Премини към съдържание

Данък върху лихвите


Препоръчано мнение

Честно казано, с нетърпение очаквах твоя коментар.

Първо правя уговорката, че данъците са неизбежни и необходими-никой не спори по това.

В моя пост изрично споменах, че данъците+различните осигуровки в Германия са значително по-високи от тези в България, и по това спор няма.

Но от чисто психологична гледна точка, какво е усещането в двата варианта:

 

1. Усещането в нашия български вариант е еднозначно: държавата казва- давай пари.

2. В другия вариант държавата казва: давай пари, но ако работиш, ще върнем част от данъците, защото: работиш и имаш разходи най-малкото за транспорт, за това, че се усъвършенстваш и ставаш по-конкурентно способен (и ставаш по добър работник, разбира се), за това, че си ремонтираш и освежаваш къщата и не й падат мазилки и балкони, за това, че раждаш и отглеждаш деца (бъдещи работници), за това, че купуваш компютър, т.е. хем се образоваш допълнително, хем ползваш електронни услуги и не правиш опашки (в данъчното, например :)), защото си купуваш колело и не натоварваш градската транспортна система и се грижиш за здравето си. Т.е. по този начин държавата стимулира нормалното и социално поведение на гражданите. Стимулира повишаването на квалификацията, стимулира раждаемостта. И не на последно място това повишава оборота и респективно доходите на държавата от ДДС. Всеки ще предпочете да живее в ремонтирана и обновена къща, а това, че ползва данъчни облекчения за това, го тика допълнително в тази посока.

 

Ако се върнем към т.1, мога да приведа елементарен пример. Навремето, когато все още имахме прогресивна скала за облагане реших да си сменя дограмата в апартамента. Елементарната ми логика е, че: с моите малко над 3000 лв. съм платил 600 лв. ДДС, участвал съм в плащането на заплатата на служителите на фирмата, също и осигуровките и по този начин този те не са отишли на борсата, за да стопяват бюджета на НОИ и пр. Заедно с това съм участвал в подобряването на екологичната обстановка, макар и с малко. И понеже като съвестен гражданин, с всичкия си акъл отидох в общината и си поправих в някакъв документ, че дограмата ми вече е PVC, резултатът беше, че ми повишиха данъка. Пълна лудница. Мои познати не само, че не декларираха подобни подобрения, но и ме взимат на подбив, за смях станах и си го заслужавам :). Та това ми е усещането.

 

По конкретния въпрос: Ако ще се облагат приходите от лихви, следва да има някаква симетричност, т.е. редно е автоматично да започнат да се признават за разход и лихвите по кредитите, които ползваме, а не само за ипотечните за единствено жилище. В противен случай мога да кажа, че имам няколко сметки- да обложат лихвите само от първата :)

 

И един въпрос: как аджеба ще се плащат този данък? Трябва да си смятам колко лихви съм получил от банката и да подавам д. декларация ?!? Ми подозирам, че НАП ще трабва доста хора да назначи за обработката им и разходите по администриране ще "изядат" голяма част от прихода.

 

И още едно вътрешно усещане. Ако хипотетично предположим, че една сутрин се събудим с 54% максимална ставка и прогресивна скала за облагане, би следвало, че в хазната ще влязат много повече средства, които правителството преразпределя... Е, независимо кое е правителството, усещането ми е, че докато се преразпределят голяма част от парите ще изчезнат незнайно къде а извършителите ще бъдат обявени за невинни от съда. Справка: Марио Николов, САПАРД далавера, съучастника му в Германия беше обявен за виновен и даже вече си излежа присъдата и е на свобода. Нашето другарче до ония ден му продължи делото е присъдата беше: невинен.... ако не беше тъжно...

 

Съгласен съм с почти всичко написано. Темата за психологическите мотиви за плащане или избягване на данъци е огромна и съм готов да говоря по нея с часове, стига да има кой да ме слуша. Ама да пиша, не съм.

Към Вальо. Да, имам дотук разработка с 3 начина:icon_clap:

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мхъм....

Да не би вече да имаш готово изложение по въпроса?

Сподели...

Че Роската ако няма, кой ще има ? ..:D

Ето ти първият вариант ..

Имаш крава, опс- пари за раздаване. Вместо да ги носиш в банката, ставаш първи частен лихвар, по възможност в ма'алата, т.е. в супер частния сектор ..:)

Клиентите са ти в кърпа вързани, защото банките на безработни и неграмотни цигани, пари не дават .. Лихвите по заемите стигат до 50 %, щото зора по някога какво ли не прави . Вземаш си след време заема барабар с лихвите и си свиркаш, а през това време Дянков избива загубите на държавата, от лихвите на хора с по 1000 лв. в банката, скътани за черни дни ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Абе да ви кажа супер е да плащаш големи данъци. Да си в топ 100 в списъка на най-големите данъкоплатци в страната, яко а :icon_thumbup: ! Ей, в България има хора, които плащат повече данък (всички видове) в сравнение с оборота на някое квартално магазинче за годината. Пожелавам на всички ни да плащаме огромни данъци :icon_dance: и то с кеф да ги плащаме. Да не си знаем парите както се казва! :icon_rock: :icon_rock: :icon_rock:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Голяма част от хората не знаят, че доста компании всъщност прехвърлиха парите от фирмените сметки в частни партиди.

Причината е ясна - фирмените лихви се облагат, докато тези по граждански депозити - не. Сега нещата ще си дойдат на мястото, тъй като в това упражнение вече няма смисъл. Така ще стане ново прехвърляне на пари от частни към фирмени сметки.

Редактирано от dachbissnes
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Практически лихвата от 5% ще падне на 4.5%!

Тя изобщо не би трябвало да е толкова, но след като лихвите по кредитите са нечовешки...То няма такива нива просто...Новото робство е кредит у нас.

 

Депозитите растат гловоломно и има свръх-пестеливост в БГ.Идеята е тия с много кинти да не ги държат в банка и да жиевят от лихви, а да почнат да инвестират в нещо... така де, за да има растеж икономиката , парите трябва да се въртят.Доколко това е начина обаче... не е ясно.

Идеята е да ти следят сметките и спестяванията, че и да си плащаш за това и автоматично понятието банкова тайна престава да съществува. Ти ако си мислиш, че това полицейско и изедническо правителство, може да направи толкова дълбокомислен закон, а именно как да изкарат парите от спестявания в икономиката, значи има вероятност да вярваш в дядо Коледа още... :) Те просто за икономика не са и чували . Управлението им е виртуално, а политиката е фискална...Дянков е като е една продавачка, която на края на деня чука едни цифри на касовия апарат и показва на края на деня сметката на ЕС горд, но пари в касата няма.

Всъщност какво толкова сте против този закон ? На полицаите и агентите заплатите как да увеличат иначе ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дани, нямам предвид това, че работодателят ти има ум в главата и се грижи за работниците си.

Имам предвид че преди облагане от брутната сума се приспадат разходи за облекло, път от и до работното място, квалификационни курсове и езици, както и доста други разходи, по определен регламент, разбира се. С това се намалява данъчната основа и съответно ти се намалява данъка, като тази част съответно се възстановява.

 

Та въпросът е, какво се признава за разход на наетите по трудов договор лица и нас? Единствено осигуровки, застраховки и пр.

А можело и по друг начин...

 

Аз така прибирам редовно около 3000 евро на година - pendlerpauschale пътни до работа, и разни други не помня какви. Понеже прибрах родителите си да са наблизо и подписах haftungserklärung декларация за издръжката им, сега ще връщат и няколко хиляди за тях... След някоя година ще си сложа геотермално отопление и соларни панели, и от това ще ми връщат съществено... Ремонт на къщата, и от това връщат срещу касови бележки и фактури... Жена ми като не работеше преди 8 години, и за това връщаха... За курсове не съм се сетил дори че се връща...

 

Това дето го писа за финансов консултант, finanzberater, е много вярно... десетократно се възвръща.

Отделно немци и австрийци (и аз включително) имат доста активи в дългосрочни влогове (над 20 години)... доста голям процент от дохода хвърляме по такива бавни влогове... отделно стандартът се адаптира, в едно финансово грамотно домакинство, така че да има отворен влог с оперативен кеш достъпен веднага от порядъка на 6 месечна издръжка на домакинството... никакви потребителски кредити за глупости... кола само на лизинг, никога кеш, никога на кредит. Кредитната карта оставена в къщи. Ето това е устойчив финансов модел.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мхъм....

Да не би вече да имаш готово изложение по въпроса?

Сподели...

Изглежда министърът е чел тук във форума http://smart.dir.bg/dnes/news.php?id=12189759&type=dnes

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...