Премини към съдържание

Размер на гуми


4iko

Препоръчано мнение

Прав си! Изпуснал съм разликата от единия инч между 15 и 16 цолови гуми - сравнението е между 195/60/15 и 205/60/16. С поста си исках, да кажа, че според мен разликата не е толкова голяма, че да пречи на нормалния вървеж или устойчивост на колата, независимо от това, че колата е с двулировия мотор и този рамер не се препоръчва от производителя.

 

Колега, мисля си, че пак си объркал размера за сравнение. 205/60/16 не е подходящ размер за Галант.

Редактирано от bluffer
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не е объркал. Пише: "разликата не е толкова голяма". Не са препоръчителни тези два размера, но като ги монтираш, колата ще търкаля и с тях. Това имаше предвид Stanvas според мен.

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не е объркал. Пише: "разликата не е толкова голяма". Не са препоръчителни тези два размера, но като ги монтираш, колата ще търкаля и с тях. Това имаше предвид Stanvas според мен.

Анди, за мен разликата между размерите е голяма - 37 мм. Това ще се отрази не само на показанията на километража, но и на разхода на гориво.

А че стават, стават, но аз не бих карал с такива гуми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

И аз не бих. Някои си мислят че разликата между 195/60 R15 и 195/65 R15 е нищо, обаче е цели 2 сантиметра в диаметър. Математиката не ми е силна страна, но по моите изчисления това прави разлика от около 6,3 сантиметра изминат път за оборот (първата гума изминава с 6,3 см. по-малко път от втората).

Колкото до отклоненията в скоростомера и километража то такива винаги има. С нарастване на скоростта на движение отклонението на показанията спрямо реалните стойности (за текуща скорост на движение и изминато разстояние) нараства.

Например при моята кола когато показва 84 реално върви с 80 (за протокола 2000 об/мин. на V-та), а вече при показание 168 км/ч GPS сочи 160 (~ 4000 об/мин. на V-та).

Хубавото на по-високопрофилната гума е по-мекото возене и запазване окачването на автомобила - резултат от повишените способностти на такава гума да поема неравности. Да, има значение смесите и технологията на производство при различните гуми - една е тя за гума от 83 лева и много по-добра за такава от 160 лева (съпротивлението при търкаляне е различно и оттук шум, влияние в/у разхода, комфорта и т. н.).

Лошото е влошената динамика при по-високопрофилната гума, повишения разход на гориво (дори замърсяванията на въздуха са повече), доускорението на автомобила и др.

За ставане стават много размери, стига да не опират при движение с товар и в завой.

Даже производителите май не са много прецизни като гледам предписаните подметки за Галант - едните са 195/60 R15, а другите изписани на етикетчето на шофьорската колонка е 215/45 R17. Еми вторите са си по-високи с 1 см..... и ето че има значителни отклонения в показанията за скорост и пробег. Значи с първите тези отклонения ще са още по-големи. Но пък 195/65 R15 идва с толкова в повече...... :rolleyes:

Редактирано от Andy Van Der Drift
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Използвам темата на колегата (дано няма против) :)

 

Може ли да ми кажете дали 16' джанти с гуми 205/50/16 е удачен избор за Галант - има ли някой с Галант 2.5 V6 на 16 инча? Питам за галант седан 2.5 1999г. sport edition.

Моля ако някой може, да ми каже, дали джантите трябва да са 4х114, 4х114,3 или е друг размер междуболтовото разстояние?

Има ли значение централния отвор или са стандартни?

 

Мерси предварително

 

P.S. Само да добавя, че на стикера на вратата на галанта ми има дадени размери само за 15 и 17 инча?? Да не би 16' да е неподходящ размер за модела?

Колега, а случайно да ти е написано какво трябва е налягането на гумите на 17' гуми?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така пише на лепенката до шофьорската врата - 2.3 предни и 2.1 задни. С трима човека е това.

По-надолу пише нещо в смисъл, че при скорост около 160 налягането да е 2.5.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Така пише на лепенката до шофьорската врата - 2.3 предни и 2.1 задни. С трима човека е това.

По-надолу пише нещо в смисъл, че при скорост около 160 налягането да е 2.5.

Така ти пише на вратата,но това е за 15-ки.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да снимам ли лепенката или ще карате на 3 атмосфери?

Анди, надуй си гумите поне на 2,5. Или предните на 2,6, а задните на 2,5. Стига с тия лепенки си се подвеждал, 17 цоловата гума и трябва повече налягане.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте всички. Карам :mitsu-smiley: Галант 2.0 с гуми 205/60/15 при 2.2-2.3 атм. Колата се държи перфектно в завойте,има голяма инертност на празен ход, а разхода навън е около 8/100.Направо си е :plane:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...