Премини към съдържание

Каква загуба на мощност мога да очаквам при по-голям диаметър гуми?


Niko

Препоръчано мнение

Здравейте колеги и приятели, :)

 

Искам да обуя Каризма бензин 116 коня с добри 15ки за които имам подходящи джанти.

 

Калкулаторът за размери на гумите показва следното:

От 185/65/14 (596 мм.) --> 195/55/15 (596 мм.) - разлика: -1мм. - зелено - явно е ОК. (скоростомер при 100км/ч - 100км/ч)

От 185/65/14 (596 мм.) --> 195/60/15 (615 мм.) - разлика: +19мм. - червено - не е ОК. (скоростомер при 100км/ч - 97км/ч)

 

С оглед по-стегната возия на модела и ужасните настилки по-които шофираме, бих казал че минимум 60мм. гума е силно препоръчителна. :D

Та въпросът ми е следният:

 

Каква загуба на мощност мога да очаквам с летни гуми 195/60/15? (клас Fulda EcoControl +)

Ще се усеща ли градско / извънградско? Предполагам ще повлияе и на разхода ...

Ще съм благодарен ако споделите опита и мнението си по случая.

 

 

 

.

Редактирано от Niko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Не вярвам да усетиш разлика в каквото и да е. Но ще изглежда по-добре.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

На Каризма 1,6 90к.с.. Зимата съм на размер 175/65/14, а скоро си сложих пак летните Fulda EcoControl 185/65/14. По калкулатор разликата е +13мм и показанията при движение със 100км/час : 97км/час. Видимо изглежда по-добре. Разлика в разхода не мога да усетя. Разлика в ускорението се усеща по скалата от 1 до 10 като 2 - едва осезаема. Возията е много по-добра с по-големите гуми. Зимата броя паветата с по-малките гуми.

Редактирано от MusicMAN
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано двигателят дърпа много приятно и почти не се налага да се натиска педала.

Някак си сам си върви. Поне с такова усещане ме остави машината.

 

Най-вероятно ще има лека разлика във вървежа, но тя ще се усеща главно след слагане на нормалните/зимни гуми.

Пък и си мисля, че почти няма да се усети ако човек кара спокойно ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа важно уточнение от страна на Миро. :)

 

Карах няколко години Каризма с летни гуми 205/50/15 - Maloya Futura Sport V.

2,5 атмосфери постоянно налягане и ... уникално усещане в бързи завои. :tooth:

 

Виждал съм гумата стъпила на бордюр с едва 1см. от ширината си -

еми стоеше права, като че ли е стъпила цялата на гладък асфалт. :blink:

 

... и съответно возията не изоставаше на косъм. :D

 

Да имахме повече добри пътища нямаше да се замисля,

но точно за това събирам мнения за компромисен вариант за джантите.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува дали 195/60/15 ще опират отпред? Според мен този размер е най-добрия по отношение на стабилност-комфорт-цена на гуми(за 15")

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Мен ме интересува дали 195/60/15 ще опират отпред? Според мен този размер е най-добрия по отношение на стабилност-комфорт-цена на гуми(за 15")

Аз съм с 195/65/15 и нямам проблеми.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с 195/65/15 и нямам проблеми.

На 100 коня двигател ???

Иво направо ни реши проблемите генерално :D

 

Възможно ли е да си объркал размера на джантата?

Защото 195/65/15 по принцип са на Галант гумите (зимни в масовия случай), но там са по-мощни двигателите.

 

Ако няма грешка и караш наистина с +38мм. диаметър на гумите - сподели как върви колата и как ти е разхода?

 

 

 

Мен ме интересува дали 195/60/15 ще опират отпред? Според мен този размер е най-добрия по отношение на стабилност-комфорт-цена на гуми(за 15")

Отпред надали, но ако задните пружини са омекнали, най-вероятно ще имаш проблем.

Иначе размерът е наистина интересен особено за по-големите двигатели.

 

_

Редактирано от Niko
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Значи на вратата има препоръчани размери.И е дадено 195/60/15.Когато я купих беше с 195/65/15 явно човека си ги е купил защото са по-евтини от 195/60/15 с 20 лева на бройка :).Разликата в диаметъра е 20 мм.Зимните ги купих 185/65/15 разликата е 7 мм.Най-вероятно като си купувам летни ще сложа с размер като зимните.За горенето и вървенето нямам никакви оплаквания.

П.С. Аз мислех да минавам на 14-ки ама като го сметнах трябваше да взимам 185/70/14 а отделно си имах 8 джанти 15-ки и ми мина мерака :).

Редактирано от Ivaylo_B
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

1.8 116-зима 185/65/14....Лято 205/55/15...Има лека разлика при старт,но с летните колата е много стабилна.На джанта 6.5дж,205 е идеалната според мен широчина на гумата.

Отзад опират само при скок и то с четири човека в колата...

И на калкулатора от зимния към летния размер данните са много добри,минимална разлика.

Разхода също-нищо което може да повлияе на месечния бюджет...

Ааа,забравих-във Варна карайте високи гуми с борд,щото иначе ставате с абонамент за кварталния гумаджия;))

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Потвърдено -195/65/15 стават на Каризма след фейслифта....има място дори и вериги да сложите зимата

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

55 идва нисичка за возията на каризмите и да си кажа просто не ми се ще да мъча колата излишно.

 

Може би тук е момента да си призная, че колата я взех инцидентно ...

19 годишна, в изключително добро състояние, малко карана и определено поддържана.

116 коня двигателя знаете колко трудно се намира особено в комбинация с почти всички възможни екстри за модела.

 

Абе малко на колекционерство ме изби в един момент :icon_angel:

 

Иначе джантите са 7J, 195 гуми идват на минимума и най-вероятно няма да "заспят" както 205.

 

Някой може ли да даде информация за налягането на размер 195/55/15 и 205/55/15 при каризма преди и след фейслифта?

 

В гугъл намерих единствено това:

 

Carisma 99-2005 ... 185/65R14 ... 2,14 атм. ... 2,0 атм.

Carisma 99-2005 ... 175/65R15 ... 2,50 атм. ... 2,5 атм.

Carisma 99-2005 ... 195/60R14 ... 2,10 атм. ... 1,9 атм.

Carisma 99-2005 ... 195/60R15 ... 2,14 атм. ... 2,0 атм.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ето - http://valboss.snimka.bg/automobiles/karizma-mayi-2013.758035.30712812

С 205/55/15 гуми, джанти от Галант, отпред ги надувам на 2.3, отзад на 2.1 атмосфери.

Нямам загуба на мощност, само като мина от зимните 185/65/14 на летните - усещам слаба разлика във волана.

С летните се чувствам по-добре в завоите, докато със зимният размер Каризмата леко се гъне на по-яко завиване...

205/55/15 гумата не опира никъде, дори с багаж и пет човека в бубуто.

Редактирано от valboss
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...