Премини към съдържание

Калкулатор за данъци


Препоръчано мнение

Моя данък е почти 500 лв. ,зимните ми гуми са около 2000 лв! Аз S-класа ли карам !?

 

Мани ги тези пустиняци... С-класи. По-скучна кола не съм карал от С-класа :(

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 62
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

Грешно ме разбрахте момчета!Не се оплаквам от колата,която имам,нито искам да карам с-класа!Ставаше въпрос за съвсем друго нещо-данъка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ние съвсем правилно сме те разбрали :) Просто изразяваме мнение - караш по-хубава кола от С-класа и плащаш като за по-скапаната с-класа :) Това, ако не е далавера :giggle:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

500.... Наистина са много пари... най интересното е че не сме като на запад а уж все от там гледаме нека някой да ме поправи но според моя житейски опит и местата които съм бил кола с по голям двигател и по нов модел данъка е 3 пъти по малък от 20 годишна кола с малък двигател..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

500.... Наистина са много пари... най интересното е че не сме като на запад а уж все от там гледаме нека някой да ме поправи но според моя житейски опит и местата които съм бил кола с по голям двигател и по нов модел данъка е 3 пъти по малък от 20 годишна кола с малък двигател..

 

Е нали сме Ъпсурдистан :) както казва DJ-я :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 месеца ...

Здравейте колеги! Отидох до общината да регистрирам колата и за честита нова година служителката ми каза, че данъка за автомобилите е увеличен. За моето Галантче 2000 136 коня данъка за 2009 е 207 лв. Мнооого неприятно, но какво да се прави нали "оправиха " софийските дупки и сега се движим по "идеални "пътища, трябва да плащаме.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля,че данък придобиване е друг,но не съм сигурна.Ако е един и същи данък аз лично няма ,да си плащам данъка на колата,защото данък придобиване ми беше 513 лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не се врягай толкова много. Има още какво да иска общината - при нас /Добрич/ за тези киловати щяха да ти вземат 350-400 лв. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

500.... Наистина са много пари... най интересното е че не сме като на запад а уж все от там гледаме нека някой да ме поправи но според моя житейски опит и местата които съм бил кола с по голям двигател и по нов модел данъка е 3 пъти по малък от 20 годишна кола с малък двигател..

Това, обаче, съвсем не е вярно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато се придобива недвижим имот или движим, в частност кола, се плаща 2% местен данък на фактурната стойност или на договорната цена. Тази такса се плаща при нотариус, когато се изповядва сделката. Кола можеш да си закупиш и без да минаваш при нотариус, тогава тези 2% ги плащаш в общината, като регистрираш колата.

Моят данък за 118 киловата и модел 12м.2000 година бе 240 лева за 2008. Колко ще е за 2009 ще разбера до средата на април!

 

Така че Криси този данък който си платила е 2% местен данък и е еднократен!

п.п Сега вече знаем за колко си придобила сивата красавица... :icon_dance:, е поне по документи!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато се придобива недвижим имот или движим, в частност кола, се плаща 2% местен данък на фактурната стойност или на договорната цена. Тази такса се плаща при нотариус, когато се изповядва сделката. Кола можеш да си закупиш и без да минаваш при нотариус, тогава тези 2% ги плащаш в общината, като регистрираш колата.

Моят данък за 118 киловата и модел 12м.2000 година бе 240 лева за 2008. Колко ще е за 2009 ще разбера до средата на април!

 

Така че Криси този данък който си платила е 2% местен данък и е еднократен!

п.п Сега вече знаем за колко си придобила сивата красавица... :icon_dance:, е поне по документи!

Ники, вече е 2,5 % :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Може Роска, още не съм почнал да чета новите промени по законите, но скоро ще го направя! :icon_thumbup: Я да хвърля едно око на Закона за местните данъци и такси!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато се придобива недвижим имот или движим, в частност кола, се плаща 2% местен данък на фактурната стойност или на договорната цена. Тази такса се плаща при нотариус, когато се изповядва сделката. Кола можеш да си закупиш и без да минаваш при нотариус, тогава тези 2% ги плащаш в общината, като регистрираш колата.

Моят данък за 118 киловата и модел 12м.2000 година бе 240 лева за 2008. Колко ще е за 2009 ще разбера до средата на април!

 

Така че Криси този данък който си платила е 2% местен данък и е еднократен!

п.п Сега вече знаем за колко си придобила сивата красавица... :icon_dance:, е поне по документи!

Не съм обявявала нито една от колите.Не съм го плащала.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не съм обявявала нито една от колите.Не съм го плащала.

Вероятно това ти е годишния данък. Гумите на моя джип (Yokohama, made in Japan) струват 1200 лева, но не са високоскоростни като твоите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

размер на данъка 92kW 151.80 лева

 

На друг ми го изкара 208лв. Лошото е че утре трябва да ходя при лукавите....

Само незнам защо ще им давам тези пари - с какво са ги заслужили ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Когато се придобива недвижим имот или движим, в частност кола, се плаща 2% местен данък на фактурната стойност или на договорната цена. Тази такса се плаща при нотариус, когато се изповядва сделката. Кола можеш да си закупиш и без да минаваш при нотариус, тогава тези 2% ги плащаш в общината, като регистрираш колата.....

 

 

При придобиването на недвижим имот местния данък, който се плаща беше еднакъв за цялата страна 2%. От както го направиха всяка община да си го определя самостоятелно /от 2-3 год./, вече навсякъде е различно. За Бургас е 2.5%. Плащането на тоя данък е по сметка на общината.

 

Но тук е уместна една забележка - за стойността на придобиване става дума. Това важи и за придобиване на автомобил. Става въпрос как се спекулира и изопачава понятието фактурна стойност. Изискването при една прехвърлителна сделка на недвижим имот е да се представя и данъчна оценка. Отделно в нотариалния акт се упоменава и продажната цена или стойността на самата сделка. И местния данък се заплаща върху по-голямата от двете стойности. И тъй като на данъчната оценка не може да се влияе, то в болшинството от сделките се обявява и продажната близка до данъчната - с цел спестяване на допълнителни данъци. Има и изключения, но те са за друга тема.

 

За тая година какви ли местни данъци са гласували общинските съветници, ще стане ясно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При придобиването на недвижим имот местния данък, който се плаща беше еднакъв за цялата страна 2%. От както го направиха всяка община да си го определя самостоятелно /от 2-3 год./, вече навсякъде е различно. За Бургас е 2.5%. Плащането на тоя данък е по сметка на общината.

 

Всеки общински съвет до края на януари трябва да определи с наредба размера на местните данъци и такси. Най-общо казано те са 2 вида:

- данък при придобиване на имущества (както Велико обясни) дължи се при възмездно и безвъзмездно придобиване на движими и недвижими вещи. Този данък обаче трябва да е в границите 1,3 до 2,6 на сто върху оценката на прехвърляното имущество. Не може по-малко, не може повече от посочените граници. В София през миналата година беше увеличен от 2 на сто на 2,5%. Основата за определяне е данъчната (за колите застрахователна оценка) оценка или договорната цена, както в предния пост е обяснено. Много дълго мога да говоря, но ето един практически съвет. Някои общини се опитват да събират данък при придобиване за автомобили, придобити от вас извън територията на страната ни. Например закупени от вас лично или за ваша сметка от чужбина. Това е НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО! Законът за местните данъци и такси има териториално действие само в България. Тъй като придобиването на собсвеността е станало извън пределите на териториалното действие на ЗМДТ данък при придобиване на имущества не се дължи.

- данък върху превозните средства - това вече е данъкът за милите ни кочинки, като основните показатели за определянето му са мощността на колата и възрастта й. Тук ситуацията е подобна - общинските съвети определят размерите, но пак в дадени от ЗМДТ рамки. Ето ги рамките:

до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

 

Брой на годините от годината Коефициент

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години 1

Над 5 до 14 години включително 1,5

До 5 години включително 2,8

Още нещо важно - автомобилите трябва да се декларират в общината (не в НАП, в общината) в двумесечен срок от придобиването им. Неспазването на този срок се санкционира с глоба до 200 лв. Криси, да си декларираш колите, че ще те глобят....

 

Някои общини, като Добрич например имат много зла политика, наистина и събират данък на максимума... Въпрос, който е редно да се отнесе към съответните общински съвети. Между другото да ви кажа, че заседанията на ОС са по принцип публични и не е изключено една цивилизована и възпитана група собственици на МПС да иде, да присъства, а и да се изкаже, ако получи думата от председателя на заседанието за приемането на наредбите за местните данъци, просто да ви кажа, че има такава възможност :icon_clap:

Ако искате да разберете точно колко дължите, просто свалете съответната наредба на ОС от вашата община от интернет страницата и сметнете...

Още една добра новина - наредбите на общинските съвети подлежат оспорване по съдебен ред... просто ако някой има съмнения в процедурата на приемането им :icon_clap: може да се пробва... Ще го консултираме...

В заключение, че пак много писах... Аз си плащам всички данъци съвестно, дори накуп в първия срок, с отстъпка - две коли и апартамент. Съветвам ви да правите същото... Моето вътрешно убеждение е, че единственият правилен избор е да си плащаме данъците в пълен размер и навреме.... другото са празни приказки и нелепи извинения...

Бъдете здрави, за да печелите и плащате данъци.. :icon_clap:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Знам за глобите ,но решихме колите ,които няма да продаваме,да не ги декларираме.Не виждам просто защо трябва да плащам данък?Може би защото ми се налага всеки път да рия снега от улицата и да хвърлям по 20 кила морска сол или защото някак си успявам да не нацеля 90 % от траповете .Или защото София е толкова "чиста" /и не само София/ ,че ми се налага да си карам колата на автомивка през 3 дни,за да не ме глобят ,че е цялата кална.Те трябва ,да ми плащат ,че изобщо по улиците се движи подобна кола :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да допълня - до 74 kW мощност, при наличието на работещ катализатор, удостоверено с документ/например от ТЕХНОТЕСТ/, се заплаща половината от дължимият данък.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

При придобиването на недвижим имот местния данък, който се плаща беше еднакъв за цялата страна 2%. От както го направиха всяка община да си го определя самостоятелно /от 2-3 год./, вече навсякъде е различно. За Бургас е 2.5%. Плащането на тоя данък е по сметка на общината.

 

Но тук е уместна една забележка - за стойността на придобиване става дума. Това важи и за придобиване на автомобил. Става въпрос как се спекулира и изопачава понятието фактурна стойност. Изискването при една прехвърлителна сделка на недвижим имот е да се представя и данъчна оценка. Отделно в нотариалния акт се упоменава и продажната цена или стойността на самата сделка. И местния данък се заплаща върху по-голямата от двете стойности. И тъй като на данъчната оценка не може да се влияе, то в болшинството от сделките се обявява и продажната близка до данъчната - с цел спестяване на допълнителни данъци. Има и изключения, но те са за друга тема.

 

За тая година какви ли местни данъци са гласували общинските съветници, ще стане ясно.

Тук колега или аз не те разбрах точно или направо бъркаш?!

Скоро не съм придобивал кола но, не съм чувал да се издава нотариален акт за кола, нито да й се прави данъчна оценка/има материален интерес/?!

Затова казвам, че този 2.5% данък се плаща в/у фактурната стойност/ тук вече можеш да си пуснеш фактура на каквато стойност се разберете с продавача/ или на договорната/можеш да закупиш кола само с договор за покупко-продажба, без да се издава фактура, което зависи кой ти продава колата, частно лице или юридическо лице/.

Що се отнася до прехвърлянето само чрез договор, пак се минава при нотариус, който заверява договора и така удостоверява материалният интерес. Това пак се решава от двете страни и е спекулативна тази стойност/можеш реално да придобиеш колата за 10 000 лв. а в договора да пишеш 1000 лв. /

За закупените коли от чужбина и продадени преди регистрацията им в България, нотариална заверка на подписите върху документа за продажба не се изисква, дори и да е между частни лица, тук вече може да се спекулира с тези 2.5% при регистрация и то както си искаш!

 

Така че м/у продажбата на движим и недвижим имот има огромни разлики!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук колега или аз не те разбрах точно или направо бъркаш?!

Скоро не съм придобивал кола но, не съм чувал да се издава нотариален акт за кола, нито да й се прави данъчна оценка/има материален интерес/?!

Затова казвам, че този 2.5% данък се плаща в/у фактурната стойност/ тук вече можеш да си пуснеш фактура на каквато стойност се разберете с продавача/ или на договорната/можеш да закупиш кола само с договор за покупко-продажба, без да се издава фактура, което зависи кой ти продава колата, частно лице или юридическо лице/.

Що се отнася до прехвърлянето само чрез договор, пак се минава при нотариус, който заверява договора и така удостоверява материалният интерес. Това пак се решава от двете страни и е спекулативна тази стойност/можеш реално да придобиеш колата за 10 000 лв. а в договора да пишеш 1000 лв. /

За закупените коли от чужбина и продадени преди регистрацията им в България, нотариална заверка на подписите върху документа за продажба не се изисква, дори и да е между частни лица, тук вече може да се спекулира с тези 2.5% при регистрация и то както си искаш!

 

Така че м/у продажбата на движим и недвижим имот има огромни разлики!

Ники, по правило основата за определяне на този данък е по-високата от данъчната оценка и договорната цена за недвижими имоти и застрахователната оценка и договорната цена на превозните средства. Тоест общото правило е, че за нотариалната сделка за МПС винаги се изисква застрахователна оценка (извън случайте когато фактурираш) и, да, масова практика е тези застрахователни оценки, издавани за по 5,10 минути да са мнооого далеч от реалната пазарна цена. И колегата е много прав, че със застрахователните оценки на колите и данъчните оценки на имотите се правят масови злоупотреби...

 

Иначе, Криси, нямам думи. Ти олицетворяваш точно това, с което най-не съм съгласен, но няма да влизам в полемики тук... И на мен не ми харесва начина, по който функционира здравната система, образованието и МВР, което обаче не ми дава повод, да не си плащам данъците върху доходите... Ама здраве да е.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Тук колега или аз не те разбрах точно или направо бъркаш?!

Скоро не съм придобивал кола но, не съм чувал да се издава нотариален акт за кола, нито да й се прави данъчна оценка/има материален интерес/?!

 

Естествено, че нотариален акт се издава само за имот, както и ваденето на данъчна оценка. Това което се опитах да обясня - за общото между прехвърляне на кола и имот. И в двата случая всички данъци и държавни такси се плащат върху удостоверения материален интерес, но не винаги това е реалната стойност на сделката. Това което и ти доуточняваш в горния си пост. Всъщност излиза, че законите позволяват да бъдат заобикаляни и да се събират по малко държавни такси.

Въпреки, че има сделки /за имоти/, където се афишират и реалните стойности, но то е по друг повод продиктуван от това - страните да имат интерес да посочват реалната стойност.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...