петно, с линейна зависимост. Т.е. широка гума и тясна гума имат еднакво сцепление, но само в статично положение :))) В движение в завой, петното при тясната намалява примерно с 50%, а при широката с 5% :))) Освен това тясната се нагрява и размазва повече поради по-голямата приложена сила на единица площ :))))

 

Има ли логика?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сега един въпрос с повишена трудност:

 

Галанта както знаем е с 195/65/15 от Мицубиши. В талона ми пише толкова. Но колата се продава официално от Мицубиши в Австрия и Германия със 215/45/17. С тези минава и на преглед. :D

 

?

 

И друг въпрос - силата на притискане на гумата към пътя на единица площ, би трябвало да е обратно пропорционална на площта на контактното петно, с линейна зависимост. Т.е. широка гума и тясна гума имат еднакво сцепление, но само в статично положение :))) В движение в завой, петното при тясната намалява примерно с 50%, а при широката с 5% :))) Освен това тясната се нагрява и размазва повече поради по-голямата приложена сила на единица площ :))))

 

Има ли логика?

Има логика, но доколко е така, можеш само ти да кажеш, защото явно си запознатс темата, щом задаваш въпроса. По принцип по-широките гуми би трябвало да имат по-добро сцепление с пътя заради по-голямата контактна площ.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз се спрях на TOYO PROXES T1R. Какво ще кажете? Добри ли са? Да не съм си похабил парите :icon_confused: :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Има логика, но доколко е така, можеш само ти да кажеш, защото явно си запознатс темата, щом задаваш въпроса. По принцип по-широките гуми би трябвало да имат по-добро сцепление с пътя заради по-голямата контактна площ.

Дали? Всъщност еднаква тежест на по-малко площ дава повече сцепление, защото натискът се увеличава. Зимните гуми на WRC автомобилите са като от мотопеди. Както колегата aga обяснява, обаче, площта дава стабилност в завой.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...