Премини към съдържание

Данък


goji

Препоръчано мнение

Добре дошъл колега :rulez:

 

С този банален въпрос у'тепа рибата :icon_blush:

 

отговора се крие в Закон за местните данъци и такси.

 

Моля, имайте в предвид, че данък МПС се плаща на общините по местоживеене на собственика и регистрация на МПС и общинските съвети имат право да гласуват увеличение на коефициентите за данък МПС от един до три пъти над минимумите, заложени в закона (вижте долу).

 

ЗМДТ:

Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)

(1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с наредбата по чл. 1, ал. 2 съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:

1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.

 

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

 

Брой на годините от годината

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години коефициент 1

Над 5 до 14 години включително коефициент 1,5

До 5 години включително коефициент 2,8

 

Чл. 59. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.

 

 

Пример: Община Пазарджик. Общинският съвет е гласувал с наредба, че за 2010 г. коефициентите за данък МПС са на долната граница. Мареа 1.8 16V, 83 KW: 83*1.10*1.5(колата е от 5 до 14 г.)=136,95 лв.

Ако съответната община гласува с наредба коефициентът за автомобили 74-110 KW да е 1,8 вместо минимума 1,10 , се получава годишен данък 224 лв. За кола от 5 до 14 г. с двигател 83 KW данъкът може да достигне до 410,85 лв. Както забелязвате, общинският съвет може с наредба да увеличава до 3 пъти коефициентите спрямо минимумите, заложени в закона.

 

 

 

Дано този цитат ти помогне.

Ако точно се интересуваш от конкретно за коефициента за община Шумен, тук не мога да ти помогна с информация.

 

 

редактирано:

 

http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html може да опиташ и този калкулатор.

 

Не знам 120 лева веднъж в годината проблем ли са та толкова питата те за този данък. :icon_blush:

На цената на една гума.....

Редактирано от lancer4x4
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Влез в сайта на Община Шумен в раздел местни данъци и такси. Там би трябвало да са поместени ставките. Киловатите не са много, годините на колата са над 15, така че няма да се умножава по 1,5. Внася се на две равни вноски, като първата е до края на март, а втората до края на септември. Няма страшно.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Повече ще е. Старата мазда е 114 коня и данъка беше към 140-160лв. Забравих вече колко точно. А от тази година са вдигнати. Галанта 2,5 е 204лв в момента в Шумен :(

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Като сме тръгнали да смятаме с точност. :)

 

 

http://www.shumen.bg/doc/08218.htm

 

Чл.40. (изм. с Реш. 263 от 29.11.2012 г.)

до 37 kW включително - 0,45 лв. за 1 kW;

над 37 kW до 55 kW включително - 0,50 лв. за 1 kW;

над 55 kW до 74 kW включително - 0,70 лв. за 1 kW;

над 74 kW до 110 kW включително - 1,45 лв. за 1 kW;

над 110 kW - 1,70 лв. за 1 kW;

 

 

116 hp = 85 kW

85x1.45=123.25лв.

Данък платен в пълния размер до 30 април с 5% отстъпка = 117.09лв.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колко е данъкът за Mitsubishi Galant 1994 1.8 gasoline 116 hp

 

Благодаря за инфото и за калкулатора :good:

(112 лв.)

Редактирано от goji
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за инфото и за калкулатора :good:

(112 лв.)

 

Нещо това смятане куца.

На галанта (98г.) ми в Търговище - 100 кВ. плащам 110 лв. (без отстъпка)

а според инфото трябва да е 145,00 лв.

 

Мисля, че всеки общ. съвет определя ставката за общината конкретно, може и да бъркам.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нещо това смятане куца.

На галанта (98г.) ми в Търговище - 100 кВ. плащам 110 лв. (без отстъпка)

а според инфото трябва да е 145,00 лв.

 

Мисля, че всеки общ. съвет определя ставката за общината конкретно, може и да бъркам.

 

Освен всичко друго, минат ли 14-тата годинка кошовете, пада доста данъка .. :rolleyes:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Мисля, че всеки общ. съвет определя ставката за общината конкретно, може и да бъркам.

 

Не бъркаш, Всяка община сама си определя коефицентите, все пак това се води вид общински данък и отива по сметките на общината.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:icon_hmm: Милиционери ли има много...........................

Или това да откриваш топлата вода е приятно занимание :D

 

Ако някои е прочел цитата в пост номер 2 и не му се е изяснило за какво става дума :icon_doh:

 

 

А за актуален и точен калкулатор към 2013г. за всички 263 общини ме съмнява да има. Като има предвид, че "алчните" общини са малко на брой и в повечето случай ставките са минималните поне до 110 kW.

Формулата за изчисление е елементарна само ставките да са известни :bookk:

 

 

А това общината да събира по малко :icon_thumbup: просто членовете на общинския съвет са се смилили на съгражданите си с минимална ставка......................а при тези заплати http://topnovini.bg/node/45126 нищо чудно в скоро време да размислят :icon_n_lol_2:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

на каризмата ми 1,8 GDI 125к.с. беше 120 лева миналата година сега като го смятам за тази идва към 133 :)

 

Не знам защо смятате KW май по Конски сили идваше по евтино :)

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

на каризмата ми 1,8 GDI 125к.с. беше 120 лева миналата година сега като го смятам за тази идва към 133 :)

 

Не знам защо смятате KW май по Конски сили идваше по евтино :)

 

Базичко, не се базикай... :D

Няма значение как ще го изчисляваш, дали киловати или "коне".. данъка не се променя.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Това е защото кметът на градът ви ви обича :D

http://www.standartnews.com/regionalni/danak_kola_v_shumen_skacha_s_50-169047.html

И затова ви увеличава данъкът :D

През 2012г. - 1.32лв. /125hp = 92 kW x 1.32= 121.44лв./

Предложение за 1.65лв. от Красимир Костов

Приетата ставка малко по горе.

 

 

 

 

Това второто изречение можеш ли да ми го преведеш или е шега :D

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Е малко на шега беше ама и по спомени малко се бъркам че беше 72kw а то било 92 :)

 

 

72 kw е до където имало значение дали си с катализатор и дали ще имаш намаление някакво.

 

То т'ва ако е кмет ... на джипа дето му го подари банката май също му е скочил данъка, ама тия 16 милиона заем трябва да се платят някак все пак.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Малии а аз си мислех ча само на нашия' кмет дали джип от банката еи такова CR-V http://skandalno.net/wp-content/uploads/2012/01/imghonda-garelov.jpg :D

 

А това със супер ниския данък или да вземеш "миксер"* вместо кола е до 74kW/101 hp

И за автомобил с изправен и действащ катализатор отстъпка 50% върху дължимия данък.

 

 

Примерна дилема :icon_hammering: при избор на кола и по конкретно в община Шумен(ставки над минималните) кола на старо

 

1 един от най-маловажните въпроси, който за съжаление си задава потенциалния собственик

Колко е данъка на колата?

 

 

1Мицубиши Каризма 1.8 GDI 92 kW

2Мицубиши Каризма 1.6 16V 66 kW с катализатор отстъпката се ползва

 

1 133.40лв.

2 23.10лв.

 

Или по 9.19 лв. на месец излиза по скъпо да притежаваш кола с повече кончета. Дали е скъпо удоволствие нека всеки сам реши за себе си :dntknw:

 

 

* образно казано :unsure:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

  • преди 2 седмици ...

За подрьжката виж тая тема http://www.mitsubishibg.com/forum/index.php?showtopic=6461

и тоя сайт сьщо за да се ориентирашш за конкретни цени http://www.mitsubishibg.com/forum/index.php?showtopic=28048

 

и тук сьщо виж http://www.mitsubishibg.com/forum/index.php?showtopic=27489

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...