Премини към съдържание

Задължително оборудване на автомобила


Препоръчано мнение

Някой може ли да ми помогне с информация , какво трябва да е Задължителното оборудване на автомобила,

че "Lancer-a" го дадоха гол от магазина само резервна гума и една торбичка с 2-3 ключа.

Интересува ме това което искат от К А Т , като аптечка пожарогасите и др.

Да не се излагам като ме спрат някъде .

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, доколкото си спомням, задължителното оборудване е: аптечка, пожарогасител, триъгълник и светлоотразителна жилетка. Ако има още нещо нека да добавят другите. Поздрави и честито за новата придобивка :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че трябва да имаш - Аптечка (със всички необходими лекарства и превързочни материали), триъгълник, жилетка, пожарогасител (минал проверка), може да си намериш и по една резервна крушка за габарити, къси, дълги, мигачи и стоп светлина, но те не са задължителни (крушките).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Комплект резервни крушки е задължителен ако ще излизаш извън България. За Гърция съм сигурен. Но не е лошо да си вземеш. Не знаеш къде ще те спре някой за рекет и за късмет някоя ще е изгоряла.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега. Въпросът ти ме накара да се замисля за едно явление по нашите пътища в неговото отрицателно измерение - войната и жертвите на пътя. В тази връзка изрових (мисля, че ще е полезно и за всички други сериозни и съвестни водачи) една инструкция за изискване към съдържанието на автоаптечката. Публикувам я тук в нейния пълен вариант, за да е достъпна за всички заинтересовани:

------------------------------

ИНСТРУКЦИЯ № 1 от 20.02.2008 г. за съдържанието на аптечките на моторните превозни средства

Обн. - ДВ, бр. 27 от 11.03.2008 г.

Издадена от министъра на здравеопазването

Чл. 1.(1) Аптечките на движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства съдържат:

1. еластична лента за кръвоспиране (по Есмарх, 5 см/1 м) - 1 брой;

2. марлен бинт, 5 см/5 м - 2 броя;

3. марлен бинт, 8 см/5 м - 2 броя;

4. марлен бинт, 10 см/5 м - 2 броя;

5. пакет медицински памук, 25 г - 1 брой;

6. стерилни превръзки за повърхностни рани, 10 см/10 см - 4 броя;

7. стерилни превръзки за повърхностни рани, 40 см/60 см - 1 брой;

8. пластири за рани, 3 см/6 см х 4 броя - 2 броя опаковки;

9. адхезивен пластир за прикрепване на превръзка, 2,5 см/2,5 м - 1 брой;

10. триъгълна кърпа, 96 см/96 см/136 см - 2 броя;

11. стерилни полиетиленови ръкавици, голям размер - 2 чифта;

12. разтвор на водна основа, подходящ за дезинфекция на ръце и раневи повърхности - 200 мл;

13. безопасни игли - 6 броя;

14. ножица с тъпи върхове - 1 брой;

15. уред за обдишване - 1 брой.

(2) Всички медицински изделия, посочени в ал. 1, следва да са в срок на годност.

Чл. 2.(1) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на водача, съдържат двойно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.

(2) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 30 места за сядане без мястото на водача, съдържат тройно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.

Чл. 3.Съдържанието на аптечките се поставя в подходяща чанта, която позволява правилното съхранение на превързочните и помощните материали, обозначена с надпис "Аптечка".

Заключителна разпоредба

Параграф единствен.Тази инструкция се издава на основание чл. 139, ал. 2, т. 2 и § 11, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата и отменя Инструкция № 2 от 1997 г. за съдържанието на аптечките на моторните превозни средства (ДВ, бр. 51 от 1997 г.).

Министър: Р. Гайдарски

---------------------------------

:rolleyes:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега. Въпросът ти ме накара да се замисля за едно явление по нашите пътища в неговото отрицателно измерение - войната и жертвите на пътя. В тази връзка изрових (мисля, че ще е полезно и за всички други сериозни и съвестни водачи) една инструкция за изискване към съдържанието на автоаптечката. Публикувам я тук в нейния пълен вариант, за да е достъпна за всички заинтересовани:

------------------------------

ИНСТРУКЦИЯ № 1 от 20.02.2008 г. за съдържанието на аптечките на моторните превозни средства

Обн. - ДВ, бр. 27 от 11.03.2008 г.

Издадена от министъра на здравеопазването

Чл. 1.(1) Аптечките на движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства съдържат:

1. еластична лента за кръвоспиране (по Есмарх, 5 см/1 м) - 1 брой;

2. марлен бинт, 5 см/5 м - 2 броя;

3. марлен бинт, 8 см/5 м - 2 броя;

4. марлен бинт, 10 см/5 м - 2 броя;

5. пакет медицински памук, 25 г - 1 брой;

6. стерилни превръзки за повърхностни рани, 10 см/10 см - 4 броя;

7. стерилни превръзки за повърхностни рани, 40 см/60 см - 1 брой;

8. пластири за рани, 3 см/6 см х 4 броя - 2 броя опаковки;

9. адхезивен пластир за прикрепване на превръзка, 2,5 см/2,5 м - 1 брой;

10. триъгълна кърпа, 96 см/96 см/136 см - 2 броя;

11. стерилни полиетиленови ръкавици, голям размер - 2 чифта;

12. разтвор на водна основа, подходящ за дезинфекция на ръце и раневи повърхности - 200 мл;

13. безопасни игли - 6 броя;

14. ножица с тъпи върхове - 1 брой;

15. уред за обдишване - 1 брой.

(2) Всички медицински изделия, посочени в ал. 1, следва да са в срок на годност.

Чл. 2.(1) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на водача, съдържат двойно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.

(2) Аптечките на автомобили, предназначени за превозване на пътници с повече от 30 места за сядане без мястото на водача, съдържат тройно количество от превързочните и помощните материали, посочени в чл. 1, ал. 1.

Чл. 3.Съдържанието на аптечките се поставя в подходяща чанта, която позволява правилното съхранение на превързочните и помощните материали, обозначена с надпис "Аптечка".

Заключителна разпоредба

Параграф единствен.Тази инструкция се издава на основание чл. 139, ал. 2, т. 2 и § 11, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за движението по пътищата и отменя Инструкция № 2 от 1997 г. за съдържанието на аптечките на моторните превозни средства (ДВ, бр. 51 от 1997 г.).

Министър: Р. Гайдарски

---------------------------------

:rolleyes:

 

 

 

За такава аптечка ремарке ще трябва :icon_rock:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не е вярно ;) моята е пълна точно с тези неща - майка ми е фармацевт (като почти цялата рода - всичко медици) и гледа стриктно всичко да е в срок и да е на мястото си, но ако я отворя едвам я затварям :giggle:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна информация, която приемам не като задължителна, а като наложителна, че недай си Боже да се случи нещо :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Най добре си е в аптечката да има всичко както е изброено, спор няма. Без да предизвикваме дявола, ама не се знае какво ще се наложи. Ама тия дето се продават комплект по големите магазини едва ли имат и половината от всички неща, пък за сроковете на годност също не се знае.

Ако все пак човек иска да има цялото оборудване, дали има от къде да се прави пълния комплект. Или със подробен списък се пазарува от аптека.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 3 месеца ...

Малко да изтупам праха от темата, но реших да споделя впечатление. Скоро ходих в Метро и забелязах на щанда за авто-оборудването да се продава автоаптечка, към която имаше приложен посочения по-горе списък с необходимото оборудване в нея. Не съм проверявал цялото съдържание, но ако някой е заинтересован - може да провери. Не се знае кое кога може да потрябва.

Поздрави.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...