Премини към съдържание

Задръстванията


Препоръчано мнение

В интерес на истината, не съм голям спец по икономиката. Но доколкото ми обясняваха във въвеждащите лекции по "изкуства и пазар", (което може да са някакви много стари твърдения), сферата на услугите и разни помощни дейности не могат да са основни за една държава, защото те разчитат на завъртането на средствата,

които са придобити от

производство (което до задоволява поне вътрешния пазар и да не позволява изтичане на средства навън, а най-добре да става и за износ, за да внася средства),

износ на суровини (ние каквото е имало сме го изкопали вече),

или са внесени отвън чрез

туризъм (нашия туризъм го знаеме какъв е и докато не се промени инфраструктурата и обслужването ще става все по-зле)

или някакви субсидии (което е умряла работа, защото тия субсидии целят възвръщаемост все пак за тези, които ги правят, т.е. те ще си вземат парите многократно).

 

Защото, за да му дойдат клиенти на един фризьор, те трябва да работят нещо, че да изкарват пари, с които да си платят услугата. Ако работят в сферата на услугите и те, те трябва да разчитат пък на други хора, които взимат заплати за това, което те работят.. и ако никой нищо не произвежда, а само препродава и прехвърля от единия джоб в другия, става един затворен кръг, в който няма никакво нарастване и развитие. На мен така ми обясняваха на лекцията защо няма пари за култура и образование в България. Не знам така ли е.

 

И ако си спомните историята от Галактическия стопаджия как всъщност е заселена Земята (оттам се сетих за фризьорите).. това имах предвид. Че сме станали като тия от втория кораб :icon_blush:

 

Ох че офтопик стана.. ама както и да е

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 86
  • Създадена
  • Отговор:

Най-активни потребители в тази тема

Най-активни потребители в тази тема

Публикувани изображения

Държава без производство не може да има силна икономика..........след производството идва ред на пластмента, който в БГ го няма за износа, след това идва ред на търговците ,които всъщност изтъргуват стоката и държавата си взима своето под формата на данъци..............За съжаление нито едно от изброените не е силно в БГ, защото...........няам да обяснявам сега и тук ,тъй като ще стане голям оффтопик :icon_blush:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги по съдба, всички сте прави!

Колкото и да повтаряме затвърдени клишета и общоприети истини, това няма да промени по никакъв начин ситуацията!

Положението в нашата мила татковина е трагично в почти всички сфери и това е ясно на всички. Методи за решаване на проблемите има разработени, изпитани и действащи в много страни по широкия свят!

Крайно време е да поемем отговорността - Проблемът е в нас!

Всеки казва: "управниците това, управниците онова" - ние всички сме виновни! С това че не гласуваме, че си траем и се движим по плоскостта на най-малкото съпротивление! Нямаме съзнание и воля за нищо, и докато това е така и докато всички мислим само как да се облагодетелстваме, без да мислим за оставащото след нас, колкото и да обясняваме какъв е проблема, нищо няма да се промени!

Относно бизнеса - парите търсят максимална и най-лесна печалба - при 200-300% печалба за 1-2 години при строителството срещу 10, 20 до 50% за 10-15 години цикъл при производството и без никаква държавна политика, няма нищо чудно че е такъв хаос и истерия с това грозно, некачествено и безцелно строителство за сметка на производството (няма кой да инвестира в производство, когато може да строи).

Успех!

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги по съдба, всички сте прави!

Колкото и да повтаряме затвърдени клишета и общоприети истини, това няма да промени по никакъв начин ситуацията!

Положението в нашата мила татковина е трагично в почти всички сфери и това е ясно на всички. Методи за решаване на проблемите има разработени, изпитани и действащи в много страни по широкия свят!.......................Нямаме съзнание и воля за нищо, и докато това е така и докато всички мислим само как да се облагодетелстваме, без да мислим за оставащото след нас, колкото и да обясняваме какъв е проблема, нищо няма да се промени!

Крайно време е да поемем отговорността - Проблемът е в нас!

:mitsu-smiley: Напълно съм съгласен до тук! :mitsu-smiley:

Всеки казва: "управниците това, управниците онова" - ние всички сме виновни! С това че не гласуваме, .................!

:mitsu-smiley: А докога да гласуваме? Хайде и този път, хайде и следващия и т.н до плюс безкрайност. За Митьо "Крика" ли да гласувам? Или за двамата парапсихолози от "Канал 2001"? Или за шефката на еди-коя си модна агенция? Или пък за тези, които в момента "мъдрят" закони и позволяват на такива да се кандидатират, макар и само за общински съветници? Или тези, които "управляват=украдват" общините? Списъка с идиоти в листите е безкраен. Защо трябва да правя нещо против волята си? Нали сме демократична държава. Или трябва да станем като Гърция, където гласуването и казармата са задължителни......?

Нещата няма да се оправят докато не "разстрелят" някоя управляваща партия, затова че е поела някакви ангажименти и не ги е изпълнила. Много е просто - ако се търси отговорност ще се оправиме. Иначе не става. Ако Галанта ми можеше да лети, в момента в който чух какви "личности" са се кандидатирали щях излетя към луната веднага. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ако Галанта ми можеше да лети, в момента в който чух какви "личности" са се кандидатирали щях излетя към луната веднага. :mitsu-smiley:

..............Та той си лети бре.....не лети ли ??? :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

..............Та той си лети бре.....не лети ли ??? :D
:mitsu-smiley: Лети, ама много ниско :icon_thumbup: :mitsu-smiley:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хехех хора хора , какви ги говорите ....разбира се , че София е освен административен и финансов център на държавата ни .......но защо продължава да се централизира и повишава концентрацията на власт и пари в този град? Еми отговорите са прости - тоталния крах на държавните предприятия и на селското стопанство на практика лишава хората в провинциалните градове и селата от адекватни доходи ....."ама те си помагали с производство в градината и кравичката и тн..." - ами то ако не е това ще настъпи глад в буквалния смисъл на думата ....кешовите приходи са проблема ....като липсват или са минимални .....хората искат, не искат отиват в по-големия град, в областния град и ако не са доволни от доходите си там - вече търсят други опции ....реално малко са нормалните хора , които биха напуснали родния си град , при условие , че могат да получават дори 80 % от заплатата , която биха получили в София ....но и никой не трябва да се оплаква ...че напуснал родния си град....не му се живеело в тая кочина София ...бла - бла ... и на мен не ми се живее , но никой не ме пита , а за разлика от вас (напусналите родния си град) ...дори нямам друг роден град , затова стига мрънкали ...кочината е една за всички...и мен не ме кефи идеята София да е 2 милиона и т.н ...но това са реалностите на който не му харесва ...да заминава и да става горски , защото в нашата държава това са опциите ...не сме Франция , която така дотира земеделието си , че последния път като минавах през някакво село с 1000 души население ....видях масата супер скъпи возила (Поршета и т.н.) в дворчетата на "селските къщурки"....защо е така? Доста дълга тема с доста далечни исторически препратки.....

Другата причина София да продължава да концентрира бизнеса е липсата на развитие и поддръжка на старата инфраструктура в по-голямата част от държавата ни.....няма нито една причина за един бизнесмен да релокира бизнеса си извън София .....освен , че ще има къде да паркират служителите му и такива разни .....нито има адекватна логистична инфраструктура, нито има някакви финансови (данъчни облекчения) , нито квалифицираната работна ръка , която ще се навие да живее на село и да работи близко до офиса си (особено, ако има и деца...)...тогава какво очаквате? Това е положението , но спокойно има "светлина в тунела" - с развитието на икономиката и повишаването (и изравняването) на доходите (когато и да стане това) .. все повече хора ще предпочетат да взимат малко по-малко пари , но да живеят и работят на по-чисто и спокойно място ....но като казвам по-малко нямам предвид , както е сега 200-300 лв в малкия град и ~1000 в София .....когато станат 3000 в София и 2500 в Габрово ....Стефчо - и аз ще дойда ....

За икономиката - защо точно с програмистите се захванахте ? :) В момента съм убеден , че IT бизнеса е най-големия износител в България ......защото може и PHP Script да е ... като го продадеш в Щатите ....ти реално внасяш пари в нашата държава , плащаш им данъците в нашата държава и ги харчиш - пак в нашата държава.....(имам доста приятели , който грубо казано - генерират приход на кеш от чубина към България .....главно с ниска стойност (в световен мащаб) на труда им).... сега друг е върпоса , кой ...колко данъци плаща .... осигуровки и т.н , но затова си има държава , която трябва да си гони интереса ....затова трябва да се създаде отделна от местната власт организация ...тип IRS (USA) , която с пълната закрила и имунитет на закона, безмилостно да преследва данъчните нарушители... Иначе с 500 лева месечно отиващи по различни пера - данъци , здравни осигуровки , трудова застраховка и такива разни мисля , че мога да се смятам за сериозно допринасящ към бюджета ...(+всякакви други данъци)....и като допълня , че си плащам ДДС за всяка една стока , която си закупя (без да се обиждаш Стефчо (не си само ти), но мисля , че точно ти си "оправи ДДС-то" лишвайки държавата от близо 600 лева), та може би е добре всеки да си върши работата и да си плаща да данъците ...един вид нека сме принципни ...като начало - да спазваме законите, да си плащаме данъците , да си вършим работата, да караме като разумни хора (най-вече да не пречим на другите в движението , защото никой (освен автомобилите със "специален режим на движение") не е по-важен от другите участници в движението) и тогава с пълно право да изискваме и катаджиите ...да спазват закона и си вършат работата, и общинските служители , отговорни за планирането на и организацията на пътната мрежа, и фирмите изпълняващи ремонтните дейности по пътната мрежа....защото пари има ...няма воля те да бъдат впрегнати в някакво начинание , което няма да донесе някакви облаги на определени господа....а въпросните господа имат "буркани" ...задръстване за тях няма .....

Иначе ....ако имам метростанция на 10 минути път пеша от нас и още 10 до работата ми - НИКОГА няма да си запаля колата , за да отида на работа , освен , ако не планирам да правя нещо с кола веднага след края на работния ден ....ама щяло да е претъпкано - навскякъде се тъпче много в пиковите часове и навсякъде има хора създаващи мръсотия - само дето там са по-малко (защото имат възпитание и възпитаващи глоби) , срещу повече почистващ персонал.....и т.н.

 

P.S "Извинявам се на евентуалните засегнати - не това е идеята на коментара."

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли ще има засегнати от коментара ти.Назоваваш много точно нещата.Внасяш си парите в нашата държава,плащаш си данъците и глобите в нашата държава.Но...тя мери с различен аршин.За едни по един начин,за други-по друг.Ние имаме добри закони,във всяко едно отношение,но имаме много слаба изпълнителна власт.Това е истината.Ако имаше силна изпълнителна власт,едва ли щеше да има такава корупция по етажите на властта.Едва ли катаджиите щяха да си позволят да взимат "подаръци" в размер на 20 или 50 лв.Едва ли биха рискували хляба си за такива пари.И едва ли лекарите биха приемали "подаръци" от роднините на болния и т.н.Примери много.И пак опираме до заплащането...Трябва да се вдигнат доходите,това е несъмнено,но трябва и да се повиши степента на ефективност на властите.Едва тогава може да се очаква някакво подобрение на нещата.Относно гласуването-нито така,нито иначе.Ако не гласуваш,позволяваш на другите да направят избора вместо теб.Ако гласуваш-оставаш излъган.Само обещания,които в последствие се оказват без покритие.Защото всички са едни и същи-маскари,както ги е нарекъл Алеко Константинов навремето.Но все пак сме в България,не трябва да ни учудва нищо :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

До голяма степен основният виновник за задръстванията е българският стил на каране. На зелено се потегля бааааавно (да спестим стотинки от газ), след като колата се позасили, почват безумни рискови престроявания и маневри. Друг проблем е идиотският и чисто мангалски стремеж към печалба без вложения и риск, паразитирайки върху вече съграденото и съсипвайки живота на хората. Централни булеварди са превърнати в паркинзи синя зона (нали тряя се смучат парички), вместо да има по още 1 лента във всяка посока.

В Русия, както може би знаете, действа една изключително хитра система за обществен транспорт - там просто всяка кола е такси. Примерно, карате си сам, някой ви маха. Спирате, питат ви за посоката, после се договаряте за цената и хоп - ВЪЛШЕБСТВО: разходите ви за транспорт намаляват, пътните артерии се разтоварват, всички са доволни. Тук тази ситема е невъзможна, защото цели мафиотски картели (частни и държавни) ще спрат да печелят пари и от там - сами знаете.

Така, че общо взето, конкретни виновни няма. "Виновните" са магалския манталитет и интелект на българина, а тези неща, както знаете, не се променят.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В Русия, както може би знаете, действа една изключително хитра система за обществен транспорт - там просто всяка кола е такси. Примерно, карате си сам, някой ви маха. Спирате, питат ви за посоката, после се договаряте за цената и хоп - ВЪЛШЕБСТВО: разходите ви за транспорт намаляват, пътните артерии се разтоварват, всички са доволни.

 

Което между другото въобще не ги е спасило от задръствания. В Москва има такива тапи, че Софийските ще ни се сторят рай небесен.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

В Русия, както може би знаете, действа една изключително хитра система за обществен транспорт - там просто всяка кола е такси. Примерно, карате си сам, някой ви маха. Спирате, питат ви за посоката, после се договаряте за цената и хоп - ВЪЛШЕБСТВО

 

Не само в Русия, ами и в други цивилизовани държави, като Германия, Англия, Полша, съм забелязала, че много се практикува автостоп и в града и извън него. Не знам как да си го обясня, дето ние все говориме колко са студени те, колко сме сърдечни ние.. Може би в БГ много хора още си изживяват колата като удължител.. на егото си, че като са седнали в кола са голямата работа, а тия дето вървят пеш наоколо са презрени червеи.. Или пък все пак по-високата престъпност ни плаши.

 

В интерес на истината, като обикаляме с Пламен напред-назад из страната, вече 2 пъти ни се случва хора да искат да се возят при нас. Казвам искат, а не молят, защото се намърдват отзад и казват просто "аз ще ви кажа къде да ме оставите". Явно ние изглеждаме цивилизовано.. хи-хи а и сигурно искат да се повозят в галанта. :icon_n_king:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • Admin
10 хиляди таксиджии идват на протест в столицата.

 

“В София е извора на злото, няма да задръстваме улиците на Варна”, каза Димчо Иванов – председател на синдикат “Авто - 94”.

 

 

http://www.dnes.bg/article.php?id=42954

 

Да ни е честито новото нахлуване в София на 10 хиляди коли.

 

Друго не ни остава да се вдигнем и ние и да стачкуваме против задръстванията.

Като гледам на народа му писна! Дайте да вземем да блокираме цялата страна и да се свърши веднъж завинаги. То се е видяло, че ни прикипяло до краен предел! :icon_censored: :icon_censored: :icon_censored: :icon_censored:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А тия пък бакшиши какво искат сега? Миналия път така и не успяха да обяснят какво искат, какви законови мерки да предприеме правителството....... :icon_censored: Дразни ме това че хулио и пулио стачкуват за щяло и не щяло , пък и с големите изисквания сега................

Имайте на предвид че в БГ правителствата са най либерални,я вижте какво става в Европа( Франция примерно) или света..........там стачкуващите редовно си отнасят пердах .........не може да искат нещо, което е нереалистично,...........

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От статията така и не можах да разбера какво точно искат таксиметровите шофьори :icon_censored: Мисля че ги употребяват с политическа цел.В този ред на мисли за либералното отношение на правителството към всички искания на протестиращи и стачкуващи в България-наскоро прочетох,че по време на мандата на Роналд Рейгън като президент на САЩ е имало протест на авио-диспечерите.Имали някакви искания хората,не могли да стигнат до споразумние и Рейгън решил спора по Соломоновски-уволнил 11 000 служители... :icon_hmm:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

От статията така и не можах да разбера какво точно искат таксиметровите шофьори :icon_censored: Мисля че ги употребяват с политическа цел.В този ред на мисли за либералното отношение на правителството към всички искания на протестиращи и стачкуващи в България-наскоро прочетох,че по време на мандата на Роналд Рейгън като президент на САЩ е имало протест на авио-диспечерите.Имали някакви искания хората,не могли да стигнат до споразумние и Рейгън решил спора по Соломоновски-уволнил 11 000 служители... :icon_hmm:

Точно така!Имало лок-аут.Заместили ги военни авиодиспечери.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Точно така!Имало лок-аут.Заместили ги военни авиодиспечери.

 

С едно важно допълнение: Уволнил ги и им отнел правото да работят като авиодиспечери, т.е. отнел им лицензите.

Чак по времето на Клинтън им ги връщат обратно, на който е бил още в работоспособна възраст де :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

Всичко в тази държава е платено. Стачките са платени от опозиционни партии. Целта е една - дестабилизация на държавата, нови избори, та тези, същите, да дойдат на власт. Факт. Мислите ли, че учителите в Горно Надолнище не са съгласни на 650 лв? Но както каза моя приятелка учителка - "Не, че ми стигат, но няма да стачкувам с тези хора, не вярвам на тези, които би трябвало да ме представляват"

Продадено.

Та да гласуваме? то вече свърши, ама дайте да направим един бърз разбор на кандидатите.

1. Кандидат 1. Този, който плаща стачка и дестабилизира.

2. Кандидат 2. Събра някой друг процент, от партия, която управлява столицата години и е до известна степен отговорна за състоянието на нещата

3. Кандидат 3. Бригадир. Просто бригадир.

Другите кандидати - няма смисъл.

Та, някой излезе с призив да гласуваме. За да ни се чуе гласа. За кого, обаче. Аз, лично, нямам избранник. Както и в Сливен, откъдето съм, пак трябва да избирам между Лечков и кандидата на Бригадирската партия. И пак няма да избера, щото не ми харесват и двамата.

 

Колеги, проблемът тук не е и в личностите. Проблемът е в политическата класа на Бг. Представете си супер свестен, съвестен човек, със стратегическо мислене. ще го изядат и ще го орезилят.

 

Говорим за правилата, за данъците, корупцията и пр. Хайде, да попитам застъпниците на тезата, че трябва да си плащаме и гласуваме: Защо да плащаме? Та ние си плащаме години наред, аз, лично, не се съгласявам, че БВП се създава само с производство. И трябва да произвеждаме всички. Туризмът, колкото и да го орезилиха, си е чиста проба износ. Идва туристът, носи си родната валута, сменя и започва да пазарува, да харчи... при това на едни доста сериозни цени. Ето ви добавена стойност на нашата продукция.

Програмистите. По същия начин. Ама платили, или неплатили данъци и осигуровки на държавата - те са докарали тук маса пара. коети си е чиста форма износ. Просто те това произвеждат.

Та дойдохме до плащането на данъците. Някой беше писал да се създаде агенция, която да събира парите на държавата. Аз не виждам защо. Първо, събираемостта е добра. Второ - сигурно сме една от малкото държави, които имат бюджетен излишък. Трето - съвсем от малкото държави сме, в които този излишък си седи. А не говорим за малко пари! Излишъкът е от порядъка на 5 до 8 % от БВП. т.е. 8% от всичко произведено в страната. за сведение - учителите искат 4,5% от БВП за издръжка на цялото образование. Какво се получава - Министър Орешарски получава награда за финансов министър от някаква организация, защото стиска излишъка. В хазната има сигурно над 15 млрд. лв. Които не работят. Седят си. И министърът се оправдава, че ако се освободи излишъка - ще има голяма инфлация.

Питам се

Как ли ще се получи тази инфлация, ако се построи път? Магистрала? Ще повиши ли това цените с нещо? Как ще се получи инфлация, ако се инвестира в здравоопазване? Как ще се вдигнат цените, ако се инвестира в образование - не в заплати, а в по-човешки условия за нашите деца? Оказва се, че всички тези нормални неща, които ще направят живота ни по-лесен, по-удобен и по-добър - повишават инфлацията. Истината е, че на тях не им пука. Видяхме отношението на министрите към учителите. Пренебрежение и сарказъм. За жалост не е отношение само към тях, това е отношението им към всички нас. Неуважително. И аз съм обиден. И от отношението, и от това, че те не представляват моите интереси и не позволяват парите от моите данъци да работят за подобряването на стандарта ни на живот. Щото стандарта не е само каква кола караш, а и по какви пътища я караш.

За сведение - повечето държави имат бюджетен дефицит - т.е. бюджетите им са повече от данъците които събират. как се оправят? Има и заеми, емитират облигации, има милион финансови лостове, за да могат да се оправят. И инвестират тези пари в инфраструктура, социални дейности и какво ли не, имат си приоритети. Ние нямаме. Знам, че не може всичкото накуп, но поне отнякъде да се почне! Да се извади нещо, което е приоритетно за държавата и да се започва - здравеопазване, култура, образование, инфраструктура....... бе едно нещо да се прави, най-после! Ама няма

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, мисля че за много неща сами сме си виновни.

 

Поне в центъра според мен проблема е с безумно стеснените от паркирани коли улици и от безбройните "баничарки" които си разтоварват насред кръстовищата по 10-15 минути.

Според мен не е редно да се дават апартаменти в жилищни сгради за офиси, защо то те нямат паркинг, а като заидват работещите става ад. Ако в този апартамент е предвидено да живее едно домакинство и да има 1 или 2 коли, изведнъж на същата площ работят поне 10 човека, всеки от тях с кола. Е, къде да ги сложат тия коли? Ама работниците се съгласяват от зор да не си изпуснат работното място, работодателите им е супер, щото плащат много по-малко отколкото за бизнес център, а и хазяите са на далавера, защото с фирма имат по-малко разправии отколкото с частни лица-наематели. И после - уууу ама задръстване из центъра. А пък с бизнес-центровете и офис-сградите с подземни паркинги знаете ли какво става? - дават гаража под наем. И седи празен, естествено, защото наема е безумен. А служителите - да паркират на улицата. Ми като са овце, така ще е. Кой е попитал бъдещия си работодател ще има ли място за паркиране когато е постъпвал на работа? А като са му казали - не - какво е направил? Щото аз питам и после пак приемам..

 

Никой да не си въобразява, че метрото нещо ще реши - то ще е претъпкано и мръсно и никой нормален човек няма да иска да се вози на него - както е сега с автобусите и трамваите.

 

И докато няма регионално развитие/производство/търговия няма как да искаме не-софиянците да си идат по родните места. Какво да правят там? Да ровят земята с нокти ли? То и в София няма какво да се прави ама още не го проумяваме - няма ли производство, една държава не може да се храни от фризьори, продавачки, PHP програмисти, брандмениджъри и PR специалисти. И от дизайнери като мене не може да се храни, да не скочи сега някой да ми обяснява колко е учил и работил за да стане такъв, друго имам предвид (смигване към Стефан), 'щото и аз работя от 16 годишна ама не съм създала нещо, с което реално да увелича брутния вътрешен продукт на страната ни (като примерно да съм отгледала 1 кг картофи за продан)

 

А за това, че се вози по 1 човек в кола не се безпокойте. Циганите се возят по 10. И тъй като ние намаляваме, а те се увеличават, скоро няма да има този проблем.

 

само да добавя , че наемите в бизнес центровете отдавна са по-добри отколкото в центъра в апартамен - е, разбира се при съотношение цена, качество, локация, комуникация и т.н. за мен е чудно изобщо , че може някой да наема за какъвто и да е бизнес , офис на пл. Славейков , на 4ти етаж, без асансьор .... при алтернатива - бизнес парк софия например , цената не е съизмерима изобщо !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Момчета и момичета, само ви напомням да не се задълбавате в подробности за политиката в БГ. В този форум неслучайно е забранено да се публикуват политически материали. :mitsu-smiley:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не само в Русия, ами и в други цивилизовани държави, като Германия, Англия, Полша, съм забелязала, че много се практикува автостоп и в града и извън него. Не знам как да си го обясня, дето ние все говориме колко са студени те, колко сме сърдечни ние.. Може би в БГ много хора още си изживяват колата като удължител.. на егото си, че като са седнали в кола са голямата работа, а тия дето вървят пеш наоколо са презрени червеи.. Или пък все пак по-високата престъпност ни плаши.

 

В интерес на истината, като обикаляме с Пламен напред-назад из страната, вече 2 пъти ни се случва хора да искат да се возят при нас. Казвам искат, а не молят, защото се намърдват отзад и казват просто "аз ще ви кажа къде да ме оставите". Явно ние изглеждаме цивилизовано.. хи-хи а и сигурно искат да се повозят в галанта. :icon_n_king:

 

Доста си права, но има и друг момент - хората малко или много ги е страх. В случая - "обикаляме с Пламен" - е ок , защото сте мъж и жена в колата, та не предизвиквате някакви лоши асоциации. Докато виж, аз като си карам сам - първо , че някой стопаджии изобщо не вдигат ръка , а други направо са ми отказвали да ги возя (аз им предлагам) .......има два варианта - единият е да ги е страх хората, другият е аз да съм много страшен ? :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

като млад юноша бледен съм навъртял десетки и десетки хиляди км на стоп. това, което ми правеше впечатление последните години, че спираха само хубави коли, хич не ги е страх хората с такива. да ти спре жигулка - просто е изключено.

сега просто нямам време да пътувам така, а как ми се ще да го направя - само веднъж, дори.

относно стопаджиите - те са душици. пусто жената много я е страх и не вземам, когато съм с нея. но да съм сам и да подмина стопаджия става много рядко. е, поизбирам си ги леко, че има и недотам читави (то как ли да ги определиш, една баба например ми открадна цигарите веднъж), но ако са млади хора - почти винаги им спирам. от уважение към младите си години.......

Стопаджийството е култура. не е до хората. студени или топли. просто харесване на начина на придвижване. веднъж една мутра ме качи и ми каза - аз винаги качвам. кой знае какво го е изкарало човека на пътя.... не се впуснах в обяснения, че всъщност това просто ми харесва, но хората разсъждават различно и е нормално.

но е купон, когато си говорим в колата и те се кефят, че колега ги е качил.... готино е

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колеги,

Всичко в тази държава е платено. Стачките са платени от опозиционни партии. Целта е една - дестабилизация на държавата, нови избори, та тези, същите, да дойдат на власт. Факт. Мислите ли, че учителите в Горно Надолнище не са съгласни на 650 лв? Но както......

 

Колега логично мислиш , но с грешни отправни точки. Темата наистина се измести , но чак да се политизира - няма нужда....затова само за финансовите въпроси , по които не съм някакъв мастит експерт , но все пак - навсякъде по света хората си плащат данъците , независимо кой е на власт и дали , на тях лично , им харесва управляващата партия, освен при нас (като типична "бананова република"), където положението е по-скоро обратното - всеки гледа да не си плаща данъците , независимо кой е на власт.

Малко повече по въпроса за данъците .....събираемостта на данъците в България като цяло е меко казано жалка, за което сме критикувани от ЕС и МВФ години наред и ще продължим да бъдем, поне в обозримото бъдеще. Самото въвеждане на прочутия "плосък данък" е някакъв опит да се обложат малко от "сивите" средства и това хората/фирмите да направят доброволно , виждайки намаляването на данъчната ставка..., доброволно , защото в други държави има кой да ги накара да го направят недоброволно. Относно данъчни служби тип IRS...еми щом в една от най-"полицейските" държави (именно САЩ) съществува такава агенция , не само съществува , но неофициалното мнение е , че е най-"страшната" след Immigration Service (USCIS) ....говоря за независимост и строгост , законова защита на служителите и наказания за откритите нарушения.....и само един кратък пример - в САЩ , като си купиш S-class (примерно), можеш да си сигурен , че някъде , някой служител ще нарпави справка, за да види ти какви данъци си платил в близките години ....и ако нещо не му хареса в приходите ти (т.е декларирал си съмнително малко) , то ще цъфнат моменталически и ще ти разровят финансите до последната стотинка , примерче от тук - точно обратното , баровци живеят в къщи за стотици хиляди (дори милиони) , карат коли пак за такива суми и са регистрирани като безработни ........този тип хора в Щатите са в панделата ....както добре познатия на всички - Ал Капоне....именно IRS го паращат там където, криминалистите не успяват. Нека всеки от нас се замисли - колко супер скъпи возила има в България ? и после пак да се замисли какъв е процента (от притежателите им) на хората, които честно са си декларирали всичките доходи и след облагане и т.н все пак 150-200 хил. лв за кола не са им сериозен разход (предивд , че къщите им са буквално милиони).....то , че има такива, има ....но колко са ? Отговора е ясен ......заради такива простички неща .....ще се пулим като отидем в Гърция примерно и видим 1-2 Мерцедеса и 2-3 Аудита (говоря за дебелите S-, A8) ....а огромната маса от коли са предимно малолитражки (новички разбира се)....а тук се прескачат......

Още малко за данъци и БВП - разбира се , че данъците не създават БВП , но те са част от него ....каква част? малко сравнителна статистика с данни от гласувания бюджет 2008 - приходи от данък лични доходи - 2.190 млрд. лв, корпоративни данъци - 2.262 млрд.лв , в сравнение с приходи от акцизи - 3.798 млрд и приходи от ДДС - 8.110 млрд лв. въпросните лични доходи и корпоративни данъци са си направо смешни , като пера в общата данъчна тежест ....и това имайки предвид , че дори в масови налози и данъци като акциз и ДДС , събираемостта и точността не е перфектна (хората продължават да избягват акцизи по вскякви начини и да си "оправят" ДДС-та). Скучна статистика наистина.

Последно "плоския данък" (за хората , който не знаят) - реално ще лиши бюджета от 180 млн. лв , но пък е заложен прираст с 676 млн. лв на приходите от акцизи - преведено на прост език - да , ще има увеличение на реалните приходи на глава от населението , но ще има и увеличение на реалните разходи на населението по косвен път - чрез акцизните стоки - цигари , алкохол , БЕНЗИН И ВСИЧКИ СВЪРЗАНИ с цената на горивата стоки (а то почти всички са свързани с тях)......та ........реално затягаме още коланите с надежда , че повече хора и фирми ще започнат да си плащат данъците и приходите в бюджета ще нарастнат до толкова , че 4.2 % от БВП ще стигнат за образованието ....то не, че ще стане току-така .....само от данъци , но това е задължително условие за благоприятен инвестиционен климат и реална конкурентноспособност на българските фирми.

И наистина последно бюджетния излишък в бюджет 2008 е 3 % , а не 8 %.....защо го има? ....ако питате правителството , ще ви кажат : "Благоразумната фискална политика е съобразена с нарастващия негативен баланс по текущата сметка, натиска върху вътрешното търсене в следствие притока на европейски фондове, както и с цикличното развитие на икономиката. Провеждането на антициклична фискална политика, която страната ни спазва, е една от ключовите препоръки на Европейската комисия и МВФ", моето скромно мнение е малко по-различно , но стига толкова съм писал.

Съжалявам за унищожаването на темата , но тези неща са важни и мисля, че не трябва да сме в грешка щом става дума за пари ....и по-точно за ПАРИТЕ НИ.

 

Поздрави,

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

обещавам това да е последното! тържествено!

БВП на Бг е ок 60 млрд. очакваният излишък е ок 4-4,2 млрд. което е грубо 7%. За което едва ли голяма заслуга има който и да е. Държавната администрация няма капацитета да затегне нещата, тук не говоря за партии. те са извън темата. Просто няма капацитет. но, както се оказва, не ни трябват тези пари на нас.

Давайки ми пример с Щатите (не е уместно сравнението, че нямаме нищо общо) - щатите винаги имат дефицити в бюджета.

Идеята ми на мен е друга. Не да не си плащам данъците. никога не съм го правил. разбира се.

Ядосвам се, че като си платя данъка, оставайки в излишъци - те седят. Не се харчат за нас. Път.... болница... АЕЦ... за това говоря. То който не плаща данъци - не се дразни от излишъци

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създаване...