Премини към съдържание

За отчисляване на регистрация в кат


Препоръчано мнение

Здравейте, колеги.Искам да попитам, дали ще ми треснат да плащам гражданска със стара дата, за кола която отдавна е на винкел и арматура.Става въпрос за едно москве,което още не съм отчислил в кат а само в данъчното,понеже своевременно изгубих талона.Номерата си пазя но преди ми искаха глоба за нов талон,та да може да се отчисли.Между другото имам и бележка от отпадъците дето съм я дал.Моля ако някой е по наясно да сподели.

Редактирано от n671210
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Освен гражданска май ще ни треснат и глоба за неплатена такава. И аз се чудя с един Форд Ескорт 1982г. какво да го правя, от две години стои в гараж, не съм му плащала данък, / Росен да не чете, ще го плащам де/, а сега глобата с която ме плашат ако не направя ГО е няколко пъти по-голяма от стойността на автомобила.:icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гражданска няма да плащаш...тя е като винетката - правиш си гражданска само ако караш колата. Могат да те накарат от данъчното да платиш някой стар забравен данък, ама щом казваш, че от там си я отчислил ..няма какво да плащаш ;)

Аз старата си кола последната година не съм и плащал гражданска...само пътния данък!

П.С. И как си я отчислил първо от данъчното?! На мен ми искаха бележка от КАТ...че е спряна или че е бракувана.

Редактирано от bace
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Гражданска няма да плащаш...тя е като винетката - правиш си гражданска само ако караш колата. Могат да те накарат от данъчното да платиш някой стар забравен данък, ама щом казваш, че от там си я отчислил ..няма какво да плащаш ;)

Аз старата си кола последната година не съм и плащал гражданска...само пътния данък!

П.С. И как си я отчислил първо от данъчното?! На мен ми искаха бележка от КАТ...че е спряна или че е бракувана.

 

Здравей, не си прав, че гражданската отговорност е като винетката, ако решат може да се заядат и да ти наложат глоба за липса на сключен договор за гражданска отговорност..... въпроса е разискван в друга тема

Ето извадка...:

Задължения на водачите на пътни превозни средства чл. 100

(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторно превозно средство, което не е било спряно от движение, е длъжен да залепи в долния ляв ъгъл на предното стъкло на моторното превозно средство валиден стикер на знак за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и да носи контролен талон към знака. Когато моторното превозно средство технологично не разполага с предно стъкло и е невъзможно стикерът на знака да бъде залепен на указаното място, същият стикер на знака се залепва на застрахователната полица, която се носи от водача на моторно превозно средство, и при проверка се представя заедно с контролния талон.

Редактирано от HristoGB
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, може и да не съм прав, но да предположим, че реша да не карам колата си примерно 1 година, да кажем излязъл съм в чужбина примерно. Тогава какъв е смисъла на гражданската безотговорност? И защо ще ме задължават да имам сключена гражданска за период който не ползвам МПС-то. Примерно мотор - зимата не го карам!

Имах две моторетки (балканче и симсонка) последните 5-6 години не съм им плащал никакви граждански, по простата причина, че си седят в стаичката. Като ги спирах от движение не са ми искали никакви граждански да плащам ...то пък и остава и това да плащам ...е***х ти държавата :argue:

Чесно, сега много се озадачих и утре ще взема да по-прочета малко правилници, закони, че нямам намерение да плащам за глупости ако ме накарат :icon_refuse:

Лека нощ от мен, че ми е изморено нещо :icon_n_sleep:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, прочетох доста неверни и даже /простете за израза / -глупави предложения за това, за онова...

Нещата /поне от СЕДЕМ години/ стоят така:

І. Имате стар автомобил и искате да го ликвидирате официално и законно.

За това съществуват два варианта:

1. Имате талон и регистрационни номера- /това е най-добрият вариант/

Остава да предадете срещу съответно договорено заплащане вашето МПС на пункт за Вторични суровини, или на лицензиран център за разкомплектовка на МПС.От там ще ви издадат специаллен формуляр, който заедно с талоните и номерата представяте в КАТ.Процедурата в КАТ по БРАКУВАНЕТО /а не СПИРАНЕТО ОТ ДВИЖЕНИЕ/ на вашето МПС трае няколко минути. След това от КАТ ви се издава или документ за снемане от отчет, или унищожения от тях талон /за жалост, практиката в отделните окръжни на КАТ в България е различна ???!!!???/. С документа, даден ви от КАТ, се отива в данъчна служба, където се отчислява МПС-то от вашата партида.Ако имате дължими данъци за конкретното МПС, ги плащате тогава.

ЗАПОМНЕТЕ: Първо в КАТ, после в данъчното!!! При обратният порядък ще платите данъка за цялата година, а не както е редно-до момента на бракуването.

2. Липсват ви талона, или номерата, или и двете.

Ако липсва талона - отивате с номерата и удостоверението от Вторични /или Центъра за разкомплектовка/ в КАТ, попълвасе специална декларация за документите. Бракува се МПС-то и от там-в данъчното.

Ако липсват номерата - става малко по-сложно - отива се в Криминален отдел на РПУ в съответния град, където живеете. Подава се молба за изгубени или откраднати номера /те знаят точно как/, след това със останалите документи, изброени по-горе, отивате в КАТ и ...по описания ред...

Ако липсват и талона, и номерата - първо в РПУ - за номерата, после в КАТ - декларация за талона и ....пак се оправят нещата.

ІІ. Имали сте МПС, но сте го дали, разглобили, подарили ...и сега го няма.

Нещата са по-сложни, от гледна точка на намирането на удостоверение от Вторични, или Център...Приемаме, че се сдобиете с такова удостоверение - има негласна и неофициална, но приета и от КАТ практика, да се издават такива удостоверения, дори и когато реално няма МПС, само и само да има пълен комплект от документи, за да може да се бракува автомобила. /Роска, даже и да четеш това, не е толкова противозаконно, въпреки че е един вид "Кухо" удостоверение, защото пак се плаща данъка, свързан с подоходното облагане на физически лица /дано не сбърках в точната формулировка/

След това - по описания по-горе ред...

 

Имайте в предвид и следното: До 2007 год. за СПРЕНИТЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ МПС не се заплащаше данък. Това е изменено и от началото на 2007 год. се дължи данък за всяко МПС, НЕЗАВИСИМО дали се движи, или е временно спряно от движение. Много хора със спрени от движение МПС не знаят за това, спокойни са и чак когато отидат в данъчното - гръмват с прилични суми...

 

Колкото до Застраховките по ГО - освободени са МПС, които са или спрени от движение /напомням, че в този случай не са освободени от данък/, или са бракувани /снети от отчет/ в КАТ и данъчното.

 

Може би стана малко дълго обяснението ми, но мога да ви гарантирам, че това са законните варианти и ситуации. Аз ги прилагам вече повече от 7 години и всичко е наред и без проблем. Искам обаче отново да обърна внимание, че някъде, в някои окръжни служби на КАТ, не са в час със законите /твърдя го НАЙ-ОТГОВОРНО/ и карат по старите си системи отпреди 10-20 години... /Боже, пази БЪЛГАРИЯ.../

 

Ако някой го интересува нещо по-подробно, или не са му ясни нещата - винаги съм на разположение - както във форума, така и на ЛС, или на 0898 68 99 98, 0889 00 61 90.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

П.С. И как си я отчислил първо от данъчното?! На мен ми искаха бележка от КАТ...че е спряна или че е бракувана.

С бележката от вторични,че е дадена за скраб.

Редактирано от n671210
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

С бележката от вторични,че е дадена за скраб.

Ако правилно съм разбрал, са ти отчислили от партидата в данъчното твоето МПС, САМО на базата на бележката от Вторични суровини, без съответният документ от КАТ. Това е АБСОЛЮТНО НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОННО !!!. Всъщност автомобилът ти все още има действаща партида в КАТ !!

Роска, това вече е по твоята част - егати служителите !!!!! :worthy: :bowi:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

По интересен е случая в който продаваш на дадено лице автомобила си- след което на база на договора за покупко продажба го отписваш, но купувача не го регистрира и съответно този автомобил става ... Та какво се случва в този случай - кой и какво трябва да плаща!?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал, са ти отчислили от партидата в данъчното твоето МПС, САМО на базата на бележката от Вторични суровини, без съответният документ от КАТ. Това е АБСОЛЮТНО НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОННО !!!. Всъщност автомобилът ти все още има действаща партида в КАТ !!

Роска, това вече е по твоята част - егати служителите !!!!! :worthy: :bowi:

Именно! Съгласен съм написаното от теб и по-горе! За данъка ясно! Сега това с гражданската ми е "трън в очите" ...значи карам не карам плащам гражданска ..егати ...или трябва всеки сезон да си пускам или спирам от движение моторетката ?!?!?

Може и аз да бъркам, но нали замисъла на ГО-то е да покрива щетите при ПТП?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Може и аз да бъркам, но нали замисъла на ГО-то е да покрива щетите при ПТП?

Не, замисъла на ГО е да ти бъркат в джоба колкото се може по често и при това задължително ..:D
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал, са ти отчислили от партидата в данъчното твоето МПС, САМО на базата на бележката от Вторични суровини, без съответният документ от КАТ. Това е АБСОЛЮТНО НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОННО !!!. Всъщност автомобилът ти все още има действаща партида в КАТ !!

Роска, това вече е по твоята част - егати служителите !!!!! :worthy: :bowi:

Сакън колега,така съм я спрял от 2005г.Ако трябва да плащам нещо,свят ще ми се завие.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сакън колега,така съм я спрял от 2005г.Ако трябва да плащам нещо,свят ще ми се завие.

Бягай в КАТ колега, че не се знае какво могат да те накарат да плащаш. Колегата Vanjo е написал всичко точно!

Не, замисъла на ГО е да ти бъркат в джоба колкото се може по често и при това задължително ..:D

То това е ясно и важи за всички видове плащания към държавата :D, въпроса е по законному - така да кажа, какъв е замисъла?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно от Комисията за финансов надзор са се загрижили, че съотношението регистрирани -застраховани по ГО се е влошило и са решили да насърчат хората да разчистят трошките от дворовете. Нещо такова ми се струва са сторили. Относно моторите, аз също имам и никога не съм ползвал схемата с плащането на 2 от 4 вноски, защото много често през декември или дори януари има хубави дни за каране... Последната ми ГО за мотора беше 100 лв. при 40 миналата, които не ми хареса, но си платих.

Ваньо, тези тикви от общинските данъчни служби не ги свързвай с висококвалифицираната работна сила :icon_thumbup: :icon_doh: на НАП, те са други, не са на НАП.

За случая на отчислена с договор, но незачислена от новия собственик има глоба за новия собственик, който в двуседмичен срок не преригистрира МПС-то, но ако никога не го пререгистрира, няма начин да го хванат. От началото на тази година при продажба на регистрирано МПС се иска не само квитанция за платен данък или платежно нареждане, но и удостоверение от общината, че на конкретната кола е платен местният данък... което променя повсеместното лъжене и неплащане с години, ако искаш да си продадеш кошницата.

 

 

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Относно моторите, аз също имам и никога не съм ползвал схемата с плащането на 2 от 4 вноски, защото много често през декември или дори януари има хубави дни за каране... Последната ми ГО за мотора беше 100 лв. при 40 миналата, които не ми хареса, но си платих.

Аз имах предвид ако не караш да кажем 1 година маторя...и аз не съм ползвал разсрочените. За тия бракми дето споменах, че съм ги бракувал (май съм писал спрял от движение - грешка) симсонката и балканеца не съм им плащал гражданската от сума време (5-6г.), тази година се "активирах" да ги бракувам. Това забавяне се получи, защото нямах намерение да ги бракувам,а и имах планове за тях :icon_rock: , но така се получи че вече нямам време да се занимавам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Сакън колега,така съм я спрял от 2005г.Ако трябва да плащам нещо,свят ще ми се завие.

Нищо няма да плащаш, ако си я отчислил в данъчна служба /както казваш/.

КАТ не ги интересуват твоите взаимоотношения с данъчните. Ако твоето МПС не е снето от отчет в КАТ /това можеш много лесно да го провериш неофициално чрез някой познат от МВР, който просто да провери в масива на КАТ дали се води на отчет колата/, аз те съветвам да си бракуваш колата в КАТ, за да ти се закрие партидата и там - така ще си чист отвсякъде.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

Ваньо, тези тикви от общинските данъчни служби не ги свързвай с висококвалифицираната работна сила :icon_thumbup: :icon_doh: на НАП, те са други, не са на НАП.

За случая на отчислена с договор, но незачислена от новия собственик има глоба за новия собственик, който в двуседмичен срок не преригистрира МПС-то,

 

Не всички сме "тикви " в общинските данъчни служби :)

Срока за зачисляване в местната данъчна служба е 2 месеца ,а в КАТ е две седмици.

Редактирано от bonevsy
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, много неща ни куцат в държавата...

Въпросите, свързани с бракуването на ИУМПС /излезли от употреба МПС/, се третират от ЗОУ /Закон за управление на отпадъците/. Там е оказано и какво и как трябва да прави КАТ... Фуражките обаче казват, че си гледат Закона за МВР /в частност КАТ/ и не ги интересуват другите закони. А всъщност има само една Наредба на повече от 20 години, която е толкова мъглява и пълна с противоречия...Бракувал съм МПС-та в много окръжни на КАТ и си нямате на представа по колко различни начини и документи го правят :icon_blush: . Присъствал съм на срещи между РИОСВ и МВР, уж за стиковане на нещата, но вече години нищо не се променя - просто десетки закончета, наредби и пр., които не са съгласувани помежду си. От там и целият хаос, анархия и предпоставки за корупция в цялата ни държавица :icon_doh:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно от Комисията за финансов надзор са се загрижили, че .....

Повече намирисва на застрахователно лоби при създаването на тези правила :mad:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много интересна тема!

Обаче не ми стана ясно в крайна сметка дължи ли се ГО със задна дата за де факто спрени от употреба МПС-та? Баща ми е "скрил" Трабанта в гаража, плаща си данъка всяка година, но колата си стои със старите номера - мисля, че през 2006 беше задължителната пререгистрация и естествено изобщо не е използвана оттогава. Да не говорим и за хората, които плащат ГО на вноски и в крайна сметка внасят само за сезона, когато шофират.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 години ...

... дължи ли се ГО със задна дата за де факто спрени от употреба МПС-та?

Не се дължи. Има глоба обаче - за неплатена ГО.

Колеги, има ли знаещи, дали вече са систематизирани правилата в случаите, когато няма ни табели, ни талони, ни кола.

Един познат тези дни ми сподели за стария му Вартбург, дето не го е виждал 25 години, но още "му се води".

Или да го пратя в КАТ да пита там и после да споделя ?

Редактирано от de4i
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...