Премини към съдържание

Чип тунинг и PowerBox


Препоръчано мнение

Добре де,ще споделя това което съм прочел и което съм разбрал.Доколкото разбрах аз,еку-то на галанта някак си не е съвместимо друг външен софтуер,като чипа.

Сега може и да греша,ако е така нека ме поправят по компетентните.Просто споделям това което съм прочел.Ако съм бил полезен с разрешаването на този спор супер.

И моля ви,нека не се обиждаме в форума.Все пак ни обединява една кауза:mitsu-smiley:.Поздрави на всички.:rolleyes::rolleyes:

 

Колега,знаеш ли какво точно значи това нещо "чипа",аджеба ??? Оставам с впечатлението,че много хора не знаят реално какво се прави,но продължават да говорят за "чип тунинг". С две думи представлява,замяна на оригиналния софтуер,с подобрен такъв.Софтуера се програмира в интегрална схема тип процесор(ЧИПА) в компютъра,който управлява двигателя.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Нали на някои коли тази програма е записана във външен чип (EEPROM), та от там и името... Но почти всички ECU-та на :mitsu-smiley: до колкото знам тази памет е вложена в самия процесор и е за еднократен запис - фабрично записана и от там чипосването на оригиналните ECU става невъзможно. Другия вариант е с разни външни устройства, които се закачат и променят входните или изходните сигнали, но там ефекта е още по-съмнителен. За тунинговането на дизела имах предвид замяна на механичните детайли които няма да издържат, както и подмяна на нужните агрегати (с тяхното управление) за постигане на по-голямата мощност, но се подразбира че направо да се смени двигателя с друг е по-разумния вариант.

Писах в темата, защото забелязвам че подобни теми не се вземат достатъчно на сериозно, а който ги е писал едва ли не трябва да е прочел всички подобни теми във форума и изобщо да не пита.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Колега владимиров,нещо пак не сте прочел както трябва.Ето цитат от Уикипедия:

 

EEPROM

от Уикипедия, свободната енциклопедия EEPROM (англ Electrically erasable programmable read-only memory) е енергозависима препрограмируема памет с електрически запис и електрическо изтриване.

 

И бихте ли превели,какво значи "външен" EEPROM,че аз до сега,оригинално не съм виждал процесора да е извън компютъра.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Добре колега!Значи аз греша,но целта беше да се обясни на човека защо не става да се сложи чип на галанта.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

erasable
Значи (електро) изтриваема, не енергозависима, както и да е... Също така трябва да правим разлика между процесор и памет.

 

Пример за EEPROM: http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/21132e.pdf

Втори пример: http://www.play.com.br/datasheet/27C512.pdf , ползва се в някои ECU-та.

 

Стига сме пълнили темата.

 

 

Предложение: Да се направи една важна тема в тунинг раздела и там да е описано какви модификации с положителен ефект могат да се правят при различните модели и при кои не може и защо. Също така да е обяснено за ECU-тата и защо повечето не могат да се "чипват" и списък с моделите, които евентуално могат. И всичко това да е добре видимо, не през няколко седмици да се почва в някой раздел тема свързана с чипове и разни други модификации.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

колега сложи си мегаскруит на мястото на оригиналното еку и помпай двигателя докато се попиле помпата не е механична а си е ел

има си мап датчик колянов вал и тн,споертен филтър не слагай аз направих тази грешка и сега ще го махам става отвратително шумна

аз лично на селиката си бях сложил мега и ти казвам това е сигурен начин да пръснеш мотора защото винаги се чудиш дали не може и още малко

а и мегата излиза доста по ефтино от чип и винаги можеш да донастроиваш

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

колега сложи си мегаскруит на мястото на оригиналното еку и помпай двигателя докато се попиле помпата не е механична а си е ел

има си мап датчик колянов вал и тн,

 

А защо не си го сложиш ти, тъкмо го имаш ог Селиката :icon_hmm: а даваш съвет на други ..:D

Виждал ли си такава помпа разглобена ? Как ще вдигнеш цикловата порция гориво примерно, когато надуе повече турбината ?

Или и ти си мислиш, че работата става само с вятър ? ..

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

А защо не си го сложиш ти, тъкмо го имаш ог Селиката :icon_hmm: а даваш съвет на други ..:D

Виждал ли си такава помпа разглобена ? Как ще вдигнеш цикловата порция гориво примерно, когато надуе повече турбината ?

Или и ти си мислиш, че работата става само с вятър ? ..

колега винаги има начин да си попилееш колата но няма да си го сложа щото няма какво да се изкара безопасно или поне не си струва инвестицията спрямо краиния резултат
Линк за коментара
Сподели в други сайтове

:mitsu-smiley: Абсолютно споделям(от скромен 10годишен опит),че по-добър демараж или мощност не е необходима на Този мотор :drive: :plane:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Какъв спор само, направо взривоопасен :D на следващото събиране сигурно ще има Death match :icon_dance: Само да вмъкна, че още в началото се съгласих, че не може да се сложи чип. Аз питах за Power Box, вие ми отговаряте - "Ти тъп ли си, нали ти казахме че чип не може да се сложи" :icon_doh: И следват 2 страници спор, може ли да се сложи чип на Галанта. НЕ МОЖЕ!!! Питам за ш.....я Power Box :drinks:

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Ами, ако беше чел внимателно, щеше да забележиш, че оше в третия пост ти е отговорено. Разбирам, че много искаш отговора да е "става", но действитерността е такава.

Линк за коментара
Сподели в други сайтове

Присъединете се към разговора.

Можете да публикувате мнения, ако сте регистриран. Ако имате регистрация, моля влезте, за да публикувате от своя профил.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Поставен текстов формат.   Вместо това поставете като обикновен текст

  Only 75 emoji are allowed.

×   Връзката ви е вградена автоматично..   Показвайте като връзка вместо това

×   Предишните ви действия са запазени.   Изчисти редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създаване...