Премини към съдържание

Питане за размер на гуми


Niko

Препоръчано мнение

Изпаднал съм в лека дилема!

 

Каризмата в момента е с гуми 205/50 R15, като джантите са 7J ширина.

(Отделно имам железни джанти със зимни гуми 185/65 R14.)

 

Летите джанти са "супер яки" и искам да кача зимни гуми на тях.

Заради калниците при ширина на гумата 205мм не мога да кача по-висока гума от 50мм.

 

Съответно въпросите ми са два:

 

1. Гуми с ширина 195мм ще станат ли на тези джанти и ако да как ще стоят (в смисъл джантата ще изпъква ли гризно или ще се ядва)?

2. Колко висока гума (максимално) мога да сложа при 195мм ширина - 60, 65, 70мм?

 

Ако някой кара или е карал Каризма със 195/ХХ R15 7J нека сподели впечатления.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм така

1.Това-60,65 или 70 не са мм.,а проценти

 

2.195 е максималната ширина на 7J или над ЕТ35

 

3.Върви при Марин(mario64)да ти повдигне задницата

 

Така направих аз! :icon_dance:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://www.avtogumi.com/ - от дясно е калкулатора. 185/65 R14 е оригиналния размер. Иначе мисля гуми 195 ще стоят нормално. Най-добре като отидеш при гумаджията да сложите една каква да е гума (износена) да видите как ще стои и дали няма да опира някъде, че да не стане фал после. За опирането има значение и офсета на джантата. Редактирано от vladimirov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

... 195 е максималната ширина на 7J или над ЕТ35 ...

До колкото знам 7J са джанти на които се слагат гуми 205 - 215.

Или може би си имал предвид, че "195 е минималната ширина на 7J или над ЕТ35"

 

... Върви при Марин(mario64)да ти повдигне задницата ...

Кажи нещо повече - с какво и как я вдигнахте, колко се вдигна, стабилна ли е ...

Иначе моята е клекнала отзад. Може би е добра идея да се повдигне.

 

... Иначе мисля гуми 195 ще стоят нормално ...

Те, за стоене нормално - ще стоят. Въпроса е на широките джанти как ще стоят.

Защото в момента с 205 гумата излиза едва няколко мм навън от джантата, а е с усилен борд!

Редактирано от Niko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз те съветвам да си караш зимата с 14-ките.... И на мен колта много ми харесва с 15-ките и ми се вижда смешен с 13-ките, но когато всички боксуват, аз драпам... Широките гуми не са желателни за зимния сезон...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

До колкото знам 7J са джанти на които се слагат гуми 205 - 215.

Или може би си имал предвид, че "195 е минималната ширина на 7J или над ЕТ35"

 

 

Кажи нещо повече - с какво и как я вдигнахте, колко се вдигна, стабилна ли е ...

Иначе моята е клекнала отзад. Може би е добра идея да се повдигне.

 

 

Те, за стоене нормално - ще стоят. Въпроса е на широките джанти как ще стоят.

Защото в момента с 205 гумата излиза едва няколко мм навън от джантата, а е с усилен борд!

 

Моите джанти са 7J,ЕТ35 с гуми-195\50\15 и повдигната задница с около 4-5 см.,и стои добре на пътя.Не съм привърженик на високите скорости(е по магистралата не усещам,че карам със 150 км\ч,но предполагам и при другите е така),но не съм я усещал да се занася.За повдигането съм писал в една друга тема тук.

А иначе за зимата ще си сложа 185\60\14.От личен опит знам,че по-тясната гума(за автомобили)се държи по-добре на сняг,а и гориво се пести...и така.

 

П.П.Дори съм слагал и 185 на 7J.

Редактирано от gepito-v
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

195Х60Х15 задни и 195х55х15 предни , така съм цяла година .195х55х15 е най близо до препоръчителния размер на 14" .И аз я взех с 205 но опираше в калниците още ме боли сърцето от оня звук.195х55х15 стоят доста добре като визия.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

195/55/15 както казват и други колеги е рамера при ,който се запазва "оригиналната" висичина на гумата (заводско 185/65/14) Височини 60,65 камо ли 70 ще дойдат много високи на 195 15'. Аз съм с лети джанти 15' на 6.5J и смятам ,че на 7J няма да е проблем да сложиш 195 гуми (но пак те съветвам 55)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А бе и в друга тема някъде пишеше за размерите на зимните гуми, но до колкото съм прав за каризмата дават 175 през зимата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Aбстрахирай се от съветите и първо си прегледай окачването. Напиши какъв ти е офсета на джантите и тогава да го мислим. Ако всичко е нормално и офсета не е твърде положителен би трябвало 195/60 да става без проблем. По-тесни или по високи не мисля, че биха били добро решение.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това са стандартните размери (205/50 R15 и 185/65 R14), които ги дават за Mitsubishi Carisma, за да ти опират явно офсета на джантата не е правилния, офсета трябва да е 44.

 

Колега , смятам,че 205/50 R15 не е възможно да го дават като стандартен размер защото е с 10 мм по нисък диаметъра от заводския. За сведения,стандартния размер 185/65/14 е с диаметър 596мм а с 205/50/15 е 586мм (разлика 10мм и отчитане на скоростомер 102км/ч при скорост от 100км/ч н)

 

П.С. pepper , сигурно е хубаво да си сложи човек 175 гума , но колегата има джанта 7J - на него ще му е трудно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

"Каризмата в момента е с гуми 205/50 R15, като джантите са 7J ширина.

(Отделно имам железни джанти със зимни гуми 185/65 R14.)"

 

Пак казвам, моето лично мнение е че това е излишен филм! Колата ще се държи много по добре през зимата с 14-ките които си има колегата.... Едно, че с широките гуми ще има по-лошо сцепление на сняг и второ се натоварва се една по-голяма сума за големи зимни гуми... И всичко в името на естетиката... Все пак сам си решава...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Eмо , аз съм също за твоя съвет - да си кара със 185/65/14 (и аз съм с такива зимата и са супер) , но човека пита предимно за вариант да си сложи зимни гуми на джантите , които супер го кефят :) и за това коментирам единствения добър вариант (според мен) за 195 гуми

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да Ви кажа какъв ми е проблемът със 185/65 R14 размера.

Дори да оставим естетиката, на която държа, след летните гуми, диаманта е чувствително по-нестабилен с този размер.

А аз си карам спортно. Примерно от Симеоново към Бистрица машината почти не пада под 70км/ч.

С малките гуми просто изпуска завоите колата. Това е.

 

Другото е, че зимата вече почти няма сняг на пътя. По пътищата, които ползвам редовно се пръска с луга, има и трафик -

съответно настилката изсъхва до следващия ден. И на практика се получава, че едва ли не 96-97% от зимните километри

се навъртат на сухи пътища. Аз пак ще си купя зимни гуми, просто това, че ще са по-широки в случая е голям плюс за мен.

Отделно зимата винаги се движа със ВЕРИГИ, широка лека ЛОПАТА, ШАПКА и пълен резервоар!

 

Третото, което е, имам да обувам още една кола за зимата :yes3:, която ще се кара доста по умерено,

та железните джанти със зимните гуми ги глася за там.

 

Та генералния замисъл е, така и така ще купувам гуми - по-добре да обуя диаманта.

Отделно и Каризмата с железни джанти не мога да я гледам. Ужасно е. Аз с дизайн се занимавам, та ми е голяма мъка това!

 

Aбстрахирай се от съветите и първо си прегледай окачването. Напиши какъв ти е офсета на джантите и тогава да го мислим. Ако всичко е нормално и офсета не е твърде положителен би трябвало 195/60 да става без проблем. По-тесни или по високи не мисля, че биха били добро решение.
Къде мога да видя този офсет колко е? Пише ли го някъде?

 

... за да ти опират явно офсета на джантата не е правилния, офсета трябва да е 44. ...
В момента нищо никъде не опира!

 

... и второ се натоварва се една по-голяма сума за големи зимни гуми... И всичко в името на естетиката...
Гумите с размер 195/60 R15 според мен са на доста приемливи цени.

Особено при положение, че ще купувам така или иначе по-добре някой лев отгоре и колата е слънце и зимата!

Та за няколко лева повече бих се изразил така:

Красота (Естетика - много неточна дума), стабилност, нови зимни гуми ... УСЕЩАНЕ ... КЕФ!

 

За всеки случай пускам малко снимки да видите за какво става дума.

http://sevencolours.eu/pics/F2182984.JPG

http://sevencolours.eu/pics/F2182985.JPG

http://sevencolours.eu/pics/F2182986.JPG

http://sevencolours.eu/pics/F2182987.JPG

http://sevencolours.eu/pics/F2182988.JPG

http://sevencolours.eu/pics/F2182989.JPG

 

Добре. Има светлина в тунела. Май съм се объркал леко.

http://www.opelclub-bg.net/forum/index.php...entry5880

В тази тема пишат, че 7J джанта е за гуми 195 и 205.

 

Последно - борим се за гуми 195/60 R15. Погледнете и снимките и кажете дали ще станат.

Може би ще се наложи да повдигам задницата, макар, че не ми се вижда чак толкова клекнала.

Честно казано предпочитам да повдигна задницата отколкото да купувам гуми 195/55 R15.

 

Офтопик.

Марио, ако ти е по-удобно на лични, драсни няколко реда за повдигането - как, колко и т.н.

Редактирано от Niko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

195/60/15 ще ти дойдат доста високи(+19мм.)

 

195/55/15 е твоя размер(-1мм.)

 

Това при условие,че искаш да спазваш някакви предписания ... :)

Редактирано от somalietsa
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Както казах вече колега, имаш си възгледи и колата ти си я караш в крайна сметка :) Но това с чистенето на пътищата и т.н. не е достатъчно издържана теза. Искаш ли пример? Ето го: Живея във Варна - едно от местата където виждаме зимата в най-лекия и вариант. Събитието (не е единствено) се развива зимата по-миналата година. Колта е обут с 4 чисто нови клебера, като цолажа е най-малкия който влиза 13". Отивам до центъра да видя родителите си, на вън вали дъжд... От там отивам до пикадили да пазарувам. В супер-маркета седях около 30-40 мин. може би... Излизаме на вън с приятеля ми (не бях сам) и какво да видим?! Кризисно положение... За около половин час града беше затрупан, а движението беше тотално блокирано (90% от шофьори които карат с динени кори или гуми не подходящи за сезона и няколко процента от бмв-та и други коли с задно предаване)... Прибирах се до нас 1 час по обиколни пътища, търсейки алтернатива.... Катерих се по-баир (този към метро) в насрещната лента, тъй като моята (за нагоре) беше блокирана от закъсали коли...Близо до финала, гледах как един голф с натокани 15-ки и широки гуми, не може да мръдне на горе по баир който за мен не представляваше никакъв проблем... Когато стигнах до черния път за вилата ми, където снега беше навят, се наложи да карам по много висок сняг... Приятелят ми беше убеден, че ще избутам снега и ще счупя бронята си, но колата се вдигна от горе и вървя по снега докато не пуснах педала пред портите... Изживяването си беше емоционално и приключи пред камината с дом. ракия. Скоро след това пристигнаха 15-ките които купих от бивш колега с колт INFECTED. Сложих само предните за проба от мерак, а колата изглеждаше трепач. Със същия приятел излязохме на пробно кръгче. Отбихме за малко от почистените улици, на място където имаше 1 пръст сняг. Реших да тръгна и не можах. Приятелят ми който видя как карам по огромни преспи преди няколко дена и преодолявах препятствия на които бяха закъсали нови и хубави коли, и викаше на колта цитирам "малкото паджеро на мицубиши", не можеше да повярва, че колата не може да се отмести на един пръст сняг... Вярно е, гумите не бяха зимни, но дори и да бяха, гарантирам че лекия колт не би се справил така както с 13-ките... Има и един друг момент, че след като гледам цяла зима колата с малките и тесни гуми, после отново и се радвам с летите джанти и не спирам да и се любувам... Разказах това, за да разбереш възгледите ми, а не да ти натрапвам мнение. Аз ако сега имах възможност, бих си взел едни красиви 13 цолови лети джанти за зимата, но - криза... Каквито и гуми да си вземеш, дано не изпадаш в затруднени ситуации... Успех и да се похвалиш ;)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги заводските модели с които се оборудва Carisma DA2A (1800) - http://rapidshare.com/files/294635936/pic.JPG.html

 

Не можах да се оправя колега в посочения сайт (посточнно ми даваше съобщение ,че е претоварен и да опитам след 2 мин пак) , но щом ми го пращаш ,значи ще приема ,че имаш право. Не мога да разбера само едно тогава - как една и съща кола се обува с различни по височина гуми? Другия вариант е тези калкулатори за смятане да не са верни (което отново не ми се вярва)

 

Важното е ,че разбрахме ,че колегата иска да сложи 15' зимни гуми и единствения съвет е 195/55/15 (малко по-трудно се намират,но са точния размер)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук съм с гуми 205\60\15 и виж колко много разстояние имам между гумата и задния калник! :icon_thumbup:

 

Да живее бат Марин :icon_rock: !

post-4308-1255972177_thumb.jpg

Редактирано от gepito-v
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аве човек, с тази снимка трябваше да почнеш.

 

Когато натовариш колата отзад не опира ли гумата в калника?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аве човек, с тази снимка трябваше да почнеш.

 

Когато натовариш колата отзад не опира ли гумата в калника?

 

Да,опираше,но с размери 195\55\15 и 195\50\15 нямам никакви проблеми.Но джантите ми са доста изхвълени навън,изравняват се с калника като се погледнат отгоре.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 седмици ...

Колега, и аз да споделя нещо. Аз съм с гуми 195/60/15, джантите са 6.5J, ET35 и когато колата не е натоварана опира понякога при по-големи неравности, а когато е натоварена гумите опират ужасно в калниците, трябва да се кара много внимателно и да се избягват по-големи дупки, така че ако ще вземаш такива гуми задължително ще трябва да се повдигне задницата, ако искаш да нямаш проблем вземи си по-ниските! Аз ако знаех, че ще стане така никога нямаше да взема този размер, а и нещо друго - колата стана малко по-тромава при ускоряване и спира по-трудно, иначе стабилността и на пътя е много по-голяма. Дано съм бил полезен!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега каквато си искаш гума можеш да сложиш на джантата. Ако искаш и 175 можеш да й сложиш. Просто ще се получи разпъване на гумата. иначе 7J е 17.78см ширина на джантата което при гума 195 означава че ще излиза по по-малко от 1см от джантата. До колкото съм наясно препоръчват да е между 10 и 15 мм да излиза от джантата от всяка една страна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...