Премини към съдържание

Препоръчано мнение

Привет,

решил съм да си засиля малко музиката, ама сърце не ми дава да прецакам багажника.

За да стане "И вълкът цял и агнето сито" зад задния калник до задния капак (колата е комби) ще излея кутия около 50литра по мои изчисления да уплътни всяка гънка и в нея кутия да събера 12" нискочестотен говорител.

Единствено още не знам каква смола да използвам за кутията. Ако някои ги вдява тия работи да пише.

Ще водя снимкова хронология на процеса, но незнам дали ще е задоволителен резултата заради материала за кутията.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега това което си замислил е доста готино, но най-добре ще е да се посъветваш с някой, занимаващ се с това. Голямо значение ще има и говорителя, тъй като кутията може да му се окаже малка.

Иначе с интерес ще следя темата! Надявам се и на живо да показваш как са нещата.. че в събота гледам си идвал и не се обади :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябват ти още втвърдител и отделител. Цената на евтината смола е около 80 лв. за бака (твърде много за твоя проект). Върши добра работа, но на 3М смолите са много по-качествени. Мога да ти заема малко количество от необходимите материали, ако си от София. Стъкломат продават Кар системс по-евтинко.

Основните недостатъци на кутиите за бас от фибростъкло са:

- лоши в акустично отношение. Резонират неприятно, но за система без аудиофилски претенции вършат работа

- не са особено дълготрайни при постоянни и силни вибрации. Което съвсем не значи, че няма да издаянят 3,4 години, но после могат да се сцепят.

Трябва да видиш внимателно формата на калника, обемът е добре да има някаква форма, а не просто кутия по калника. Ще бумти нещо, но какво ще е качеството е втори въпрос.

 

Виж и ТУК

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега това което си замислил е доста готино, но най-добре ще е да се посъветваш с някой, занимаващ се с това. Голямо значение ще има и говорителя, тъй като кутията може да му се окаже малка.

Иначе с интерес ще следя темата! Надявам се и на живо да показваш как са нещата.. че в събота гледам си идвал и не се обади :)

 

Погледах малко, и те "дебнах" при колата ама ти тръгна на някъде и така. Като започна с осъществяването на проекта ще се обадя

Инфо ми трябва какви смоли и материали ми трябват.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Погледах малко, и те "дебнах" при колата ама ти тръгна на някъде и така. Като започна с осъществяването на проекта ще се обадя

Инфо ми трябва какви смоли и материали ми трябват.

 

Peugeot 206 MTV Edition имат фабрично такава бас каса JBL в същата форма. Правено е и от други, това ми е мисълта :icon_angel:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Трябват ти още втвърдител и отделител. Цената на евтината смола е около 80 лв. за бака (твърде много за твоя проект). Върши добра работа, но на 3М смолите са много по-качествени. Мога да ти заема малко количество от необходимите материали, ако си от София. Стъкломат продават Кар системс по-евтинко.

Основните недостатъци на кутиите за бас от фибростъкло са:

- лоши в акустично отношение. Резонират неприятно, но за система без аудиофилски претенции вършат работа

- не са особено дълготрайни при постоянни и силни вибрации. Което съвсем не значи, че няма да издаянят 3,4 години, но после могат да се сцепят.

Трябва да видиш внимателно формата на калника, обемът е добре да има някаква форма, а не просто кутия по калника. Ще бумти нещо, но какво ще е качеството е втори въпрос.

 

Виж и ТУК

Колега, а дали знаеш с какъв материал се произвеждат HDF и MDF. Имам един приятел дето дялка рамки за картини, и от него мога да си взема талаш. Да го омеша с няква смола е да се получи ПДЧ. Мисля че като опция за кутия за бас е по-добре, стига да е възможно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Peugeot 206 MTV Edition имат фабрично такава бас каса JBL в същата форма. Правено е и от други, това ми е мисълта :icon_angel:

Колега, порових из нета, ама не намерих такова животно. Ако знаеш къде мога да я видя, дай линк.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, а дали знаеш с какъв материал се произвеждат HDF и MDF. Имам един приятел дето дялка рамки за картини, и от него мога да си взема талаш. Да го омеша с няква смола е да се получи ПДЧ. Мисля че като опция за кутия за бас е по-добре, стига да е възможно.

Възможно е сигурно, но ще ти трябва матрица, в която да излееш сместа. Най-обикновен хелметекс със стърготини ще ти свърши работа, но как ще споиш двете половина на ПДЧ плоскостта? Дървениите не ги разбирам, аз съм по стъклопласта :) .

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Събота почвам да лея кутията.

Интересува ме ако я направя от смола и текстил и я тапицирам вътре с филц дали ще е по-добре от смола омесена с талаш без тапициране.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С изолация и облицовка отвътре (и пълнеж) ще е по-добре. Има и разни програмки, при които може да направиш симулация на кутията (ако имаш параметрите на говорителя) и как ще се държи в обема на багажника, но нямам идея каква ще е даваща възможност за обем на кутията с неправилна форма. Мислиш ли да се използват фабричните кухини, ако е възможно?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Няма програма, която може да сметне неговия обем. Това е за олимпиада по математика. Ватата може да подобри нещата, с експерименти ще стане:-)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сега си мисля, ако има начин да се реализира препоръчителния обем за говорителя с конвенционални материали и да се облицова със смола или други материали за да приляга към багажника, дали няма да се получи по-добре?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

След известен период от време, стартирахме с изработката. Отляхме гипсов калъп за неправилния гръб. направих и снимки ама как забога да ги кача?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Използвай снимка.бг или imageshak.us

Редактирано от Емил Димитров
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

решил съм да си засиля малко музиката, ама сърце не ми дава да прецакам багажника.

За да стане "И вълкът цял и агнето сито" зад задния калник до задния капак (колата е комби) ще излея кутия около 50литра по мои изчисления да уплътни всяка гънка и в нея кутия да събера 12" нискочестотен говорител.

Единствено още не знам каква смола да използвам за кутията. Ако някои ги вдява тия работи да пише.

Ще водя снимкова хронология на процеса, но незнам дали ще е задоволителен резултата заради материала за кутията.

 

И на мен сърце не ми даваше да прецакам големия багажник и се спрях на този вариант:https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/s720x720/246453_284116225026626_554201716_n.jpg

 

 

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Аз сега мисля да си взема една готова туба и само да си купя усилвателя :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Временно ще карам с един активен буфер http://www.thunder.bg/product_info.php?cPath=3&products_id=574 докато намеря нови смоли да бъркам пак. Идеално под предната дясна седалка. Ама то и свирнята му толкова - 1 ниво над оригиналната музика. ако го сложа в багажника дали ще думка повечко?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Временно ще карам с един активен буфер http://www.thunder.bg/product_info.php?cPath=3&products_id=574 докато намеря нови смоли да бъркам пак. Идеално под предната дясна седалка. Ама то и свирнята му толкова - 1 ниво над оригиналната музика. ако го сложа в багажника дали ще думка повечко?

Sounds like бляяяк:-)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Привет,колега.Гледам,че си от Пловдив мога да те насоча към фирма Бестимекс.Имат склад в Пловдив.Аз от там съм купувал смоли и съм доволен.По спомен като купувах полиестерна смола беше 5 и нещо килограма.Склада се намира на Рогошко шосе преди моста в дясно.А за касата бих те посъветвал да е от ПДЧ. Ако гърба ти е само от смола за да хванеш формата само ще дрънчи.Или да го наслояваш до нужната дебелина и после изолация от вътре.Аз няколко пъти правих такива каси и то с много мъка.Ако ти трябва помощ обади се.Ще помогна с каквото мога .

Поздрави.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...
  • преди 2 седмици ...

Здравейте колеги! Преди време сме правили такава бас каса на едно ауди а6. преградихме багажника с МДФ материал дебел към 2см. отвътре облепихме в фолио за вибрации и отделно по ръбовете на касата се облепи със силикон. като обем звучеше добре при положение, че говорителя беше ДЛС за 400 лв. Кората която беше на багажника трябваше да се среже и да се пасне с размера на касата. Стана като заводско и звучеше наистина добре. Съвета ми е да се използва изолация на фирмата STP има безброй вариянти. УСПЕХ

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 месеца ...

Нещо, което пробвах преди доста време: корпус от стклопласт, само заради формата. Втори корпус, пак заради формата. Посредата полиуретанова пяна. 25мм показа добър резултат, но не сме го смятали, просто на око :) Има доста добри звукопоглъщащи свойства, запълва форми всякакви. Трябва много да се внимава КАКВА пяна се ползува, заради коефициента на разширение. Трябва такава, която разширава съвсем малко, по-точна информация имат дограмаджиите. Естествено, става и с 1:50, ама трябва да си мноооооооооооооооооооого внимателен колко слагаш, че направо кърти, в буквалния смисъл. отвътре се лепи 5мм пореста гума (използуват я за изолация на големите климатици примерно), малко вата и си ти.

Играчката е двойна и ако имаш друг вариант, не се занимавай. Но ако гониш хем много крива форма, хем да е красиво, това е един от начините.

 

По-горе колегите са писали, че е много важно обема да е съобразен с параметрите на говорителя. Знам, че марковите са доста по-скъпички, но има защо. Пък си идват и с данните от производител. За разлика от евтините китайци, които трудно се намират 2 с еднакъв звук, дори и от една партида ... Поразгледай и къде ги слагат хората, щото по средата на кутията не винаги е добра идея. уф, иска си четене и учене, само на проба грешка е тегаво :)

 

Успех!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...