Премини към съдържание

Защо ни карат да изключваме мобилните си телефони на бензиностанции!


Препоръчано мнение

Вярно е , телефоните излъчват вълни, които са ултра къси, получава се ефекта като в микровълновата печка,къде молекулите ги бомбандира с вълни , те започват да се движат и се удрят ,при всяко удряне се отеля топлина и се загряват( то това е принципа на микровълновата печка) :) Но, има едно голямо Но........и то е че апарата генерира много малко количество вълни , почти незначително, за да стане това което са го показали на видеото, трябват много фактори да съвпаднат не е ясно дали ще стане пак........ако сте обърнали внимание колко пъти е набрал телефона, и коко време е подържал връзка, ( даме излъчването ) и то много близо до "опасността" .В реалния живот това не може да се случи, тъй като само колконките са доста добре защитени и един апарат с 3 миливата излъчване не може да причини такова нещо........

Виждал съм и друго нещо, м/у два апарата се слага сурово яйце, осъществява се връзка м/у тях и след 20 мин. яйцето е готово , "сварено" :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Виждал съм и друго нещо, м/у два апарата се слага сурово яйце, осъществява се връзка м/у тях и след 20 мин. яйцето е готово , "сварено" :D

 

Това за яйцето и аз съм го гледал.

Експериментът беше правен по едно проучване целящo да покаже колко е вредно да се говори по телефона, когато устройството ти е близо до главата, един вид ти се сварява мозъка.

Така че ако имате handsfree си го ползвайте :offtopic:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли идея дали блутут свободните ръце са вредни? Би трябвало да са с доста малка мощност, но все пак.

Преди време бях чел, че слушалките не намалявали риска, защото вълните се предавали по жицата директно в ухото към мозъка. Естествено, не знам дали е вярно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли идея дали блутут свободните ръце са вредни? Би трябвало да са с доста малка мощност, но все пак.

Преди време бях чел, че слушалките не намалявали риска, защото вълните се предавали по жицата директно в ухото към мозъка. Естествено, не знам дали е вярно.

мисля че са пълни глупости аз не си свалям телефона по цял ден от ухото пък нищо ми няма :callgsm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

мисля че са пълни глупости аз не си свалям телефона по цял ден от ухото пък нищо ми няма :callgsm:

 

 

Само така си мислиш :icon_angel:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

мисля че са пълни глупости аз не си свалям телефона по цял ден от ухото пък нищо ми няма :callgsm:

 

 

Само така си мислиш :icon_angel:

 

Най-добре е да използва обикновено handsfree, то също предава импулс но на по-малка честота.

Безжичното handsfree е също толкова вредно, тъй като то предава импулси с висока честота на разстояние.

 

Иначе всичко това може да доведе до главоболие, мигрена и т.н.

Също така ако си държиш телефона в джоба на ризата до сърцето ти примерно, може да имаш проблеми и със сърцето-аритмия и т.н.

Естествено ефектите са незначителни, така че ако не прекаляваш едва ли ще ти се случат такива неща.

Ти си избираш! :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте :rolleyes:

 

Нека и аз споделя нещо относно вредата от моб.телефони. Темата е доста важна (според мен) защото съвременното поколение е изложено повече от всякога на вредното влияние на електромагнитните вълни.

 

Когато се говори за вредно влияние трябва да се имат предвид няколко основни фактора:

1. Мощност на сигнала (W).

2. Честота на сигнала (Hz).

3. Проникваща способност на вълните (правопропорционална на 1. и 2.)

 

1. Мощността на моб.телефон е сравнително малка (за използваната честота - 900 MHz), така че може да използвата спокойно мобилния си телефон ежедневно, но не по 3-4 часа - в този случай препоръчвам жично hands-free. Широкоразпространена заблуда е, че безжичните hands-free устройства са по-безвредни от самия телефон защото са с по-малка мощност. Всъщност те осъществяват връзка (сканират) моб.телефон многократно всяка минута и освен това седят постоянно на ухото, докато мобилния телефон е до ухото само когато водите разговор.

 

2. Честотата на моб. телефони е "на ръба" за безопасност като за причиняващи вредно влияние се смятат честоти в гигахерцовия обхват (2-3 GHz). За сравнение gsm стандарта ползва 900MHz - BG, 1.8 и 1.9 GHz в други страни. Трябва да се има предвид и факта че фактори 1. и 2. влияят взаимосвързано т.е. едно и също вредно влияние се получава от слаб но високочестотен сигнал, така и от сигнал с "безопасна" честота който обаче е по-мощен.

 

В този ред на мисли не може да се сравнява телефон с микровълнова печка. Печката освен че работи на много по-висока честота е доста по-мощна (700 - 1200 W). Ето защо всички производители на микровълнови печки полагат особени усилия за подобряване на външната изолация - целта е затварянето на тези ОПАСНИ (висока честота и голяма мощност) вълни във обема на фурничката.

Общото между печката и телефона е че и двете устройства ползват електромагнитни вълни - сравнението което ми се върти в главата е шведски-съветски филм и компютри-компоти :hysterical:

 

В резюме:

- ползвайте спокойно моб. си телефон

- ползвайте hands-free не само в колата а и когато говорите продължително време (2-3) часа на ден;

- избягвайте ползването на безжични hands-free. Ползвайте такива свързани с кабелче към телефона - те практически не излъчват (освен когато слушате радио - телефона в такъв случай ползва кабелчето за антена, но дори и тогава сигнала е слаб и на много по-ниска честота (УКВ 74-108 MHz) => е с по-малко вредно влияние.

 

Надявам се да съм бил полезен с нещо :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте :rolleyes:

 

Нека и аз споделя нещо относно вредата от моб.телефони. Темата е доста важна (според мен) защото съвременното поколение е изложено повече от всякога на вредното влияние на електромагнитните вълни.

 

Когато се говори за вредно влияние трябва да се имат предвид няколко основни фактора:

1. Мощност на сигнала (W).

2. Честота на сигнала (Hz).

3. Проникваща способност на вълните (правопропорционална на 1. и 2.)

 

1. Мощността на моб.телефон е сравнително малка (за използваната честота - 900 MHz), така че може да използвата спокойно мобилния си телефон ежедневно, но не по 3-4 часа - в този случай препоръчвам жично hands-free. Широкоразпространена заблуда е, че безжичните hands-free устройства са по-безвредни от самия телефон защото са с по-малка мощност. Всъщност те осъществяват връзка (сканират) моб.телефон многократно всяка минута и освен това седят постоянно на ухото, докато мобилния телефон е до ухото само когато водите разговор.

 

2. Честотата на моб. телефони е "на ръба" за безопасност като за причиняващи вредно влияние се смятат честоти в гигахерцовия обхват (2-3 GHz). За сравнение gsm стандарта ползва 900MHz - BG, 1.8 и 1.9 GHz в други страни. Трябва да се има предвид и факта че фактори 1. и 2. влияят взаимосвързано т.е. едно и също вредно влияние се получава от слаб но високочестотен сигнал, така и от сигнал с "безопасна" честота който обаче е по-мощен.

 

В този ред на мисли не може да се сравнява телефон с микровълнова печка. Печката освен че работи на много по-висока честота е доста по-мощна (700 - 1200 W). Ето защо всички производители на микровълнови печки полагат особени усилия за подобряване на външната изолация - целта е затварянето на тези ОПАСНИ (висока честота и голяма мощност) вълни във обема на фурничката.

Общото между печката и телефона е че и двете устройства ползват електромагнитни вълни - сравнението което ми се върти в главата е шведски-съветски филм и компютри-компоти :hysterical:

 

В резюме:

- ползвайте спокойно моб. си телефон

- ползвайте hands-free не само в колата а и когато говорите продължително време (2-3) часа на ден;

- избягвайте ползването на безжични hands-free. Ползвайте такива свързани с кабелче към телефона - те практически не излъчват (освен когато слушате радио - телефона в такъв случай ползва кабелчето за антена, но дори и тогава сигнала е слаб и на много по-ниска честота (УКВ 74-108 MHz) => е с по-малко вредно влияние.

 

Надявам се да съм бил полезен с нещо :drinks:

 

Благодаря колега :first:

Доста изчерпателно и с обосновка!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, малки поправки:

 

- 900 МHz не е на границата, загубите в органични материи нарастват рязко над 500 МHz

 

- Изходната мощност се настройва динамично спрямо силата на приемания сигнал и може да достигне +33dBm или около 2W, което е много. Очевидно всички тези дискусии са спекулация ако телефона работи с 10mW, близо до транспондера, при което няма никаква опасност.

 

- Хендс фрий с жица представлява един вид паразитна, импедансно несъгласувана антена към телефона. Например ако единия проводник е свързан с масата на платката и няма някакъв специален филтър (напр. дросел, RC), кабела си излъчва, макар и слабо. Това би трябвало да е взето предвид.

 

- Излъчването на старите аналогови телефони NMT450 е стотици пъти по-силно (те излъчват непрекъснато, за разлика от GSM които излъчват същата пикова мощност но на къси бърстове, при което средната мощност е много ниска) и те са доказано опасни, това съм го чел в научна (не в популярна или булевардна) публикация. Ефектите са тумори в мозъка. Общо взето ефекта е главно топлинен, образуват се малки области с по-висока температура (макар и само десети от градуса), спазми на кръвоносни съдове, малки увреждания, и... При това туморите били доброкачествени, и т.н. Но такива телефони не се ползват вече.

 

 

Здравейте :rolleyes:

 

Нека и аз споделя нещо относно вредата от моб.телефони. Темата е доста важна (според мен) защото съвременното поколение е изложено повече от всякога на вредното влияние на електромагнитните вълни.

 

Когато се говори за вредно влияние трябва да се имат предвид няколко основни фактора:

1. Мощност на сигнала (W).

2. Честота на сигнала (Hz).

3. Проникваща способност на вълните (правопропорционална на 1. и 2.)

 

1. Мощността на моб.телефон е сравнително малка (за използваната честота - 900 MHz), така че може да използвата спокойно мобилния си телефон ежедневно, но не по 3-4 часа - в този случай препоръчвам жично hands-free. Широкоразпространена заблуда е, че безжичните hands-free устройства са по-безвредни от самия телефон защото са с по-малка мощност. Всъщност те осъществяват връзка (сканират) моб.телефон многократно всяка минута и освен това седят постоянно на ухото, докато мобилния телефон е до ухото само когато водите разговор.

 

2. Честотата на моб. телефони е "на ръба" за безопасност като за причиняващи вредно влияние се смятат честоти в гигахерцовия обхват (2-3 GHz). За сравнение gsm стандарта ползва 900MHz - BG, 1.8 и 1.9 GHz в други страни. Трябва да се има предвид и факта че фактори 1. и 2. влияят взаимосвързано т.е. едно и също вредно влияние се получава от слаб но високочестотен сигнал, така и от сигнал с "безопасна" честота който обаче е по-мощен.

 

В този ред на мисли не може да се сравнява телефон с микровълнова печка. Печката освен че работи на много по-висока честота е доста по-мощна (700 - 1200 W). Ето защо всички производители на микровълнови печки полагат особени усилия за подобряване на външната изолация - целта е затварянето на тези ОПАСНИ (висока честота и голяма мощност) вълни във обема на фурничката.

Общото между печката и телефона е че и двете устройства ползват електромагнитни вълни - сравнението което ми се върти в главата е шведски-съветски филм и компютри-компоти :hysterical:

 

В резюме:

- ползвайте спокойно моб. си телефон

- ползвайте hands-free не само в колата а и когато говорите продължително време (2-3) часа на ден;

- избягвайте ползването на безжични hands-free. Ползвайте такива свързани с кабелче към телефона - те практически не излъчват (освен когато слушате радио - телефона в такъв случай ползва кабелчето за антена, но дори и тогава сигнала е слаб и на много по-ниска честота (УКВ 74-108 MHz) => е с по-малко вредно влияние.

 

Надявам се да съм бил полезен с нещо :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, малки поправки:

 

- 900 МHz не е на границата, загубите в органични материи нарастват рязко над 500 МHz

 

- Изходната мощност се настройва динамично спрямо силата на приемания сигнал и може да достигне +33dBm или около 2W, което е много. Очевидно всички тези дискусии са спекулация ако телефона работи с 10mW, близо до транспондера, при което няма никаква опасност.

 

- Хендс фрий с жица представлява един вид паразитна, импедансно несъгласувана антена към телефона. Например ако единия проводник е свързан с масата на платката и няма някакъв специален филтър (напр. дросел, RC), кабела си излъчва, макар и слабо. Това би трябвало да е взето предвид.

 

- Излъчването на старите аналогови телефони NMT450 е стотици пъти по-силно (те излъчват непрекъснато, за разлика от GSM които излъчват същата пикова мощност но на къси бърстове, при което средната мощност е много ниска) и те са доказано опасни, това съм го чел в научна (не в популярна или булевардна) публикация. Ефектите са тумори в мозъка. Общо взето ефекта е главно топлинен, образуват се малки области с по-висока температура (макар и само десети от градуса), спазми на кръвоносни съдове, малки увреждания, и... При това туморите били доброкачествени, и т.н. Но такива телефони не се ползват вече.

 

Съгласен съм с aga:

 

- вредното влияние започва около 500 MHz;

 

-изходната мощност наистина може да достигне (макар и рядко) до 2 W което си е бая :tok: Работата е там че телефоните са наблъскани с "умен" софтуер който решава кво да прави и когато входния сигнал почва да спада по ниво си мисли че е далеч от базовата станция на оператора и автоматично увеличава излъчваната мощност за да компенсира "отдалечаването" :icon_doh:

 

- hands - free наистина е антена несъгласувана импедансно (за незапознатите импеданс=електрическо съпротивление) с телефона. Това което съм се опитал да обясня за масовия читател на достъпен език е - до къде може да се смята за безопасно и откъде започват сериозните проблеми. По принцип всеки кабел по който тече ток, излъчва. В тая връзка електропроводите под които минаваме си пекат доста ама както и да е - друга тема е :rolleyes:

 

- aga отново е прав. NMT технологията си е направо опасна (без майтап). Не я засегнах защото е доста остаряла, а и мутрите вече се "цивилизоваха" - масово ползват жисиеми и махнаха анцузите :hysterical:

 

айде наздраве :icon_drunk: раничко е още ама...рано пиле - рано пие :lol:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

- aga отново е прав. NMT технологията си е направо опасна (без майтап). Не я засегнах защото е доста остаряла, а и мутрите вече се "цивилизоваха" - масово ползват жисиеми и махнаха анцузите :hysterical:

 

айде наздраве :icon_drunk: раничко е още ама...рано пиле - рано пие :lol:

 

 

Мутрите сериозно го отнесоха с тези телефони в началото на 90те. Може би от излъчването са се цивилизовали. :D

 

Може да се направи един много прост експеримент с мултицет и прост диоден детектор. Ако при NMT телефон показанието е 100 относителни единици, при GSM стрелката се отклонява под 10 единици. Ако някой има страх от облъчване, може да си направи такъв джобен детектор :) А това с яйцето е пълна глупост.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, вашият оптимизъм е заразяващ, но не смятате ли, че все пак далеч не всичко е проучено. Например има учени, които смятат, че радиацията от телефоните може да измени ДНК-то. Така или иначе няма пълно (или поне не е публикувано) изследване за рисковете от телефоните. Много хора смятат, че вредите ще се видят едва след около десетилетие. И ако сега говорим за 800 MHz, то 3G мрежите, които навлизат на пазара работят около и над 2000 MHz.

Като знаете колко години трябваше, за да почнат цигарените компании да признават, че би могло и да има някакви евентуални рискове за здравето на тютюнопушачите, какво ви кара да смятате, че нещо ще се разбере скоро. Та gsm операторите са една от най-големите и бурно развиващи се индустрии в света.

 

А както може би наскоро сте чули, 80% от пчелите в Сащ и 70% от тези в Европа се оказа, че вече не съществуват и засега като причина се смята, че виновни са именно мобилните телефони, които с излъчването си объркват вътрешния компас на насекомите и те не могат да се приберат в кошера. Досещате се колко дълго би изкарал света без пчели (не става дума за липса на мед). Както виждате има рискове, които никой не може да отчете. Както казва Ал Гор - нови технологии и старо мислене е равно на катастрофа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, вашият оптимизъм е заразяващ, но не смятате ли, че все пак далеч не всичко е проучено. Например има учени, които смятат, че радиацията от телефоните може да измени ДНК-то. Така или иначе няма пълно (или поне не е публикувано) изследване за рисковете от телефоните. Много хора смятат, че вредите ще се видят едва след около десетилетие. И ако сега говорим за 800 MHz, то 3G мрежите, които навлизат на пазара работят около и над 2000 MHz.

Като знаете колко години трябваше, за да почнат цигарените компании да признават, че би могло и да има някакви евентуални рискове за здравето на тютюнопушачите, какво ви кара да смятате, че нещо ще се разбере скоро. Та gsm операторите са една от най-големите и бурно развиващи се индустрии в света.

 

А както може би наскоро сте чули, 80% от пчелите в Сащ и 70% от тези в Европа се оказа, че вече не съществуват и засега като причина се смята, че виновни са именно мобилните телефони, които с излъчването си объркват вътрешния компас на насекомите и те не могат да се приберат в кошера. Досещате се колко дълго би изкарал света без пчели (не става дума за липса на мед). Както виждате има рискове, които никой не може да отчете. Както казва Ал Гор - нови технологии и старо мислене е равно на катастрофа.

 

:icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap:

Казано кратко и ясно!

Какво правим кефим се на последната нова джунджурийка, рекламирана на всеки 15 минути по средствата за "масофа шизоферния" и несъзнателно режем клона на който стоим.

Често съм се замислял има ли някакви очила през които да се виждат сигналите за wireless. Тук пишат много компетентни хора и сигурно ще знаят. Та мисълта ми е кой знае какво ще се види ако се погледне през такива очила. Сигурно живеем обградени от невидима с просто око мрежа която може би ни въздейства. Отвсякъде сигнали, сигналчета, вълни и вълнички и може би всичко това, наред с всичките дивотийки рекламирани като "безвредни" продукти, допринася за цялата изнервеност озлобеност на хората.

Колко много е прав Ал Гор с тази си констатация - нови технологии и старо мислене е равно на катастрофа.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap: :icon_clap:

Казано кратко и ясно!

Какво правим кефим се на последната нова джунджурийка, рекламирана на всеки 15 минути по средствата за "масофа шизоферния" и несъзнателно режем клона на който стоим.

Често съм се замислял има ли някакви очила през които да се виждат сигналите за wireless. Тук пишат много компетентни хора и сигурно ще знаят. Та мисълта ми е кой знае какво ще се види ако се погледне през такива очила. Сигурно живеем обградени от невидима с просто око мрежа която може би ни въздейства. Отвсякъде сигнали, сигналчета, вълни и вълнички и може би всичко това, наред с всичките дивотийки рекламирани като "безвредни" продукти, допринася за цялата изнервеност озлобеност на хората.

Колко много е прав Ал Гор с тази си констатация - нови технологии и старо мислене е равно на катастрофа.

 

 

Хора не се стряскайте. Електромагнтните вълни са като светлината, няма принципна разлика. Има разлика в ефекта върху материята. Нека не се бърка с ионизиращата радиация свързана с радиоактивен разпад или рентгенови лъчи. Радиовълните имат основно топлинен ефект върху тъканите. При телефоните този ефект е незначителен, и не е в него проблема. Независими научни трудове дискутират не температурните ефекти, а импулсите (бърстове с данни) на GSM сигнала, тези които чуваме понякога в радиа, телевизори и уредби. Е за тях се твърди че били обърквали функцията на мозъка, интерференция с алфа честотата и другите знайни и незнайни електрически ефекти в мозъка. Говорим за много ниски честоти от порядъка на десетки Херци! Подобно на това как стробоскоп мигащ с определена честота може да обърка временно мозъка посредством зрителния нерв, така се твърди че мозъка приема подобни импулси директно като детекция на високочестотното поле. Освен това се твърди че ефектите са в зависимост от състоянието на нервната система. Има хора които например се хипнотизират от лампите в тунели и се блъскат в стената, а на други това не влияе. Прав е jamano, това е територия малко позната. И е прекалено опростено да се говори само за топлинен ефект на полето.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Чета мненията ви и незнам кое колко е вредно и ко е колко не,но знам едно със сигурност ,че като говоря през деня много по GSM-ма после се счупва да ме боли главата :icon_crying: Но няма начин без телефона :callgsm: съм загубен :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Чета мненията ви и незнам кое колко е вредно и ко е колко не,но знам едно със сигурност ,че като говоря през деня много по GSM-ма после се счупва да ме боли главата :icon_crying: Но няма начин без телефона :callgsm: съм загубен :)

 

Това не звучи много добре. Единственото решение за което се сещам е да си купиш апаратче с антенка и да лепнеш откъм ухото ти един от тия специалните предпазителите за гсм-и, така че антенката да излъчва само на другата страна.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това не звучи много добре. Единственото решение за което се сещам е да си купиш апаратче с антенка и да лепнеш откъм ухото ти един от тия специалните предпазителите за гсм-и, така че антенката да излъчва само на другата страна.

 

 

Единственото решение е да се ограничат разговорите и да се ползва слушалка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Доста инфо от първа ръка по въпроса. http://zagrada.bg/show.php?storyid=342987

 

а ето и по-важните пасажи:

 

Изследване на университета в Есен, Германия е установило опасността от развиване на рак на очите у хора, използващи продължително време мобилни телефони. Използването на тези устройства води до отрицателни последици за нервната и хормоналната системи. Екип от университетската клиника във Фрайбург провежда експеримент, при който на доброволци са прикрепени мобилни телефони към главите. Телефоните се включват и изключват дистанционно, без участниците да знаят кога. При включване е регистрирано повишаване на кръвното налягане с 5 до 10 mmHg.

 

Законодателството в европейските държави постановява максимална мощност на излъчване от 2W на kg телесно тегло, но редица експерти са на мнение,че то не бива да надвишава 0,2 W/kg. Организации за защита на потребителите и лекари изискват данни за излъчваната мощност да се отпечатват върху опаковката на апарата. При мобилните телефони следва да се обърне внимание поне на два важни фактора - термичното въздействие и импулсно-модулираното лъчение. Предполага се, че при деца то може да е особено опасно, тъй като тъканите им все още се развиват. Енергията на лъчението се абсорбира от молекулите в организма и повишава кинетичната им енергия и може да се увреди даден орган. Най-податливи са органи с по-слабо топлоотвеждане - очни лещи и тестиси, тъкани с по-слаба кръвна циркулация и тъкани между отделните органи. При по-продължително затопляне с повече от 1°C, при определени обстоятелства може да се стигне до изменения в поведението,в обмяната на веществата или до увреждания на ембриона при бременни.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Доста инфо от първа ръка по въпроса. http://zagrada.bg/show.php?storyid=342987

 

 

Дори да е вярно, това не е инфо от първа ръка, а груб цитат на някаква уеб страница.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Дори да е вярно, това не е инфо от първа ръка, а груб цитат на някаква уеб страница.

Всъщност това е дадена в контекст част (т.е. всичко друго, но не и груб цитат) от интервю с доц. Мишел Израел, ръководител на лаборатория "Физически фактори" към Националния център по обществено здраве. Когато казах "първа ръка" имах в предвид именно, че мнението го дава тесен специалист, а не пишман пенкилер поназвайващ нещо псевдо електрико-кабелар или някой недочел и непревел от нета журналист и ако си беше дал труд да проследиш линка, щеше да видиш за какво става дума, както и да откриеш други интересни неща.

 

Тъй като си в Австрия сподели има ли там gsm антени по покривите на къщите, както при нас, или са изнесени на отделни стълбове?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 4 седмици ...

Колеги ,

 

чета тук разни неща и понеже съм част от мобилния бизнес , няма как да не се включа.

Нека уточним някой неща:

 

- В България стандартите за GSM са - 900 , 1800 и 2100 (3G) MHz. Други честоти използвани за "граждански" са от 7 до 37 GHz. Bluetooth стандарта работи на 2.4 GHz , както и wireless LAN мрежите.

- Мощността на излъчване на GSM апаратите достига 2 W, но САМО , когато телефонът изпраща "заявка" до базовата станция. Това се случва, когато абонатът инициира обаждане или телефона изпраща ъпдейт за местонахождението си (както и още доста данни за себе си) на контролера. След подаването на "заявката" и след сравняване на измерените показатели , контролера решава на каква МИНИМАЛНА мощност трябва да излъчва телефона , за да имате стабилна връзка. Дефакто, при добре изградена и оразмерена мрежа , телефонът излъчва с незначителна мощност.

- Реално , ако искате да се предпазите от вредни излъчвания, а нямате handsfree под ръка - просто не дръжте телефона на ухото си в няколкото секунди след натискане на "Dial". Телефона в джоба на ризата може да е проблем само , ако имате pacemaker или друг подобен електронен механизъм в тялото си .

- Ако говорим за най-големите причинители на електромагнитно "замърсяване", то това са телевизионните ретранслатори и радио излъчвателите на ултра къси вълни (тези който слушаме и гледаме всеки ден), но срещу тях още не съм чул някой да надига глас. За военните, които до скоро притежаваха ВСИЧКИ честотни спектри в България - дори няма да започвам , само ще кажа , че когато един военен радар излъчи импулс - минаващ гълъб буквално се разпрашава, пък вие си правете изводите.

- Все още няма официален доклад/документ , който да доказва вреда/-та от GSM мрежите (това в световен мащаб) , но това не пречи да има safety recommendations, които указват максимални мощности на излъчване , както на апаратите , така и на базовите станции.

 

Моето мнение : тъй като нямаме избор и живеем в свят прекалено замърсен , във всяко едно отношение, трябва поне да се опитваме да намаляваме вредата , която ни нанася замърсената от нас самите , околна среда - handsfree , като говорим продължително време или имаме кратки , но многобройни обаждания ежедневно и свободното време - не пред телевизора с телефона в ръка , а в планината , където всички вредни фактори са в минимални количеста :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...