Премини към съдържание

Мамка му и Държава, мамка му и ЕС


Препоръчано мнение

Здравейте колеги, реших да Ви опиша цените и таксите на всички документи свързани с подмяната на свидетелство за управление на МПС, различно от категория "В"

1.Бланка за медицинско свидетелство 0.30лв.

2. Медицинско свидетелство 30.00лв.

3. Смяна на СУМПС 25.00лв.

4. Смяна на талон за СУМПС 1.00лв.

5.Банков превод 3.00лв.

6.Курс за "Професионална компетентност за водач на МПС 300.00лв

7.Бланка за издаване на документ "Карта за квалификация на водач на МПС" към ИААА 13.60лв

8.Такса за издаване на документ "Карта за квалификация на водач на МПС" към ИААА 68.40лв.

9.Банков превод 3.00лв

10..Изпит за психологическа годност 50.00лв.

11.Картонче за психологическа годност 10.00лв.

12.Бланка за "Дигитална карта за тахограф на водача" към ИААА 13.60лв.

13. Дигитална карта за тахограф на водача към ИААА 136.00лв.

14.Банков превод 3.00лв.

 

тотал: 656,90лв.

 

 

Всички тези документи са със срок на годност 5 години с изключение на "ПСИХОТО", което е 3 години ! А сега вие преценете , например дигиталната карта на водача в Испания струва 25 евро, колко е средната заплата там, колко е у нас ?!?!?!? http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_hmm.gif

Редактирано от tzenov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак ЕС ни е виновен...... Виж, в Испания е 25 евро, какво общо има ЕС с нашата "оправия"........

А не може ли тази квалификация, барабар с всичките документи да се придобие в Испания, например?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Хуркааааааааа, не е от ЕС това :icon_censored: Не че не носим негативи яката от ЕС де :icon_censored: :icon_box:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

 

 

Всички тези документи са със срок на годност 5 години с изключение на "ПСИХОТО", което е 3 години !

%7Bstyle_images_url%7D/offtop.gif
Ам вземай си го психото, :P недей чака те да ти го дадат и ще спестиш 50 лева ..:lol:
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак ЕС ни е виновен...... Виж, в Испания е 25 евро, какво общо има ЕС с нашата "оправия"........

 

Всичко след точка 5. надолу е по директиви от ЕС ! ......... затова в заглавието пише и "Държава"

Редактирано от tzenov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това за какви категории е? Аз ще трябва да подновявам май месец моето свидетелство, което е за С категория и там разните му производни...психо-то не съм го подновявал изобщо, то и преди си беше с 3 годни валидност, но понеже категорията ми е повече да я има когато се наложи. Ако трябва да им плащам такива пари по-скоро ще си карам с изтекло свидетелство. :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това за какви категории е? Аз ще трябва да подновявам май месец моето свидетелство, което е за С категория и там разните му производни...психо-то не съм го подновявал изобщо, то и преди си беше с 3 годни валидност, но понеже категорията ми е повече да я има когато се наложи. Ако трябва да им плащам такива пари по-скоро ще си карам с изтекло свидетелство. :)

Нямаш проблеми, просто трябва да извадиш медицинско за С категория, което е една идея по-скъпо - по спомен ми взеха 6 или 8 лева отгоре. Трябва да се посетят повече кабинети, та затова. И книжката ти ще бъде с валидност 5 години, а не както досега 10. Есента сменях книжка, че изкарах А категория и те така.... Не знам как стоят нещата да се откажеш от категория, в КАТ ми обясниха, че ако си извадя медицинско само за А и В категория - ще ми отпадне С-то, което не, че ми е дотрябвало, ама и никога не се знае.....

 

Документите, които е изброил Ценов най-вероятно се отнасят за международни превози, шофьори на хора, опасни товари или специализирани МПС-та. Там нямам представа какви са необходимите документи

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всичко след точка 5. надолу е по директиви от ЕС ! ......... затова в заглавието пише и "Държава"

Да бе, да...... "Психото" едно време го държаха всички, дори и за категория В - преди да се запишеш на курс - трябва да си го минал. А автобусните шофьори се явяваха периодично. Не помня на колко години, но беше задължително по комунизма, майка ми е психолог и работи към 15 години в т.нар. "Медико-психологична лаборатория". Та Пак си помисли дали всичко е ЕС директива :-) Може и да е било отпаднало за известен период от време, но това е поради така наречената ни "демокрация"......

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Есента на 2010 подменях документите си, за категория "С" искаха само медицинско, което включваше по-голям брой проверки и съответно беше по-скъпо.

Издадоха ми новия документ и е валиден до 2020г, "психо" не съм минавал отново (може би, ако работя като шофьор ще трябва "психо" и цифрови карти за тахограф).

Не знам как седят сега нещата, 2020-та ще видим как е.

 

Съвсем наскоро си подменях книжката, защото я бях загубил. В КАТ ми казаха, че имам "висши категории" (C+E и D+E) и трябва да мина през личния лекар и още 6 кабинета. Цената само на медицинските прегледи беше около 60 лв, като прегледа в кабинетите се изчерпваше с въпроса "Здрав ли си?", само в очния кабинет ме тестваха за далтонизъм и на таблицата с йероглифите. Не са ми искали споменатите от Ценов документи, вероятно защото ще ми издадат дубликат на все още валидната ми книжка.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Документите за подмяна на самата книжка са само това - медицинското, но ако искаш да си ползваш останалите категории без останалите документи си нередовен пред ИААА (ДАИ), не пред КАТ! Глобата за липсата на който и да е от документите е 1500лв. за първият път в който те хванат ..... и расте прогресивно всеки следващ!

Колкото и категории да имате без тези документи, на пътя реално имате право да управлявате, само кат "В" !

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нямаш проблеми, просто трябва да извадиш медицинско за С категория, което е една идея по-скъпо - по спомен ми взеха 6 или 8 лева отгоре. Трябва да се посетят повече кабинети, та затова. И книжката ти ще бъде с валидност 5 години, а не както досега 10. Есента сменях книжка, че изкарах А категория и те така.... Не знам как стоят нещата да се откажеш от категория, в КАТ ми обясниха, че ако си извадя медицинско само за А и В категория - ще ми отпадне С-то, което не, че ми е дотрябвало, ама и никога не се знае.....

 

Документите, които е изброил Ценов най-вероятно се отнасят за международни превози, шофьори на хора, опасни товари или специализирани МПС-та. Там нямам представа какви са необходимите документи

 

Документите, които съм изредил се отнасят за всички превозни средства над 3.5 тона и над 7 места за сядане и са валидни за вътрешен (България) превоз и за международен (ЕС). За опасни товари има друго картонче (ADR) http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/smile.gif, не знам колко струва!

За тези които не им се налага да управляват МПС различно от "В" категория не е необходимо да вадят тези документи, независимо, че имат и други категории!

Редактирано от tzenov
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, да...... "Психото" едно време го държаха всички, дори и за категория В - преди да се запишеш на курс - трябва да си го минал. А автобусните шофьори се явяваха периодично. Не помня на колко години, но беше задължително по комунизма, майка ми е психолог и работи към 15 години в т.нар. "Медико-психологична лаборатория". Та Пак си помисли дали всичко е ЕС директива :-) Може и да е било отпаднало за известен период от време, но това е поради така наречената ни "демокрация"......

 

Така е, но след като му изтечеше 3-годишният период никъде не ти го търсеха (освен в случаите в които евентуално биха те пратили на проверовъчен, един вид еднокртно), а сега ти го търсят при всяка проверка на пътя, ако караш нещо "голямо" ...... те и това е от ЕС

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря за информацията колеги.

Интересуваше ме за подмяна на самото свидетелство дали са нужни всичко бумащини - за реално ползване на категорията е ясно, че се изискват съответните документи...не мислех, че са толкова много вече. Значи са намалили срока на валидност гадовете. Пусти глад за кинти...то не бяха смени на номера безсмислени, талони, простотии и с вечният рефрен "изискване от ЕС". Тъкмо се бях зарадвал, че поне разрешителните за оръжие станаха с 5 годишен срок,сега пък книжките с намален такъв...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, благодаря за информацията колеги.

Интересуваше ме за подмяна на самото свидетелство дали са нужни всичко бумащини - за реално ползване на категорията е ясно, че се изискват съответните документи...не мислех, че са толкова много вече. Значи са намалили срока на валидност гадовете. Пусти глад за кинти...то не бяха смени на номера безсмислени, талони, простотии и с вечният рефрен "изискване от ЕС". Тъкмо се бях зарадвал, че поне разрешителните за оръжие станаха с 5 годишен срок,сега пък книжките с намален такъв...

 

...... за пищоФа - 5г. , но пък "гражданската му отговорност" ?!?!?!? http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пищова - любимата ми тематика, да живей за 5год :good: но за да не се радвате излишно новия носител за разрешителното е формат А4 :icon_doh: :icon_doh:

Инак Ценов е прав, наскоро познат се оплакваше от рекета през 3 години - курс за професионална квалификация и прочее подобни безсмислици :icon_n_sick:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Щом работиш шофьор - и ме возиш мен и децата ми на екскурзия, или пък караш камион, ако си одъртял и без рефлекси - защо не?!

Аз като пратя лапето с автобуса при баба й в Търново - все се надявам шофьорът да не е тръгнал сутринта от Каварна, да е дошъл до София, след което да я вози обратно (тахокарти, които никой така или иначе не ебава да проверява в рЪбЪ). А ако може и да не е вдървен, защото психопрегледите не са при психиатри, а мерят реакциите - още по-добре (което така или иначе се рушветчийства в рЪбЪ).

 

Да, нямам нищо против да е така. Това, че е направено рушветчийско и всеки си плаща и си прави каквото си иска.....

 

И стига сте ревали от ЕС, защото имам приятел, който си кара с испанската книжка, като му изтече отиде до Испания, подаде си документите, след което му я изпратиха по пощата. Представлява розова хартийка, която ако не я ламинираш - няма шанс да издаяни 10 години. Никъде в ЕС няма контролен талон. Никъде не ти пишат акт, защото не си си пуснал фаровете. Ако ще те глобяват - просто те глобяват, а не ти вземат талона за дребно нарушение (невключени фарове) в София, трябва да си го удължаваш 4 месеца в Сливен, докато те глобят 10 лева.

Къде тук е ЕС?

Здраво се надявам да стане и тук като в ЕС - здрави глоби, разумни срокове, само така ще се научим. А сега какво?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Топика е офф

 

От 2004г. книжките в Испания не са тип "розова хартийка", а са като БГ книжките и разбира се, без това досадно талонче.

 

 

Интересен факт: на няколко пъти ми се е случвало в Испания да ме спре полицейски контрол на пътя и аз да не нося документи, нито лични, а в един от случаите нямах документите и на колата, а тя дори и не беше моя. При направената момента проверка по служебната станция и като отговорих на няколко въпроса от рода "име на баща", "име на майка", "роден град", след което провериха номера на шасито, че съвпада с този регистрационен номер, а от последния им излиза всякаква информация за валидността на застраховката и прочие на колата и накрая ми пожелаха лек път. :) Глобата за не носене на документите е 10€, но само ми го напомниха.

 

Друг интересен факт е това, че в Испания като ти откраднат книжката (портфейла) и после от КАТ ти дават нова, която преди няколко години се издаваше на момента и то безплатно. Нов талон на колата сега се плаща 19€, а ако искаш да си подмениш вече надраскания регистрационен номер - между 5 и 10€, като това може да го направи всеки ключар, а и при доста от автомобилните сервизи.

 

Истина е, че Испания е с един час назад от България, но и с около 20години напред. Всичките им институции работят много добре, но и продължават да се развиват в посока удобство на гражданина, но никога и в нито една институция в която се извършва някакво плащане, не го е имало това "Банков Превод - 3лв."

 

Друг път ще коментирам и за отношението на държавните, и частни служители към гражданите. В това най-вече е 20 годишната преднина на Испания, спрямо спрялата ни родина.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Пищова - любимата ми тематика, да живей за 5год :good: но за да не се радвате излишно новия носител за разрешителното е формат А4 :icon_doh: :icon_doh:

Инак Ценов е прав, наскоро познат се оплакваше от рекета през 3 години - курс за професионална квалификация и прочее подобни безсмислици :icon_n_sick:

 

Това да не е нещо съвсем прясно с формата А4? Преди 2 години нямаше разлика със стария формат. :)

 

ГО-то на пищова е безплатно сега-засега- акълЬ да има човек само... :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Щом работиш шофьор - и ме возиш мен и децата ми на екскурзия, или пък караш камион, ако си одъртял и без рефлекси - защо не?!

Аз като пратя лапето с автобуса при баба й в Търново - все се надявам шофьорът да не е тръгнал сутринта от Каварна, да е дошъл до София, след което да я вози обратно (тахокарти, които никой така или иначе не ебава да проверява в рЪбЪ). А ако може и да не е вдървен, защото психопрегледите не са при психиатри, а мерят реакциите - още по-добре (което така или иначе се рушветчийства в рЪбЪ).

 

Да, нямам нищо против да е така. Това, че е направено рушветчийско и всеки си плаща и си прави каквото си иска.....

 

И стига сте ревали от ЕС, защото имам приятел, който си кара с испанската книжка, като му изтече отиде до Испания, подаде си документите, след което му я изпратиха по пощата. Представлява розова хартийка, която ако не я ламинираш - няма шанс да издаяни 10 години. Никъде в ЕС няма контролен талон. Никъде не ти пишат акт, защото не си си пуснал фаровете. Ако ще те глобяват - просто те глобяват, а не ти вземат талона за дребно нарушение (невключени фарове) в София, трябва да си го удължаваш 4 месеца в Сливен, докато те глобят 10 лева.

Къде тук е ЕС?

Здраво се надявам да стане и тук като в ЕС - здрави глоби, разумни срокове, само така ще се научим. А сега какво?

 

....... еййй и в тая тема се изкара компетентен,бре http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_hmm.gif ... как на всяка манджа искаш да си мерудията

 

 

Никога не съм казал, че не трябва да има контрол по пътя! Казвам в тази тема, че таксите и бюрокрацията, като парА и срокове (за издаване и валидност) са труднопостижими за средния българин! Какво ми хвалиш тоя ЕС, като работиш за четвърт от заплатата на средния европеец и ни превръщат точно с тези нормативи на крепостни селяни, слуги и прочие на "европейцте".Едно време руснаците ни превърнаха на зеленчуковата градина на СИВ, а тия дори и земеделието ограничават с тези нормативи и убиват всякаква конкурентна способност у българина.

За автобуса в който си возиш детето ........... що не се поинтересуваш малко, какви са нормативите за работа на шофьора му и какви са санкциите, ако ги наруши?!?!

После си помисли и колко от шофьорите могат да си позволят рушвет за такъв вид нарушение.

За голямо мое съжаление надеждите ти и тук да стане като в ЕС са на път да се случат, също както са се случили и надеждите ти от преди 30-тина години да отпадне и "жителството", та за да можеш спокойно да си чакаш фиша по четири месеца.

....... и за реване точно ти не смей да ми говориш, защото ако се разровя в постовете ти в годините назад ще намеря минимум 10 такива в които ореваваш орталъка, че я ти било тежко финансовото състояние, я че някой ти бил за нещо виновен и освен, че ти самият си отявлен ревльо, имаше удоволствието дори да разревеш и една колежка тук от форума, която донякъде и заради теб вече не влиза (няма да навлизам в подробности, защото и жена ти е регистрирана тук), ПАПАГАЛ такъв! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/icon_box.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нали ти казвам, ЕС ни е виновен! Що не вземеш да прочетеш поста на bluffer, па хвани му отговори на него...... Що само на нас ни е виновен ЕС, а на другите - не им е? Айде отговори ми...... Що той не реве от бюрокрацията и гадните срокове и непосилните цени, там не е ли ЕС, или нещо се бъркам?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нали ти казвам, ЕС ни е виновен! Що не вземеш да прочетеш поста на bluffer, па хвани му отговори на него...... Що само на нас ни е виновен ЕС, а на другите - не им е? Айде отговори ми...... Що той не реве от бюрокрацията и гадните срокове и непосилните цени, там не е ли ЕС, или нещо се бъркам?

 

...... , защото много точно е написал той как е там, а аз как е тук ..... само дето възнагражденията са различни бре Руслане, а изискванията са си същите! След, като ще уеднаквяват административни стандарти, да уеднаквят и социалните такива! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/mitsu-smiley.gif

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Интересен факт: на няколко пъти ми се е случвало в Испания да ме спре полицейски контрол на пътя и аз да не нося документи, нито лични, а в един от случаите нямах документите и на колата, а тя дори и не беше моя. При направената момента проверка по служебната станция и като отговорих на няколко въпроса от рода "име на баща", "име на майка", "роден град", след което провериха номера на шасито, че съвпада с този регистрационен номер, а от последния им излиза всякаква информация за валидността на застраховката и прочие на колата и накрая ми пожелаха лек път. :) Глобата за не носене на документите е 10€, но само ми го напомниха.

 

Друг интересен факт е това, че в Испания като ти откраднат книжката (портфейла) и после от КАТ ти дават нова, която преди няколко години се издаваше на момента и то безплатно. Нов талон на колата сега се плаща 19€, а ако искаш да си подмениш вече надраскания регистрационен номер - между 5 и 10€, като това може да го направи всеки ключар, а и при доста от автомобилните сервизи.

Това с неносенето на документите го има и в Англия... при проверка трябва да кажеш устно нещата за които те питат.. .ако не знаеш те пребират за сверка ... най-малкото :)

Иначе глобата за ненносене на документи и в БГ е горе-доло таква ама процедурата при проверка не е... нали сме си бандити :) :)

И другите такси в БГ са горе-доло същите само дето както писаха колегите доходите ни са доста по-ниски.

 

Що не вземеш да прочетеш поста на bluffer, па хвани му отговори на него...... Що само на нас ни е виновен ЕС, а на другите - не им е? Айде отговори ми...... Що той не реве от бюрокрацията и гадните срокове и непосилните цени, там не е ли ЕС, или нещо се бъркам?

rosko ... много остро бе? :) той bluffer дори не е задал въпроси :) ..

Иначе в почти всчка страна в ЕС има противници на ЕС... пример Англия... Та понеже спомена за жената и децата - друг пример за бонус от ЕС - гей парадите (и не само).. ама там е друга тема де :)

Иначе да... не ни е виновен ЕС, че сме на тоя хал... но къде е логичното обяснение че на такси ги "догонихме".. сега ще ги "догоним" и на глоби... в цената на някой стоки ги подминахме (примерно авточасти и храни)... да видим кога ще минем и към догонването на така очакваните доходи :) ... а като цяло тея норми не си ги определяме сами в БГ... поне до колкото аз съм запознат :)

 

Иначе аз не виждам кое му е нормалното, ако искаш да работиш като професионален шофьор да старираш с едни -700лв и 1 седмица разправии за вадене на документи. Окей.. трябва да ги проверяват.. трябва да си минават тестовете... да не е на 3 години.. всяка година да е... ама за тези пари ли? При опита които имам с БГ администрацията... интерестно ми е колко време е отнело на колегата да ги извади тези документи :) ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

...... , защото много точно е написал той как е там, а аз как е тук ..... само дето възнагражденията са различни бре Руслане, а изискванията са си същите! След, като ще уеднаквяват административни стандарти, да уеднаквят и социалните такива! http://www.mitsubishibg.com/forum/public/style_emoticons/default/mitsu-smiley.gif

Здравей, а въпроса да "уеднаквяват" социалните придобивки защо не го зададеш на собственика на транспортната фирма за която работиш. Той получава достатъчно че да си позволи да осигурява социалните придобивки като в ЕС.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нали ти казвам, ЕС ни е виновен! Що не вземеш да прочетеш поста на bluffer, па хвани му отговори на него...... Що само на нас ни е виновен ЕС, а на другите - не им е? Айде отговори ми...... Що той не реве от бюрокрацията и гадните срокове и непосилните цени, там не е ли ЕС, или нещо се бъркам?

Добре де ти сега Русофил или Русофоб си или зависи от темата?Защото идеята за Европа и подръжници "кръвни"на Русия са според мен различни неща ...иначе колегата Ценов е напълно прав мойта сметка на моите шофьори които ми карат камионите е почти съща като цифри с малки изменения надолу.Пък съм сигурен че човека ги е платил тези пари и не знам дали има човек тук който да е съгласен да се плащат тези пари в БГ.

Редактирано от dachbissnes
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...