Премини към съдържание

Пълен резервоар - по-малък разход на гориво!


Shoker

Препоръчано мнение

Днес стана въпрос за това нещо, и колегата ми започна да ме убеждава как е чувал от много места, а и той сам се бил убедил, че когато резервоара е пълен разхода на гориво леко спадал...

Някой има ли мнение по въпроса? :) :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Днес стана въпрос за това нещо, и колегата ми започна да ме убеждава как е чувал от много места, а и той сам се бил убедил, че когато резервоара е пълен разхода на гориво леко спадал...

Някой има ли мнение по въпроса? :) :icon_bye:

С една дума ще го обясня - внушение е това........... :D

Така му се струва, тъй като реостата на поплавъка в резервора има съпротивление, което не е правопропорционално на нивото, а 3/4 от него е пропорционално, и 1/4 е с друго, несиметрично съпротивление, точно тази 1/4 е най долу на скалата на бенз.-мера и тя всъщност е направена умишлено така, за да може един вид шофиора да се "шашка" като му падне стрелката на бензина и той да спре и да зареди, а не да го остави на пътя........ :D

Или с други думи , прибора е така направен,че докато стигне последното деление , да си измерва горе долу точно, но след това деление и надолу, стрелката да пада много по бързо от по горните деления......... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

DJ, ти ме разби. Какви неща знаеш! Има ли тайни по колите за теб :D
:mitsu-smiley: Така е :D . Тук винаги можеш да научиш всичко, което те интересува. Аз защо съм влюбен в това място :icon_love: . Все съм си мислел, че ми се струва, когато стрелката започне по-бързо да пада, а то си имало правдоподобно обяснение. :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така е. Истина е, че други като DJ и ВВ няма :worthy:

:icon_clap:

 

Днес стана въпрос за това нещо, и колегата ми започна да ме убеждава как е чувал от много места, а и той сам се бил убедил, че когато резервоара е пълен разхода на гориво леко спадал...

Някой има ли мнение по въпроса? :) :icon_bye:

И макар, че това не е вярно, знаеш че има много причини поради които е хубаво да караш с пълен резервоар, особено зимата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...

И макар, че това не е вярно, знаеш че има много причини поради които е хубаво да караш с пълен резервоар, особено зимата.

 

И не само пълен, ми още поне 30-литрова туба си карам отзад зимата. B)

И добре, че правя така - миналата събота на прохода Вратник снега беше 1/2 метър...И някакви ентузиасти от здравната каса на Пазаджик(вкл. 7 деца) решили с 30-местен автобус да си правят разходки Котел-Елена по прекия път! :icon_blush:

Е....задната двойна гума на буса на един десен завой ... :icon_bye: ...беше в дерето/пропаст. Пътя е толкова широк, че разминаване няма. С колега, той с една Нива натъпкахме децата в двете коли и 3 часа не ги гасихме. Добре, че послушах стари кримки и си нося лопата и въже зимата. С дружните усилия на нашта ловна дружинка накрая успяхме да обърнем буса обратно....Не искам да описвам как бяха тръгнали пазаджиклии - като за почивка на море :icon_doh: ...Тънки дрехи, високи токчета, ниски обувки, шапки йок, за ръкавици и палта за не говорим. ...Аааа, забравих - там покритие на мобилните няма! Добре че имаше такива луди баир-бабаити като нас, че щяха да се прочуят...Температурата беше -10! :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...

И макар, че това не е вярно, знаеш че има много причини поради които е хубаво да караш с пълен резервоар, особено зимата.

И не само пълен, ми още поне 30-литрова туба си карам отзад зимата. B)

И добре, че правя така - миналата събота на прохода Вратник снега беше 1/2 метър...И някакви ентузиасти от здравната каса на Пазаджик(вкл. 7 деца) решили с 30-местен автобус да си правят разходки Котел-Елена по прекия път! :icon_blush:

Е....задната двойна гума на буса на един десен завой ... :icon_bye: ...беше в дерето/пропаст. Пътя е толкова широк, че разминаване няма. С колега, той с една Нива натъпкахме децата в двете коли и 3 часа не ги гасихме. Добре, че послушах стари кримки и си нося лопата и въже зимата. С дружните усилия на нашта ловна дружинка накрая успяхме да обърнем буса обратно....Не искам да описвам как бяха тръгнали пазаджиклии - като за почивка на море :icon_doh: ...Тънки дрехи, високи токчета, ниски обувки, шапки йок, за ръкавици и палта за не говорим. ...Аааа, забравих - там покритие на мобилните няма! Добре че имаше такива луди баир-бабаити като нас, че щяха да се прочуят...Температурата беше -10! :icon_bye:

Ами то понеже тук в Пазаржик нас студ не ни лови и хората не са очаквали.... :D :D :icon_thumbup:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Прав в DJ, че е внушение... като сипвам по 10-20 лв през ден-два съм на бензиностанцаята и си мисля: леле, колко все да харчи тая кола :D . А като напълня резервоара до капачката забравям кога съм заредил и само си карам :D .

 

miki64, добре, че сте се случили там! Аз имах подобен случай преди време в Родопите, на слизане от Чудните мостове. Два рейса с деца (ученици, но от долните класове) бяха заседнали в снега, път тесен, нито могат да обърнат, нито да се разминем! Няма да ти казвам колко леко бяха облечени тези деца (да се чудиш и на родители и на учители). А беше точно 2 януари, сняг около метър и студ, студ... А рейсовете бяха с гуми толкова олузгани, че никаква шарка не се виждаше! Така или иначе, оправихме се.

 

Не съм ловец, но редовно ходя на ски и поради това се отнасям много сериозно към подготовката за зимата на колата така, че да си нямам проблеми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами колегата го бил засичал така: сипва определено количество в резервоара и кара докато изгасне; след това си прави сметката. А друг път пълни резервоара и после долива.

Но при тази система пълен-пълен никога не е абсолютно точно, така че.....сигурно се е заблудил. :good:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Миналата събота на прохода Вратник снега беше 1/2 метър...

Добре, че все още има хора като теб. И аз не знам с кой акъл се тръгва неподготвен на път зимата, ама...

 

А рейсовете бяха с гуми толкова олузгани, че никаква шарка не се виждаше!

 

Международните автобуси пътуват зимата с гуми пистарки. Разчитат само на това, че машината е стабилна и че карат по магистрали. Не е рядкост да ги върнат в Германия за малък грайфер.

Представям си какво е по вътрешните линии.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

според мен автобусите не знаят какво е това зимна гума, лично аз никога не съм виждал автобус със зимни гуми, всички карат на магия и разчитат на факта, че са много тежки, а от друга страна забравят, че карат по 50 човека, ама са виновни шефовете на автотранспортните фирми... и "кат", и "даи"...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

според мен автобусите не знаят какво е това зимна гума, лично аз никога не съм виждал автобус със зимни гуми, всички карат на магия и разчитат на факта, че са много тежки, а от друга страна забравят, че карат по 50 човека, ама са виновни шефовете на автотранспортните фирми... и "кат", и "даи"...

Не ме питайте какво ми е било на връщане от Германия, като в Австрия имаше половин метър сняг и продължаваше да вали.Когато автобуса изпреварваше други автобуси или камиони на няколко пъти видях тези до нас доста отблизо.Нашия намаше гуми, ама съвсем, на една бензиностанция дори се чудехме дали няма да закъсаме и защо не сме със зимни гуми след като от 10 дни в Германия повтаряха че започват снеговете.

Оттогава съм се зарекъл че освен със самолет, с друго не тръгвам.Шофьорите на автобуси си гледат тяхната си далавера и на никой не му пука, а собствениците ако ги питаш те постояно са едва ли не на загуба.

 

 

Когато резервоара е до горе разхода е по-голям,защото това са 65кг тежест при всички положения.Не знам колко е масата на литър гориво.Но пък е вредно като карате с празен защото тогава боклуците от дъното на резервоара могат да попаднат и да запушат инжекторите или поне така казват всички, но как минават през горивния филтър....Има едни джипове които специално за БГ ги правят с допълнителен филтър за твърди частици.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Когато резервоара е до горе разхода е по-голям,защото това са 65кг тежест при всички положения.

Ех тия Галантаджии :no2: . При моето положение е 40 кг тежест. Ама така е като не гълта по 13-15 на сто. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ех тия Галантаджии :no2: . При моето положение е 40 кг тежест. Ама така е като не гълта по 13-15 на сто. :D

 

Ако трябва да бъдем точни при теб е 47л., а при мен наистина са тези стойности,....но разделено на 2. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, с пълен резервоар разходът трябва да е по-висок поради тежестта на бензина. Това са допълнителни 50кг и при градско каране няма как да не се отразят. :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, с пълен резервоар разходът трябва да е по-висок поради тежестта на бензина. Това са допълнителни 50кг и при градско каране няма как да не се отразят. :D

Обаче ако зареждаш по 5 литра всеки ден и та лъжат с полвин литар :icon_dance: ще се набуташ много повече
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Обаче ако зареждаш по 5 литра всеки ден и та лъжат с полвин литар :icon_dance: ще се набуташ много повече

Ако е направена колонката да отчита по-малко дали ще са 5л. или 50 мисля че ще е без значение.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, :)

относителното тегло на бензина е около 0.7, така че

60 л. бензин са 42 кг.

Навремето когато единствените големи мощни коли бяха държавните

Волги и всичко живо карахме коли от 600 куб. до 1.2-1.3 л. имаше та

кива данни: " при водач и един пасжер се ускорява за толкова сек.

и харчи толков л/100 км. , а при пет човека и 40 кг. в багажника данни

те бяха по-големи".

ПРАКТИЧЕСКИ при коли над 1.8 л. и 90 к.с. пълен - празен резервоар

не влияе на разхода. Така, че за двулитровия Галант дали е "до горе"

с бензин и е пълен с хора или багаж или не - няма разлика в харченето.

На мен най-малък разход ми дава когато го напълним за морето, а не кога

то съм сам в него. :D

Пак казвам - практически.

За Колтовете с малки двигатели - не знам. Сигурно влияе натоварването

с хора и багаж, но чак пък и бензина в резервоара който трябва да е 28 кг. :icon_hmm:

Ми то разликата в теглото между мен и жената е повече. :D

А за бензиноколонките ще ви разкажа една история като за петък следобяд.

На времето шурека студент икономист тръгва с компания за Боровец на ски.

Караше едно Трабантче на тъста - тогава без ред само това можеше да се вземе.

На изхода на София спират да зареди. Бензинджията зарежда и му казва някаква

сума /тогава бензина беше 60-70 ст./ Шурека обаче пресметнал всеки разход за

воаяжа и се усетил.

- Колко ми сипа?

Оня казва - 20 литра.

- Как 20 л. Резервоарчето е 18 л. аз си имах бензин, а и масло сипах /двутактово/.

Оня извадил 5 лв. и промърморил нещо за помпата и брояча.

Шурека естествено ги прибрал /веднага изчислил салдото/ и не се разправяли повече.

Сигурно и сеге има някъде такива тарикати, но с нашите големи резервоари, как

да разберем. Според зареждането резервата на Галанта ми е 8 литра /откакто почне

да свети лампата за резерва/.

Поздрави и приятна събота и неделя :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако трябва да бъдем точни при теб е 47л., а при мен наистина са тези стойности,....но разделено на 2. :D

Май си прав за резервоара. А за разхода става дума за градско и за бензин, така че ти отпадаш от схемата.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

- Колко ми сипа?

Оня казва - 20 литра.

- Как 20 л. Резервоарчето е 18 л. аз си имах бензин, а и масло сипах /двутактово/.

 

Преди 4 години станах свидетел точно на същата ситуация на Еко Петролеум малко преди кръстовището на България дето е Билата. На колата пред мен й сипаха почти 80 литра в резервоар 60. Човекът извади книжката на колата, доказваше, показваше и след около 15 мин си плати и си замина бесен. После един познат от Дейзи ми каза, че на техните колонки като стиснеш пистолета лекичко и вкарва и по малко въздух. Иначе мерели точно, но заради въздуха не им слагали от ония къглите стъклени балончета с перка, където виждаш как ти тече бензина. Надявам се тези колонки да са отдавна в историята, но измама с неточно количество може да се хване само когато пълниш догоре.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...