Премини към съдържание

Данък върху лихвите


Препоръчано мнение

На риторичния въпрос да отговоря: На мен!

Не е толкова до държава, а до мениджмънт, защото всяка фирма е държава в държавата и сама си определя какво да покрива на служителите си.

Дани, нямам предвид това, че работодателят ти има ум в главата и се грижи за работниците си.

Имам предвид че преди облагане от брутната сума се приспадат разходи за облекло, път от и до работното място, квалификационни курсове и езици, както и доста други разходи, по определен регламент, разбира се. С това се намалява данъчната основа и съответно ти се намалява данъка, като тази част съответно се възстановява.

 

Та въпросът е, какво се признава за разход на наетите по трудов договор лица и нас? Единствено осигуровки, застраховки и пр.

А можело и по друг начин...

Редактирано от Т. Минтов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дани, нямам предвид това, че работодателят ти има ум в главата и се грижи за работниците си.

Имам предвид че преди облагане от брутната сума се приспадат разходи за облекло, път от и до работното място, квалификационни курсове и езици, както и доста други разходи, по определен регламент, разбира се. С това се намалява данъчната основа и съответно ти се намалява данъка, като тази част съответно се възстановява.

 

Та въпросът е, какво се признава за разход на наетите по трудов договор лица и нас? Единствено осигуровки, застраховки и пр.

А можело и по друг начин...

 

Айде и аз да се поизкажа. Най-опростенчески казано подоходните данъчни системи са два типа. Такава като немската с 3 и повече пъти по-високи ставки, но редица данъчни облекчения и намаления. И такава с ниска, че и плоска ставка, но широка облагаема база, тоест без изключения и намаления.

В Германия и Швеция, например освен разходи за транспорт, облекло, компютър, велосипед, но има и данъчни облекчения за ремонт на къщата, обучение и квалификация, но данъчната ставка стига до над 54 % на сто от облагаемия доход. Ефективното облагане в Германия (след ползването на намаления или облекчения) е в диапазона на 20-25 % от дохода.

Българската система би трябвало да е широка данъчна база, но без изключения. Но не е, всъщност е една голяма боза. Първо плоският данък за облагане на доходите е 10 %, но всъщност е много по малък. Защо. Има изключения като:

- нормативно признати разходи - основата за облагане се намалява. И това с до 40%. В общия случай с 25% за възнаграждения по граждански договори. Тоест данъкът върху хонорар, да кажем, ефективно е 7,5%

- данъчни облекчения за различни социално приемливи дейности като дарения, допълнително доброволно застраховане и осигуряване и прочее

- да припомня, че в България има данъчно облекчение за ипотечен кредит. С лихвите по ипотеката за покупка на единствено жилище се намалява основата.

 

С други думи нашата система е боза. Не е чистият и обичайно прилаган модел на ниска плоска ставка без изключения.

Тоест темата за политически разговор би следвало да е ще я поправяме ли или не. Ако отговорът е "да", то тогава облагането на лихвите би било само една част от поне 10 неблагоприятни стъпки, в които ще се отменят облекчения и намаления, но като че ли това е правилният път.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

След разясненията тази сутрин, как ще се облагат лихвите само по тъй наречените "депозити", доста банки ще върнат старата услуга - "спестовен влог".....

:icon_thumbup::icon_clap: ...с 5% годишна лихва, нали? :good:

 

Вальо, ти си роден за финансист !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам само защо определени хора се мъчат да манипулират останалите. Аз съм самоосигуряващо се лице и при 540 лева заплата освен ДОО плащам още 245,16 лева данъци и осигуровки или това е 45,4%.Плюс ДОО. Ако за вас работодателя плаща на държавата половината от осигуровките, той не ги дава от своята заплата, а пак вий сте ги изработили, но той ги дава директно на държавата. Де факто държавата ги взима пак от вас, но чрез работодателя. Така че, не пишете за 10%, 7,5% и разни друге глупости Държавата взима близо 50% от това, което сте изработили.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам само защо определени хора се мъчат да манипулират останалите. Аз съм самоосигуряващо се лице и при 540 лева заплата освен ДОО плащам още 245,16 лева данъци и осигуровки или това е 45,4%.Плюс ДОО. Ако за вас работодателя плаща на държавата половината от осигуровките, той не ги дава от своята заплата, а пак вий сте ги изработили, но той ги дава директно на държавата. Де факто държавата ги взима пак от вас, но чрез работодателя. Така че, не пишете за 10%, 7,5% и разни друге глупости Държавата взима близо 50% от това, което сте изработили.

Това не е вярно. Първо ДОО плюс здравно, плюс ДЗПО се вадят от основата за облагане с данъци. Второ, какъв е минималният осигурителен праг и какъв разполагаемият доход, са две отделни теми. Не знам каква е твоята теза, но ако сравняваме ефективна данъчно-осигурителна тежест в България и Западна Европа, пак е с минимум 20% по-ниско облагането на доходи от труд. Което няма общо с това, че абсолютната сума на заплатата е ниска тук.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам конкретен, но страничен по темата въпрос - как се облагат печалбите от тотото или от бингото?

Тоест, ако уцеля тройка от тотото и взема 5 лв или уцеля линия от бингото и взема 20 лв?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...ако сравняваме ефективна данъчно-осигурителна тежест в България и Западна Европа, пак е с минимум 20% по-ниско облагането на доходи от труд. Което няма общо с това, че абсолютната сума на заплатата е ниска тук.

 

Ако успееш да ме убедиш, че в Западна Европа държавата масово взима от самоосигуряващите се лица 70% :icon_doh: от обявената заплатата като данъци и осигуровки, веднага подкрепям това недоразумение Дянков :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам конкретен, но страничен по темата въпрос - как се облагат печалбите от тотото или от бингото?

Тоест, ако уцеля тройка от тотото и взема 5 лв или уцеля линия от бингото и взема 20 лв?

Необлагаеми са. Ето го целия кръг необлагаеми:

Необлагаеми доходи

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:

1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:

а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;

2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:

а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;

б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;

3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;

4. разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции;

5. доходите на обезщетените по реда на нормативен акт лица от продажба или замяна на получените като обезщетение компенсаторни инструменти и инвестиционни бонове;

6. доходите от задължително осигуряване в България или в чужбина;

7. доходите от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия; доходите от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори; доходите от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица;

8. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от лихви по влогове и депозити в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;

9. (изм. - ДВ, бр. 32 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирани съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;

10. лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела;

11. присъдените обезщетения и други плащания при средна и тежка телесна повреда, професионална болест или смърт;

12. обезщетенията за принудително отчуждаване на имущество за държавни и общински нужди;

13. обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, с изключение на обезщетенията за пропуснати ползи;

14. застрахователните обезщетения, когато е настъпило застрахователно събитие;

15. помощите и добавките от социално подпомагане, получени на основание на Закона за интеграция на хората с увреждания, Закона за закрила на детето, Закона за семейни помощи за деца или на друг нормативен акт, както и обезщетенията и помощите при безработица, получени на основание на нормативен акт;

16. помощите от организации със социална дейност, създадени със закон, и от юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност;

17. сумите, получени на основание на Закона за семейни помощи за деца, както и сумите за издръжка, получени от правоимащи лица съгласно разпоредбите на Семейния кодекс;

18. стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина;

19. паричните суми и подаръците, получени на основание на нормативен акт от донори на кръв, кръвни съставки и биопродукти за хуманни цели;

20. паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта;

21. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, различни от тези по т. 20, при които печалбата се определя на случаен принцип;

22. предоставените държавни и национални награди на творци в областта на културата и на спортисти, както и наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд "Култура";

23. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения;

24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;

25. възнагражденията на: членовете на персонала на дипломатическите представителства съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения; членовете на консулствата съгласно Виенската конвенция за консулските отношения; служителите на междудържавни и междуправителствени организации съгласно международния договор, сключен със съответната организация, и членовете на семействата на изброените лица, доколкото това е предвидено в съответния международен договор;

26. доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;

27. потребителските дивиденти от кооперации, създадени по Закона за кооперациите.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)

(4) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се определя данък към датата на придобиване на акции и дялове, които са получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества.

(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Разпоредбите на ал. 1, 2 и 4 не се прилагат за доходите от стопанска дейност като търговец по смисъла на Търговския закон, включително като едноличен търговец, както и за физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, които определят облагаем доход по чл. 26.

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако успееш да ме убедиш, че в Западна Европа държавата масово взима от самоосигуряващите се лица 70% :icon_doh: от обявената заплатата като данъци и осигуровки, веднага подкрепям това недоразумение Дянков :)

Няма да се мъча да те убеждавам :icon_thumbup:

ПП. Очаквах по-скоро въпроси от типа: Дай поне три начина да не ни облагат лихвите :icon_thumbup:

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

ПП. Очаквах по-скоро въпроси от типа: Дай поне три начина да не ни облагат лихвите :icon_thumbup:

 

Мхъм....

Да не би вече да имаш готово изложение по въпроса?

Сподели...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здавейте,този данък беше неизбежен.Друг е въпросът,че никой не смееше да отвори и приказка камо ли да го въведе.Това си е живо харакири.Мога да логорействам много но.Никой не задава въпроса за какво ще се използват тези пари/120 000 000лв/за година по данни на Финансовото министерство.Аз имам конкретно предложение с тези средства да се сформира гражданска гвардия,която няма да се страхува да влезе в ромските махали.Това като начало.

И мене живо ме интересува това. Имайте на предвид, че ако правителството излезе с нов, подобен данък и обобщи какъв би бил евентуалния приход в бюджета, и ясно каже за какво ще се използват тези пари - това вече е друго нещо. Много от нас няма да мрънкат за нововъведените утежнения. Хората дават, но и понякога имат нужда да вземат или поне да видят, че нещо се ПРАВИ :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се мъча да те убеждавам :icon_thumbup:

ПП. Очаквах по-скоро въпроси от типа: Дай поне три начина да не ни облагат лихвите :icon_thumbup:

Честно казано, с нетърпение очаквах твоя коментар.

Първо правя уговорката, че данъците са неизбежни и необходими-никой не спори по това.

В моя пост изрично споменах, че данъците+различните осигуровки в Германия са значително по-високи от тези в България, и по това спор няма.

Но от чисто психологична гледна точка, какво е усещането в двата варианта:

 

1. Усещането в нашия български вариант е еднозначно: държавата казва- давай пари.

2. В другия вариант държавата казва: давай пари, но ако работиш, ще върнем част от данъците, защото: работиш и имаш разходи най-малкото за транспорт, за това, че се усъвършенстваш и ставаш по-конкурентно способен (и ставаш по добър работник, разбира се), за това, че си ремонтираш и освежаваш къщата и не й падат мазилки и балкони, за това, че раждаш и отглеждаш деца (бъдещи работници), за това, че купуваш компютър, т.е. хем се образоваш допълнително, хем ползваш електронни услуги и не правиш опашки (в данъчното, например :)), защото си купуваш колело и не натоварваш градската транспортна система и се грижиш за здравето си. Т.е. по този начин държавата стимулира нормалното и социално поведение на гражданите. Стимулира повишаването на квалификацията, стимулира раждаемостта. И не на последно място това повишава оборота и респективно доходите на държавата от ДДС. Всеки ще предпочете да живее в ремонтирана и обновена къща, а това, че ползва данъчни облекчения за това, го тика допълнително в тази посока.

 

Ако се върнем към т.1, мога да приведа елементарен пример. Навремето, когато все още имахме прогресивна скала за облагане реших да си сменя дограмата в апартамента. Елементарната ми логика е, че: с моите малко над 3000 лв. съм платил 600 лв. ДДС, участвал съм в плащането на заплатата на служителите на фирмата, също и осигуровките и по този начин този те не са отишли на борсата, за да стопяват бюджета на НОИ и пр. Заедно с това съм участвал в подобряването на екологичната обстановка, макар и с малко. И понеже като съвестен гражданин, с всичкия си акъл отидох в общината и си поправих в някакъв документ, че дограмата ми вече е PVC, резултатът беше, че ми повишиха данъка. Пълна лудница. Мои познати не само, че не декларираха подобни подобрения, но и ме взимат на подбив, за смях станах и си го заслужавам :). Та това ми е усещането.

 

По конкретния въпрос: Ако ще се облагат приходите от лихви, следва да има някаква симетричност, т.е. редно е автоматично да започнат да се признават за разход и лихвите по кредитите, които ползваме, а не само за ипотечните за единствено жилище. В противен случай мога да кажа, че имам няколко сметки- да обложат лихвите само от първата :)

 

И един въпрос: как аджеба ще се плащат този данък? Трябва да си смятам колко лихви съм получил от банката и да подавам д. декларация ?!? Ми подозирам, че НАП ще трабва доста хора да назначи за обработката им и разходите по администриране ще "изядат" голяма част от прихода.

 

И още едно вътрешно усещане. Ако хипотетично предположим, че една сутрин се събудим с 54% максимална ставка и прогресивна скала за облагане, би следвало, че в хазната ще влязат много повече средства, които правителството преразпределя... Е, независимо кое е правителството, усещането ми е, че докато се преразпределят голяма част от парите ще изчезнат незнайно къде а извършителите ще бъдат обявени за невинни от съда. Справка: Марио Николов, САПАРД далавера, съучастника му в Германия беше обявен за виновен и даже вече си излежа присъдата и е на свобода. Нашето другарче до ония ден му продължи делото е присъдата беше: невинен.... ако не беше тъжно...

Редактирано от Т. Минтов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И мене живо ме интересува това. Имайте на предвид, че ако правителството излезе с нов, подобен данък и обобщи какъв би бил евентуалния приход в бюджета, и ясно каже за какво ще се използват тези пари - това вече е друго нещо. Много от нас няма да мрънкат за нововъведените утежнения. Хората дават, но и понякога имат нужда да вземат или поне да видят, че нещо се ПРАВИ :rulez:

 

Не се надявайте това да стане.

Да не би, като плащам здравни осигуровки, да имаме нормално здравеопазване?

Да не би парите от винетки и данък за автомобилитеда отиват само за пътна инфраструктура?

Да не би да имаме нормална полиция, нормално образование или нормална администрация?

Но си плащаме безропотно данъците.

Кога ще станем нормална държава, и да можеш смело да кажеш - Аз си плащам данъците и искам от държавата това и това...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имате 1000 лева на влог в банка. Ако получавате 4% лихва по тях и тя се обложи с 10%, това означава, че ще трябва да подадете данъчна декларация и да платите 4 лева на Дянков. И още 2 за банковия превод. Понеже двата лева за превод си остават, колкото по-малък е влогът или колкото по-ниска лихва отпуска банката, толкова по-висок ставаа процентът на това, което плащате. А времето за попълване на милиони данъчни декларации от хора, които сега нямат основание да го правят? Ако Дянков очаква 120 милиона приходи от данък върху лихвите, да каже колко са разходите на гражданите и на държавата за събиране на тези суми. Ще се окаже, че ще си плащаме, за удоволствието да си плащаме данък. Очевидно е, че това правителство има проблем със здравия разум. Гражданите обаче няма да имат такъв проблем на изборите догодина.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имате 1000 лева на влог в банка. Ако получавате 4% лихва по тях и тя се обложи с 10%, това означава, че ще трябва да подадете данъчна декларация и да платите 4 лева на Дянков.

Не мисля!

По-скоро тези 4лв. ще ги впишеш в данъчната декларация и с толкова ще ти се намали основата, а от там ще ти падне данъка. Е с малко, но ще падне!:yes3:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля!

По-скоро тези 4лв. ще ги впишеш в данъчната декларация и с толкова ще ти се намали основата, а от там ще ти падне данъка. Е с малко, но ще падне!:yes3:

 

Много хора работят на трудов договор и не попълват данъчни декларации.

А пенсионерите какво ще ги посъветваме?

Редактирано от Peter G
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много хора работят на трудов договор и не попълват данъчни декларации.

Известно ми е! Също така ми е известно, че голяма част от тях попълват данъчни деларации с фиктивни дарения на инвалид. Фиктивни, защото инвалида е техен близък (в същото време и пенсионер) и на практика не се дават никакви суми, а нещата се оформят формално. Аз не виждам в това нищо лошо, щом закона го позволява. Преди когато имаше данъчни облекчения за семейните, мисля че беше някакво семейно подоходно облагане, но може и да греша, също се попълваха данъчни декларации.

Всичко, което не е забранено от закона, е редно и правилно да се използва за получаване на данъчни облекчения!:good:

 

П.П. В Европа е нормално да имаш личен счетоводител и личен адвокат. Това им дава възможност да се предпазат от неволни закононарушения и да си връщат част от данъците съвсем законно. Ето защо плащат по 300-400 Евро на счетоводител и си връщат по 3000-4000 Евро от данъци.

У нас гледаме да не дадем 5лв. за една консултация при адвокат и после се чудим, защо държавата иска да ни събори барбекюто примерно!:icon_doh:

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дянков до оня ден не знаел, че не се взима данък на лихвите по депозитите.....

Ще му пиша писмо, че не се е сетил да ми взима данък на рестото което ми връщат в магазина - нали взимам някакви пари от продавачката, как така няма да им платя данък.....

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А деее!

Що не си траеш! Не виждаш ли че четат форумите! Искаш утре да им дойде нова идея ли?

Я вземи да се обадиш като идваш към Видин да пием по едно, а правителството не го мисли! :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не съм учил икономика и финанси но от обща култура знам че идеята на лихвата е компенсация за девалва̀цията на валутата. Тоест по прост език ако с 100 лв днешни дни може да се закупи 100 хляба то с тези пари след една година не можеш да си купиш 100 хляба защото хляба вече няма да е 1 лв да речем а ще е 1.20 лв примерно. Лихвата се дава точно на тази основа за загубата на стойността на парите в застоя който са седели в банката (ако бъркам някъде, някой да ме поправи). Какъв е смисъла да се налагат данъци на лихвите? И това не е ли убиване на парите на хората от етична гледна точка (или кражба ли да го наречем) ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Грешиш!

Лихвата ти се дава, защото си преотстъпил правото на банката да се разпорежда с твоите пари за някакъв срок.

А банката се разпорежда с тях по най-добрия за теб и нея начин - по дефиниция. Това става като отпуска кредити с доста по-висока лихва, за да има и за нея и за теб.

Примерно ти даваш на банката 40 000 лв. за една година срещу 5% лихва, а банката ми ги дава на мен срещу 11% лихва и обезпечение поне 80 000лв.

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

П.П. В Европа е нормално да имаш личен счетоводител и личен адвокат. Това им дава възможност да се предпазат от неволни закононарушения и да си връщат част от данъците съвсем законно. Ето защо плащат по 300-400 Евро на счетоводител и си връщат по 3000-4000 Евро от данъци.

У нас гледаме да не дадем 5лв. за една консултация при адвокат и после се чудим, защо държавата иска да ни събори барбекюто примерно!:icon_doh:

 

Или наистина не можеш да разбереш за какво става въпрос, или ще направиш всичко, за да защитиш простотиите на Дянков.

 

Няколко пъти се опитах да ти кажа да се огледаш и за другите покрай теб. За хората, спестили едва 1000 лева, и пет лева са пари. И да ги призоваваш " да не реват" е, меко казано неетично. Тези хора надалиходят по кафета, надали ядят гъдели.

И не могат да плащат по 300-400 Евро месечно на счетоводител. Семейства живеят с по 200 лева месечно. И това не е рядкост.

 

Разбери, че не можеш да гледаш само себе си.

Разбери, че със сравненията как е в Европа ставаш смешен.

 

България е НАЙ-БЕДНАТА СТРАНА в Европейския съюз.

 

Но сития никога не е вярвал на гладния.

И затова понякога ситите са толкова жалки...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Познавам такива, които живеят с по 200 лв. на месец. Вчера една от тях я видях на кафе с цигара в ръка и то в едно от централните и скъпи заведения.

На същите тези им дават социални помощи, помощи за отопление, хранителни продукти, надбавки за деца и т.н.

Що аз да съм смешен с примерите си за Европа, а когато някой дава пример как в Европа заплатите били такива и онакива не е смешен.

И за другите се оглеждам, защото ми писна да ми се оплакват, че нямат пари и заплатата им не стига, а току извадят от някъде 5 цифрена сума и си купят жилище и то в центъра.

Що си мислиш, че съм сит? Ако почна да ти описвам колко съм гладувал и съм работил на 3 места, за да си изхранвам семейството, защото заплатата ми бе 5$, а кило сирене 4 DM и пак не съм се оплаквал.

Редактирано от Николай Николов
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа, явно няма да се разберем.

Верно, че и аз не съм бил от гладните, но не мога да приема това, което става в държавата ни за нормално.

 

Еми, бъди здрав, и дано не ти се налага да броиш стотинки. :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Имате 1000 лева на влог в банка. Ако получавате 4% лихва по тях и тя се обложи с 10%, това означава, че ще трябва да подадете данъчна декларация и да платите 4 лева на Дянков. И още 2 за банковия превод. Понеже двата лева за превод си остават, колкото по-малък е влогът или колкото по-ниска лихва отпуска банката, толкова по-висок ставаа процентът на това, което плащате. А времето за попълване на милиони данъчни декларации от хора, които сега нямат основание да го правят? Ако Дянков очаква 120 милиона приходи от данък върху лихвите, да каже колко са разходите на гражданите и на държавата за събиране на тези суми. Ще се окаже, че ще си плащаме, за удоволствието да си плащаме данък. Очевидно е, че това правителство има проблем със здравия разум. Гражданите обаче няма да имат такъв проблем на изборите догодина.

Няма да се подават данъчни декларации. Замисълът, доколкото схванах, е данъкът да е окончателен - да се удържа и внася от платеца, сиреч банката.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...