Премини към съдържание

Климатик?


Препоръчано мнение

Добре де, ами при отопление, "тече" ли нещо, че имам проблем, под климатика има кафе :), днес ще мъдря конденза от вътрешното как да го вкарам в мивката :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ами при отопление, "тече" ли нещо, че имам проблем, под климатика има кафе :), днес ще мъдря конденза от вътрешното как да го вкарам в мивката :)

:icon_hmm: Е то не излиза ли навън през един гофриран маркуч и да си капе там ?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е от гофрирания маркуч, та в кафето :), нали трябва някъде да се отводни :)

 

Прав си, проблема не е само за кафето, като цяло е хубаво тая вода да отива на някъде, а да не капе по тротоарите и пешеходците, както са повечето климатици по блоковете :icon_censored:

Ако има отточна тръба от улуците на близо, може да вкараш маркуча там.

Редактирано от TASSO
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е от гофрирания маркуч, та в кафето :), нали трябва някъде да се отводни :)

:icon_doh: :icon_doh: :icon_doh: :D :D :D Мале аз го разбрах че капе у вас :icon_doh: ,а не на улицата.Както каза Виктор единият вариант е да го вкараш в някоя отточна тръба ,другият е да удължиш маркуча само до тротоара с тръба или друг маркуч ,е то зависи и на кой етаж си да не ти дойде скъпо и ненадеждно тъй като и двете трябва да ги прикрепиш за стената да не хвръкнат от някой по силен вятър.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_doh: :icon_doh: :icon_doh: :D :D :D Мале аз го разбрах че капе у вас :icon_doh: ,а не на улицата.Както каза Виктор единият вариант е да го вкараш в някоя отточна тръба ,другият е да удължиш маркуча само до тротоара с тръба или друг маркуч ,е то зависи и на кой етаж си да не ти дойде скъпо и ненадеждно тъй като и двете трябва да ги прикрепиш за стената да не хвръкнат от някой по силен вятър.

Я да взема да напомня колко критично важно е да се прави поне веднъж, а най-добре два пъти годишно почистване на климатика. Не само тупане, пране на филтри, но и третиране със специален химикал на питата на вътрешното тяло, измиване на турбината и най-вече ваната. Климатиците са отвратителен развъдник на зарази и не бива да се пропуска поддръжката. Има препарати с някакви надписи на японски, които са най-масови, може професионалистите да дадат жокери как, кога и с какво трябва да се почистват климатиците.

Също е важно горфираният маркуч да има достатъчно добра денивелация, да не стои хоризонтално по пода на терасата или където там...

Редактирано от SLX
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уточнение: на 8-мия етаж сме, отпада да го закарам до долу с гофриран маркуч, също така, за съжаление е далеч от улука. Мисля, да върна гофрирания маркуч вътре, да го пусна под перваза на прозореца и да го закарам в сифона на мивката, честно да си призная само малко наклона ме притеснява.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Уточнение: на 8-мия етаж сме, отпада да го закарам до долу с гофриран маркуч, също така, за съжаление е далеч от улука. Мисля, да върна гофрирания маркуч вътре, да го пусна под перваза на прозореца и да го закарам в сифона на мивката, честно да си призная само малко наклона ме притеснява.

А няма ли тераса наблизо? Ако има, може да го закараш до нея (твоя тераса имам предвид), и оттам нататък е лесно... може и в тераса да капе, може и през чучура. Ако няма тераса, тогава не знам :). Наклон задължително трябва да има... Нашия климатик е в терасата (външното тяло), капе си в терасата през маркуча, но в една кофа, периодично хвърляме кофата :). Единственото интелигентно решение е или в улуците (но тяхното пробиване е проблем за самите тях), или чак до долу... Може и в мръсния канал да го вкарате, ако е наблизо, но трябва да измислите детайла на сглобката :)

 

SLX постави много хубав въпрос. Ако е възможно, нека знаещите кажат какво друго, освен филтрите непосредствено под предния капак, трябва да почистваме на един климатик? Къде е тази пита, как се стига до нея и т.н... Ако е възможно с обяснение или диаграми (те различните климатици си приличат, но и да не си, пак ще стане ясно с разяснение над конкретен модел).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Няма как на терасата ;), тя е хубавка с изкуствена трева, не го ща там да ми капе, освен това и тая работа с чучурите е забранена вече, то дали през чучура или от самия него, разлика няма, все капе :). Ще пробваме да го сложим през сифона на мивката, има отклонение за перална и не се ползва, ще тестваме от там.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Всичко стана бомба, мина под перваза на дограмата вътре, лек наклон, PVC тръба Ф20, един маркуч за мръсна вода за пералня, той влиза от PVC-то в сифона, на мястото за пералня и всичко е ток, а и 4тири скоби за полипропилен Ф20, малко наклон и работи фантастичноу :)))... е разбира се и два шкафа минати с фрезата, все пак да е скрит маркуча :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Аз малко късно видях новите коментари, но ще се включа с едно две изречения. :D

Рангеле, само искам да те попитам, това отклонение за пералнята преди или самия сифон на мивката ли е?

Защото ако е след сифона на мивката, в посока мръсен канал, не е добре.

Още от първите дни ще усетиш миризма на "цветя и рози" :D, като решението е да направиш едно сифонче от 4

броя колена на ф 20 и си решаваш проблема.

Относно мнението на Росен за профилактиката веднъж или два пъти годишно, подкрепям с 2 ръце. :icon_clap:

Необходимо е почистването на топлообменниците (питите) :) на вътрешното и външното тяло от всякакви налепи.

За външното е достатъчно да се почисти с бояджийска четка полепналия прах и при възможност да се напръска с

някаква течност от рода на обезмаслител на Медикс или Меглио. :)

Топлообменника на вътрешното тяло е онова оребреното нещо под филтрите. :)

Той също е задължително да се почисти първо с четка, и после да се третира с антибактериален спрей от

този тип http://www.technopolis.bg/b2c/catalog/productdetailFromOutside.do?productguid=816208&scenario=&productarea=P11100901&detailScenario=SPREY/POCH.KLIMATIK-ACC-SPRAY-EARTH ,

от който аз лично съм много доволен. След напръскване го оставяте да подейства около 10 минути и пускате

климатика на режим охлаждане, за да може топлообменника да кондензира и цялата мръсотия да изтече навън по кондензната тръбичка.

Относон разглобяването на вътрешното тяло и почистването на кондензната ваничка, в която определено има доста лиготии

и бацили :D, моят съвет е да се обърнете към някой познат или приятел, който се занимава с климатици и той да свърши тази дейност, защото със сигурност ще счупите някоя щипка или планка и после я ще ви остане някое винтче, я няма да го сглобите както трябва.

Това е за сега от мен.

Поздрави. :icon_bye:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Този шпрей - една опаковка е за една пита или е възможно да стигне и за повече?

Имам предвид домашни климатици - 12, 14....?

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

http://marmag.bg/bg/products/%D0%A1%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%81-%D1%89%D1%83%D1%86%D0%B5%D1%80-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0---%D1%8432-%D0%90430%D0%A0/1350006090/

 

не е този сифона, но щуцера за пералня е на същото място, така че е преди самия "сифон" :))), интелигентно БАЦЕ :).

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Този шпрей - една опаковка е за една пита или е възможно да стигне и за повече?

Имам предвид домашни климатици - 12, 14....?

 

Мисля, че е най-добре по спрей за климатик. Пръскаш на всяка ламела отгоре-надолу. Бързо свършва.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Да, добре е да се използва пълноценно само за едно вътрешно тяло. :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 1 месец ...

Ами DAIKIN бяха едните,а другите мисля NIPPON,ама и тук може да се включи Искрен (без да е пристрастен :D ) да каже някоя дума.А тук можеш прочетеш някое мнение ,доста е добър този форум за техника.

Този линк е чуден, четох доста из този форум (2-3 часа) и съвсем се обърках :)

Сега на въпроса - бихте ли препоръчали марка/модел климатик от най-евтините, но без много проблеми (проблеми от вида "пукали пластмасите или бил шумен" не ме притесняват, говоря за технически проблеми), ще се ползва като основно отопление зимата, външното тяло ще е в частично/напълно остъклен балкон (още не е остъклен), т.е. външното тяло мисля, че няма да страда от замръзване. За сметка на това ще се гърчи яко - ако може на 40, на 40 градуса ще се държи. Обитателите там обичат да ходят по къс ръкав зимата, ще се опитам да им променя навиците, но да видим... Жилището засега няма изолация, стаята е южна... Може би ненужно инфо споделям... а и от ниския клас май каквото и да взема, се тя :)... и все пак сигурно има по-добри модели от други.

Та с тази идея мога да си позволя да търся климатик от най-евтините. Ще топли една стая, демек 9-ка или макс 12-ка е достатъчно. Чувам, че Мидеа били добри. Бюджет - към 600-700 лв, не повече - абе от най-евтините :). Всякакви съвети са добре дошли, благодаря.

 

ПП: Извинявам се на автора на темата, че я ползвам, надявам се да няма нищо против.

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

За такъв бюджет и аз бих ти препоръчал Мидеа.

Но след -5 -7 градуса не очаквай чудеса. :cold:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре, Мидеа да е :)

А, колебая се между конвенционален и инвертор, по-добре е инвертор по-принцип, но специално при Мидеа по-добре ли е действително, т.е. какви компресори ползват в двата случая, искам да не ми изгори на втората година, а да го мъча десетилетие :D. Модел ако препоръчате, още по-добре. Има един с DC компресор (което не знам какво значи, но ми вдъхва доверие, понеже и нашето Фуджицу е такъв и сме доволни): цък

И дефакто, на Мидеа ли да се спра като марка, то какви са вариантите - Хитачи, Самсунг, ЛГ, Волтел, НЕО, Беко, Краун, Хаиер и някои други... От тези всички Хитачито ме кефи най-много като име (звучи японско ;)), другите ги изключвам, понеже май са дръвца. И Хитачито май не е китка, и най-добре си остава добрата стара Мидеа :icon_blush:

 

ПП: Къде ги правят тея Мидеии - китайски ли са, турски ли са? За Волтел знам, че са турски. Комшиите ни са с 2-3 Волтел климатици, гледам ги отвреме навреме работят :). Турски или китайски климатик е по-добре?

И още един въпрос да зачекна - заслужава ли си да инвестирам в японски клима на 100V + трансформатор, т.е. не дали си заслужава, а има ли скрити рискове/изненади... Системата 100V + трансформатор добре ли работи с нашата мрежа, самите климатици пригодени ли са и т.н.? Гледам, че фирмите, които предлагат подобна алтернатива, са ситуирани във Варна. Да ми препоръчате доверена фирма, към която да се обърна в този вариант, без да има рискове от фалшиви гаранции и скъсани лепенки :)...

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

Aз съм с хaйер вкъщи от 10г.Ползвa се и зимaтa.Сплит системa е ,но кaто почне дa зaмръзвa,щото и нa -20съм го пускaл,спирa външното тяло почвa дa пуши,рaзмрaзявa се и продължaвa,a мидеятa нa -5 зaмръзвa и нaкрaя перкaтa почвa дa се удря в ледa и го изключвaм.Мидеятa ми е в офисa.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Възнамерявам да взимам или Panasonic, или Sharp, втора употреба. Джапански. Доооста старички :). Може и да размисля, но може и да не :). Ще ми легне по-евтино от Мидейката, поне първоначално. Не се знае само колко ще изкарат. Възлагам надежди на японската сила :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Възнамерявам да взимам или Panasonic, или Sharp, втора употреба. Джапански. Доооста старички :). Може и да размисля, но може и да не :). Ще ми легне по-евтино от Мидейката, поне първоначално. Не се знае само колко ще изкарат. Възлагам надежди на японската сила :)

 

Моя е Мицубиши, японски, на 110 волта. Купих го на старо. 95-ти набор е, и работи безотказно 4-та година. Топли, охлажда, работи при минусови температури и е по тих от на баща ми, който беше купен чисто нов (обикновен, конвенционален). Колегата искрен идва да ми замери фреона профилактично и каза, че не е мръднал. С една дума - самурай! :rulez:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами то хубаво, ама... покупките втора употреба са доста рисковани... и ми се иска да го взема от познат, а тук вече доста ограничавам избора. Този Шарп, който съм заплюл, е 98 набор - 15 годишен. Така че се колебая. Между него и два-три Панасоници, но конвенционални и по-евтини, пак доста стари. А по принцип се колебая втора ръка японски (демек 110 волта) или нов китайски... но с гаранция. Вече имам впечатления с втория вариант - Фуджитсу, китайско производство, но доста добър и скъп. В общи линии само хубаво работи за него :). Макар че външното тяло е доста шумно за моите изисквания. Така че сега мисля да пробвам с първия вариант - употребяван японец, поне после ще мога да сравнявам :)

Имам и трети вариант - да попитам едни познати (които имат хранителни вериги) дали нямат за изхвърляне някое климатиче (климатище), белким го взема на безценица и го оправя :). Ще видим.

Редактирано от Арх. Пътко
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Моят е купен от Варна клима, магазин който внася и рециклира климатици от япония. Въпреки употребяван, климатика ти го дават с 3 години гаранция :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А по принцип се колебая втора ръка японски (демек 110 волта) или нов китайски... но с гаранция.

Аз така се колебаех преди 10 години, но тогава избора беше по лесен, защото стар Японски струваше колкото 2 нови Китайски, :D а ти сега казваш, че стария ще ти легне по евтино от Мидея, което ще наклони избора ти към старото ..:)

Аз обаче бях взел с мен един хладилен техник за консултант, който се оказа супер нахален и като разхвърля кашоните из магазина, започна да отваря пластмаси и да гледа какво има вътре под тях и отсече "вземай Китайското" ..:D

Но пък се оказа, че само надписа му е Китайски, :) компресора Тошиба, всичкото тръба медна, а питите истински алумин и така 10 години НЕО-то работи като инверторен климатик :huh: безотказно до -18 градуса (повече не са падали температурите при нас), за моя изненада и за изненада на приятелите ми с маркови климатици ..:)

И до сега освен чистене на филтри нищо не е правено по него, така че ако те е срам като мене, вземай някой по нахален приятел с теб, да огледа какво се крие под пластмасите и ламарините и скачай на Китайското ...

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:). Да отварям корпус няма кой да ми даде в наши дни. Освен това климатиците не са това, което бяха. Цитат директно от форума :). Аз се ориентирам за модели и марки от setcom форума. От там разбрах, да не взимам LG, Samsung, че ако е Мидеа, най-добре да е MSG, макар и конвенционална; това е стар модел; има ги в Продавалник за по 200 кинта :). А Нео и Волтел не са ли турски? Волтел май се прави в завода на Вестел, дето правят и хладилници и още куп... техника :). Също четох, че стар конвенционален Панасоник бил железен.

Ще пробвам с вариант 3 с моите познати.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...